دکتر محمد حسین نجفی

ایا نارسایی خفیف و شدید دریچه میترال خطرناک است؟

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

خطرات نارسایی خفیف میترال

نارسایی خفیف دریچه میترال معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. هر چقدر که میزان نارسایی دریچه میترال بدتر می شود، قلب نیز باید برای پمپاژ خون به سمت بدن، سخت تر کار کند.

خطرات نارسایی دریچه میترال

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

علت نارسایی قلبی

درمان نارسایی دریچه میترال

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

۳- جراحی نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند. جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

نارسایی دریچه میترال و بارداری

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند. تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداری

در مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام من یک بار اکو و چند بار نوار قلب دادم ولی بعضی از اوقات درد پشت و جلو قفسه سینه رو احساس میکنم ولی اکو دادم گفت مشکلی نیست میخواستم بدونم بازم برم دکتر یا نیازی نیست مرسی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   ميتونيد تست ورزش انجام دهيد تا مشخص شود كه علت قلبي هست يا خير
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  .... ..:
  سلام آقای دکتر لطفا اکو و نوارهای قلبی پدرم رو اگه امکان داره نگاه کنید.
  پدرم اصلا خودش چیزی احساس نمیکنن
  اینها رو هم اتفاقی گرفتیم دکتر گفت ضربان قلب نامنظم داره و فشار اکثرا روی 7-11 هستش.ودکتر قرص آسپرین روزی 1 قرص و نیتروگیلیسرین روزی 2 قرص تحویل کردن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   مدارك رو ارسال كنيد
 • تصویر کاربر پوررستم چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام
  خسته نباشید
  بنده خانمی 32 ساله هستم
  با بیماری مادرزادی نارسایی قلب
  ASD و VSD بعلاوه فشار ریوی
  و قصد ازدواج دارم.
  خواستم بدونم امکانش هست ازدواج کنم؟
  و بچه دار بشم؟
  و اینکه اگر بخوام دارویی جهت جلوگیری از بارداری رو استفاده کنم برام مشکل ساز نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بايد اكو تون رو ببينم
   حاملگي ميتونه خطرناك باشه
   بايد مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربر پوررستم سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سپاسگزارم جناب دکتر
   حتما خدمت میرسم.
   ولی با این اوصاف بنده میتونم ازدواج کنم یا خیر؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۶ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   ازدواج بله بچه دار شدن ريسك داره
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۴ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  اقای دکتر تری گیلیسرید خون ۸۵ است برای بیمار مشکل ایجاد میکند.؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   خير
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر نجفی
  من تازه متوجه شدم افتادگی دریچه میترال دارم من مشکل esr دارم میخواستم بدون مشکل سازه نمیشه چون یادم گرفت به دکتر قلبم بگم درضمن دکتر قلبی که رفتم ایران نیستن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   چي مشكلي داريد؟
  2. تصویر کاربر مریم شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام خدمت اقای دکتر
   من یه روز به طور اتفاقی درد قفسه سینه گرفتم زد به پشتم عرق سرد کردم از اون به بعد روی سینه یه درد خاصی دارم
   فعلا اسپرین بچه و پراپرانونول ۱۰ میخورم
  3. تصویر کاربر مریم شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام خدمت اقای دکتر
   من یه روز به طور اتفاقی درد قفسه سینه گرفتم زد به پشتم عرق سرد کردم از اون به بعد روی سینه یه درد خاصی دارم 
   فعلا اسپرین بچه و پراپرانونول ۱۰ میخورم
  4. تصویر کاربر مریم شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام خدمت اقای دکتر
   من یه روز به طور اتفاقی درد قفسه سینه گرفتم زد به پشتم عرق سرد کردم از اون به بعد روی سینه یه درد خاصی دارم 
   فعلا اسپرین بچه و پراپرانونول ۱۰ میخورم
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   بايد مراجعه كنيد و معاينه شويد و نوار قلب بگيريد تا علت مشخص شود
  6. تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سپاس بابت پاسخگویی
  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   خواهش ميكنم
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر اعظم شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام.همسرم 45 ساله هستند به تازگی متوجه شدیم دریچه سه لتی قلبش بطور مادرزادی دو لتی است و درنتیجه آئورت بزرگ شده که جواب سیتی آنژیو 4.7 نشان داده وپزشکشان تشخیص عمل دادند . البته گفتند سه ماه بعد دوباره معاینه شوند اگر بیشتر شده بود برای عمل اقدام شود .سیتی توراسیک و شکمی مشکلی نداشته . نظر شما چیست؟آیا به فوریت اقدام برای عمل انجام شود یا بعداز سه ماه و معاینه مجدد و آیا با دارو میتوان کنترل کرد که نیازی به عمل نباشد ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   معمولا تو اين رنج يا حداكثر تا ٥٠ ميلي بايد عمل بشه
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی اقای دکترمن توهفته6بارداری هستم گاهی اوقات که میخوابم خیلی احساس تنگی نفس میکنم میخواستم دلیلش رابدونم ومشکل جدیی هست؟ ممنون که وقت گذاشتید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۷ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   حتما بايد ويزيت و معاينه و همچنين اكو شويد
 • تصویر کاربر ـ شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  مادر من چن روز قبل ازمایش خون دادن و دکتر گفت تنگی نفس و چربی داری مامانم دستو پاهاش مخصوصا مچ پاهاش ورم هم داره دکترشم گفت احتمالا روماتیسم قلب باشه چون مصرف داروهاش به شدت قلبشو تحت تاثیر قرار میده(تئوفیلین،سفکسیم۴۰۰،نیزوپرد۵،جم فیبروزیل) ایناهم قرصایی که تجویز دکترشه
  مامانم گلودرد هم داره اگ میشه راجب روماتیسم قلبی و درمانش بگید

  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اينطور نميشه گفت
   حتما بايد اكو شوند
  2. تصویر کاربر ـ سه شنبه ۱۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام خیلی ممنون

   امروز متخصص قلب هم گفتن اکو
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   بله
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید سوال من این است کسی که باطری قلب دارد حال به دلیل اریتمی و کند شدن ضربان قلب اگر بخواهد از این پس هر گونه عمل جراحی مثل تعویض مفصل زانو انجام دهد خطر برای بیهوشی وجود دارد و قلب با مشکل مواجه خواهد شد ؟ ممنون میشوم از قبول زحمت شما برای جواب دادن به این سوال
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۹ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   به هر حال ريسك بالاتر از معمول هست ولي عر عملي با ملاحظات خاص قابل انجام هست
 • تصویر کاربر صفرزاده چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنونم به خاطر پاسخ دادن به سوالهایی که قبلا پرسیدم و شما جواب دادید اقای دکتر من به خاطر دردهای شکمی و قفسه سینه به متخصص گوارش و داخلی مراجعه کردم بعد از انجام ازمایشات و اندوسکپی تشخیص داده اند که زخم معده دارم و الان یک ماه ونیم هست که دارو مصرف میکنم و باید هشت دوره مصرف کنم اما اقای دکتر سوال من از شما اینه که من با وجود اینکه دارم دارو مصرف میکنم ولی هنوز درد قفسه سینه دارم تا حالا یه دو سه باری از یک ماه گذشته درد شدید قفسه سینه به همراه سبکی سر و سرگیجه بهم دست داده قدرت بدنی ام خیلی کم شده به حدی که پانزده تا پله که میام بالا بدنم عرق میکنه و قفسه سینه ام درد میگیره بعضی وقتا تپش قلبم اینقدر زیاده که در گلو حسش میکنم یه چند وقتی هم میشه که درد شدید فک هم سمت بالا و هم سمت پایین دارم البته درد فک در قسمت سمت راسته که حتما باید مسکن بخورم تا دردم اروم بشه اقای دکتر ایا با وجود بیماری زخم معده ای که دارم ایا مشکلات من قلبیه چون من به پزشک قلب مراجعه نکردم ممنون میشم پاسخ سول من را بدهید ببخشید زیاد سوال پرسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   حتما بايد اكو و تست ورزش انجام دهيد
   ميتونه قلبي هم باشه
   اگر هم اضطراب داريد به روانپزشك مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر