دکتر محمد حسین نجفی

ایا نارسایی خفیف و شدید دریچه میترال خطرناک است؟

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

خطرات نارسایی خفیف میترال

نارسایی خفیف دریچه میترال معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. هر چقدر که میزان نارسایی دریچه میترال بدتر می شود، قلب نیز باید برای پمپاژ خون به سمت بدن، سخت تر کار کند.

خطرات نارسایی دریچه میترال

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

علت نارسایی قلبی

درمان نارسایی دریچه میترال

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

۳- جراحی نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند. جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

نارسایی دریچه میترال و بارداری

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند. تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداری

در مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام.جناب آقای دکتر من mvp وmr+1دارم.میخواستم بدونم نارسایی در چه حدی هست و میتونم برای معافیت سربازی اقدام کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خفیفه

   فکر نمیکنم

 • تصویر کاربر فرزان جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  با سلام خانمي ٣٨ ساله هستم و قصد ازدواج و بارداري دارم ولي با اكو قلبي مشخص شد mild mr از نوع +mvp دارم ميخواستم ببينم بارداري تو اين سن و با اين شرايط خطري براي سلامت خودم و جنين دارد؟ با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اصلا چیز مهمی نیست

   خیر خطر نداره

 • تصویر کاربر Zari سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر. من به واسطه عمل ASD جراحی باز قلب شدم. قبل از عمل توی یکی از اکوها دریچه های قلبم به صورت خفیف نارسایی داشتند ولی بعد از عمل شدت نارسایی بیشتر شده و متوسط رسیده است. سوادم این است که آیا بیماری من پیشرفت میکنه؟ آیا بایستی داروی خاصی مصرف کنم؟ در ضمن من ۴۰ سال سن دارم. با تشکر و احترام فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نارسایی متدسط نیاز به کاری نداره

   فقط باید هر ۲ تا ۳ سال اکو شوید

  2. تصویر کاربر Zari دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر خیلی لطف کردین. ایشالا همیشه سلامت باشین.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   ممنون

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید آقای دکتر مادرم 54 سالشه و ef 55 داره در اکو la enlargment داره.تست ورزش هم منفیه.جراحی حنجره داره برای برداشتن توده.از نظر قلبی منعی نداره؟
  1. تصویر کاربر ستاره شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)
   تصویر اکو
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا ریسک بالا نیست ولی بدون دیدن بیمار نمیشه اظهار نظر دقیق کرد

  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا ریسک بالا نیست ولی بدون دیدن بیمار نمیشه اظهار نظر دقیق کرد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ندارم جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ببخشید دوشنبه تو پیامی که از همین سایت فرستاده بودم در مورد اموار ای که نارسایی بود و دیافراگم و ...فرمودید با مطب تماس بگیرم متاسفانه یا اشغال بوده یا جواب ندادند لطفا در همین سایت راهنمایی بفرمایید برای یاداوری دوباره ام ار ای رو میفرستم.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید مراجعه بفرمایید

 • تصویر کاربر ندارم شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر از زحمتی که برای کاربران می کشید.
  معنی این دو جمله را میتوانید بفرمایید در ام ار ای هست؟
  small region of hypokinesia in the RVOT.
  bilateral diaphragmatic elevation.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   منطقهای از بطن راست کم حرکته

   دیافراگم هر دو طرف بالاتر از محل خود هست

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   منطقهای از بطن راست کم حرکته

   دیافراگم هر دو طرف بالاتر از محل خود هست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهلا پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر..خواهرم 15سال سن دارد.از دوسالگی تشخیص سوراخ بودن میترال دادن.چندوقته ناحیه قفسه سینه درد دارد.امروز بردیم اکو..گفتن نارسایی میترال و پرولاکس..با توجه ب این اکو ایا حاد است خطرناک است یا نه،،؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   عکس اکو ارسال نشده

 • تصویر کاربر محیا پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام دختر 20ساله هستم که حدود یک ماه بود تنگی نفس و درد دست چپ داشتم وبه دکتر قلب مراجعه کردم نوارقلب گرفتن ومشکلی نداشتم واکو دادم گفتن که نارسایی متوسط دریچه دارید وباید هر شش ماه یکبار اکو بشوید ولی مشکلی برات پیش نمیاد وهیچ دارویی تجویز نکردن به نظر شما مشکل خاصی ممکنه پیش بیاد؟ برای درمان تنگ نفس چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نارسایی در این حد معمولا مشکلی ایجاد نمیکنه و جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر ندارم جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  با سلام
  اکو قبلا فرستاده بودم خدمتتون که به پریکاردیت شک کرده بودند و ام ار ای خواسته بود خدمتتون فرستادم لطفا راهنمایی بفرمایید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مريم یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام و ممنون از محبت شما پسر 15ساله ام نارسايي خفيف دريچه ميترال دارد آيا ميتواند ورزش بسكتبال را در رده مسابقات و قهرماني دنبال كند ؟ پسرم قد180 و وزن ٦٠كيلو هست أيا كم بودن وزن و لاغري علت نارسايي ميترال ميشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نارسایی خفیف در اکثر ادنها هست و حای نگرانی نداره و میتونند روند عادی زندگیشون رو داشته باشند

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر