درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

علامت واضح و رایج حمله قلبی درد شدید با شروع تدریجی است که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق دچاز سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است.

اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

این نوع سکته، آسیب کمتری را به قلب وارد می کند در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود. اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است.
فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

نحوه درمان سکته قلبی

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد. بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

جهت آسایش و حفظ سلامتی شما بیماران عزیز از اول فروردین ماه، سیستم ویزیت آنلاین در این سایت فعال شده است. شما می توانید به جای پرسش از دکتر و یا مراجعه حضوری، به صورت تلفنی با پزشک متخصص صحبت کنید. برای این کار روی ویزیت تلفنی کلیک کنید:

ویزیت تلفنی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهرتاش جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  جناب دکتر عرض ادب و احترام بسیار مزاحمتون شدم این چند وقت شرمنده ام جناب دکتر بنده بعد از انژیو تنها موردی که داشتم توهم و اضطراب بوده که خیلی هم اذیت کننده هست ولی چند روزی هست که هر از گاهی احساس سوزش سمت قلب دارم با توجه به اینکه جواب انژیو و اکو خوب بوده نظر شما چیست و در ضمن چون بنده سیگاری بودم و البته متاسفانه بعد از چند روزی که ترس داشتم و ترک کرده بودم دوباره خیلی به شدت کمتر از گذشته شروع به استعمال کرده ام ایا دارویی هست که به کمک ان بشود به لحاظ روحی به ترک سیگار کمک کرد و اگر هست با داروهای قلبی تداخل ندارد؟ باز هم ممنون از لطف شما ارادتمندم و شرمنده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر مرجان چهارشنبه ۲۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  در حین خواب و شب یک درد شدید در قلبم احساس کردم ده ثانیه حدودا طول کشید و اصلا نمی تونستم از درد زیاد حرکت کنم و نفسم برای چند ثانیه قطع شد این درد نشانه چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   نوار قلب بگيريد و معاينه لازم است
 • تصویر کاربر علي پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد حدود سه هفته هست كه درد شديدي در جناغ و سمت چپ سينه و سوزش پشت سينه دارم گاهي اوقات گردن و بازوي چپ هم درد خفيف دارد گاهي اوقات حالت سرگيجه و منگي نسبتاً هميشه درد وجود دارد و كم و زياد ميشود و بعد از فعاليت درد بيشتر ميشود سال گذشته اين موارد بعد از ابتلا به بيماري مونونوكلئوز عفوني و استرس بسيار زياد ايجاد شد كه با شدت بسيار بيشتر است به بيمارستان رجايي و نيكان مراجعه كردم كه نوار قلب،اكو و تست ورزش گرفتند كه مورد خاصي مشاهده نكردند وليكن درد خيلي زياده لطفاً راهنمايي كنيد با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر منصور یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  در ناحیه سمت چپ سوزن میزنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر حجت یکشنبه ۶ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من چند ساله قلبم درد میکنه.یک سال و نیمه اسپرین مصرف میکنم.دکتر هم رفتم اکو و ی ازمایش دیگه گرفت پزشکی هسته ای و اخرش هم گفت باید انژیو بشی معلوم شه.میخواستم ببینم هزینه انژیوگرافی چقدره؟چه دفترچه بیمه ای رو قبول میکنید؟ من قبلا ورزش میکردم قلبم درد میگرفت الان ورزش رو هم کنار گذاشتم. سن:30
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات