خطرات نارسایی دریچه میترال چیست؟

نارسایی دریچه میترال (MR) یا پس زدن خون از دریچه میترال در بزرگسالان به دو دلیل ایجاد می‌ شود. یکی از این دلایل عوارض تب رماتیسمی است و علت دیگر نارسایی دریچه میترال پاره شدن طناب‌های عضلانی است که به دریچه‌ها متصل هستند.

شایع ترین و مهم ترین عارضه در نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP است. در این وضعیت دریچه میترال دچار نشت خون از ورای دریچه شده و اجازه می دهد که خون به سمت عقب و به دهلیز چپ پس بزند. پیشرفت تدریجی MR در بیماران مبتلا به MVP ممکن است منجر به افزایش گشادی و نقص عملکرد دهلیز و بطن چپ شود. شدید شدن MR می تواند به آریتمی های قلبی، نارسایی احتقانی قلب و افزایش خطر مرگ ناگهانی بینجامد.

خطرات نارسایی دریچه میترال

بیمارانی که از MR شدید رنج می برند در معرض خطر افزایش بروز اندوکاردیت عفونی نیز هستند که می تواند کشنده باشد. معاینه در تشخیص نارسایی‌ دریچه میترال‌ همیشه قابل اعتماد نیست و نمی تواند شدت MR را به درستی اندازه گیری کند بنابراین بطور دوره ای اکوکاردیوگرافی در این بیماران لازم میشود . بیماران مبتلا به MR ممکن است سال ها بدون علامت باشند.

بیشتر مرگ ها ناشی از نارسایی قلبی هستند اما مرگ ناگهانی نیز گاهی دیده می شود.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ MVP که پس زدن را تجربه می کنند در معرض سه تا هشت برابر خطر بیشتر بروز اندوکاردیت عفونی قرار دارند. از آن جایی که اندوکاردیت با شیوع فراوان ناتوانی و مرگ و میر همراه است، به بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال به همراه MVPP توصیه می شود که پیش از انجام اعمال دندان پزشکی و برخی انواع جراحی آنتی بیوتیکک مصرف کنند. با آنتی بیوتیک درمانی پیشگیرانه، احتمال ابتلای بیماران به اندوکاردیت عفونی کمتر است. در بیمار مبتلا به MVP و بدونن پس زدن، شیوع اندوکاردیت عفونی مشابه جمعیت عامه مردم است و بنابراین پیشگیری با آنتی بیوتیک لازم نیست.

علت نارسایی قلبی

درمان نارسایی دریچه میترال

۱- درمان بیماران بدون علامت در نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیشتر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP  بدون علامت بوده و در معرض خطر بالای بروز عوارض جدی قرار ندارند. بیماران بدون علامت با پس زدن خفیف یا عاری از آن را می توان هر ۳ تا ۵ سال از نظر بالینی ارزیابی کرد. اکوکاردیوگرام های متوالی لازم نیست مگر علایم قلبی عروقی بروز کند یا پزشک مشکوک به پیشرفت MR شود.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال باید تشویق شوند که یک شیوه زندگی سالم را انتخاب کرده و به طور منظم ورزش کنند. در بیماران دچار عارضه MR پیشگیری از آندوکاردیت باکتریال با مصرف‌ آنتی‌بیوتیک‌ها جهت‌ برخی اعمال‌ دندانپزشکی( مثل کشیدن دندان یا پرکردن ریشه)‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا دستگاه گوارش و روده‌ها توصیه‌ می‌گردد. در غیاب وجود عوارضی مثل پس زدن خون ، محدودیتی از نظر فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد.

رژیم‌ غذایی خاصی مورد نیاز نیست‌. اما در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر درد سینه یا تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ مواد حاوی کافئین،قهوه، نسکافه،شکلات کاکائو، چای پررنگ  و نیز مشروبات الکلی‌ ممکن‌ است‌ سودمند باشد.

۲- درمان بیماران علامت دار در نارسایی دریچه میترال

بیماران MVP که تپش قلب مرتبط با تاکی کاردی، افزایش علایم آدرنرژیک، درد قفسه سینه، اضطراب یا خستگی دارند اغلب به درمان با دوز پایین داروهای مسدودکننده بتا خوب پاسخ می دهند. علایم مرتبط با تغییرات ارتواستاتیک مانند افت فشار خون وضعیتی با افزیش مصرف مایعات و نمک درمان می شود.

اگر بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال علایم ارتواستاتیک شدیدی را تجربه کردند، درمان با مینرالوکورتیکوئیدها ممکن است لازم شود. بیماران علامت دار مبتلا به MVP با سابقه حملات ایسکمی گذرا می توانند از فواید آسپرین درمانی بهره مند شوند. به بیماران علامت دار مبتلا به نارسایی دریچه میترال MVP با سابقه سکته و حملات ایسکمی گذرای راجعه در حالی که آسپرین درمانی دریافت می کنند توصیه می شود درمان طولانی مدت ضد لخته مانند وارفارین را نیز دریافت کنند.

بیماران مبتلا به نارسایی‌ دریچه میترال‌ سندرم MVP اغلب تشویق می شوند که به منظور تصحیح نقص عملکرد اتونومیک خود معیارهایی را در نظر بگیرند. برخی معیارها مانند رژیم غذایی مناسب، محدودیت مصرف کافئین و افزایش فعالیت های ورزشی هستند.

۳- جراحی نارسایی‌ دریچه میترال‌

بیماران علامت دار مبتلا به MR شدید باید نسبت به تعمیر دریچه میترال ارزیابی شوند که گاهی اوقات نیز تعویض دریچه ضروری است. جراحی دریچه برای بیماران بدون علامت اما مبتلا به MRR شدید همراه با فیبریلاسیون دهلیزی یا هایپرتانسیون ریوی توصیه می شود. انواع مختلف روش های جراحی برای بیماران ترمیم و تعویض دریچه میترال هستند. جراحی والوولوپلاستی یا آنولوپلاستی یا ترمیم نارسایی‌ دریچه میترال‌ یک فرایند جراحی است که دریچه میترال بیمار را حفظ می کند. جراح تلاش می کند تا دریچه میترال اصلی را اصلاح کند تا برگشت جریان خون به عقب را از بین ببرد.

تعویض دریچه میترال هنگامی که ترمیم دریچه میترال‌ ممکن نیست انجام می شود. در این فرآیند دکتر قلب دریچه میترال آسیب دیده را با یک دریچه مصنوعی جایگزین می کند. دو نوع دریچه مصنوعی به کار می رود که دریچه های مکانیکی و بافتی نامیده می شوند. دریچه های مکانیکی از فلز ساخته می شوند.

بیماران مبتلا به نارسایی دریچه میترال که این روش را انتخاب می کنند برای بقاء زندگی شان به یک داروی ضد انعقاد نیاز خواهند داشت. دریچه های بافتی از بافت بیولوژیک مانند دریچه های قلبی خوک یا گاو ساخته شده اند و بیماران نیازی به مصرف داروی ضد انعقاد ندارند. معمولاً دریچه های مکانیکی نسبت به دریچه های بافتی طول عمر طولانی تری دارند.

نارسایی دریچه میترال و بارداری

بیماری های دریجه ای به صورت تنگی دریچه میترال، تنگی دریچه آئورت، پس زدگی خون از دریچه میترال و آئورت و در نهایت به صورت شایع تر پرولاپس میترال را شامل می شوند. تنگی دریچه میترال یکی از خطرناک ترین بیماری ها در زمان حاملگی است؛ چرا که به علت افزایش حجم خون در دوران بارداری، این افراد در معرض تنگی نفس و ادم ریوی قرار می گیرند. اهمیت این مساله تا جایی است که گاهی بیمار با دستور پزشک مجبور به سقط جنین می شود تا جان مادر حفظ شود.

تنگی آئورت از دیگر بیماری های خطرناکی است که باعث ممنوعیت بارداری می شود. به طور کلی تنگی های دریچه در دوران بارداری بسیار سخت قابل تحمل هستند و علایم آنها شدیدتر می شود.

فشار خون بالا در دوران بارداری

در مورد پس زدگی خون از دریچه میترال و دریچه آئورت خوشبختانه هر دو بیماری در دوران بارداری به خوبی قابل تحمل هستند و علایم خاصی را ایجاد نمی کنند. در مجموع در دوران بارداری تقریبا حجم خون بیست درصد، و ضربان قلب ده تا پانزده درصد افزایش پیدا می کند. به علت افزایش حجم خون و ضربان در حاملگی بیماری های نارسایی دریچه میترال و آئورت به خوبی قابل تحمل می باشند.

آیا پرولاپس میترال برای بارداری خطرناک است؟

این بیماری اغلب خطری برای مادر نخواهد داشت. تنها در صورتی که شدت آن زیاد شود، برای جلوگیری از عفونی شدن دریچه در دوران زایمان، آنتی بیوتیک های خاصی برای مادر تجویز می شود.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر افشین شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام
  سال گذشته به پزشک قلب مراجعه کردم و گفتند دریچه میترال شل هست و دارو هم دادند ولی برای اطمینان بیشتر تست ورزش هم گرفتند ولی بعد از تست ورزش که خوب بود و یازده دقیقه دویدم گفتند مشکلی نیست بعد از چندماه به پزشک دیگری مراجعه کردم که گفتند دریچه میترال طبیعی است و پزشک قبلی اشتباه کرده
  الان بعد از یک سال مجددا درد در ناحیه قفسه سینه و دست چپ دارم و نیز چند ماهی هست که سرم صدای صوت میشنوم.
  آیا نارسایی یا شلی دریچه میترال باعث کمبود اکسیژن به مغز یا اعضای بدن میشه؟ و ممکنه صدای صوت بخاطر شلی دریچه میترال باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   پرولاپس و نارسایی خفیف مهم نیست و باعث علایم نمیشه

   احتمالا مشکل اضطرابی دارید

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ناشناس جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترتوروخدازودتر جواب بدین شوهرم دست پش دردمیکنه قفسه سینشم یه نقطش میسوزه ازوسط قفسه سینه سمت یه وجب پایین دوناخن میای سمت چپ همون نقطه میسوزه دلیلش چیه دس رسیم نداره بره دکترتاوقتی میاد که بره خواهشا جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست

   ولی برای اظهار نظر دقیق بیمار باید ویزیت شود

 • تصویر کاربر nasy جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. دو تا سوال ازتون داشتم؛ اول اینکه می خواستم بدونم واسه کسی که مبتلا به شلی دریچه قلب است، طناب زدن ، دویدن یا ورزشهای بدن سازی مشکلی ایجاد نمی کنه؟ دوم اینکه مواقعی که بخاطر هیجان،عصبانیت و یا اضطرب دچار درد و تیرکشیدگی قلب می شم(انگار چیز نوک تیزی دارن توی قلبم فرو می کنند و عموما در یک نقطه خاص نزدیک جناغ سینه کمی مایل به چپ) چکار کنم تا این درد کاهش پیدا کنه و ازبین بره؟ دختری 38 ساله ام و برای کم کاری تیروئیدم داروی لوتیروکسین می خورم. ممنون از پاسخگویی تون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر مشکلی نداره

   تیرکشیدگی زمینه قلبی نداره و باید اصطرابت ن درمان بشه

 • تصویر کاربر بهمن جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ۲۷ سالمه دچار پرولاپس mild و دریچه میترال و تریکوسپید نارسایی mild میباشد
  آیا من ورزش بدنسازی مشکلی نداره برام؟
  و راحت میتونم به زندگی عادی ادامه بدم؟
  امکان پیشرفت نارسایی وجود دارد؟که به عمل نیاز بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بله میتونید

   معمولا خیر و جای نگرانی نداره

 • تصویر کاربر Tv جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام، پسری 15 ساله دارم که چند ساله تحت درمان دریچه ی میترال وتریکوسپید هست دکتر دوکسیوم و وراپامیل رو سه چهار سال هست میده بعد از یک سال اول از استفاده دارو دکتر گفت به دارو جواب داده واز 3 به 2 رسیده وادامه بدید ولی بعد از 1/5سال بعد که اکو کرد گفت شما دارو ها رو مرتب استفاده نکردید ودوباره مثل حالت اول شده ولی ما دارو رو مرتب داده بودیم، پسرم بعد از هر فعالیتی حتی بیست تا پله، به نفس نفس میفته، حالا میخوام بدونم شاید داروها نیاز به تغییر داره، من زاهدانم واز تهران دور هستم، دکتر دیگری رفتم گفت من باشم دارو نمیدم، ضمنا دکتر پسرم رو از فوتبال منع کرده که براش خیلی ناراحت کننده وسخته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   پاسخ شما داده شد

 • تصویر کاربر سهیل دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام و عرص ادب
  مادره بنده یه ماهیی هست که عمل قلب باز انجام دادند و قبل از اینکه عمل کنند دریچه میترال وضعیت خفیف گزارش شده بوده
  بعداز عمل و بعداز اینکه اکو ی بعداز عمل گزارش شده
  ذکر کردند که شلی دریچه میترال و نارسایی داره و باید مجدد عمل بشه
  بعداز حدود دوروز مجدد اکو دادن و گفتن که اون حالت باقی نمونده و مجدد برگشته به حالت خفیف خودش
  ممکن هست مجدد نارسایی براش به وجود بیاد؟ یا اینکه عوارض داروهای بیهوشی روی دریچه تاثیر گذاشته باشن؟و دکتر ذکر کردن سه ماه بعد مجدد اکو بدید فعلا نیازی به عمل نیست
  ممنونم از نظرتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

   بهتره اکو تخصصی یا اکو مری جهت تعیین تکلیف نهایی انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید بیمار و مدارک دیده شود تا بشه نظر داد

   بهتره اکو تخصصی یا اکو مری جهت تعیین تکلیف نهایی انجام شود

   داروی بیهوشی هیچ اثری روی دریچه نداره

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده 2 سال پیش طی سوزش های که هنگام نفس عمیق میکشیدم و درد قفسه سینه و درد از پشت کتف به دکتر مراجعه کردم و ایشون پرانول 10 تجویز کردن و گفتن ک بهتر نشدی یه نوار قلب بیا بده ک من اوکی شدم تا چند ماه قبل ک سوزش های بسیار اذیت کننده داخل قفسه سینه و هنگام تپیدن قلب احساس میکردم که یکی از ضربان ها هنگام زدن جا میوفتد و حسی مانند سقوط از ارتفاع داشتم که این حس دایمی نیست فقط در ماه چند بار اتفاق میوفتد به دکتر مراجعه کردم ک نوار قلب دادم و گفتن نرماله
  و بعد اکو تجویز کردن که جوابشونو
  گفتن افتادگی شدید و خفیف دریچه ترکوسپید و میترال و پزشک بنده برای من گفتن ک چیز مهمی نگران کننده ای نیست و گفتن برای انجام هولتر مراجعه کنید بنده 19 سالمه ک پدرم هم سابقه امmvr.avrدارن خواستم ببینم میتونه دلیل این حس های که به بنده بروز میده چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه ضربان های نابجا باشه.احتمالا مشکلات اضطرابی دارید

   به روانپزشک مراجعا کنید و اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر و تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده مرد ۳۰ساله هستم و متاهل
  تریگلیسیرید ۵۹۰ دارم و غلظت خون بالا
  کلسترول هم ۱۷۱
  دو هفته قبل این ازمایش ی ازمایش داده بودم که تریگلیسیرید ۴۱۲
  کلسترول ۱۱۸
  بقیه چیزا نرمال هستن
  ی مدت باشگاه میرفتم که بخاطر مشغله کاری نمیتونم برم
  پزشک جم فیبروزیل با امگا۳ تجویز کرده بودن که مصرف کردم تری اومد پایین ولی مجدد بعد اتمام داروها برگشت
  سابقه ارثی هم دارم چون پدرمم چربی داره که با اهدای خون کنترلش کرده
  ضمنا بنده هیچ یک از علایم چربی بالارو ندارم
  بنظرتون چیکار باید بکنم خیلی نگرانم بچه ۱۰ ماهه هم دارم که میترسم مشکلی برام پیش بیاد و نتونم همراهش باشم
  ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ورزش کنید 

   وزنتون رو کم کنید

   رژیم غذایی مناسب داشته باشید و دارو فنوفیبرات با دوز پایین مداوم استفاده کنید 

 • تصویر کاربر مونا دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکر فراوان
  دخترم چهار سالشه mvp mr mildبا نشتیه خون داره و دکترگفت بایدسالی یکباراکوبشه. جدیدا قلبشو نشون میده.میگه درد داره.و وقتی گوش میدم تپش قلب خیلی تند داره ایا این نگران کنندس
  خواهشا راهنمایی دقیق بفرمایید دارم داغون میشم یکدنیا سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این یافته ها چیز مهمی نیست و نیاز به اکو سالانه نداره

   صربان قلب بطور معمول در بجه ها بالا هست

   ممکنه دردهای عضلانی استخوانی باشه

 • تصویر کاربر پری سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید پدر من تو سن 45 سالگی سکته کردن و دو تا از رگ های قلبش بسته شده و قراره که آنژیوگرافی بشن و دکترشون گفتن که 50درصد کارکرد قلبش رو از دست دادن،سوال من اینکه آیا این مشکل به مرور زمان درس میشه؟ و مشکلات کار نکردن 50درصد قلب چی هستش؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.به عوامل مختلف مثل شدت گرفتگی و زنده یا از دست رفتن کامل عضله قلب بستگی داره

   تا حدی بله

   ولی بطور کامل معمولا خیر

درحال دریافت اطلاعات
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
احتمالاً هرگز به این نکته فکر نکرده باشید. اما برای اینکه غذا بخورید، باید نفس بکشید. جویدن و هضم غذا (همانند هر کار دیگری…
احتمالا شنیده اید که در بیماران مبتلا به سکته های قلبی حاد شایع ترین علت فوت زودهنگام بروز برخی آریتمی های قلبی می باشد….
لینوکین قرصی است که همراه با داروهای دیگر برای معالجه نارسایی قلبی استفاده می شود. این دارو با بهینه تر کردن پمپاژ قلب، در…
تنگی نفس، خستگی و درد قفسه سینه برخی از رایج ترین علائمی است که در مرحله بهبود کرونا مشاهده می شود. گرچه داشتن احساس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر