تست ورزش

تست ورزش و ثبت مداوم نوار قلب به تشخیص گرفتگی عروق قلب کمک می کند. بر اساس پروتکل های موجود هر ۳ دقیقه بر سرعت و شیب دستگاه افزوده شده تا زمانی که تعداد ضربان قلب به عدد از پیش تعیین شده برسد.

تست ورزش

در صورت وجود اختلال در اکسیژن رسانی به قلب تغییرات ایجاد شده در نوار قلب موید این منظور خواهد بود. تست ورزش خوب (منفی از نظر گرفتگی عروق) از دقت مناسبی برخوردار است اما تست ورزش با تغییرات (مثبت از نظر گرفتگی عروق) نمیتواند به قاطعیت نشانه انسداد عروق باشد. به همین جهت توصیه می شود در صورت مثبت شدن تست ورزش از سایر روشهای تشخیصی استفاده شود.

روش های تشخصی تکمیلی

– اسکن پرفیوژن میوکارد
– استرس اکو
-سی تی آنژیوگرافی

بر اساس تشخیص پزشک یکی از روشهای فوق جهت بررسی صحت تست ورزش بکار گرفته می شود. در افراد ناتوان جسمی، مشکلات ارتوپدی و…. تست ورزش قابل انجام نبوده و از سایر گزینه های جایگزین استفاده می شود.

تست ورزش برای ارزیابی فشار وارد شده بر قلب (مانند فشار ناشی از پیاده‌روی سریع یا بالا رفتن از یک تپه) طراحی شده است که در محیطی همراه با کادر پزشکی مجرب و تحت کنترل شدید انجام می‌گردد. در طول این بررسی، یک تکنسین تعداد ضربان قلب، تعداد تنفس، میزان فشارخون، ریتم قلب و میزان احساس خستگی شما را به دقت کنترل می‌کند.

متداول‌‌ترین نوع استرس تست، تستی است که از شما خواسته می‌شود که بر روی یک تردمیل پیاده‌روی نمایید یا یک دوچرخه ثابت را پدال بزنید. اگر این بررسی نشان دهد که قلب شما در حین ورزش به صورت طبیعی کار نمی‌کند، باید دوباره تست ورزش را همراه با اکوکاردیوگرافی یا فن‌آوری طب هسته‌ای  تکرار نمایید تا مشکل بهتر تشخیص داده شود.

اغلب این بررسی‌ها همراه با بررسی اولیه قلب یعنی انجام یک اکوی قلبی یا اسکن هسته‌ای قلب در حالت استراحت انجام می‌شوند تا صحت تشخیص را به ویژه در زنان، بالاتر ببرند. چنانچه به دلیل بیماری قادر به انجام ورزش نباشید، ممکن است از شما یک استرس تست شیمیایی  به عمل بیاید، به این ترتیب که به شما دارویی تجویز می‌شود تا برخی از اثرات ورزش در قلب شما را شبیه سازی (تقلید) کند و همزمان نوار قلب و یا تصویربرداری هسته‌ای انجام می‌شود.

تست ورزش چگونه انجام می شود؟

بیمار در حالی که به طور مداوم نوار قلب، فشار خون و ضربان قلبش ثبت می ‌شود روی یک دستگاه تردمیل راه می رود. به تدریج سرعت دستگاه اضافه می ‌شود، اگر بیمار بتواند تا حد نهایی ضربان مجاز قلبی خود فعالیت کرده و دچار مشکل نشود تست قطع می ‌شود و این به مفهوم منفی بودن تست و سلامت فرد است اما در صورتی که تغییراتی خاص در نوار قلب یا فشار خون در حین تست ورزش ایجاد شود تشخیص تنگی رگ‌ های کرونری داده می‌ شود.

قبل از شروع تست ابتدا تاریخچه بیماری گرفته می شود و معاینه فیزیکی بعمل آمده و فاکتورهای تعداد ضربان قلب، فشار خون  و ECG ثبت می گردد.

موارد فوق در پایان هر مرحله از تست و بلافاصله قبل و بعد از خاتمه تست و همچنین در مرحله بعد از فعالیت (ریکاوری) هر یک دقیقه به مدت ۱۰-۵ دقیقه بررسی و ثبت می گردد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فلوشیپ آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

تست ورزش
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرامیررضا یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من صدای قلب اضافی دارم هشت ماه پیش پیش دکتر رفتم گفت خطری وجود ندارد ولی تازگی ها بعضی اوقات سوزش قلب دارم وبازوی چپ و کتف چپم درد میگیره بعضی اوقات علت چی میتونه باشه دکتر خیلی نگرانم همون موقع دکتر قلب هیج دارویی نداد مصرف کنم نگرانم بخاطر درد هایی که دچار میشم چه کار باید بکنم یادم رفت سنم رو بگم از نگرانی 21 سالمه
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربرنیوشا پنجشنبه ۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر استرس و اضطراب شدید میشه نشانه بیماری قلبی باشه ؟ از علائم مشکل داشتن قلب استرس و اضطراب هست؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
   خير
 • تصویر کاربرمرتضی پنجشنبه ۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجدد.جناب دکتر باتوجه به جواب اکو که ایناهستmild:tr pa:25mild:tr mild:mr.nmsو قانون معافی که در زیر هستبند1- عوارض عضوي دريچه اي قلب عمل شده و عمل نشده به شرط ثبوت در بيمارستانهاي نيروهاي مسلّح يا دانشگاهي : معاف دائم تبصره 1- براي دارندگان مدارك کارشناسي و بالاتر در صورت نداشتن اختلال عملكرد ي قلب : معاف از خدمات رزمي تبصره2- پرولاپس دريچه‌اي‌كه منجربه‌نارسائي نشده باشد و يا داراي نارسائي دريچه اي MR-PR درحد (Trivial ) يا TR در حد(+1 يا Mild ) باشد : معاف‌ازخدمات رزميایا من معاف از رزم میشم باتوجه به تبصره2 یا معاف کامل؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیپنجشنبه ۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
   اين موضوع سليقه ايست ولي احتمال معاف از رزم هست
 • تصویر کاربرمهران دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مجدد خدمت اقای دکتر من سوالی پرسیده بودم که زحمت کشیدید جواب دادید سوالم این بود که احساس سر شدن یا گرفتگی روی قفسه سینم به سمت قلبم میکنم که گفتید نوار قلب بگیرم و به یک متخصص قلب مراجعه کنم حقیقتش وضع مالی خوبی ندارم مسکن مهر زندگی میکنم اگه میشه بگید که چه داروئی مصرف کنم یا شما به چه مریضی مشکوک هستید اگه خیلی خطرناک هست بی زحمت بگید چون خیلی استرس دارم ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربرسیدعلی یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده تا کنون دو بار مورد جراحی قلب باز قرار گرفتم که در بار اول در سال 64 در انگلیس تعویض دریچه ایورت بافتی و بار دوم در بیمارستان دی و باز هم تعویض همان دریچه اینبار با دریچه فلزی البته حدوا پانزده سال قبل و حالا دکترم در شهرستان میگوید باید بدلیل اینکه ای اف قلبت به بیست رسیده باید از باطری استفاده کنی و حالا دو پرسش 1 ایا باید اینکار به سرعت انجام شود 2 هزینه اینکار با توجه به پوشش بیمه اتیه ساز حافظ در بیمارستانهای خصوصی تهران چقدر است متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر