دکتر محمد حسین نجفی

در مراحل اورژانسی که نیاز است تا فشار خون بیمار حداکثر طی یک ساعت کاهش پیدا کند، از داروهای تزریقی و یا با جذب سریع استفاده می شود. یکی از داروهایی که می تواند سریعا فشار خون را پایین بیاورد، قرص زیر زبانی فشارخون نیترات است که می تواند طی ۵ دقیقه سبب کاهش سریع فشار خون بالا شود. از عوارض قرص زیر زبانی نیترات می توان به سردرد اشاره کرد؛  چرا که این دارو سبب گشادی عروق مغز می شود.

درمان فشار خون برای همیشه

هر چیزی که تاکنون در مورد درمان صد در صد فشار خون بالا چه با دارو و چه طب سنتی شنیده اید را کنار بگذارید، چرا که شایعه ای بیشتر نیستند. اما در میان داروها، کدام یک بهترین تاثیر را در درمان فشار خون بالا دارد؟

در فیلم زیر دکتر محمد حسین نجفی در مورد بهترین درمان فشار خون بالا با شما صحبت خواهد کرد.

جدیدترین داروی فشار خون بالا

جدیدترین قرص فشار خون بالا تلمیزارتان H است. همانطور که پیداست این دارو از ترکیب دو داروی تلمیزارتان و هیدروکلروتیازید به دست می آید که برای درمان فشارخون بالا استفاده می شود. این دارو نباید اولین دارویی باشد که برای درمان بیماری خود استفاده می کنید. معمولا وقتی این دارو تجویز می شود که از دارو های قبلی نتیجه ی خوبی نگرفته باشید.

بیماری فشار خون یک قاتل خاموش است، حتی اگر احساس کردید به دارو نیاز ندارید باید آن را مصرف کنید. بسیار مهم است که داروی خود را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید.

به یاد داشته باشید که این دارو فشار خون بالا شما را درمان نمی کند اما به کنترل آن کمک می کند. بنابراین، اگر انتظار دارید فشار خون خود را کاهش دهید و آن را پایین نگه دارید، باید طبق دستور مصرف آن را ادامه دهید. ممکن است مجبور شوید تا آخر عمر از داروهای فشار خون بالا استفاده کنید. اگر فشار خون بالا درمان نشود، می تواند باعث مشکلات جدی مانند: نارسایی قلبی، بیماری عروق خونی، سکته مغزی یا بیماری کلیوی شود.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون طبیعی کمتر از ۱۲۰/۸۰ است. ۱۲۰ همان فشار سیستولیک یا فشار خون در رگ ها به هنگام تپش قلب و ۸۰ نیز فشار دیاستولیک یا فشار خون رگ ها ما بین تپش های قلب می باشد. اما عدد فشار خون بالا ۱۴۰/۹۰ و یا بیشتر است.

بهترین قرص های فشار خون

درمان فشار خون

به جز قرص زیر زبانی نیترات، داروی دیگری که در درمان اورژانسی فشار خون استفاده می شود، داروی فورزماید یا لازکس است که از طریق ورید تزریق می شود. اثر مثبت این دارو طی ده دقیقه سبب کاهش فشار خون می شود.

داروی کاپتوپریل از جمله داروهای کاهش فشار خون است که از طریق مخاط دهان جذب می شود. به بیماران توصیه می شود که برای کاهش فشار خون بالا، دوز ۲۵ یا ۵۰ داروی کاپتوپریل را در دهان خود قرار داده و آن را بجوند تا نتیجه موثر آن را ببینند.

چرا قرص پروپرانولول می تواند برای درمان فشار خون بالا موثر باشد؟ جهت آگاهی از این مطلب بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

قرص پروپرانولول

از دکتر محمد حسین نجفی پرسیدم آیا راهی برای درمان قطعی فشار خون بالا هست؟

اگر تغییر سبک زندگی به تنهایی برای کنترل فشار خون کافی نباشد، به احتمال زیاد پزشک برای شما یک یا چند مورد از داروهای فشار خون زیر را تجویز می کند:

1- قرص آب (داروهای ادرارآور یا دیورتیک ها)

قرص ادرارآور، آب اضافی و سدیم را از بدن خارج می کند، بنابراین آب کمتری درون رگ ها و شریان ها جریان پیدا می کند. این کار فشار روی رگ های خونی را کاهش می دهد. انواع داروهای ادرارآور شامل تیازید، لوپ و نگهدارنده ی پتاسیم می شوند. 

اگر داروی ادرارآور برای پایین آوردن فشار خون کافی نباشد، پزشک ممکن است داروی فشار خون دیگری را برای درمان شما اضافه کند.

2- مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین ( ACE)

این داروها با جلوگیری از تشکیل مواد شیمیایی (آنژیوتانسین) که باعث تنگی عروق می شوند، به شل شدن رگ های خونی کمک می کند.

3- مسدود کننده های گیرنده ی آنژیوتانسین 2 (ARBها)

این داروها عملکرد آنژیوتانسین را مسدود می کنند.

4- مسدود کننده های کانال کلسیم

این داروها از ورود کلسیم به سلولهای قلب و شریان ها جلوگیری می کنند و باعث شُل شدن و در نتیجه باز شدن شریان ها می شوند.

5- مسدود کننده های بتا

این داروها با از بین بردن تأثیرات هورمون اپی نفرین (آدرنالین) عمل می کنند و باعث می شوند قلب آهسته تر و با فشار کمتری ضربان بزند.

6- مهارکننده های رنین

رنین ماده ای است که توسط کلیه ها تولید می شود و موجب بالا رفتن فشار خون می شود. مهار کننده های رنین، تولید این ماده را آهسته تر می کنند.

دارو های کاهش فشار خون

سایر داروهایی که گاهاً برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند در ادامه آورده شده است. اگر نتوانید فشار خون خود را با یکی از داروهای بالا، به مقدار مورد نظر خود برسانید، داروهای دیگری برای پایین آوردن فشار خون وجود دارند که عبارتند از:

1- مسدود کننده های آلفا

مسدود کننده های آلفا از تولید هورمون نوراپی نفرین (نورآدرنالین) و سفت شدن عضلات دیواره شریان ها و رگ های کوچکتر جلوگیری می کند و باعث می شود رگ ها باز بمانند.

2- مسدود کننده های آلفا – بتا

مسدود کننده های آلفا-بتا. این داروها، عملکرد مشابهی با مسدود کننده های بتا دارند. اگر شما فشار خون بالایی دارید و در خطر نارسایی قلبی هستید، پزشک ممکن است این دارو را برای شما تجویز کند.

3- داروهای مؤثر بر سیستم عصبی مرکزی

این داروها از ارسال سیگنال های مغز به سیستم عصبی، سریع شدن ضربان قلب و باریک شدن رگ های خونی جلوگیری می کنند. در نتیجه، قلب دیگر عمل پمپاژ را به سختی انجام نمی دهد و خون آسانتر درون رگ ها و شریان ها جریان پیدا می کند.

4- وازودیلاتورها یا گشاد کننده های عروق

این داروها از سفت شدن و تنگی عضلات رگ ها و شریان ها جلوگیری می کنند. در نتیجه، خون راحت تر جریان پیدا می کند و قلب دیگر به سختی نمی زند.

5- آنتاگونیست های آلدسترون

این داروها اغلب اوقات همراه با داروهای دیگری مانند داروهای ادرارآور استفاده می شوند. آنتاگونیست های آلدسترون، هورمون آلدسترون را مسدود می کنند. این هورمون گاهی اوقات موجب احتباس مایعات و نمک می شود و در نتیجه فشار خون افزایش پیدا میکند. 

این داروها معمولاً برای دیابتی ها، افراد مبتلا به نارسایی قلبی و یا کسانی که کنترل فشار خون آنها دشوار است، تجویز می شوند.

بهترین قرص فشار خون

میزان عملکرد دارو به سن، جنسیت، نژاد، سطح فشار خون و سلامت عمومی فرد بستگی دارد. برای تحت کنترل درآوردن فشار خون، معمولاً ترکیبی از دو دارو بهتر از یک دارو عمل می کند. گاهی اوقات برای رسیدن به یک فشار خون هدف، به داروهای بیشتری نیاز است. 

افرادی که تشخیص داده شده، فشار خون بالایی دارند، معمولاً داروی فشار خون خود را در صبح زود و وقتی از خواب بیدار می شوند، مصرف می کنند. اکثر افراد، در ساعات صبح فشار خون و ضربان قلب بالاتری دارند و شب، وقتی می خواهند بخوابند فشار خون و ضربان قلب آنها پایین می آید. 

پس با توجه به این موضوع، دارو باید در زمانی از روز مصرف شود که فشار خون و ضربان قلب بالاتر هستند.

برای کاهش فشار خون چه بخوریم؟

در ادامه به معرفی بهترین غذاها برای کاهش سریع فشار خون می‌پردازیم.

۱- آب پرتقال

آب پرتقال خالص حاوی آنتی اکسیدان های بسیاری است که از عروق خونی سالم حمایت می کند. هم چنین به شما در کاهش و درمان فشارخون بالا کمک می کند. روزانه با نوشیدن ۲ لیوان آب پرتقال  تازه، مقدار توصیه شده ی روزانه ی ویتامین C و ویتامین ها و مواد معدنی ای که تأثیر مثبت بر روی سلامت شما دارند را دریافت کرده اید.

۲- پنیر

مصرف مداوم پنیر می تواند به کاهش کلسترول بالا و درمان فشارخون بالا کمک کند.

۳- نمک

نمک

نمک مصرفی روزانه خود را به کمتر از ۶ گرم در روز کاهش دهید؛ چرا که این مقدار در نان، گوشت، شیر و سایر مواد غذایی مورد استفاده شما به‌ صورت نامحسوس موجود است؛ پس هنگام تهیه غذا به جای نمک از از گلپر، آویشن، نعناع خشک، آب لیموی تازه و پیاز برای طعم دار کردن غذای خود استفاده کنید.

۴- دانه های دریایی

دانه های دریایی  حاوی مواد معدنی بسیار، ویتامین، پروتئی، کاروتنوئید و آنتی اکسید های بسیاری می باشند. مصرف مداوم آنها می تواند به تنظیم فشار خون بالا و کاهش سطح کلسترول تا ۵% کمک کند.

۵- اسفناج

اسفناج حاوی فولیک اسید و پتاسیم فراوان می باشد. این ماده غذایی بی نظیر در درمان فشارخون بالا، تقویت بافت عضلانی و کاهش خطر سکته ی قلبی موثر است.

۶- کلم بروکلی

کلم بروکلی حاوی ویتامین K فراوان است که دارای توانایی کاهش فشار خون و سطح بالای کسترول را دارد. بروکلی را می توان پخته و یا خام میل کرد.

برای آشنایی با سایر خوراکی های فوق العاده موثر در درمان فشار خون بالا توجه شما را به تماشای این فیلم دوبله ی آموزشی جلب می کنیم.

۷- ماهی

حداقل ۳ بار در هفته ماهی بخورید و به جای گوشت‌‌ قرمز سعی کنید از گوشت سفید استفاده کنید.

۸- روغن زیتون

انبه، سس‌‌ها و روغن‌هاى جامد را از برنامه غذایی خود حذف کرده و به جای آنها از روغن زیتون و روغن ماهی استفاده کنید.

درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی

 ۱- می توانید از دم‌ کرده چای ترش، دم کرده گل گاو زبان و لیمو امانی، دم‌کرده میوه نسترن، دم‌کره فلوس و خیار چنبر برای درمان فشارخون بالا با عرقیات گیاهی استفاده کنید.

۲-روزانه سه فنجان از مخلوط عرقیات گل گاو زبان، سنبل الطیب و بادرنجبویه میل کنید.

۳- یکی از بهترین عرقیات، خوردن مقداری گل بیدمشک است که مسکن خوبی نیز می باشد.

علت فشار خون بالا چیست؟

پایین اوردن فشار خون در منزل

هنگامی که در بیمارستان هستید، پزشکان راه های مختلفی برای رساندن فشار خون به محدوده طبیعی را به راحتی انجام می دهند. اما اگر در خانه باشید و هیچ دارویی برای کاهش فشار خون نداشته باشید چه باید کرد؟ در اینجا چند ترفند برای درمان قطعی فشار خون به شما یاد می دهیم.

۱. یادداشت تاریخ و ساعت فشار خون بالا

اول از همه، هنگامی که پی بردید فشار خونتان بالا رفته آن را در یک دفترچه با ذکر تاریخ و ساعت یادداشت کنید.

۲. نوشیدن آب زیاد

مرحله ی دوم، نوشیدن آب به مقدار زیاد است. نوشیدن مقدار زیادی آب، رفتن به توالت و ادرار کردن و سپس تکرار همین پروسه مصرف آب اضافی موجب می شود کلیه ها آب اضافی را از بدن خارج کنند که در واقع به همراه آن نمک نیز از بدن خارج می شود که منجر به کاهش فشار خون می شود.

۳. عدم مصرف شوری‌جات

 نمک، چیزهای شور، شکر و مواد خوراکی شیرین مصرف نکنید.

برای درمان اورژانسی فشار خون بالا در خانه میتوان از زردچوبه، فلفل هندی، بادام خام، سرکه سیب و … استفاده نمود. در رابطه با عرقیات گیاهی پایین آورنده فشار خون میتوان به عرقیات گیاهان بومادران، زالزالک، چای ترش و … اشاره کرد.

به یاد داشته باشید، هرگز هیچ دارویی را خودسرانه و بدون تجویز پزشک مصرف نکنید چرا که پایین اوردن فشار خون بالا به صورت غیر طبیعی می تواند مخرب و حتی مرگ آور باشد.

عدم مصرف نمک برای کاهش فشار خون بالا

 اختلاف فشار  خون در دست

پرسش و پاسخ بسیار شایع در مورد اختلاف فشار خون در دو دست را در ادامه مطالعه کنید:

جناب آقای دکتر با سلام

چند روز پیش بعلت سرگیجه فشار خون مادرم رو گرفتم دیدم در یکی از دستها فشار ۱۵ و در دیگری ۹ می باشد . شک کردم و چند بار این کا را انجام دادم ولی درست اندازه گیری کرده بودم. به اورژانس یک بیمارستان رفتیم پزشک آنکال قلب اومد گفت مشکل خاصی با توجه به نوار قلب نیست ولی حتما باید اکو و در صورت نیاز سیتی آنژیو بشه. وقت اکو گرفته ایم سه هفته زمان میبره. میخواستم اولا دلیل این اختلاف فشارو بدونم از چه چیزی منشا گرفته .دوما در این مدت سه هفته خطری ایشونو تهدید نمیکنه.

پاسخ دکتر نجفی: سلام اختلاف فشار میان دو دست حداکثر تا ده میلیمتر جیوه طبیعی است. در موارد اختلاف بیشتر باید بدنبال علت بود. توصیه به انجام  عمل  آنژیو قلب و آئورت از نظر کوآرکتاسیون آئورت الزامی است. اگر درد سینه ندارند عجله ای در کار نیست. سایر علل عبارتند از دایسکشن آئورت و بیماری تاکایاسو

درمان فشار خون بالا در بارداری

عوامل خطرساز رایج مانند چاقی و فشار خون بالا با رژیم غذایی مناسب و ورزش قابل کنترل خواهند بود. البته افزایش وزن در دوران بارداری اجتناب ناپذیر است به همین دلیل یک افزایش وزن خاص را در نظر میگیرند که افزایش تا این حد مشکلی نخواهد داشت.

فشار خون بالا

استرس و عصبی شدن در دوران بارداری می تواند بر فشار خون مادر تاثیر منفی داشته و سبب فشار خون بارداری شود. انجام یوگا یک روش بسیار مهم در کنترل استرس ها در زمان بارداری است که اگر انجامش دشوار باشد، گوش دادن به موسیقی آرامش بخش نیز در زمانهای ریلکس سازی برای جسم و بدن موثر می باشد.

ورزش هایی که ضربات شدید دارند و ایروبیک بصورت فشرده در طی بارداری پیشنهاد نمی شود، بخصوص اگر فرد به انجام آنها عادت نداشته باشد. اگر چه پیاده روی بهترین نوع فعالیت و کاهش استرس در این دوران می باشد.

علاوه بر ورزش، طیف گسترده ای از گیاهان دارویی و مکمل ها برای کاهش استرس وجود دارند. قبل از مصرف آنها باید با پزشک متخصص مشورت کنید. چای اولانگ، زنجبیل و بلوبری با داشتن آنتی اکسیدان میتوانند در کاهش استرس به شما کمک کنند. اگرچه آسان نیست اما، خواب کافی در دوران بارداری بسیار مهم است،  بنابراین بین ۶ الی ۸ ساعت بخوابید.

شما باید بطور روزمره فعالیت هایی مانند پیاده روی و شنا داشته باشید، در مورد فعالیت های دوران بارداری نیز مطالعاتی داشته باشید. رژیم غذایی سالم و متعادلی داشته و مصرف نمک را به حداقل برسانید زیرا در درمان فشار بالا در دوران بارداری بسیار موثر هستند.

برخی از مواد مانند فلفل سبب کاهش فشار خون بالا می شوند ولی در حقیقت شواهد کافی برای این امر وجود ندارد و در حد تحقیق و فرضیه است.

درمان اورژانسی فشار خون بالا در طب سنتی

در ادامه به معرفی غذاهای بسیار مفید در طب سنتی برای درمان فشار خون بالا را مطرح می‌کنیم.

– خوردن مویز

خوردن چند عدد مویز صبح ناشتا و میل کردن یک قاشق شیره انگور صبح و شب در افزایش پتاسیم بدن خیلی موثر است و خون را رقیق می کند.

– کرفس

آب کرفس و فشار خون

در کرفس ترکیبی به نام “فتالید” وجود دارد که عضلات دیواره عروق را شل می کند، یعنی عروق را گشاد کرده و فشار خون را کاهش می دهد. روغن زیتون نیز فشار خون را پایین می آورد.

– گیاه استویا

از جمله گیاهان دارویی در درمان فشارخون، گیاه استویا است که دارای اثرات کاهندگی فشار خون می باشد. از این گیاه در آسیای شرقی به عنوان جوشانده، در آمریکا به عنوان مکمل غذایی در برخی کشورها به عنوان شیرین کننده ی مصنوعی در محصولات دیابت استفاده می شود.

– گیاه انگشتانه

گیاه انگشتانه مکانیسمی موثر در برابر فشارخون محققین دانشگاه میشیگان دریافتند که دیگوکسین، عنصر موثر موجود در دیژیتال یا گیاه انگشتانه می‌ تواند مکانیسم حفاظتی بدن را در برابر فشار خون و نارسایی قلبی بالا ببرد.

– لیمو و سیر

 اگر به دنبال درمان گیاهی فشار خون بالا هستید ۵ عدد لیمو را با ۲۰ حبه سیر در ۲ لیوان اب جوشانده تا به یک لیوان برسد. قبل از غذا یک قاشق استفاده شود.

– جایگزین‌های نمک

برای درمان فشار خون بالا در طب سنتی،‌ از گلپر، آویشن، نعناع خشک و کنجد به جای نمک استفاده کنید.

– روغن زیتون

روغن زیتون

روغن زیتون یکی از روغن های غیر اشباع و مفید برای بدن است. این روغن نه تنها کلسترول خون را بالا نمی برد، بلکه آن را کاهش می دهد.

– کنجد

کنجد با همه خواصی که دارد برای معده ضعیف مناسب نیست، زیرا هضم آن سنگین است. این گونه اشخاص برای کاهش فشار خون بالا باید آن را با عسل یا سرکه بخورند.

– شربت سیر

شربت سیر نیز برای کاهش فشار خون بالا مفید است به این ترتیب که دو پیاز سیر را له کرده در یک لیوان آب و ۱۰۰گرم شکر ریخته و بجوشانید تا به قوام بییاید هر روز ۲ قاشق سوپ خوری از آن مصرف شود.

فشار خون ریوی ایدیوپاتیک

پرفشاری شریان ریوی، نوعی اختلال ریوی است که با فشار خون بالا در شریان ریوی، تشخیص داده می شود. کار اصلی شریان ریه این است که خون را از قلب به ریه ها منتقل کند. این اختلال باعث می شود که خون از طریق آرتریت ریه با نیروی بیشتری جریان یابد.

زمانی که فشار خون در عروق ریوی در حال استراحت، بالاتر از ۲۵ میلی متر جیوه و در حال فعالیت  بالاتر از ۳۰ میلی متر جیوه باشد، خطرناک است؛ زیرا فشار خون بالا در شریان ها باعث مشکلات جدی قلب و ریه می شود.

دکتر محمد حسین نجفی

4.1/5 - (286 امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر M سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  باسلام حدود۳ماهی هست که سرگیجه داشتم با فشارخون بالا که فشارم ۱۵ روی۱۱ میباشد البته نوسان داره گاهی اوقات ۱۳ روی۱۰هم میرسه به دکتر قلب مراجه کردم قرص کنکور ووالزومیکس وویتامیب ب۱ تجویز کردن ولی فشارم همچنان بالاس وتغیری نکرده که گاهی اوقات سردرد هم دارم .چرا داروها اثری در پایین اوردن فشارم نداره چه داروهایی باید مصرف کنم با چه دوزی؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   والزومیکس رو هر دوازده یاعت مصرف کنید و اگر سنتون کمتر از ۳۵ هست باید از نظر علل ثانویه بررسی شوید

 • تصویر کاربر foroedin یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با سلام پدر بنده آزمایش هولتر فشار خون دادن، میخواستم جوابشو تفسیر کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   فشار خون در اعلب موارد نرماله

 • تصویر کاربر مهندس جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  پسرم ۱۶ سال دارد .ناگهان متوجه تپش قلب و فسار خون بالا در حد ۱۳ تا ۱۴ شدیم
  به متخصص قلب مراجعه کردیم مس ازاکو و گرفتن عکس رنگی داپلر و چک کردن
  کارکرد کلیه توسط متخصص داخلی هیچ مشکلی نداشت.متخصص به ایشون داروی
  کنکور دو و نیم البته نصف دادند.
  وقتی میخورند خوبند مدتی هم نخورد باز خوب بود ولی پس از مدتی باز همان شرایط برگشت و فعلا میخوردند.
  به درسهاش خیلی حساسه و استرسیه
  فشار دست راستش همیشه بیشتره.
  در ضمن فشار سیستولش همیشه بالاست
  ولی دیاستول طبیعی هستش.
  ممنونم اگه راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر مهندس دوشنبه ۱۸ آذر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام لطفا به سوال اینجانب پاسخ دهید
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بهتره ابتدا جهت درمان استرس به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بعد درمان اضطراب همچنان فشار بالا بود باید با مراجعه به دکتر غدد علل ثانویه فشار بررسی شوند و دارو هم مصرف شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر میرسعید جمعه ۸ آذر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  با سلام مادرم ۸۳ ساله ۱۴ سال است عمل باز قلب انجام داده اند و تحت نظر هستند آخرین بار والسارتان ۸۰ یک بار شبها جایگزین
  ایزوکور ۲۵ دو بار در شبانه روز شده
  از آنجاییکه فشار خون مادرم بعد از ۳ بعد از ظهر ۱۵/۷. تا ۱۷/۷ تغییر میکند پزشک مربوطه افزایش والسارتان ۸۰ هر ۸ ساعت را داده اند نظر حضرتعالی قطعا راه گشا میباشد با تشکر میرسعید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   بهتره هر دوازده ساعت یک عدد مصرف شود

 • تصویر کاربر امید شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  جناب دکتر من در اصفهان هستم بخاطر حسن خلق ودلسوزی که نسبت به بیمار از خود نشان می دهید . و بخصوص از اینکه در زمینه ی تخصص قلب و عروق از دکتر های ممتاز هستید خیلی مایل هستم تحت نظرجنابعالی فشار خونم را درمان کنم دلیل این کار هم این است که آقایان دکتر زیاد محل به بیمار نمی گذارند و دل به دل بیمار نمی دهند حسن خلق ندارند بنا به این دلایل می خواستم ببینم امکان ارتباط از راه دور وجود دارد . من مدت مدیدی است فشارم کنترل نیست و از طرف دیگر هر دارویی فشار را راحت نمی توانم استفاده نمایم و این مهم نیاز به پزشکی همراه و هم دل دارد تا بتوان دارویی مناسب پیدا نمایم . صمیمانه خواهش می کنم اگر امکان ارتباط از راه دور وجود دارد دریغ نفرمایید طبیعی است حق و الزحمه هر چقدر باشد تقدیم می کنم با احترام . امید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون دیدن و معاینه بیمار در مورد بیماری و درمان نمیشه نظر قطعی داد

 • تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  وقت بخیراقای دکتر.مادربنده به تازگی درکلیه چپ دچار کیست سپتوم دارشده.سابقه کیست ساده داشتن.باسرچ دراینترنت متوجه شدم ازعوارض قرص های فشارخون هست که مصرف میکنن.والسارتان160مصرف میکنن.دیابت هم دارن.ممکنه با طب سنتی فشارخون رو کنترل کنن یاحداقل ازعوارض داروی فشارخون کم بشه.با تندراه رفتن هم مشکلی ندارن و هرروز ورزش میکنن.پیشاپیش ممنون ازراهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   فشار با داروی سنتی کنترل نمیشه

   این مشکل جز عوارض دارو هم نیست و دارو نباید قطع شود

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید میخواستم بپرسم بیمار ما در اثر فشار خون بالادچار سکته مغزی شده در بیمارستان قند خون رو به ازز 220 به 120 رسونده بودن الان بعد از مرخص شدن طی چهار روز دوباره قند خون به 290 رسیده و قرصهای بعد از سکته شامل بیسوتا. هیدروکلرتیازید. کاپتوپریل. پیراستام . پلاویکس و آسپرین میباشد و قرصهایی که دکتر قبل از سکته تجویز کرده بود شامل متوفورمین و گلی بن کلامید هست . آیا ما میتونیم دوباره داروی قند رو به بیمار بدیم و این داروهای قند عوارض برای بیمار ندارد ؟! با تشکر از راهنماییتان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   موقتا دارو رو شروع کنید و فورا به پزشک داخلی یا غدد مراجعه کنید

   چون دارو باید بر حسب شرایط و وضعیت کلیه بینار تنظیم شود

 • تصویر کاربر نعمتی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب نجفی عزیز حدود 5ماه هست برام فشار خون بالا تشخیص دادن اکثر مواقع آخر شب ها و اول صبح با سر درد شدید همراه است و این دو زمان فشار خونم بالاتر از بقیه روز است داروهای تجویز شده گاهی بی تاثیر و گاهی کاهش خیلی کم داره کم خوابی خستگی زیاد گرگرفتگی صورت همه از وقتی فشارم بالا رفته به وجود آمده اگر چیز دیگری لازم به ذکره لطفاً بگید تا اطلاعات بدم لطفاً کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   ممکنه اپنه خواب داشته باشید

   به گوش و حلق و بینی مراجعه کنید

   اضطراب رو درمان کنید

    و اگر فشار کنترل نشد جهت تنظیم فشار مراجعه کنید و باید از نظر علل ثانویه بررسی شوید

 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام امیدوارم همواره شاد و سربلند باشید
  من 39سال دارم در سه روز متوالی 7 مرتبه دچار خون دماغ شدید شدم. بعد از مراجعه به پزشک دلیل خون دماغ شدن بالا بودن فشار خون اعلام شد. فشار میانگین در حدود 15/10 بوده است. سونو کلیه داور کلیه و آزمایشات مختلف انجام دادم که تری گلیسرید 380 و دفع کلسیم 24ساعته بالا بود. مشکل کلیوی دیده نشد نوار قلب نرمال تعداد ضربان 80. یک قرص انالاپریل 5 در روز تجویز شد. توصیه جنابعالی برای بررسی بیشتر چیست؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید اول تشخیص فشار مسجل شود

   باید در شرایط عادی بدون دارو هولتر ببندید تا اگر فشار داشتید بعد هم دارو و هم اقدامات تشخیصی انجام شود

 • تصویر کاربر منظر سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جناب دکتر نجفی
  من زنی ۴۹ ساله هستم که تیرویید کم کار دارم و حدوذ ۱۵ ساله که داروی ارامبخش و ضد افسردگی هم استفاده کردم الان ۲ ساله که فشار خونی شدم ۰ با توجه به تیرویید کم کاری که دارم طی یکسال گذشته ۱۰ کیلو اضافه وزن پیدا کردم ۰ بدلیل درد های اسکلتی و دیسک کمر توانایی راه رفتن زیاد ندارم ۰ و زود خسته میشم
  دو ماه پیش با فشار خون ۱۸ در بخش سی سی یو ۳ روز بستری شدم اما با اینکه دوز بالای قرص کاپتو پریل و املو پرس مصرف کردم باز هم فشار خونم همش بالاست ۰ تو رو خدا کمکم کنین ۰ در ضمن قد من ۱۶۸ و وزنم از ۸۴ کیلو طی یکسال به ۹۵ رسیده ۰ با تشکر و سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام

   باید دوز و یا نوع دارو ها تغییر کنه 

   باید جهت تنظیم دارو مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر