نارسایی‌ دریچه میترال‌

0

نارسایی دریچه میترال و بارداری

نارسایی‌ دریچه میترال‌

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند.

جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند.

تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداریدر مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

 

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمریم یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر نجفی
  من تازه متوجه شدم افتادگی دریچه میترال دارم من مشکل esr دارم میخواستم بدون مشکل سازه نمیشه چون یادم گرفت به دکتر قلبم بگم درضمن دکتر قلبی که رفتم ایران نیستن
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۱۳( 1 هفته پیش)
   سلام
   چي مشكلي داريد؟
  2. تصویر کاربرمریمشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۲:۱۶( 1 هفته پیش)
   سلام خدمت اقای دکتر
   من یه روز به طور اتفاقی درد قفسه سینه گرفتم زد به پشتم عرق سرد کردم از اون به بعد روی سینه یه درد خاصی دارم
   فعلا اسپرین بچه و پراپرانونول ۱۰ میخورم
  3. تصویر کاربرمریمشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۵۱( 1 هفته پیش)
   سلام خدمت اقای دکتر
   من یه روز به طور اتفاقی درد قفسه سینه گرفتم زد به پشتم عرق سرد کردم از اون به بعد روی سینه یه درد خاصی دارم 
   فعلا اسپرین بچه و پراپرانونول ۱۰ میخورم
  4. تصویر کاربرمریمشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۵۱( 1 هفته پیش)
   سلام خدمت اقای دکتر
   من یه روز به طور اتفاقی درد قفسه سینه گرفتم زد به پشتم عرق سرد کردم از اون به بعد روی سینه یه درد خاصی دارم 
   فعلا اسپرین بچه و پراپرانونول ۱۰ میخورم
  5. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۵( 1 هفته پیش)
   سلام
   بايد مراجعه كنيد و معاينه شويد و نوار قلب بگيريد تا علت مشخص شود
  6. تصویر کاربرمریمیکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۴۷( 1 هفته پیش)
   سپاس بابت پاسخگویی
  7. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷( 1 هفته پیش)
   خواهش ميكنم
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربرفاطمه شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی اقای دکترمن توهفته6بارداری هستم گاهی اوقات که میخوابم خیلی احساس تنگی نفس میکنم میخواستم دلیلش رابدونم ومشکل جدیی هست؟ ممنون که وقت گذاشتید
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۴۵( 3 هفته پیش)
   سلام
   حتما بايد ويزيت و معاينه و همچنين اكو شويد
 • تصویر کاربرـ شنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۵۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  مادر من چن روز قبل ازمایش خون دادن و دکتر گفت تنگی نفس و چربی داری مامانم دستو پاهاش مخصوصا مچ پاهاش ورم هم داره دکترشم گفت احتمالا روماتیسم قلب باشه چون مصرف داروهاش به شدت قلبشو تحت تاثیر قرار میده(تئوفیلین،سفکسیم۴۰۰،نیزوپرد۵،جم فیبروزیل) ایناهم قرصایی که تجویز دکترشه
  مامانم گلودرد هم داره اگ میشه راجب روماتیسم قلبی و درمانش بگید

  باتشکر
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیسه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۷:۰۳( 1 ماه پیش)
   سلام
   اينطور نميشه گفت
   حتما بايد اكو شوند
  2. تصویر کاربرـسه شنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۸:۰۶( 1 ماه پیش)
   سلام خیلی ممنون

   امروز متخصص قلب هم گفتن اکو
  3. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۷ ۲۰:۵۷( 1 ماه پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرمینا دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید سوال من این است کسی که باطری قلب دارد حال به دلیل اریتمی و کند شدن ضربان قلب اگر بخواهد از این پس هر گونه عمل جراحی مثل تعویض مفصل زانو انجام دهد خطر برای بیهوشی وجود دارد و قلب با مشکل مواجه خواهد شد ؟ ممنون میشوم از قبول زحمت شما برای جواب دادن به این سوال
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ۱۸:۳۹( 2 ماه پیش)
   سلام
   به هر حال ريسك بالاتر از معمول هست ولي عر عملي با ملاحظات خاص قابل انجام هست
 • تصویر کاربرصفرزاده چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنونم به خاطر پاسخ دادن به سوالهایی که قبلا پرسیدم و شما جواب دادید اقای دکتر من به خاطر دردهای شکمی و قفسه سینه به متخصص گوارش و داخلی مراجعه کردم بعد از انجام ازمایشات و اندوسکپی تشخیص داده اند که زخم معده دارم و الان یک ماه ونیم هست که دارو مصرف میکنم و باید هشت دوره مصرف کنم اما اقای دکتر سوال من از شما اینه که من با وجود اینکه دارم دارو مصرف میکنم ولی هنوز درد قفسه سینه دارم تا حالا یه دو سه باری از یک ماه گذشته درد شدید قفسه سینه به همراه سبکی سر و سرگیجه بهم دست داده قدرت بدنی ام خیلی کم شده به حدی که پانزده تا پله که میام بالا بدنم عرق میکنه و قفسه سینه ام درد میگیره بعضی وقتا تپش قلبم اینقدر زیاده که در گلو حسش میکنم یه چند وقتی هم میشه که درد شدید فک هم سمت بالا و هم سمت پایین دارم البته درد فک در قسمت سمت راسته که حتما باید مسکن بخورم تا دردم اروم بشه اقای دکتر ایا با وجود بیماری زخم معده ای که دارم ایا مشکلات من قلبیه چون من به پزشک قلب مراجعه نکردم ممنون میشم پاسخ سول من را بدهید ببخشید زیاد سوال پرسیدم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۷( 2 ماه پیش)
   سلام
   حتما بايد اكو و تست ورزش انجام دهيد
   ميتونه قلبي هم باشه
   اگر هم اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

پرسش از دکتر