دکتر محمد حسین نجفی

درد پلورتیک چیست؟

برای توصیف نوع خاصی از دردهای قفسه سینه از لفظ دردهای قفسه سینه پلورتیک استفاده می شود. اما این اصطلاح به چه معنی است؟ آیا این درد ها خطرناک هستند؟ مشخصات درد پلورتیک و درمان آن به چه صورت است؟ برای دانستن پاسخ این سوالات با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید.

پلور چیست؟

پرده ی پلور به پرده ای گفته می شود که اطراف ریه ها را احاطه می کند و دارای میزان اندکی مایع نیز می باشد. به عبارت دیگر این پرده ها حفاظت از ریه ها و هم چنین تسهیل حرکت آنها را بر عهده دارند و به بهبود عملکرد آنها در هر تنفس کمک شایانی می کنند. مشابه این چنین پرده هایی در دور قلب نیز وجود دارد که به آن پرده ی پریکارد گفته می شود.

درد پلورتیک

درد پلورتیک چیست؟

تا اینجای راه متوجه شدیم که پرده ی پلور ریه ها را احاطه می کند. درد پلورتیک به دردی گفته می شود که منشا اصلی آن در این پرده ی محافظت کننده ی ریه باشد. به عبارت دیگر هر گاه این پرده ها دچار مشکلی شوند (که در ادامه در مورد این مشکلات بیش تر صحبت می کنیم) نوع خاصی از درد را ایجاد می کنند، که به آن درد پلورتیک گفته می شود. پس تا اینجا دانستیم که در واقع دردهای پلورتیک دردهای قلبی نیستند و منشا آنها در همین پرده های محافظت کننده ی قلبی هستند

مشخصات درد پلورتیک

یک سوال مهمی که اینجا مطرح می شود این است که این دردهای پلورتیک چه تفاوتی با سایر دردها دارند و اصلا از کجا می توان تشخیص داد که دردی منشا قلبی دارد یا منشا از جای دیگریست. به طور کلی اصلی ترین ویژگی دردهای پلورتیک این است که این دردها با تنفس عمیق بدتر می شوند و ماهیت تیرکشنده در قفسه ی سینه ایجاد می کنند. در حالی که درد های قفسه ی سینه با منشا قلبی اینگونه نیستند و با تنفس تغییری نمی کنند. بلکه ماهیت سنگینی و فشار دارند و با راه رفتن و فعالیت است که شدت ایشان تشدید می یابد.

تشخیص پلورتیک

علل درد پلورتیک

هر عاملی که به هر طریقی بتواند پرده های ریوی را درگیر کند و باعث التهاب یا آسیب این پرده ها شود، می تواند باعث بروز دردهای پلورتیک گردد. به عنوان مثال: 

با عفونت ریه به هر دلیلی و گسترش پیدا کردن آن و درگیری این پرده ها با عفونت درد پلورتیک با مشخصات یاد شده ایجاد می شود. در این موارد ممکن است حتی بین پرده های ریوی حجم زیادی مایع تجمع کند که در موارد شدیدتر تنفس بیمار را با مشکل مواجه کند.

برخی موارد سوراخ شدگی های حاد پرده ی پلور (در اصطلاح پزشکی پنوموتوراکس) نیز می تواند به علایم مشابهی بینجامد. بیماری های نادرتری نظیر انواع سرطان با دست اندازی به پرده های دور ریه و یا سل ریوی نیز می توانند گه گاهی این علایم را ایجاد کنند. عفونت های ویروسی ریوی هم از عواملی هستند که به طور شایع تر با ایجاد التهاب در پرده های اطراف ریه ممکن است به آسیب این پرده ها و ظهور علایم دردهای پلورتیک منجر شوند.

درمان دردهای پلورتیک قفسه سینه

هر زمانی که شما دچار دردهای قفسه ی سینه با هر مشخصه ای شدید بهترین کار مراجعه به پزشک است. فراموش نکنید که تشخیص درد قلبی یا غیرقلبی تنها توسط پزشک و پس از معاینه و شرح حال و اخذ نوارقلب است که باید صورت بگیرد. پس هرگاه دچار درد قفسه سینه شدید، باید با متخصص قلب و عروق مشورت کنید. 

اگر پزشک به منشا پلورتیک این دردها شک کند معمولا برای شما یک عکس ساده ی قفسه ی سینه درخواست خواهد کرد و در برخی مواقع هم آزمایشات خون مخصوص یا اکوکاردیوگرافی یا حتی سی تی اسکن ریه ها برای بررسی دقیق تر پرده ی پلور صورت خواهد گرفت. درمان دردهای قفسه سینه با منشا پلور و دردهای قفسه ی سینه ی با منشا قلبی بسیار متفاوت هستند و از این رو افتراق بین این دو درد بسیار مهم است و لازم است که حتما اقدامات تشخیصی درمانی به دقت و دقیق صورت گرفته باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

نوبت دهی آنلاین 

۳/۵ - (۲ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۶ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  باسلام
  من عمل بای پس لاغری انجام دادم
  جدید با استرس وپیاده روی قفسه سینم به شدت درد میگیره ودست چپم تیر میکشه ونفسم تنگ میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اشکان سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  سلام خوبید خسته نباشید الان حدود یک سال هست که درد در قفسه سینه . پشت کمرم و دست چپ را دارم البته در زمان استراحت درد دارم .پیش دکتر قلب رفتم نوارقلب و اکو وتست ورزش انجام دادم گفتن مشکلی نداری و نرمال هست . اما زیادی ریفلاکس دارم . البته دکتر قلب دکترمحمدعلی بابایی از شیراز رفتم گفتن مشکلی نیست اما قرص نیتروکانتین و رزوواستاتین و اس ا و کونکور دادن و گفتن مشکل قلبی نداری . حالا خواستم بدونم اگر درد قلبی نیست چرا بهم قرص داده اس. مشکل قلبی دارم یا نه .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Shima پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام‌اقای دکتر 30 سالم هست یه مدتیه که قلبم تیر میکشه و احساس سنگینی دارم تنفسم سخته یه کم نفسم سخت بالا میاد بیشترم شبا خیلی بیشتر میشه البته یه سالیه که نفس تنگی ام دارم و دکتر که رفتم گفتن اسم دارم یه مدت اسمری مصرف کردم اما ادامه ندادم.دردم به دستمم میزنه و پشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر المیرا پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  علت تیر کشیدن سمت چپ قفسه سینه که با کشیدن نفس عمیق بیشتر می شود چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فرشید پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  درد در قفسه سینه و پشت شانه وبازو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۳۰ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر بنده 33 سالمه و مدتی است قفسه سینه و قلبم تیر می کشد طوری که حتی با صحبت کردن یا نفس کشیدن دردش بیشتر می شود و بعد از چند دقیقه آرام می شود در طول روز سه یا چهار باری اینطوری می شوم ممنون می شوم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ دی ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر shiva پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  با نفس کشیدن روی سینه و قفسه سینه درد میگیرد . فشار خون طبیعی- نوار قلب طبیعی - ازمایش خون رسانی به قلب طی 6 ساعت گذشته نرمال است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر علوی جمعه ۲۲ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب قای دکتر..من دوسالی میشه دردقفسه سینه دارم وهمینطور درد در بازو ودست چپ..البته مدام نبوده هر چند ماه اینطوری میشم البته زمانی که اضطراب واسترس دارم اینطوریم..یک بار تست اکو دادم وآزمایش خون که متخصص قلب گفتن مشکل قلبی نیست وبخاطر اعصابتونه..الان ده روزی میشه درد در دست وبازو وشانه سمت چپ دارم وسوزش ودرد گذرا در قفسه سینه..نوار قلب دادم گفتن نرماله البته قرص پروپرانولول تجویز شد..میخواستم بدونم علت اصلی این درد چی میتونه باشه...با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ دی ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر محب جمعه ۲۲ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز، حدود یکساله هنگام دراز کشیدن مخصوصا سمت چپ احساس فشار شدید روی قلبم میکنم به حدی که حس میکنم جلوی پمپاژ خون گرفته میشه و سمت چپ سینه سرد و سر میشه ولی این مورد در هنگام چرخش به راست کمتر یا حذف میشه، در طول روز هم احساس فشار و سوزش خفیف میکنم، چندبار رفتم دکتر گفتن ورم معده هست و داروهای معده تجویز کردن ، لطفا کمکم کنید هر شب فکر میکنم دارم میمیرم،مرد و 34سالمه ،ممنون از زحماتتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ دی ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر شیما پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 27 سال سن دارم آقای دکتر چند وقته درد دست چپ دارم وقفسه سینم تیر میکشه نوار قلبم مشکل نداشت درد دستم قطع نشده دست چپم عرق سرد میکنه گاهی پای چپمم تیر میکشه و خشک میشه نمیدونم مشکلم چیه لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 4 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 4 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر