نوار قلب ECG

نوار قلب برای نظارت بر عملکرد قلب استفاده می شود. هر ضربان قلب شما با پالس الکتریکی آغاز می گردد که به طور معمول از سلول های ویژه ای در محفظه سمت راست بالای قلب منشا می گیرند. نوارقلب همچنین ECG یا EKG نیز نامیده می شود که سیگنال های الکتریکی انتقال یافته از قلب را ثبت می کنند.

پزشک می تواند از نوارقلب برای مشاهده الگوهای میان ضربانات قلبی و ریتم آن برای تشخیص شرایط مختلف قلب استفاده کند. نوار قلبی روشی غیر تهاجمی، تستی بدون درد با نتایج سریع است. پزشک ممکن است در مورد نتایج نوار قلب با شما در همان روز انجام تست و یا روز بعد آن صحبت کند.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

چرا از بیمار نوار قلب  گرفته می شود؟

نوارقلب روش غیرتهاجمی بدون درد، برای تشخیص انواع بسیاری از مشکلات قلبی معمول است. پزشک ممکن است از نوار قلب برای تشخیص موارد زیر استفاده کند:

 • بی نظمی در ریتم ضربان قلب (آریتمی)
 • اگر شریان مسدود یا تنگ شده در قلب (بیماری عروق کرونر) باعث درد قفسه سینه یا حمله قلبی شوند
 • مشکلات ساختاری حفره های قلب
 • حمله قلبی گذشته
 • چگونگی روند درمانی بیماری های قلبی، مانند ضربان ساز( پیس میکر ) در حال کار

اگر شما سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارید ، پزشک ممکن است نوارقلب را به عنوان یک تست غربالگری اولیه پیشنهاد دهد، حتی اگر شما هیچ علایمی نداشته باشید. معلوم نیست که چگونه الکترو کاردیوگرام ها در غربالگری افرادی که هیچ نشانه ای ندارند، کمک کننده هستند.

خطرات نوار قلب چیست؟

نوارقلب یک روش بی خطر است. شما ممکن است یک ناراحتی جزئی، شبیه به از برداشتن چسب پانسمان، زمانی که الکترود های ثبت کننده از قفسه سینه تان برداشته می شوند، احساس کنید. گاهی ممکن است بدن به نوار الکترود حساس باشد و سبب قرمزی یا تورم بر روی پوست شما شود.

در یک تست استرس ، در حالی که شما ورزش می کنید و یا بعد از مصرف داروهایی که اثراتی شبیه به فعالیت بدنی دارند، ECG یا نوار قلب برداشته می شود که ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم یا به ندرت، یک حمله قلبی شوند . این عوارض جانبی توسط ورزش و یا دارو، نه خود ECG ایجاد می شوند.

هر گونه خطر برق گرفتگی در طول انجام نوارقلبی وجود ندارد. الکترودهای قرار داده شده بر روی بدن شما تنها فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کنند. الکترودها برق را ساطع نمی کنند.

آمادگی بیمار برای انجام تست نوار قلب

آماده سازی ویژه ای لازم نیست. با این حال، پزشک در مورد داروها و یا مکمل های که مصرف می کنید، با شما صحبت خواهد کرد. برخی از داروها و مکمل ها ممکن است بر روی نتیجه نوار قلب شما تاثیر بگذارند.

نوارقلب می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود و اغلب توسط یک تکنسین اینکار صورت می گیرد. پس از تغییر به یک لباس بیمارستان، شما بر روی یک تخت بررسی دراز می کشید.

الکترودها که اغلب ۱۲ تا ۱۵ تا هستند، به دست ها، پاها و قفسه سینه متصل خواهند شد. الکترودها پدهای چسبنده اعمال شده با ژل یا نوار برای کمک به تشخیص و هدایت جریان الکتریکی قلب شما می باشد. اگر شما در قسمت های بدن خود که در آن الکترودها قرار داده خواهد شد، مو داشته باشید، تکنسین ممکن است برای چسبیدن صحیح الکترودها، مقداری از موها را بتراشد.

شما می توانید به طور معمول در طول انجام نوار قلب نفس بکشید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که شما برای دراز کشیدن آماده هستید. حرکت کردن، صحبت کردن و یا تکان خوردن ممکن است بر روی نتایج تست الکتروکاردیوگرام شما تاثیر گذارد. نوار قلب استاندارد فقط چند دقیقه طول می کشد.

همانطور که شما بر روی تخت دراز کشیده اید، الکترودها پالس هایی را ثبت خواهند کرد که ضربان قلب شما را ایجاد می کنند. این پالس ها به شکل امواج بر روی نمایشگر رایانه ثبت و یا بر روی کاغذ چاپ می شوند. پزشک با مشاهده امواج حرکت های نرمال پالس ها را خواهد دید.

اگر شما یک بی نظمی ضربان قلب که گهگاه رخ می دهند داشته باشید، ممکن است فرآیند انجام نوار قلب یا ECG بیشتر از چند دقیقه زمان برد. در چنین شرایطی پزشک ممکن است انواع دیگری از ECG را توصیه کند که در ادامه معرفی شده اند.

– هولتر مانیتورینگ ضربان قلب

هولتر مانیتورینگ ضربان قلب به عنوان یک مانیتور ECG سیار شناخته می شود، یک مانیتور هولتر ریتم قلب شما را برای یک دوره ۲۴ ساعته ثبت می کند. سیم هایی از الکترود بر روی قفسه سینه به یک دستگاه ثبت کننده با باطری وارد شده و در جیب شما و یا بر روی یک تسمه یا بند حمل می گردند. در حالی که شما این مانیتور را می پوشید، تمام فعالیت ها و علائم خود را در طی روز یادداشت خواهید کرد. پزشک یادداشت های شما را با اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه مقایسه کرده تا علت علایم شما را بفهمد.

– ثبت کننده رویداد

اگر علایم شما اغلب رخ نمی دهند، ممکن است پوشیدن یک دستگاه ثبت کننده رویداد به شما توصیه شود . این دستگاه شبیه به یک مانیتور هولتر است، اما اجازه می دهد تا شما ثبت ریتم قلب خود را تنها زمانی که علائم اتفاق می افتد، انجام دهید . شما می توانید یافته های ECG را از طریق خط تلفن برای پزشک خود ارسال کنید.

– تست ورزش

اگر مشکلات قلبی شما اغلب در طول ورزش رخ می دهد، پزشک ممکن است بخواهد در طول یک ECG شما بر روی تردمیل راه بروید و یا بر روی دوچرخه ثابتی پدال بزنید. این یک تست استرس یا تست ورزش نامیده می شود. اگر شما مبتلا به یک وضعیت پزشکی می باشید که برای شما راه رفتن را مشکل می کند، ممکن است به شما دارویی برای تقلید اثر ورزش بر قلبتان تزریق شود .

پس از انجام تست نوار قلب چه می شود؟

معمولا، پزشک قادر است به شما نتایج ECG تان را در همان روز انجام آن توضیح بدهد. اگر نوارقلبی شما طبیعی است، شما ممکن است به آزمایش دیگری نیاز نداشته باشید. اگر نتایج نشان دهنده وجود یک مشکل قلبی در شماست، شما ممکن است به تکرار ECG و یا سایر آزمایشات تشخیصی مانند اکوکاردیوگرافی نیاز داشته باشید. درمان بستگی به چیزی دارد که باعث ایجاد علائم و نشانه ها در شما می شود. شما می توانید فعالیت های عادی روزانه خود را پس از انجام نوار قلب از سر بگیرید.

تشخیص بیماری ها با خواندن نوار قلب توسط پزشک

داشتن یک ضربان قلب سریع ، آهسته و یا نامنظم سرنخ هایی در مورد بیماری قلبی به پزشک می دهد از جمله:

۱- ضربان قلب

به طور معمول، ضربان قلب را می توان با چک کردن نبض اندازه گیری کرد. اما اگر نبض به دشواری احساس می شود و یا برای شمارش دقیق خیلی سریع یا خیلی نامنظم است، نوار قلب یا ECG ممکن است کمک کننده باشد.

۲- ریتم قلب

نوار قلب می تواند به پزشکتان در شناسایی ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی ، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی کمک کند. این شرایط ممکن است هنگامی رخ دهد که هر بخشی از سیستم الکتریکی قلب دچار اختلال در عملکرد شود. در موارد دیگر، داروها، مانند مسدود کننده های بتا همچون بتا بلوکرها ، داروهای روان گردان یا آمفتامین، می توانند آغاز کننده آریتمی باشند.

۳- حمله قلبی

نوار قلب، اغلب می تواند شواهدی از یک حمله قلبی در گذشته یا یک سکته قلبی در حال پیشرفت را نشان دهد. الگوهای موجود در ECG ممکن است نشان دهنده آسیب دیدن بخشی از عضله قلب و همچنین میزان آسیب باشند.

۴- خون و اکسیژن رسانی ناکافی به قلب

نوار قلب می تواند زمانی انجام شود که شما علائمی دارید و می تواند به پزشکتان در تعیین اینکه آیا درد قفسه سینه توسط کاهش جریان خون به عضله قلب از جمله درد قفسه سینه با آنژین ناپایدار ایجاد شده، کمک کننده باشد.

۵- ناهنجاری های ساختاری

نوار قلب می تواند سرنخ هایی در مورد بزرگ شدگی حفره ها و یا دیواره های قلب، نقایص قلبی و سایر مشکلات قلبی فراهم کند. اگر متخصص قلب و عروق هر گونه بی نظمی در ریتم قلب شما پیدا کرد، ممکن است دیگر روش های تشخیص بیماری های قلبی عروقی را برای شما تجویز کند.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضايي سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  سه روزه قلبم درد گرفته
  نميدونم از ورزش هست يا چيز دبگه اي
  تا حالا هم سابقه نداشتم اصلا
  گاهي درد ميگيره
  بيستر مواقعي كه ازين پهلو ب اون پهلو ميشم
  ١٠ ساله بدنسازي كار ميكنم
  البته از مكمل هاي بدنسازي استفاده نميكنم
  نوار قلب هم گرفتم دكتر چيزي نگفت فقط يه ازمايش ديگه اي هم نوشته كه انجام ميدم
  ولي ميخاستم بدونم دليل اين درد چيه
  يه تست خودم گرفتم ضربان قلبم توي ١ دقيقه ٦٢ بار ميزنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا درد عصلانی

   بهتره مسکن مصرف کنید و اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر آرمان چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام ۳۲سالمه من حدودیک ماهه اسیدمعده دارم وقرص امپرازول ورانیتیدین مصرف میکنم.قفسه سینه ام با بالای سینه وبغل سینه سمت چپم هم باپشت سمت چپم دردخفیفی داره بنظرتون ازمعده ام هست یا قلبی باشه واقعا استرس دارم .نوارقلب مشخص میکنه دردقلبی؟ممنونتونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه گوارشی باشه

   ولی بهتره تست ورزش انجام دهید تا کاملا مشخص سود

 • تصویر کاربر ن جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخیر اقای دکتر
  بنده خانمی هستم ۴۴ ساله. از حدود ۸ سال پیش دچار فشار خون شدم. انالاپریل ۲۰ نصف صبح نصف شب می خورم. اقای من فوق العاده استرس بالایی دارم همیشه فکر می کنم فشار بالا میره سکته می کنم. مادرم بر اثر سکته فوت شده همیشه فکر می کنم منم همین جور میشم. استرس می گیرم فشارم بالا میره. ۸ ماه پیش تست ورزش و اکو و نوار دادم. تست ورزشم منفی بود و دکتر گفت گرفتگی نداری. سوال من اینه اقای دکتر امکان داره گرفتگی عروق نداشته باشم دچار سکته قلبی و حمله قلبی بشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر تست نرمال بوده جای نگرانی نیست

   بهتره برای درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر ن جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون از پاسختون. اقای دکتر من همین الان ی دفعه عرق سرد کردم دست و پاهام سست شد مثل اینکه نمی تونم حرکت کنم و سر گیجه می گیرم.انگار همین موقع سکته کنم ترس همه وجودم رو میگیره. فشارم گرفتم ۱۲ روی ۸ ی دست و دست دیگه ۱۳ روی ۸ بود نبضم هم ۷۸ در دقیقه. فکر می کنم دارم می میرم. از اون موقع که مادرم بر اثر سکته فوت شده من می ترسم. چه باید بکنم. تو رو خدا راهنمایی کنید واقعا اذیتم‌ تست ورزشم هم ۱۲ دقیقه کامل رفتم. دکتر گفت گرفتی نداری. نیاز هست دوباره تست بدم.
  3. تصویر کاربر ن شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   اینم تصویر تست ورزشم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر لازم نیست

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید

  5. تصویر کاربر ن سه شنبه ۲۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر اقای دکتر
   ممنون پاسختون. اقای دکتر بنده به پیشنهاد شما نزد متخصص اعصاب و روان رفتم
   ایشون
   کپسول دلوکستین ۲۰ هر روز صبح یک عدد
   قرص تری فلوئوپرازین ۱ میلی هر عصر یک
   پراپرونولول ۱۰ نصف صبح نصف عصر
   و یک چهارم کلونازپام ۱ میلی هر شب
   تجویز کردن
   می خواستم بدونم با توجه به اینکه من انالاپریل ۲۰ نصف صبح نصف شب می خورم تداخل با این داروهد ندارد و فشار رو بیش از حد پایین نمی اورد. چون من فشار من در زمان استرس کمی بالا میرود و در صبح همیشه فشارم ۱۱ یا ۱۲ هست
   ممنون از راهنماییتون موفق باشید
  6. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۳ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید حصوری مراجعه کنید و صبر کنید تا داروهاتون اثر کنه

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر Niyaz پنجشنبه ۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  الان یه ماهه مداوم سرگیجه دارم همراه با درد قفسه سینه به همراه سوزش قلب و الان سرگیجه هام زیاد تر شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   برای سرگیجه باید به دکتر معز و اعصاب و entمراجعه کنید

   از بابت قلب باید جهت تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  باعرض سلام .آقای دکتر من 10 روز پیش ناگهانی در مترو دچار ضعف عمومی تنگی نفس و درد در ناحیه قفسه سینه شدم .و از اون به بعد سنگینی عجیبی روی قفسه سینه دارم نفس کم میارم درد به پشتم هم منتشر میشد .امروز صبح با کمی فعالیت بدتر شد و دیگه فکم هم درد گرفت .وقتی درمانگاه رفتم یک قرص زیر زبونی و اکسیژن استفاده کروم و نوار قلبی گفتم .دکتر عمومی گفتن چیز خاصی در نوار دیده نمیشه .اما توصیه کردن بعد از تعطیلات نوروز به متخصص قلب باید مراجعه کنم .احتمال دادن شاید دریچه قلبم مشکل داشته باشه .محبت میفرمایید راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام در صورت امکان ببینمتون
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام چندروز پیش سمت چپ دستم درد میکرد طوری یه ناحیه کوچک در پشتمم همینطور.بلافاصله نوارقلب گرفتم 3تا انورت داشت بعد شد 2 تا بعد عادی.ازمایش خون گرفتن ترپونین منفی اکو نرمال .تستورزش دادم چون عضلات پام گرفت 84درصد رفتم متورالم نصف خورده بودم دکتر تفسیرش گفت بایستی85درصد میرفتی به 2نفر ازهمکاران مشورت کردن گفتن 2تا لید خفیف stdeprion دیدن که سیتی انژیو دادم هنوز جواب بدستم نرسیده ادم استرسی هم هستم احساس میکنم هروقتم استرس میگیرم قلبم درد میگیره.به نظر شما علت چی میتونه باشی ناراحتی گوارشی هم داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   بهتره به روانپزشک مراجعه کنید و سی تی رو هم انجام دهید تا تکلیف مشخص شود

 • تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  نحوهی گرفتن نوارقلب از کسایی که قلبشان در سمت راست قفسه ی سینه نی باشد.لیدهای چطوری گذاشته میشود.؟؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   سمت راست
   و لید دست ها و پاها برعکس
 • تصویر کاربر ریحانه سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  باسلام من 23 سالنه چند وقتی میشه که مشکل ازوفاژیت دارن و دردش جوریه که خیلی قفسه سینم میسوزه چند روز پیش رفتم دکتر بهم پودر پیدرولاکس داد از وقتی خوردم قفسه سینم خیلی میسوزه و تیر میکشه الان دوسه روزه قلبم اندازه یه سکه درد میکنه که اصلا ن ب بازو ن فک ن گردن نمیزنه فقط ی جای خاصه .پیش دکتر قلب رفتم اکو گرفتن گفتن سالنه فقط افتادگی دریچه میترال دارم.ورزشکار هستم موقعی که ورزش میکنم اصلا درد ندارم موقع استراحتم خیلی درد میگیره .حدود 5 ماهه افسردگی دارم و استرس شدید جوری ک اصلا ب آینده امید ندارم.در ضمن موقعی که گرسنه میشم این درد بیشتر میشه.میترسم از قلبم باشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بهتره به روانپزشك و دكتر گوارش مراجعه كنيد
   از نظر قلب هم بهتره تست ورزش انجام دهيد تا تكليف قلب مشخص شود
 • تصویر کاربر صادقی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید جناب دکتر برادری دارم 34 ساله مدت 20 روز تپش قلب داشتن ولی آقای دکتر فقط حس تپش داشت چون هر موقع ضربان میگرفتم ازش ضربانش از 100 بیشتر نبود و فقط حس تپش قلب داشت،با این حال به متخصص مراجعه کرد و قرص های پروپرانول،کونکور مصرف کردن ولی اثر گذار نبود مجدد به دکتر مراجعه کردن و اینبار متروهگزال تجویز کردن(روزی نصف قرص)،یادآور شم که اکو و نوار قلب همه نرمال بودن توی این مدت،دکتر قلب توی شهر خودمون بهش گفتن که مشکل از قلبت نیست و به دکتر اعصاب مراجعه کن و به متخصص روانپزشک مراجعه کرد و الان داروی اعصاب هم مصرف میکنه،الان حدود 10 روزه حالش خیلی بهتره و دیگه تپش نداره ولی خودش میگه که توی شبانه روز گاهی یه سوزش خیلی کم در حد 2 ثانیه توی قلبم حس میکنم گرفتگی عضله هم پیدا کرده گاهی سمت چپ گاهی سمت راست،خواستم بدونم این سوزش قلب از عوارض قرص متروهگزال هست یا چیز دیگه ای؟ممنونم از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   احتمالا اين هم از اصطرابه
   بايد چند هفته صبر كنيد تا داروها كاملا اثر كنه
   بعد اگر همچنان مشكل داشتن مراجعع كنند
 • تصویر کاربر م شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید مزاحم شدم، آقای دکتر عزیز سوالم این است که من وقتی پریود می شوم احساس ضعف می کنم انگار دچار افت فشار وسبکی سر چند ثانیه ای می شوم وبعد احساس می کنم قلبم انگارمی لرزد درست مثل وقتی که اظطراب داریم ضربان قلبم دوروبر 64تا 70 است سی تی آنژیو واکوام نرمال بود (حدود یکسال پیش گرفته ام) به نظر شما دکتر گرامی چه دلیلی می تواند داشته باشد به نظر شما کم خونی یا به هم خوردن هورمونها چون من قرص کم کاری تیروئید مصرف می کنم نگرانم ، خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   ممكنه افت فشار باشه
   در اين دوره مايعات و نمك مصرف كنيد و به متخصص زنان هم مراجعه كنيد
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر