خطرات نارسایی دریچه میترال چیست؟

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

خطرات نارسایی دریچه میترال

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

علت نارسایی قلبی

درمان نارسایی دریچه میترال

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

۳- جراحی نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند. جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

نارسایی دریچه میترال و بارداری

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند. تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداری

در مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر كامبيز جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقايه دكتر پدرم ٤٥سال داره دچاره نارسايي دريچه ميترال شده يعني دهليز سمت چپ كم تراز راست كار ميكنه دكترا گفتن بايد جراحي بشن به نظر شما نياز به جراحي هست خيلي نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید اکو مری بینار و خود بیمار دیده شوند تا بشه نطر دقیق داد

  2. تصویر کاربر كامبيز جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   بله از تلگرام بزاتون فرستادن به نام سلمان قاضي لطفا ببينين نظرتون بگين ما راهمون دورهستش اگه نظر شماجراحي نيست بياريمش پيشه خودتون چون شنيدم جراحي دريچه خيلي خطرناك وسخته درسته
  3. تصویر کاربر كامبيز جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)
   بله از تلگرام به نام سلمان قاضي نژاد براتون فرستادم خواستم ببينم اگه نظر شما جراحي نيست بياريمش پيشه شما چون شنيدم جراحي دريچه هم خطرناك وهم سخت است
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   عکس اکو را همینجا بفرستید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر زینب جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتور من بیماری قلبی ASD دارم کلا زنده گیم به ریخت خیلی نگرانم برای درمانم اقدام کردم ولی دو تا سوال دارم از شما یکی اینکه من به عمل نیاز دارم شنبه انژیو میشم و دوم اینکه این بیماری مادر زادی اس وخوب بشم ان شاءالله کامل ایا این بیماری به فرزندانم انتقال داده میشه یانه همین دو سوال است ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   تصمیم به عمل جراحی به شدت بیماری و مسایل همراه داره

   اگر عمل شه درمان کامله

   انتقال به بجه کمه

 • تصویر کاربر كامبيز جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقايه دكتر پدرم ٤٥سال داره دچاره نارسايي دريچه ميترال شده يعني دهليز سمت چپ كم تراز راست كار ميكنه دكترا گفتن بايد جراحي بشن به نظر شما نياز به جراحي هست خيلي نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بیمار و مدارک باید دیده شوند

 • تصویر کاربر رحمانی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من خانمی ۲۴ساله هستم ک مبتلا به پروپلاس دریچه میترال شده ام میخواستم ببینم ایا سبب مرگ ناگهانی مشود و اینکه من در طول روز کار میکنم ک سبب خستگی میشود ایا ضرر دارد و اینکه چکار کنیم که از خطرات ناگهانی جلوگیری کنیم متخصص قلب ک رفتم گفت چندان مهم نیست ولی هر دوسال باید اکو از قلب بگیرید و قرص تپش قلب داد یعنی اینکه گفت دوسال دیگه یعنی تا دوسال اتفاقی نمی افتد من خیلی مضطربم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر اصلا مهم نیست و هیچ جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر جلالی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  یکی از بستگان من مشکل گرفتگی رگ قلب دارد که بعلت فشارخون پایین و سن کم فعلا امکان عمل ندارد.چند بار هنگام خواب دچار افت شدید نبض شده و همین موضوع باعث ترس از خوابیدن او شده و جز یکی دوساعت در روز نمی خوابد.همین مدت کوتاه هم دچار تنگی نفس شده و با احساس مزه خون در گلو و بی حس شدن سمت چپ بدن از خواب می پرد.
  زیر نظر مشاور هم هست اما تاثیری نداشته است.لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   مدارک و بیمار باید به دقت دیده شوند

   با مدارک مراجعه کنند

 • تصویر کاربر ندا یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر. متوسط طول عمر کسانی که سکته قلبی کرده اند چند سال است؟؟؟ 15 سال یا کمتر یا بیشتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   به هیچ وجه نمیشه دقیق نطر داد

   در هر شرایطی فرق داره

 • تصویر کاربر باران چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید، آقای دکتر چطوری میشه جلوی پیشرفت mild mr گرفته بشه؟ خیلی نگرانم... و این که ایا با وجود mild mr مشکلی برای بارداری وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   مشکلی نیست و بدتر نمیشه و نیاز به کاری نداره

 • تصویر کاربر سمیه جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام خانومی 35 ساله هستم از 15 سالگی متوجه پرولاپس و نارسایی دریچه میترال شدم....حدود 5 سالی هست ک اکو نرفتم و مدتیه و علایم تپش و تنگی نفسم بیشتر شده و اذیت میشم ایا ممکنه نارسایی من پیشرفت کرده باشه؟خیلی نگران هستم با توجه ب اینکه گاهی هم درد قفسه سینه در پشت و جلوی سینه دارم احساس سنگینی میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   بعیده ولی بهتره مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با سلام من 6ماه پیش رفتم چکاب قلب پیش دکتر مصطفی لو بابل گفت دریچه میترال شل .برو 5سال دیگه بیا چکاب.ولی حدود 3هفته یهو خیس عرق میشم یکم حالت گیجی عدم تعادل .از حضور تو جمع وخیابان قدم زدن میترسم حالم بدبشه. فشار خونمم توخونه بیشتراوقات 12یا13رو7یا8 هست ولی بعضی وقتا استرس دارم تا14یا15هم میره ایامشکل فشاردارم یانه.دیروز 3بارپشت سرهم گرفتم یبار13 بعد 15بعد16.ممنون میشم راهنماییم کنید.درضمن شغلمم استرس زاس تحویلداربانگ ملی هستم.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۵ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   مشكل اصلي شما اضطرابه
   بايد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر امیرحسین دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام من یک بار اکو و چند بار نوار قلب دادم ولی بعضی از اوقات درد پشت و جلو قفسه سینه رو احساس میکنم ولی اکو دادم گفت مشکلی نیست میخواستم بدونم بازم برم دکتر یا نیازی نیست مرسی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   ميتونيد تست ورزش انجام دهيد تا مشخص شود كه علت قلبي هست يا خير
درحال دریافت اطلاعات
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
احتمالاً هرگز به این نکته فکر نکرده باشید. اما برای اینکه غذا بخورید، باید نفس بکشید. جویدن و هضم غذا (همانند هر کار دیگری…
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر