منو

نوار قلب ECG

نوار قلب برای نظارت بر عملکرد قلب استفاده می شود. هر ضربان قلب شما با پالس الکتریکی آغاز می گردد که به طور معمول از سلول های ویژه ای در محفظه سمت راست بالای قلب منشا می گیرند. نوارقلب همچنین ECG یا EKG نیز نامیده می شود که سیگنال های الکتریکی انتقال یافته از قلب را ثبت می کنند.

پزشک می تواند از نوارقلب برای مشاهده الگوهای میان ضربانات قلبی و ریتم آن برای تشخیص شرایط مختلف قلب استفاده کند. نوار قلبی روشی غیر تهاجمی، تستی بدون درد با نتایج سریع است. پزشک ممکن است در مورد نتایج نوار قلب با شما در همان روز انجام تست و یا روز بعد آن صحبت کند.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

چرا از بیمار نوار قلب  گرفته می شود؟

نوارقلب روش غیرتهاجمی بدون درد، برای تشخیص انواع بسیاری از مشکلات قلبی معمول است. پزشک ممکن است از نوار قلب برای تشخیص موارد زیر استفاده کند:

 • بی نظمی در ریتم ضربان قلب (آریتمی)
 • اگر شریان مسدود یا تنگ شده در قلب (بیماری عروق کرونر) باعث درد قفسه سینه یا حمله قلبی شوند
 • مشکلات ساختاری حفره های قلب
 • حمله قلبی گذشته
 • چگونگی روند درمانی بیماری های قلبی، مانند ضربان ساز( پیس میکر ) در حال کار

اگر شما سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارید ، پزشک ممکن است نوارقلب را به عنوان یک تست غربالگری اولیه پیشنهاد دهد، حتی اگر شما هیچ علایمی نداشته باشید. معلوم نیست که چگونه الکترو کاردیوگرام ها در غربالگری افرادی که هیچ نشانه ای ندارند، کمک کننده هستند.

خطرات نوار قلب چیست؟

نوارقلب یک روش بی خطر است. شما ممکن است یک ناراحتی جزئی، شبیه به از برداشتن چسب پانسمان، زمانی که الکترود های ثبت کننده از قفسه سینه تان برداشته می شوند، احساس کنید. گاهی ممکن است بدن به نوار الکترود حساس باشد و سبب قرمزی یا تورم بر روی پوست شما شود.

در یک تست استرس ، در حالی که شما ورزش می کنید و یا بعد از مصرف داروهایی که اثراتی شبیه به فعالیت بدنی دارند، ECG یا نوار قلب برداشته می شود که ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم یا به ندرت، یک حمله قلبی شوند . این عوارض جانبی توسط ورزش و یا دارو، نه خود ECG ایجاد می شوند.

هر گونه خطر برق گرفتگی در طول انجام نوارقلبی وجود ندارد. الکترودهای قرار داده شده بر روی بدن شما تنها فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کنند. الکترودها برق را ساطع نمی کنند.

آمادگی بیمار برای انجام تست نوار قلب

آماده سازی ویژه ای لازم نیست. با این حال، پزشک در مورد داروها و یا مکمل های که مصرف می کنید، با شما صحبت خواهد کرد. برخی از داروها و مکمل ها ممکن است بر روی نتیجه نوار قلب شما تاثیر بگذارند.

نوارقلب می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود و اغلب توسط یک تکنسین اینکار صورت می گیرد. پس از تغییر به یک لباس بیمارستان، شما بر روی یک تخت بررسی دراز می کشید.

الکترودها که اغلب ۱۲ تا ۱۵ تا هستند، به دست ها، پاها و قفسه سینه متصل خواهند شد. الکترودها پدهای چسبنده اعمال شده با ژل یا نوار برای کمک به تشخیص و هدایت جریان الکتریکی قلب شما می باشد. اگر شما در قسمت های بدن خود که در آن الکترودها قرار داده خواهد شد، مو داشته باشید، تکنسین ممکن است برای چسبیدن صحیح الکترودها، مقداری از موها را بتراشد.

شما می توانید به طور معمول در طول انجام نوار قلب نفس بکشید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که شما برای دراز کشیدن آماده هستید. حرکت کردن، صحبت کردن و یا تکان خوردن ممکن است بر روی نتایج تست الکتروکاردیوگرام شما تاثیر گذارد. نوار قلب استاندارد فقط چند دقیقه طول می کشد.

همانطور که شما بر روی تخت دراز کشیده اید، الکترودها پالس هایی را ثبت خواهند کرد که ضربان قلب شما را ایجاد می کنند. این پالس ها به شکل امواج بر روی نمایشگر رایانه ثبت و یا بر روی کاغذ چاپ می شوند. پزشک با مشاهده امواج حرکت های نرمال پالس ها را خواهد دید.

اگر شما یک بی نظمی ضربان قلب که گهگاه رخ می دهند داشته باشید، ممکن است فرآیند انجام نوار قلب یا ECG بیشتر از چند دقیقه زمان برد. در چنین شرایطی پزشک ممکن است انواع دیگری از ECG را توصیه کند که در ادامه معرفی شده اند.

– هولتر مانیتورینگ ضربان قلب

هولتر مانیتورینگ ضربان قلب به عنوان یک مانیتور ECG سیار شناخته می شود، یک مانیتور هولتر ریتم قلب شما را برای یک دوره ۲۴ ساعته ثبت می کند. سیم هایی از الکترود بر روی قفسه سینه به یک دستگاه ثبت کننده با باطری وارد شده و در جیب شما و یا بر روی یک تسمه یا بند حمل می گردند. در حالی که شما این مانیتور را می پوشید، تمام فعالیت ها و علائم خود را در طی روز یادداشت خواهید کرد. پزشک یادداشت های شما را با اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه مقایسه کرده تا علت علایم شما را بفهمد.

– ثبت کننده رویداد

اگر علایم شما اغلب رخ نمی دهند، ممکن است پوشیدن یک دستگاه ثبت کننده رویداد به شما توصیه شود . این دستگاه شبیه به یک مانیتور هولتر است، اما اجازه می دهد تا شما ثبت ریتم قلب خود را تنها زمانی که علائم اتفاق می افتد، انجام دهید . شما می توانید یافته های ECG را از طریق خط تلفن برای پزشک خود ارسال کنید.

– تست ورزش

اگر مشکلات قلبی شما اغلب در طول ورزش رخ می دهد، پزشک ممکن است بخواهد در طول یک ECG شما بر روی تردمیل راه بروید و یا بر روی دوچرخه ثابتی پدال بزنید. این یک تست استرس یا تست ورزش نامیده می شود. اگر شما مبتلا به یک وضعیت پزشکی می باشید که برای شما راه رفتن را مشکل می کند، ممکن است به شما دارویی برای تقلید اثر ورزش بر قلبتان تزریق شود .

پس از انجام تست نوار قلب چه می شود؟

معمولا، پزشک قادر است به شما نتایج ECG تان را در همان روز انجام آن توضیح بدهد. اگر نوارقلبی شما طبیعی است، شما ممکن است به آزمایش دیگری نیاز نداشته باشید. اگر نتایج نشان دهنده وجود یک مشکل قلبی در شماست، شما ممکن است به تکرار ECG و یا سایر آزمایشات تشخیصی مانند اکوکاردیوگرافی نیاز داشته باشید. درمان بستگی به چیزی دارد که باعث ایجاد علائم و نشانه ها در شما می شود. شما می توانید فعالیت های عادی روزانه خود را پس از انجام نوار قلب از سر بگیرید.

تشخیص بیماری ها با خواندن نوار قلب توسط پزشک

داشتن یک ضربان قلب سریع ، آهسته و یا نامنظم سرنخ هایی در مورد بیماری قلبی به پزشک می دهد از جمله:

۱- ضربان قلب

به طور معمول، ضربان قلب را می توان با چک کردن نبض اندازه گیری کرد. اما اگر نبض به دشواری احساس می شود و یا برای شمارش دقیق خیلی سریع یا خیلی نامنظم است، نوار قلب یا ECG ممکن است کمک کننده باشد.

۲- ریتم قلب

نوار قلب می تواند به پزشکتان در شناسایی ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی ، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی کمک کند. این شرایط ممکن است هنگامی رخ دهد که هر بخشی از سیستم الکتریکی قلب دچار اختلال در عملکرد شود. در موارد دیگر، داروها، مانند مسدود کننده های بتا همچون بتا بلوکرها ، داروهای روان گردان یا آمفتامین، می توانند آغاز کننده آریتمی باشند.

۳- حمله قلبی

نوار قلب، اغلب می تواند شواهدی از یک حمله قلبی در گذشته یا یک سکته قلبی در حال پیشرفت را نشان دهد. الگوهای موجود در ECG ممکن است نشان دهنده آسیب دیدن بخشی از عضله قلب و همچنین میزان آسیب باشند.

۴- خون و اکسیژن رسانی ناکافی به قلب

نوار قلب می تواند زمانی انجام شود که شما علائمی دارید و می تواند به پزشکتان در تعیین اینکه آیا درد قفسه سینه توسط کاهش جریان خون به عضله قلب از جمله درد قفسه سینه با آنژین ناپایدار ایجاد شده، کمک کننده باشد.

۵- ناهنجاری های ساختاری

نوار قلب می تواند سرنخ هایی در مورد بزرگ شدگی حفره ها و یا دیواره های قلب، نقایص قلبی و سایر مشکلات قلبی فراهم کند. اگر متخصص قلب و عروق هر گونه بی نظمی در ریتم قلب شما پیدا کرد، ممکن است دیگر روش های تشخیص بیماری های قلبی عروقی را برای شما تجویز کند.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر م شنبه ۱ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید مزاحم شدم، آقای دکتر عزیز سوالم این است که من وقتی پریود می شوم احساس ضعف می کنم انگار دچار افت فشار وسبکی سر چند ثانیه ای می شوم وبعد احساس می کنم قلبم انگارمی لرزد درست مثل وقتی که اظطراب داریم ضربان قلبم دوروبر 64تا 70 است سی تی آنژیو واکوام نرمال بود (حدود یکسال پیش گرفته ام) به نظر شما دکتر گرامی چه دلیلی می تواند داشته باشد به نظر شما کم خونی یا به هم خوردن هورمونها چون من قرص کم کاری تیروئید مصرف می کنم نگرانم ، خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   ممكنه افت فشار باشه
   در اين دوره مايعات و نمك مصرف كنيد و به متخصص زنان هم مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لطفا اکو و نوارهای قلبی پدرم رو اگه امکان داره نگاه کنید.
  پدرم اصلا خودش چیزی احساس نمیکنن
  اینها رو هم اتفاقی گرفتیم دکتر گفت ضربان قلب نامنظم داره و فشار اکثرا روی 7-11 هستش.ودکتر قرص آسپرین روزی 1 قرص و نیتروگیلیسرین روزی 2 قرص تحویل کردن
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   مدارك رو ارسال كنيد
 • تصویر کاربر محسن یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام
  یه چند سالیه دردی توقفسه سینه بطور خفیم هر از گاهی داشتم .هر سال هم مرتب نوار قلب دادم .تا چند روز پیش که دیگه خودم همین طور به پزشک قلب مراجه و اکو گرفتن کا دکتر گفت دریچه آئورت شلی دار و خون برگشتی داره. و پرانول 10 و کلدینیم c نوشت ...حالا با مصرفش سوزش پشت ام بین دو کتفم حس میکنم ..چون جزیره خارگ ام دسترس به دکتر قلب ندارم نمیدونم چکار کنم .دارو ها رو بخورم یا نه؟؟؟ مممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اين مساله مهم نيست
   اگر اضطراب يا مشكل گوارشي داريد به پزشك مربوطه مراجعه كتيد
   اگر بهتر نشديد جهت تست ورزش مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر مینو سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر. من چمد سال پیش بطور ناگهانی احساس ضعف و سستی شدیدی و درد در پشت کتف چپم پیدا کردم نوار قلب و اکو گرفتم مشکلی نبود ولی درد شدیدی داشتم که با هیچ مسکنی خوب نمیشد. تا اینکه بعد یکماه درد کشیدن یه بار قرص اسپرین از این صورتیا خوردم همون لحظه دردم ساکت شد با چند بار خوردن درد نداشتم.اینم بگم چپ دست هستم و زساد با دست چپم کار میکنم و بیشتر وقتا کل بازوم تا انگشتانم احساس سستی و تیر کشیدن دارم. و مهره نزدیک شونم هم که دست میزارم درد میکنه و پشت کتفم همون جای درد سبز شده مثله کوفتگی به اندازه کف دست و استخوان قفسه سینم یه درد عجیبی داشت که تا چند وقت حسش میکردم. یه مدت بخلطر ترس و اظطراب داروی ضد افسردگی مصرف کردم ولی چون بیحال و سست میشدم دیگه نخوردم. بعد از یکسال بهتر شدم و دوران بارداری و شیردهی رو بدون مشکلی گذروندم فقط احساس درد و گرفتگی رو در کتفم همچنان داشتم. دوباره الان همونجور شدم یه دردی پشت کتف و بازوی چپم هست که نفسمو تنگ میکنه و از ترس بیحال میشم. بنظرتون مشکلم چیه یکی میگه از معدته یکی میگه از اعصابته. وقتی ورزش میکنم دیگه دردی ندارم.ممنون میشم راهنماییم کنید؟؟!مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ آذر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اين درد قلبي نيست
   بايد به ارتوپد و همچنين روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر جواد دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  اقای دکتر من دوتا سوال دارم
  1_آیا استرس و اعصاب معده باعث تپش قلب میشود؟
  2_و درثانی من نوار قلب گرفتم و دکتر گفت نوار قلبت سالم هس و من چون استرس داشتم یک ساعت قبل از اینکه نوار قلب بگیرم قرص پرپرانول خوردم خواستم بدونم که قرص پرپرانول بر روی نوار قلب اثر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام بله
   خير
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.بنده یماهی میشه قلم دردمیکنه.ی هفته هست ک ب شدت درد میکنه .احساس میکنم هرلحظه میخواد وایسته .یا سکته قلبی بکنم.درد طرف چپ دارم.ب دست چپم میزنه دستم لمس میشه.ب پشت قلبم هم میزنه.حالم عوض میشه.غلظت خون هم دارم.استرسو اضطرابم هم خیلی بیشتره .بیشتراز 3ماهه ک سرفه میکنم ممنون راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   ميتونه اضطرابي باسه
   ولي بهتره ويزيت سويد
   هم به متخصص قلب و هم روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر پسری ۲۷ ساله هستم مدتیه صدای غار و غور تو قلبم میشنوم اعصابمو بهم ریخته پیش دکتر قلب رفتم گفتن صدای قلب نیست ولی خودم حس میکنم باشه ایا ممکنه خطرناک باشه شلی دریچه هم دارم یا به اون مربوط باشه؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   خير
   احتمالا اضطراب داريد
   ولي اگر ادامه داست بهتره اكو شويد
 • تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید .
  توی نتیجه جواب اکوم یه قسمتش توی کادر دریچه پولمونری نوشته Severity trivial میخواستم بدونم این چه نوع مشکلی هستش .تنگی دریچه س یا گشادی ؟باتشکر.اجرتون با امام حسین ع
  1. تصویر کاربر احسان دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اقای دکتر .پاسخم‌نرسیده .دستتون دردنکنه
   عنوان سوال: دریچه پولمونری قلب
   کد رهگیری: y85hf361017
   وضعیت سوال: جواب داده شده توسط کاربر
  2. تصویر کاربر احسان دوشنبه ۳۰ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام اقای دکتر پاسخم‌ نرسیده دستتون دردنکنه .ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   نارسايي خيلي خفيف كه اصلا مهم نيست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اصغر سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر
  یکی از بستگان اینجانب نیاز به تعویض ژنراتور crt شرکت مدترونیک دارد باتوجه به شدت بیماری ایشان وزمان طولانی جهت عمل درشهرستان راهنمایی بفرمایید جهت خریددستگاه به صورت آزاد ازچه طریق واز چه شرکتی قابل تهیه میباشد.سپاسگزاریم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱ آبان ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   اطلاعي ندارم متاسفانه
 • تصویر کاربر عزت یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر _من نزدیک 50روز هست نوار قلب گرفتم جای گیره ها ورم کرده و احساس لرزش در سمت چپ دارم ودو روز بعد نوار احساس سوزش در رگها را داشتم اما الان لرزش و ورم فقط _قلبم هم مشکلی نداره گفتم علتش چیه و کی خوب میشه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   به نوار گرفتن ارتباطي نداره
   بهتره مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر