تست ورزش

تست ورزش و ثبت مداوم نوار قلب به تشخیص گرفتگی عروق قلب کمک می کند. بر اساس پروتکل های موجود هر ۳ دقیقه بر سرعت و شیب دستگاه افزوده شده تا زمانی که تعداد ضربان قلب به عدد از پیش تعیین شده برسد.

تست ورزش

در صورت وجود اختلال در اکسیژن رسانی به قلب تغییرات ایجاد شده در نوار قلب موید این منظور خواهد بود. تست ورزش خوب (منفی از نظر گرفتگی عروق) از دقت مناسبی برخوردار است اما تست ورزش با تغییرات (مثبت از نظر گرفتگی عروق) نمیتواند به قاطعیت نشانه انسداد عروق باشد. به همین جهت توصیه می شود در صورت مثبت شدن تست ورزش از سایر روشهای تشخیصی استفاده شود.

روش های تشخصی تکمیلی

– اسکن پرفیوژن میوکارد
– استرس اکو
-سی تی آنژیوگرافی

بر اساس تشخیص پزشک یکی از روشهای فوق جهت بررسی صحت تست ورزش بکار گرفته می شود. در افراد ناتوان جسمی، مشکلات ارتوپدی و…. تست ورزش قابل انجام نبوده و از سایر گزینه های جایگزین استفاده می شود.

تست ورزش برای ارزیابی فشار وارد شده بر قلب (مانند فشار ناشی از پیاده‌روی سریع یا بالا رفتن از یک تپه) طراحی شده است که در محیطی همراه با کادر پزشکی مجرب و تحت کنترل شدید انجام می‌گردد. در طول این بررسی، یک تکنسین تعداد ضربان قلب، تعداد تنفس، میزان فشارخون، ریتم قلب و میزان احساس خستگی شما را به دقت کنترل می‌کند.

متداول‌‌ترین نوع استرس تست، تستی است که از شما خواسته می‌شود که بر روی یک تردمیل پیاده‌روی نمایید یا یک دوچرخه ثابت را پدال بزنید. اگر این بررسی نشان دهد که قلب شما در حین ورزش به صورت طبیعی کار نمی‌کند، باید دوباره تست ورزش را همراه با اکوکاردیوگرافی یا فن‌آوری طب هسته‌ای  تکرار نمایید تا مشکل بهتر تشخیص داده شود.

اغلب این بررسی‌ها همراه با بررسی اولیه قلب یعنی انجام یک اکوی قلبی یا اسکن هسته‌ای قلب در حالت استراحت انجام می‌شوند تا صحت تشخیص را به ویژه در زنان، بالاتر ببرند. چنانچه به دلیل بیماری قادر به انجام ورزش نباشید، ممکن است از شما یک استرس تست شیمیایی  به عمل بیاید، به این ترتیب که به شما دارویی تجویز می‌شود تا برخی از اثرات ورزش در قلب شما را شبیه سازی (تقلید) کند و همزمان نوار قلب و یا تصویربرداری هسته‌ای انجام می‌شود.

تست ورزش چگونه انجام می شود؟

بیمار در حالی که به طور مداوم نوار قلب، فشار خون و ضربان قلبش ثبت می ‌شود روی یک دستگاه تردمیل راه می رود. به تدریج سرعت دستگاه اضافه می ‌شود، اگر بیمار بتواند تا حد نهایی ضربان مجاز قلبی خود فعالیت کرده و دچار مشکل نشود تست قطع می ‌شود و این به مفهوم منفی بودن تست و سلامت فرد است اما در صورتی که تغییراتی خاص در نوار قلب یا فشار خون در حین تست ورزش ایجاد شود تشخیص تنگی رگ‌ های کرونری داده می‌ شود.

قبل از شروع تست ابتدا تاریخچه بیماری گرفته می شود و معاینه فیزیکی بعمل آمده و فاکتورهای تعداد ضربان قلب، فشار خون  و ECG ثبت می گردد.

موارد فوق در پایان هر مرحله از تست و بلافاصله قبل و بعد از خاتمه تست و همچنین در مرحله بعد از فعالیت (ریکاوری) هر یک دقیقه به مدت ۱۰-۵ دقیقه بررسی و ثبت می گردد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فلوشیپ آنژیوپلاستی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

تست ورزش
لطفاٌ امتیاز دهید
4 (0%) 1 رایs

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربریکتا دوشنبه ۲ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  آب آوردن قلب چه راه درمانی داره ایا با دارو رفع میشه یاخطرناکتره؟ من پدرم بعد از انفارکتوس دوم قلبش آب آورده و چندروزه داره فروزمایدمیخوره اماتنگی نفس داره بعدازاینکه اثرقرص ازبین میره تنگی نفسشم فقط موقع خاب هست.خاستم ببینم ممکنه باهمین داروبرطرف شه یا خطرناکتراز این حرفاست؟ ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیدوشنبه ۲ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربرمفاخری چهارشنبه ۲۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  بیمار ما نیاز به عمل قلب باز دارد و پزشک متخصص دستور عمل در بیمارستان دیگری را صادر نموده .برای انجام عمل در مرکز قلب نحوه بستری و مراجعه به این مرکز به چه صورت بوده و زمان مرجعه به چه ترتیبی می باشد؟
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفیچهارشنبه ۲۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   مركز قلب تهران وقتتهاي دير ميدهد
   مگر پزشك شما شخصا وقت بگيرد
 • تصویر کاربرعباس یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وتشکر از راهنمایی قبلی شما دکتر بزرگوار بنده حدود یکماه پیش عمل قلب باز با مشکل مادر زادی asd توسط دکتر بابازاده انجام داده لطفا داروی خاصی نباید مصرف کنم ممنون
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   معمولا مدت معيني وارفارين ميدهند
 • تصویر کاربرافتخاری یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  گذاشتن باتری
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   ارحاع به سايت من
 • تصویر کاربرسهیلا یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .میشه لطف کنید جواب آزمایش من رو تفسیر کنید...به خصوص در مورد Maxed و Neut که درصد اون رو کلا صفر زده
  1. تصویر کاربردکتر محمد حسین نجفییکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر