درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

علامت واضح و رایج حمله قلبی درد شدید با شروع تدریجی است که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق دچاز سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است.

اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

این نوع سکته، آسیب کمتری را به قلب وارد می کند در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود. اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است.
فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

نحوه درمان سکته قلبی

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد. بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

درمان سکته قلبی خفیف
3.8 (75.38%) 13 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلیرضا چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  قفسه سینم از سمت چپ میسوزه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام
   اين نوع درد معمولا عضلانيه
   با اين حال بهتره ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربرحسین دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  کسی که متادون مصرف میکنه ایا میتونه ویاگرام هم مصرف کنه ایا تاًثیری داره یا نه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام
   بايد با روانپزشك مشورت كنيد
 • تصویر کاربرمهسا یکشنبه ۳۱ تیر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دختری 22ساله هستم ی مدت هست نفس کم میاورم قبلا همینطوری بودم دکتر متخصص قلب و اینا رغتم گفتن مشکلی ندارم و از معده الان دوروزه قلبم به مدت ده دقیقه میسوزه و انگار نفسم داره قط میشه ممکنه راهنمایی فرمایید در ضمن قبلا دوتا اکو گرفتم و گفتم مشکلی نیست فقط پرولاپس دریچه داذم اونم کمه که با ورزش خوب میشم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۳۱ تیر ۹۷( 11 ماه پیش)
   علایم شما بیشتر جنبه استرسی دارند. نگران نباشید
 • تصویر کاربرm شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید پسری هستم ۲۱ ساله حدود دوسال هست خوابیدن به پهلوی چپ برام مشکل بود و اینکه سمت چپم درد میگرفت به پشت کتف چپم میزد و قلبم فشار میاورد وقتی خیلی درد زیاد میشه ضربان قلبم خیلی بالا میره دوسمت کلیه هام تیر میکشه رفتم پیش دوتا از دکتر ها نوار قلب و اکو گفتن قلبت مشکلی نداره ولی الان دوهفتست درد دارم‌ به حدی که چند روزه به پاهام کشیده دوپاهام درد میکنه راه رفتن سخته و یا سوار ماشین میشم‌ انگار قلبم میخواد وایسته پاهام سریع بی حس میشه واقعا خسته شدم پروپرانول و اسپرین هم مصرف میکنم اما گفتن درد قلبی نیست اخه من استرس هم اونچنان ندارم واقعا نمیدونم چرا داخل دست چپم هم پلاتین هست از دو قسمت چند سالی شکسته در نیاوردم اقای دکتر احتمال اینکه درد بنده عضلانی باشه هست خیلی میترسم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۳۰ تیر ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلام
   اگر اضطراب كمي هم داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربرهمتا شنبه ۳۰ تیر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من دو ماه پیش دست چپم در اثر زمین خوردگی آسیب وحالا این درد به کتف و زیر بغل و بازو رییده و درهنگام بالا رفتن از سر بالایی سوزش قلب هم دارم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۳۰ تیر ۹۷( 11 ماه پیش)
   سلامسوزش فعاليتي از قلبه و بايد بلافاصله به متخصص قلب مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر