درمان سکته قلبی خفیف

افرادی که با درد سینه به اورژانس مراجعه می کنند، اگر شک به سکته قلبی باشد، علاوه بر نوار قلب، آنزیم های قلبی آنها نیز مورد آزمایش قرار می گیرد.

علامت واضح و رایج حمله قلبی درد شدید با شروع تدریجی است که طی یک تا دو دقیقه اوج می گیرد. بیمار ممکن است همزمان از تنگی نفس و تعریق سرد نیز شاکی باشد.

گاهی اوقات افرادی که در اثر گرفتگی عروق دچاز سکته قلبی می شوند، دچار تغییرات زیر چشم روی نوار قلبی می شوند. این تغییرات نشان دهنده ی گرفتگی عروق است.

اگر متخصص قلب نسبت به سکته حاد شک داشته باشد، بیمار تحت نظر قرار گرفته و هر یک ربع از او نوار قلب گرفته می شود. اگر تغییرات نواری دیده شود، این احتمال وجود دارد که فرد دچار حمله حاد قلبی شده باشد.

سکته قلبی خفیف چیست؟

گاهی اوقات رگ مسدوده شده باریک و کوچک است و یا گرفتگی به نحوی است که خونرسانی به قلب و سلول های قلبی انجام می شود ولی برخی از سلول های قلبی دچار آسیب می شود.

در این مواقع، نوار قلب تغییری نمی کند ولی به جهت از بین رفتن برخی از سلول های قلبی، آنژیم های آنها در خون رها می شوند که به آن سکته خفیف قلبی می گویند.

درمان سکته خفیف قلبی چیست؟

این نوع سکته، آسیب کمتری را به قلب وارد می کند در هر صورت این افراد نیز می بایست تحت آنژیوگرافی قلب قرار گیرند و در صورت نیاز رگ مسدود شده توسط آنژیوپلاستی باز شود.

در موارد شک به سکته قلبی چه اقداماتی مفید است؟

برای درمان سکته قلبی در ابتدا از قرص های زیر زبانی نیترات استفاده نمایید. اگر این قرص ها در دسترس هستند ( قرص زیر زبانی) یک عدد به بیمار داده شود تا زیر زبان قرارداده شود چنانچه درد بیمار بهبود نیافت پنج دقیقه بعد دومین قرص در زیر زبان قرار داده شود و باز چنانچه درد هنوز وجود دارد سومین قرص پس از ۵ دقیقه استفاده شود. اگر درد باقی مانده است با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا رسیدن اورژانس بیش از بیست دقیقه زمان می خواهد، استفاده از وسایل شخصی جایز است.
فرد دچار درد سینه را به نزدیک ترین مرکز درمانی انتقال دهید.

نحوه برخورد با بیمار دچار سکته قلبی در بیمارستان

نحوه درمان سکته قلبی

جهت باز کردن رگ دچار انسداد از دو روش می توان استفاده کرد. بر اساس قابلیت بیمارستان ممکن است هر کدام از دو روش زیر استفاده شود:

الف- استفاده از دارو برای درمان سکته قلبی

استفاده از داروهایی که از طریق ورید به بیمار تزریق شده و عملکردش از بین بردن لخته داخل رگ قلب است. در استعمال این داروها باید به نکاتی دقت شود تا مصرف دارو صدمه ای به فرد نزند. پزشک پیش از تجویز دارو از موارد زیر سوال خواهد کرد:

-آیا فرد خونریزی فعال گوارشی دارد؟
-آیا سابقه ای از سکته مغزی، تومور مغز و یا مشکلات داخل مغزی داشته است؟
-آیا فرد اخیرا عمل جراحی داشته است؟

ب- استفاده از آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی در درمان سکته قلبی

در برخی از مراکز درمانی تسهیلات جهت آنژیوگرافی و پلاستی بیمار و باز کردن رگ دچار گرفتگی وجود دارد. این روش باز کردن رگ نسبت به داروهای باز کننده رگ شامل موفقیت به مراتب بیشتری است، همچنین شانس خونریزی نیز کمتر خواهد بود. مشکل اینجاست که تعداد بیمارستان هایی که بخش آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی و وسایل مورد نیاز جهت آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را در اختیار دارند چندان زیاد نیستند ولی در مجموع این روش قابل قیاس با روش دارویی نیست. به همراهان بیمار دچار سکته قلبی توصیه می شود:

۱-بیمار در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمان انتقال داده شود.

۲-از اتلاف وقت به هر نحو ممکن اجتناب شود زیرا برای بیمار دچار سکته قلبی لحظات تعیین کننده هستند.

تصویر لخته خون خارج شده از فرد دچار سکته قلبی توسط آنژیوپلاستی

لخته خون-سکته قلبی

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  قلبم هفته ایه یک یا دوبار تیرمیکشه علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   احتمالا اضطرابيه
   ولي اگر ادامه داشت بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  قلبم هفته ایه یک یا دوبار تیرمیکشه علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   احتمالا اضطرابيه
   اگر ادامه داشت بايد ويزيت و معاينه شويد
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.اول اینکه به دادم برسید که قلبم بدجوری تیرمیکشه وطپش داره.واینکه ۳ماه پیش شربت سالبوتامول خوردم دچارطپش شدیدشدم که هنوزادامه داره واکو دادم گفته سوراخ مادرزادی دهلیزقلب دارم وحالا قراره اندومری بگیرم خواستم ببینم واقعا اکودرست گفته؟واینکه نوبت اندومری ۱۰خرداد۹۷هستش ومن الان ازتیرکشیدن قلبم دارم میمیرم.قرص متورال خوردم فایده نداره بایدچه قرصی بخورم توروخداکمکم کنید؟ایااین تیرکشیدن باعث ایست قلبی هم میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام. نگران نباشید. تیر کشیدنها جنبه استرسی دارند. بهتره اکومری انجام شود
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  چند مدت پیش به علت درد سمت چپ که در حد گذرا بود استراحت یا فعالیت هم وجود داشت
  رفتم دکتر گفت نامنظمی ضربان دارم اکو و تست ورزش دادم نرمال بود بخاطر سابقه فامیلی از دکتر خواستم عکس هسته ای بنویسه انجام دادم تو جواب نوشته بود در موقع استرس یکم تو خونرسانی یک جداره مشکل دارم دوباره دکتر با دقت زیاد اکو کرد گفت مشکل ندارم و احتمالا مثبت کاذبه اما برای اطمینان یه سیتی انژیو برا بیمارستان رجایی نوشت چقدر قابل اعتماده یعنی در مقایسه با عکس هسته ای کدوم دقیقتره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   سي تي انژيو در اين مرحله بهتره
 • تصویر کاربر فرناز جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  23 سالمه حدود دو سه ماهی میشه احساس درد و تیر کشیدن در قلبم میکنم گاها درد رو در دست و بازوی چپم و پشت کتفم هم احساس میکنم .به متخصص قلب مراجعه کردم بعد از نوار قلب و اکو همه نرمال نشون داد فقط دریچه ی میترالم پرولاپس بود .دکتر گفت مشکل خاصی نداری.مشکل از اعصابته و به خاطر استرس و اضطراب و وسواس فکری.
  الان که استرس و اضطراب ندارم هم این درد رو احساس میکنم.آیا درد قلبم به خاطر اعصابمه یا ممکنه به خاطر پرولاپس دریچه ی میترال باشه خیلی نگرانم.آیا نیاز هست که دوباره به پزشک مراجعه کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   حتما بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر