درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

علامت واضح و رایج حمله قلبی درد شدید با شروع تدریجی است که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق دچاز سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است.

اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

این نوع سکته، آسیب کمتری را به قلب وارد می کند در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود. اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است.
فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

نحوه درمان سکته قلبی

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد. بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

درمان سکته قلبی خفیف
3.4 (68.89%) 18 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرسیامک چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در تاریخ 28/3/98بادرد شدید قفسه سینه از خواب بیدار شدم در ساعت 3بامداد ولی فکر کردم که گرفته گی عضله وتا صبح با تمام مشکلات خوابیدم صبح از شدت درد زیاد مراجعه کردم به دکتر فکر کردم قلنج کردم ولی بعد از مراجعه به دکتر وگرفتن نوار قلب گفتن قلنج نیست ومن رابه بیمارستان تخصصی قلب فرستادن بعد از گرفتن نوار قلب مجددوازمایش انزیم قلبی دکتر ها نتونستن به نتیجه خواصی. دست پیدا کن وهرکی یه چیز میگفت ولی باتوجه به اینکه نفس من بالا نمیومد زیر دستگاه اکسیژن رفتم وقرص زیر زبانی خردم ولی هیچ فرقی نکرد تا اینکه یه فوق تخصص امد گفت چیزیت نیست ولی برای اطمینان برو یه اکو کن .ولی باتوجه به شلوغی بیمارستان من با چند ساعت تاخیر در بیرون از بیمارستان ودرمطب شخصی یه دکتر متخصص اکو شدم که ایشان بعد از شنیدن حرف های من واکو کردن ونوار قلب به اورژانس زنگ زده ومن را به همان بیمارستان انتقال دادن (درتمام این مدت نوار قلب من خوب نود از صبح تا ساعت 5عصر)وتشخیص ایشان سکته قلبی خفیف بود که رد کردم ولی برای اطمینان من را انژیو کردن که در جواب انژیو هیچ نو گرفتگی رگ موجود نداشت وبعد از کلی ازمایش گفتن اسپاسم عظله دور قلب بود ولی با گذشت نزدیک به یکماه هنوز هم بعظی وقتها درد خفیف دارم .لطفا راهنمایی کنید اگه لازم پیگیری بیشتری انجام بدم
  سن من 34سال وهیچگونه سیگار وقلیان ویا مشروبات الکلی استفاده نمیکنم وورزش هم میکنه ولی خیلی استرسی وعصبی میشم بعظی وقتها بازم ببخشید سوالم طولانی بود متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   احتمالا دردتون قلبی نبوده

   و درد گوارشی یا اصطرابی بوده

   از نظر مشکلات گوارشی بررسی شوید و اگر اضطراب دارید به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربرمنصور جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.برادربنده پنج روز پیش ناگهان افتادزمین وسرش به صندلی خورد یک لحظه گردن به بالا سیاه شدرسیدونم اوژانس کاملا ایست قلبی کرددوبارcprشد قلب احیاشداکوشدگفتن قلب نرماله سی تی اسکن گرفتن نتونستن تشخیص بدن به شهردیگه عزام کردن.متخصص مغزاعصاب درخواست مشاوره قلب وعروق کرده تشخیص ان بروگادا بوده بعدچندروز بستری تو ای سی یو مغزواعصاب دستورترخیص داده لطفا راهنمایی بفرمایدبهترین کار.دارو.چی هست.
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیجمعه ۱۴ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه اظها نظر دقیق کرد

   باید بیمار و مدارک دیده شود

   اما اگر بروگادا بوده باید باطری icd بزارن

 • تصویر کاربرحسین سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بهم استرس شدیدی 5 خرداد وارد شد . الان تازه بدنم داره واکنش نشون میده
  دوروزه دست چپ حالت سری و درد داره . گاها قلبم حالت سوختن داره . چکار کنم دکتر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   ممکنه علایمتون قلبی نباشه ولی باید حتما دیده شوید تا بشه دقیق اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربرmaryam چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۲۸ سالمه و چند بار درد تو قلب و تنگی نفس داشتم ک با مراجعه ب متخصص قلب نوار قلب و اکو دادم ک مشکلی نداشتم ولی بعضی وقتا احساس درد تو قلبم دارم ک بعد از ۱۰ دقیقه از بین میره یا وقتی ورزش میکنم بعد از ده دقیقه فعالیت ،یا اگر پرش انجام بدم درد دارم ،بعضی اوقات هم دچار تپش قلب میشم لطف کنید اکو قلبمو مشاهده کنید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام

   اکوتون نرماله

   بهتره تست ورزش انجاام دهید

 • تصویر کاربرNAfAs یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام...دختری27ساله هستم. امروزبعدازظهربه طور ناگهانی دچار حالت تهوع شدید شدم. و کمی بعد احساس کردم دست چپم در حال بی حس شدنه و بعد سمت چپ بدنم کمی بی حس شد. به عبارتی سنگین شد. طوری نبود که نتونم راه برم. اما کم کم بی حالی و خستگی زیادی حس کردم. بطوریکه حتا به سختی مینشستم. الان که شب هست بی حسیم بهتر شده اما خستگی شدید دارم. آیا نیاز هست که به پزشک قلب مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام

   بله باید حتما معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر