دکتر محمد حسین نجفی

ایا نارسایی خفیف و شدید دریچه میترال خطرناک است؟

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

خطرات نارسایی خفیف میترال

نارسایی خفیف دریچه میترال معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. هر چقدر که میزان نارسایی دریچه میترال بدتر می شود، قلب نیز باید برای پمپاژ خون به سمت بدن، سخت تر کار کند.

خطرات نارسایی دریچه میترال

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

علت نارسایی قلبی

درمان نارسایی دریچه میترال

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

۳- جراحی نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند. جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

نارسایی دریچه میترال و بارداری

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند. تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداری

در مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

۵/۵ - (۳ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پری سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید پدر من تو سن 45 سالگی سکته کردن و دو تا از رگ های قلبش بسته شده و قراره که آنژیوگرافی بشن و دکترشون گفتن که 50درصد کارکرد قلبش رو از دست دادن،سوال من اینکه آیا این مشکل به مرور زمان درس میشه؟ و مشکلات کار نکردن 50درصد قلب چی هستش؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام.به عوامل مختلف مثل شدت گرفتگی و زنده یا از دست رفتن کامل عضله قلب بستگی داره

   تا حدی بله

   ولی بطور کامل معمولا خیر

 • تصویر کاربر رضاحاتمی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  بادرودوسپاس.مطب حضرتعالی کجاست وعلت پس زدن خون بطورخفیف چیست وجهت معاینه پیش جنابعالی راهنمایی بفرماییدممنون میشوم
  reza.hatamii80@gmail.com
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   مشکلات مادرزادی یا پرولاپس یا نارسایی قلب و ...

   با مطب هماهنگ بفرمایید

 • تصویر کاربر لیلی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  با سلام ببخشید من به خاطر درد قفسه سینه ام به متخصص قلب مراجعه کردم گفتند که پرولاپس دریچه میترال دارم و گفتند که دارویی احتیاج نیست ولی من درد وحشتناکی در سینه ام وتنگی نفس شدیدو تپش قلب دارم ممکنه بفرمایید باید چه کاری انجام دهم اکو ونوار قلب هم دارم میتونم براتون بفرستم آیا دارویی هست که درد را کاهش دهد این درد برایم بسیار آزار دهنده شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید علت درد مشخص شود

   باید برای بررسی علت قلبی درد تست ورزش شوید و اگر مشکل گوارشی یا اضطرابی دارید درمان کنید

 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام بنده بعضی مواقع گاهی قلبم یک تپش محکم میکنه علتش چیه و راه درمانش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه pvc باشه

   اگر ازارنده هست باید درمان شوید و باید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مونا پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام دخترم 4ونیم سالشه تو اکو نشون داده که mvp. mr mildداره ایا با این بیماری میتونه به زندگیش ادامه بده یا باید زود جراحی بشه
  لطفا راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این اصلا مشکل نیست و هرگز به جراحی یا کار دیگه ای نیاز نیست

 • تصویر کاربر حسینی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  من خانمی هستم 36 ساله، سه ماه پیش به خاطر تپش قلب رفتم پیش متخصص قلب،. بعد از نوار قلب و اکو به من گفت که یه ذره دریچه میترال قلب گشاد شده،. برام پرپرانول 10 یکی صبح و یکی شب داد، قرص کلردیارپوکساید 5 شبی یکی هم برام نوشت، الان بعضی اوقات درد زیر بغلم احساس میکنم، امیخوام بدونم اگر بخوام باردار بشم این داروها روی جنین تاثیر می‌گذاره،. یا باید قطع کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   پروپرانولول مشکل نداره

   اما بهتره کلردیازپوکساید مصرف نشه

 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نجفی 62سالش هستند همه فرزندانش که4پسرو4دخترهستن راضی هستند عمل کنن مادرم راضی به عمل نمیشه هرکاری کردیم الانم دربیمارستان در بخش‌ مراقبت‌های ویژه بستری هستن دکترش میگه بایدعمل قلب باز کنن راهی نداره الانم موندیم چیکارکنم خواهشن راهنمایی کنید به گفته دکتراگه ببرید خونه خدانکرده زبونم لال 1ماه بیشتر نمیمونه تو رو خدا راهکاری ترفندی هرچی که تجربه دارید بکار بگیرید بگید ما انجام بدیم ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   میتونید با یک روانپزشک مشورت کنید

  2. تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)
   باسلام مجدداقای دکتر از شناختی که از مادرم دا م بیاد خونه امکان نداره بره پیش روانپزشک من میگم تا بیمارستان هستش یه کاری کنیم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۳ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   اگر بیمار راضی نباشه متاسفانه نمیشه کاری کرد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر وهابيان جمعه ۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من پدرم سيتي انژيو انجام دادن ميخواستم خواهش كنم اگر امكانش هست نتيجه اش رو تفسير كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نرمال هست

 • تصویر کاربر نازی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام دکتر نجفی عزیز دخترم نارسایی خفیف میترال دارهبرای پر کردن و عصب کشی دندان باید آنتی بیوتیک مصرف کنه؟به چه صورت؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر

   نیازی به مصرف انتی بیوتیک نیست

 • تصویر کاربر دلی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دختر هفت سالم بطور ارثی ومادرزادی دچار نارسایی خفیف دریچه میترال بدون علامته آیا مشکلی براش ایجاد میکنه درآینده واینکه آیا پیشرفت میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   یلام.معمولا مشکلی نیست و پیشرفت نداره

  2. تصویر کاربر دلی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون از پاسختون دکتر بزرگوار
  3. تصویر کاربر دلی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون از پاسختون دکتر بزرگوار
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   خواهش میکنم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر