دکتر محمد حسین نجفی

ایا نارسایی خفیف دریچه میترال خطرناک است؟

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال، پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به این دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

خطرات نارسایی دریچه میترال

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

خطرات نارسایی خفیف میترال

نارسایی خفیف دریچه میترال معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. هر چقدر که میزان نارسایی دریچه میترال بدتر می شود، قلب نیز باید برای پمپاژ خون به سمت بدن، سخت تر کار کند.

علت نارسایی قلبی

درمان نارسایی دریچه میترال

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

۳- جراحی نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند. جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

نارسایی دریچه میترال و بارداری

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند. تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداری

در مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

5/5 - (3 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محیا پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  با سلام دختر 20ساله هستم که حدود یک ماه بود تنگی نفس و درد دست چپ داشتم وبه دکتر قلب مراجعه کردم نوارقلب گرفتن ومشکلی نداشتم واکو دادم گفتن که نارسایی متوسط دریچه دارید وباید هر شش ماه یکبار اکو بشوید ولی مشکلی برات پیش نمیاد وهیچ دارویی تجویز نکردن به نظر شما مشکل خاصی ممکنه پیش بیاد؟ برای درمان تنگ نفس چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   نارسایی در این حد معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه و جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر ندارم جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  با سلام
  اکو قبلا فرستاده بودم خدمتتون که به پریکاردیت شک کرده بودند و ام ار ای خواسته بود خدمتتون فرستادم لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مريم یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  با سلام و ممنون از محبت شما پسر 15ساله ام نارسايي خفيف دريچه ميترال دارد آيا ميتواند ورزش بسكتبال را در رده مسابقات و قهرماني دنبال كند ؟ پسرم قد180 و وزن ٦٠كيلو هست أيا كم بودن وزن و لاغري علت نارسايي ميترال ميشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   نارسایی خفیف در اکثر ادنها هست و حای نگرانی نداره و میتونند روند عادی زندگیشون رو داشته باشند

 • تصویر کاربر ناهید شنبه ۵ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  سایر بیماری های قلب
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بر اساس این اکو باید اکو مری جهت تعیین تکلیف انجام دهید

 • تصویر کاربر سميرا یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  با سلام
  من امروز اكو و نوار قلب انجام دادم نوار قلب دكتر فرمودن سالم و مشكلي نيست ولي در اكو قلب گفتن كمي خون از دريچه ميترال نشتي داره و به عقب پس ميزنه،من به علت تپش قلب و درد قفسه سينه مدت يك سال تحت درمان بودم و طي اين مدت تمامي نوار قلبم سالم بوده و دكتر فقط قرص پروپرانول ١٠براي روزي يكبار تجويز نمودن ولي امروز كه برام اكو نوشته بودن جوابش اين و همچنان قرص پروپرانول تجويز نمودن من با حرف دكتر نگران شدم لطفا راهنماييم كنين عكس اكو و جواب براتون ميفرستم ممنون ميشم پاسخ بدين.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   افتادگی و نارسایی خفیف دریچه میترال

   چیز مهنی نیست و جای نگرانی نداره

  2. تصویر کاربر سميرا یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   ممنون از پاسختون همچنان پروپرانول مصرف كنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   اثر صد اصطراب و تپش داره

   بله

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ندایی پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام
  خانمی 38 ساله هستم تقریبا 8 سالی می شود که تپش قلب دارم میزانش بین 90 تا 108 می باشد . سه هفته ای هم می شود که فشار خونم بالا می رود به دکتر مراجعه کردم قرص لوازمیکس اچ تجویز کردن . با وجود مصرف روزی یک عدد قرص باز فشار خونم گاهی 15 روی 9 یا 10 می شود . تپش قلبم هم که بالا می رود به شدت استرس و اضطراب می گیرم . دو شب پیش هم از خواب بیدار شدم و وقتی که بلند شدم خواستم برم آب بخورم سرم گیج رفت و خوردم زمین . به نظرتون مشکلم چی هست و چیکار باید بکنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   اححتمالا مشکل اصطرابی هم دارید و باید به روانپزشک جهت درمان مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدید جهت معاینه مراججعه کنید و شاید دوز دارو بالا هست و دچار افت فشار می شوید

 • تصویر کاربر ندارم چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر نجفی گرامی
  ده روز پیش اکو فرستاده بودم باید ام ار ای میشدم که وقت گرفتم پریکاردیت بود که باید تایید میشد اکو را دوباره میفرستم سوالی که داشتم این بود که در خواب یا خرو پف میکنم و بعد از بیدارکردن اطرافیانم که به پهلو می خوابم تنفس سطحی و سخت و با صدای بلند دارم و اجساس خفگی میکنم که دوباره اطرافیانم با شکایت تنفس صدادار که گاهی اوقات خودم هم متوجه میشم بیدار میشم و دیگر نمی توانم بخوابم در حرف زدن کم میارم اینها علایم پریکاردیت هست؟و چه کار باید بکنم تا زمان ام ار ای ؟الان فقط متوهگزال 47.5 استفاده میکنم فشارم پایینه و سر گیجه هم دارم میتونم اکسیژن استفاده کنم البته چون اسم دارم ریه هام اذیت میشند کلا موندم چیکار کتن لطفا راهنمایی بفرمایید و اگر در درمان تاخیر بیفته دچار نارسایی قلبی میشم؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر این علایم به پریکاردیت ارتباط نداره

 • تصویر کاربر اامید چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام، مادر م 80ساله هستند ونارسای دریچه میترال دارند با توجه به سن وجثه ضعیفشان آیا میتوانند عمل بسته انجام دهند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بستگی به ضرورت عمل و شرایط،بیمار داره

   برای اظهار نظر باید بیمار دیده شود

 • تصویر کاربر دریا سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۲سالمه و در سرکار یهو دچار غش شدم و با مراجعه به دکتر متوجه شدم که سنکوپ قلبی کردم و بعد به متخصص قلب مراجعه کردم واکو قلب ازم گرفت ولی جواب درستی بهم ندادفقط قرص پروپرانول 20و دی پوکسایدتجویز کرد میترسم بعلت سنگین بودن کارم دوباره دچار مشکل شوند اگه میشه راهنماییم کنین چکار باید کنم تصویر نتیجه اکو رو براتون میفرستم . ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   نارسایی و پرولاپس خفیفه که چیز مهمی نیست

   احتمالا افت فشار گذرا بوده

   اگر تکرار شد بهتره تست تیلت انجام دهید

 • تصویر کاربر ملیکا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۳۲ ساله هستم.چهارسال پیش بعد از زایمان به خاطر درد شدید و خستگی شدید و اظطراب فوق العاده به پزشک قلب مراجعه کردم که فهمیدم شلی دریچه میترال دارم.یکسری قرص دادند که الان خاطرم نیست چون استفاده نکردم به دلیل بچه شیر خوار.
  این خستگی و درد قفسه و اظطراب خیلی خیلی بیشتر شده.آیا مصرف نکردن دارو خطر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   مشکلتون قلبی نیست

   باید به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر ملیکا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)
   اما درد قفسه سینه خیلی اذیتم میکنه و تنفسم هم مشکل داره.در اینجور مواقع سرگیجه هم دارم‌
   دکتر روانپزشک هم مراجعه کردم اما مشکل حل نشد
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 3 سال پیش)

   با مدارک جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر