درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

علامت واضح و رایج حمله قلبی درد شدید با شروع تدریجی است که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق دچاز سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است.

اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

این نوع سکته، آسیب کمتری را به قلب وارد می کند در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود. اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است.
فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

نحوه درمان سکته قلبی

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد. بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

درمان سکته قلبی خفیف
3.5 (70.59%) 17 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلینژاد یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مادرم 85 ساله هست.با خوردن داروهای فشار و قند خون و گشاد کننده عروق و کاهش دهنده کلسترول ظاهرا وضعیت خوبی داره یعنی ازمایشاتش خوبه و تحت کنترل هست اما اخیرا گرفتگی عروقش زیاد شد و قرص زیر زبانی بهش دادیم بهتر شد. در نتیجه دکتر قلب قرص گشاد کننده رگهاش را افزایش داد.حالا می خوام بدونم اینمجموعه قرصها با هم مچ هست ایا بهتر نیست بعضی از داروهاش با یه داروی مشابه عوض بشه تا داروهاش باهم کاملا مچ باشه؟؟لیست دارکهای مصرفیش به این صورته:
  رزورکسین
  متفورمین 500 روزی 3تا
  اسویکس
  نیکوراندیل10روزی دوتا
  سوستاک2.6. روزی دوتا
  املوپرس روزی یکی
  فروزماید صبح نصف قرص
  ممنونم از راهنماییتون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام
   برای تنظیم دارو باید بیمار و مدارک هر دو رویت شوند
  2. تصویر کاربرعلینژادچهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)
   با تشکر از پاسخ شما.ایا متفورمین برای کسی که به علت تنگی رگهای قلب داروهای گشاد کننده می خورد مضر نیست؟؟ایا بهتر نیست که به جای متفورمین از داروی دیگری استفاده شود؟
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام

   ضرری نداره

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرسوفیا سه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 35ساله هستم خانم یکسال قبل احساس تهوع بهم دست داد فکر کردم درماندم آنفولانزا گرفتم چند دقیقه بعد تنگی نفس شدید شد و به چند دقیقه نرسیده افتادم چشمام باز بود متوجه اطراف بود ولی درد شدیدی قفسه سینه داشتم انگار سنگی رو قلبم گراشتن و قلبم داره تیکه و.میپوشه زیر فشار .دوستم نمی دونست چیکار کنه فقط لباس های منو در آورد و آب سرد روم ریخت و منتظر شد حالم بهتر بشه .رنگ مو سفید شده بود نمیدونم چند دقیقه طول کشید به حال هوشیاری رسیدم ولی حدی نگرفتم دوستم گفت لابد بشارت بالا رفته از اون موقع بعضی وقتها پشتم درد مداوم داره پشتم می سوزه وقتی خیلی شدید میشه جلو هم درد میکنه شرایط مالی خوبی ندارم برا دکتر باید مشهد بزن شهر نزدیکه همه میگن فشار داری و پول کندکاری الکی خرج نکن .دردم این یکسال داشتم نبود بدون ناراحتی بعضی مواقع به مدت چند روز .از دیشب باز حالم انگار خوب نی همش منتظر بیفتم احساس تهوع دارم و درد داره شدید میشه نزدیکترین دکتر چهار ساعت راه اونم اگه وقت بده آقای دکتر جدیه دکتر برو یا نه خودش خوب میشه پدر پدر من سالم بودن ولی خانواده ناراحتی قلبی دارن و.سن پایین فوت شدن اقوام پدری عمو عموزاده ها .از بچگی تنگی نفس هم داشتم با بچه دار شدن خوب شدم والان بعد چند سال اینطوری شده
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   شما به هر حال بايد حتما به پزشك مراجعه كنيد
   ميتونيد به بيمارستاندولتي مراجعه كنيد
   در ضمن علاوه بر دكتر قلب به روانپزشك هم مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۱ دی ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر مدتی است که احساس سوزش در یک نقطه از قلبم دارم مخصوصا در وسط روز بعد از استراحت ظهر.بعد از مراجعه به متخصص قلب و انجام اکو و تست ورزش و اسکن قلب فرمودند که مشکله قلبی ندارم .به علت تپش قلب هولتر به مدت ۴۸ ساعت همراه داشتم که مشکلی نداشتم .ولی همچنان این سوزش را دارم .ضمنا از قرص پروپرانول برای تپش قلب و قرص آسنترا برای حملات عصبی (پانیک ) استفاده میکنم .اگر مقدور هست راهنمایی بفرمائید. با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱ دی ۹۷( 7 ماه پیش)
   سلام
   ممكنه مشكل اضطرابي باشه
   بهتره به روانپزشك مراجغه كنيد و داروهاتون رو تنظيم مجدد بكنيد
 • تصویر کاربرمحمد شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد خدمت آقاي دكتر من ٣٢ سالمه و مدتي هست كه آريتمي قلبي دارم من با هر دم و بازدمم احساس ميكنم يك ضربه اضافه قلبم ميزنه در ضمن جديدا بالاي سينه سمت چپم انگار سوزن ميزنن لازم به ذكر من تمام معاينات قلبي رو از جمله اكو نوار و هسته اي رو انجام دادم ولي چيزي نشون نداد لطفا راهنماييم كنيد باتشكر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۴ آذر ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام
   احتمالا ضربان نابجا هست و معمولا جاي نگراني نداره
   اگر خيلي ازارنده هست به پزشك جهت درمان دارويي مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرشیلا دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رگای گردنم سمت چپ تیرمیکشن وتمام دست چپم سرمیشه ودردمیکنه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 9 ماه پیش)
   سلام
   اين احتمالا به قلب ارتباط نداره
   اگر اضطراب داريد بهتره به روانپزشك مراجعه كنيد
   اگر بهتر نشديد جهت معاينه مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر