درد پلورتیک چیست؟

درد پلورتیک چیست؟

برای توصیف نوع خاصی از دردهای قفسه سینه از لفظ دردهای قفسه سینه پلورتیک استفاده می شود. اما این اصطلاح به چه معنی است؟ آیا این درد ها خطرناک هستند؟ مشخصات درد پلورتیک و درمان آن به چه صورت است؟ برای دانستن پاسخ این سوالات با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید.

پلور چیست؟

پرده ی پلور به پرده ای گفته می شود که اطراف ریه ها را احاطه می کند و دارای میزان اندکی مایع نیز می باشد. به عبارت دیگر این پرده ها حفاظت از ریه ها و هم چنین تسهیل حرکت آنها را بر عهده دارند و به بهبود عملکرد آنها در هر تنفس کمک شایانی می کنند. مشابه این چنین پرده هایی در دور قلب نیز وجود دارد که به آن پرده ی پریکارد گفته می شود.

درد پلورتیک

درد پلورتیک چیست؟

تا اینجای راه متوجه شدیم که پرده ی پلور ریه ها را احاطه می کند. درد پلورتیک به دردی گفته می شود که منشا اصلی آن در این پرده ی محافظت کننده ی ریه باشد. به عبارت دیگر هر گاه این پرده ها دچار مشکلی شوند (که در ادامه در مورد این مشکلات بیش تر صحبت می کنیم) نوع خاصی از درد را ایجاد می کنند، که به آن درد پلورتیک گفته می شود. پس تا اینجا دانستیم که در واقع دردهای پلورتیک دردهای قلبی نیستند و منشا آنها در همین پرده های محافظت کننده ی قلبی هستند

مشخصات درد پلورتیک

یک سوال مهمی که اینجا مطرح می شود این است که این دردهای پلورتیک چه تفاوتی با سایر دردها دارند و اصلا از کجا می توان تشخیص داد که دردی منشا قلبی دارد یا منشا از جای دیگریست. به طور کلی اصلی ترین ویژگی دردهای پلورتیک این است که این دردها با تنفس عمیق بدتر می شوند و ماهیت تیرکشنده در قفسه ی سینه ایجاد می کنند. در حالی که درد های قفسه ی سینه با منشا قلبی اینگونه نیستند و با تنفس تغییری نمی کنند. بلکه ماهیت سنگینی و فشار دارند و با راه رفتن و فعالیت است که شدت ایشان تشدید می یابد.

تشخیص پلورتیک

علل درد پلورتیک

هر عاملی که به هر طریقی بتواند پرده های ریوی را درگیر کند و باعث التهاب یا آسیب این پرده ها شود، می تواند باعث بروز دردهای پلورتیک گردد. به عنوان مثال: 

با عفونت ریه به هر دلیلی و گسترش پیدا کردن آن و درگیری این پرده ها با عفونت درد پلورتیک با مشخصات یاد شده ایجاد می شود. در این موارد ممکن است حتی بین پرده های ریوی حجم زیادی مایع تجمع کند که در موارد شدیدتر تنفس بیمار را با مشکل مواجه کند.

برخی موارد سوراخ شدگی های حاد پرده ی پلور (در اصطلاح پزشکی پنوموتوراکس) نیز می تواند به علایم مشابهی بینجامد. بیماری های نادرتری نظیر انواع سرطان با دست اندازی به پرده های دور ریه و یا سل ریوی نیز می توانند گه گاهی این علایم را ایجاد کنند. عفونت های ویروسی ریوی هم از عواملی هستند که به طور شایع تر با ایجاد التهاب در پرده های اطراف ریه ممکن است به آسیب این پرده ها و ظهور علایم دردهای پلورتیک منجر شوند.

درمان دردهای پلورتیک قفسه سینه

هر زمانی که شما دچار دردهای قفسه ی سینه با هر مشخصه ای شدید بهترین کار مراجعه به پزشک است. فراموش نکنید که تشخیص درد قلبی یا غیرقلبی تنها توسط پزشک و پس از معاینه و شرح حال و اخذ نوارقلب است که باید صورت بگیرد. پس هرگاه دچار درد قفسه سینه شدید، باید با متخصص قلب و عروق مشورت کنید. 

اگر پزشک به منشا پلورتیک این دردها شک کند معمولا برای شما یک عکس ساده ی قفسه ی سینه درخواست خواهد کرد و در برخی مواقع هم آزمایشات خون مخصوص یا اکوکاردیوگرافی یا حتی سی تی اسکن ریه ها برای بررسی دقیق تر پرده ی پلور صورت خواهد گرفت. درمان دردهای قفسه سینه با منشا پلور و دردهای قفسه ی سینه ی با منشا قلبی بسیار متفاوت هستند و از این رو افتراق بین این دو درد بسیار مهم است و لازم است که حتما اقدامات تشخیصی درمانی به دقت و دقیق صورت گرفته باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

نوبت دهی آنلاین 

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام . من 29 سالمه.تیرویید پرکار دارم.جدا از ترس کرونا تپش قلب میگیرم گاها.و قلبم سوزن وار خیلی کم اما در روز تیر میزنه.مثل سوزن.خیلی کم البته. امروزم متوجه درد خفیف انتهای جناغ شدم که با تنفس عمیق دم یا فشار دستم دردش تشدید میشه زیاد نیست اما درد میگیره.در حالت عادی تنفسم حسش نمیکنم.و گاها هم هم چپ هم راست قفسه سینم هر چند ساعت یه بار یه نقطه متفاوت یا گز گز میکنه با یه سوزن وار درد میگیره خیلی مویرگی البته.پرانول 20 و متی مازول 5 مصرف میکنم.حدودا یک ماه و نیمه و تایم تعویض داروهام و ازمایش مجدد تیروییدمه.شبام بیشتر روی شکم میخوابم.آیا تاثیر داره در این درد ها؟؟؟مرسی بخاطر داروی پرانول سرگیجه و ضربان دارم . ضربانم کم شده خیلی اما با کوچیکترین فشار روحی با فکر تشدید میشه.مخصوصا شبها که گاها تیرویید گلوم اذیتم میکنه تپش میگیرم حس میکنم فشارم داره میره بالا و ضربانممم همینطور . و بعضا قلبم یا سمت راست سینه یا قسمت پهلویی سمت چپ قلبم تیر میکشه خیلی خفیف و کم.هیچوقت اینطور نبودم و 12 سال سالم ورزش حرفه ای کردم.از زمان تیروییدم اینطور شدم.و یا مثل الان یه درد خفیف روی قلبم حس میکنم که اار در سه ثانیه از کم به زیاد میرسه و قطع میشه.در طول روز شاید پنج بار این اتفاق بیفتع
  جناغ سینم نزدیک قسمتی که دلدرد رو حس میکنیم هم درد خفیف دارم که عرض کردم در متن اول
  ببخشید طولانی شد..ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام علائم ناشی از اضطراب است پروپرانولول ۱۰ و کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر صدیقه جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.تقریبا یک دو هفته است که شبها در قفسه سینه خود احساس یخ زدن و سردی دارم که تا گلو ادامه دارد و دچار تپش قلب و بی خوابی نیز میشوم خواستم علتش را از شما جویا شوم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالاراضطراب یا ریفلاکس مری دارید

   پروپرانولول ۱۰ذو ملردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت مصرف کنید

 • تصویر کاربر روشنک شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید، خانم چهل و شش ساله هستم، سابقه بیماری تیرویید دارم که پرکار بوده ولی با ید رادیو اکتیو کم کار شده و حدود بیست و پنج ساله لووتیروکسین مصرف میکنم، شانزده سال پیش برست کنسر گرفتم که الان خداروشکر خوبم، وارد فاز یائسگی زودرس شده ام ولی دو روز پیش آزمایش خون دادم به علت درد قفسه سینه و خستگی شدید و زرد شدن پوست و بی اشتهایی، الان کلسترول من روی 301هست در ضمن ال دی ال من روی 230 میباشد با این علایم شدید و گرگرفتگی هم که شبها دارم و در این وانفسایی که هیچ پزشک متخصصی نیست چکار میتونم کنم؟؟؟ در ضمن من شیراز هستم ممنون میشم پاسخ بدید، خیلی از شما سپاسگزارم 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   برای چربی فعلا اتورواستاتین ۲۰ عصرها استفاده کنید و بعد از آن برای بررسی از نظر علت علایم مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حامد یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام دوروز پیش فعالیت سنگین داشتم و بعدش مشروبات و مداری کافیین مصرف کردم...جند روزه سینم ییه درد کم داره تعریق زیاد دارم و نوک شونه هام و بازوی چپم درد میکنه پاها و دستام یجوری بی حسه و سرم‌سنگین....میشه بدونم دلیلش جیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و اگر علائم ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ترانه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من 38 سال دارم و دچار کم خونی و کمبود ویتامین دی و پرکاری تیروئید هستم و دو سالی هست که گاهی اوقات در قفسه سینه احساس هری ریختن دل و و فشار در قفسه سینه و تپش قلب و تنگی نفس دارم که حدود 10 روز است که درد قفسه سینه و گردن و گلو و گاهی اوقات قلب و کتف سمت چپ و گاهیی اوقات در پشت قفسه سینه دارم.میخواستم بدونم که علت این درد چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام درد قفسه سینه علل مختلف قلبی و غیر قلبی داره که برای افتراق باید حتما معاینه شوید و نوار قلب بگیرید فعلاً پروپرانولول ۱۰ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و بعدا مراجعه کنید

 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز
  دکتر بنده حدود ۲ هفته ای هست که حالت تهوع با حالت های کم و زیاد و درد در ناحیه سر معده دارم
  پزشک مراجعه کردم داروهایی که تجویز کردن حدود ۱۰ روزه که دارم مصرف میکنم ولی بهبودیه کامل به دست نیاوردم و الان درد در ناحیه زیر قلب دارم
  نا گفته نمونه که بیشینه معده درد هم دارم و معدم حساسه
  ولی تا حالا قفسه سینه و قلبم درد نمیگرفت
  میخواستم ببینم این دو رابطه ای باهم دارند یا درد زیر قلبم واسه ی بیماریه دیگه ای میتونه باشه؟ تب و سرفه و... هم ندارم
  با تشکر
  [email protected]
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

    سلام گاهی مشکلات قلبی به صورت درد معده تظاهر پیدا می کند بهتر است که توسط پزشک معاینه شوید

 • تصویر کاربر شهربانو یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  با عرض سلام . خانم 57 ساله یک سال پیش یک بار آنژیو کرده .الان دچار تنگی نفس همراه با تپش قلب و درد سمت چپ سینه و جدیدا اوایل صبح تب و لرز و کمی حالت تهوع هم اضافه شده . دو هفته پیش دربیمارستان قلب همدان بستری شد و بعد از آزمایشات و اسکن و نوار و عکس گفتند از نظر قلبی سالم است به متخصص ریه مراجعه کنید . متخصص ریه هم بعد از رادیوگرافی و نوار ریه و معاینه ِِِِِِِِِِِِِِِِِ شربت و قرص و اسپری داد ولی باز هم فرقی نکرده. دیگه نمیدانیم چی کار کنیم کجا بریم .خواهشا کمک کنید .باتشکر..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

    سلام باید به متخصص داخلی و عفونی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام
  ی مدت دست چپم بی حس میشه و گاهی درد در قفسه سینه دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   برای بررسی علت درد باید حتماً معاینه بشید و نوار قلب بگیرید بدون معاینه نمیشه اظهارنظر دقیق کرد

 • تصویر کاربر صابر جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.
  درد قفسه سینه دارم در یه جا ثابت. تیر میکشه. احیانا شدید میشه.
  سرفه و تنگی نفس خفیف دارم.
  نزدیک به 5 روز در این حالتم تا اینکه امروز دو سه بار. سرگیجه شدیدی گرفتم.
  .
  سابقه زخم معده و همچنین افتادگی دریچه قلب دارم.
  میخوام بدونم مشکلم قلبی. ریوی یا معده.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بدون دیدن بیمار و معاینه نمیشه اظهار نظر کرد

   باید حتماً جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نازی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 42 ساله هستم به خاطر درد سینه بازو پشت قلبم به دکتر قلب مراجعه کردم اکو دادم معلوم شد گشاد دریچه نارسائی شدید دارم دکتر پرانول گابا تین آسنترا تجویز کرده تقریبا 9 ماهی میخورم هر سه ماه میرم معاینه وضیعت همومه باید چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   عکس گزارش اکو رو بفرستید

  2. تصویر کاربر نازی یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   ممنون از لطفتون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   گشادی خفیف هست و مهم نیست

   این داروها ضد درد و صد اضطراب هستند

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
شاید شما هم در مورد داروی آمیودارون شنیده باشید، در این مقاله قصد داریم ببینم دارو برای چه بیماری هایی مصرف داشته و عوارض…
همیشه برخی بیماران این سوال را می پرسند که آیا ناراحتی های معده، می تواند منجر به افزایش فشارخون شود؟ آیا ممکن است منشا…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم در مورد داروی آمیودارون شنیده باشید، در این مقاله قصد داریم ببینم دارو برای چه بیماری هایی مصرف داشته و عوارض…
همیشه برخی بیماران این سوال را می پرسند که آیا ناراحتی های معده، می تواند منجر به افزایش فشارخون شود؟ آیا ممکن است منشا…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر