نوار قلب ECG

نوار قلب برای نظارت بر عملکرد قلب استفاده می شود. هر ضربان قلب شما با پالس الکتریکی آغاز می گردد که به طور معمول از سلول های ویژه ای در محفظه سمت راست بالای قلب منشا می گیرند. نوارقلب همچنین ECG یا EKG نیز نامیده می شود که سیگنال های الکتریکی انتقال یافته از قلب را ثبت می کنند.

پزشک می تواند از نوارقلب برای مشاهده الگوهای میان ضربانات قلبی و ریتم آن برای تشخیص شرایط مختلف قلب استفاده کند. نوار قلبی روشی غیر تهاجمی، تستی بدون درد با نتایج سریع است. پزشک ممکن است در مورد نتایج نوار قلب با شما در همان روز انجام تست و یا روز بعد آن صحبت کند.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

چرا از بیمار نوار قلب  گرفته می شود؟

نوارقلب روش غیرتهاجمی بدون درد، برای تشخیص انواع بسیاری از مشکلات قلبی معمول است. پزشک ممکن است از نوار قلب برای تشخیص موارد زیر استفاده کند:

 • بی نظمی در ریتم ضربان قلب (آریتمی)
 • اگر شریان مسدود یا تنگ شده در قلب (بیماری عروق کرونر) باعث درد قفسه سینه یا حمله قلبی شوند
 • مشکلات ساختاری حفره های قلب
 • حمله قلبی گذشته
 • چگونگی روند درمانی بیماری های قلبی، مانند ضربان ساز( پیس میکر ) در حال کار

اگر شما سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارید ، پزشک ممکن است نوارقلب را به عنوان یک تست غربالگری اولیه پیشنهاد دهد، حتی اگر شما هیچ علایمی نداشته باشید. معلوم نیست که چگونه الکترو کاردیوگرام ها در غربالگری افرادی که هیچ نشانه ای ندارند، کمک کننده هستند.

خطرات نوار قلب چیست؟

نوارقلب یک روش بی خطر است. شما ممکن است یک ناراحتی جزئی، شبیه به از برداشتن چسب پانسمان، زمانی که الکترود های ثبت کننده از قفسه سینه تان برداشته می شوند، احساس کنید. گاهی ممکن است بدن به نوار الکترود حساس باشد و سبب قرمزی یا تورم بر روی پوست شما شود.

در یک تست استرس ، در حالی که شما ورزش می کنید و یا بعد از مصرف داروهایی که اثراتی شبیه به فعالیت بدنی دارند، ECG یا نوار قلب برداشته می شود که ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم یا به ندرت، یک حمله قلبی شوند . این عوارض جانبی توسط ورزش و یا دارو، نه خود ECG ایجاد می شوند.

هر گونه خطر برق گرفتگی در طول انجام نوارقلبی وجود ندارد. الکترودهای قرار داده شده بر روی بدن شما تنها فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کنند. الکترودها برق را ساطع نمی کنند.

آمادگی بیمار برای انجام تست نوار قلب

آماده سازی ویژه ای لازم نیست. با این حال، پزشک در مورد داروها و یا مکمل های که مصرف می کنید، با شما صحبت خواهد کرد. برخی از داروها و مکمل ها ممکن است بر روی نتیجه نوار قلب شما تاثیر بگذارند.

نوارقلب می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود و اغلب توسط یک تکنسین اینکار صورت می گیرد. پس از تغییر به یک لباس بیمارستان، شما بر روی یک تخت بررسی دراز می کشید.

الکترودها که اغلب ۱۲ تا ۱۵ تا هستند، به دست ها، پاها و قفسه سینه متصل خواهند شد. الکترودها پدهای چسبنده اعمال شده با ژل یا نوار برای کمک به تشخیص و هدایت جریان الکتریکی قلب شما می باشد. اگر شما در قسمت های بدن خود که در آن الکترودها قرار داده خواهد شد، مو داشته باشید، تکنسین ممکن است برای چسبیدن صحیح الکترودها، مقداری از موها را بتراشد.

شما می توانید به طور معمول در طول انجام نوار قلب نفس بکشید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که شما برای دراز کشیدن آماده هستید. حرکت کردن، صحبت کردن و یا تکان خوردن ممکن است بر روی نتایج تست الکتروکاردیوگرام شما تاثیر گذارد. نوار قلب استاندارد فقط چند دقیقه طول می کشد.

همانطور که شما بر روی تخت دراز کشیده اید، الکترودها پالس هایی را ثبت خواهند کرد که ضربان قلب شما را ایجاد می کنند. این پالس ها به شکل امواج بر روی نمایشگر رایانه ثبت و یا بر روی کاغذ چاپ می شوند. پزشک با مشاهده امواج حرکت های نرمال پالس ها را خواهد دید.

اگر شما یک بی نظمی ضربان قلب که گهگاه رخ می دهند داشته باشید، ممکن است فرآیند انجام نوار قلب یا ECG بیشتر از چند دقیقه زمان برد. در چنین شرایطی پزشک ممکن است انواع دیگری از ECG را توصیه کند که در ادامه معرفی شده اند.

– هولتر مانیتورینگ ضربان قلب

هولتر مانیتورینگ ضربان قلب به عنوان یک مانیتور ECG سیار شناخته می شود، یک مانیتور هولتر ریتم قلب شما را برای یک دوره ۲۴ ساعته ثبت می کند. سیم هایی از الکترود بر روی قفسه سینه به یک دستگاه ثبت کننده با باطری وارد شده و در جیب شما و یا بر روی یک تسمه یا بند حمل می گردند. در حالی که شما این مانیتور را می پوشید، تمام فعالیت ها و علائم خود را در طی روز یادداشت خواهید کرد. پزشک یادداشت های شما را با اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه مقایسه کرده تا علت علایم شما را بفهمد.

– ثبت کننده رویداد

اگر علایم شما اغلب رخ نمی دهند، ممکن است پوشیدن یک دستگاه ثبت کننده رویداد به شما توصیه شود . این دستگاه شبیه به یک مانیتور هولتر است، اما اجازه می دهد تا شما ثبت ریتم قلب خود را تنها زمانی که علائم اتفاق می افتد، انجام دهید . شما می توانید یافته های ECG را از طریق خط تلفن برای پزشک خود ارسال کنید.

– تست ورزش

اگر مشکلات قلبی شما اغلب در طول ورزش رخ می دهد، پزشک ممکن است بخواهد در طول یک ECG شما بر روی تردمیل راه بروید و یا بر روی دوچرخه ثابتی پدال بزنید. این یک تست استرس یا تست ورزش نامیده می شود. اگر شما مبتلا به یک وضعیت پزشکی می باشید که برای شما راه رفتن را مشکل می کند، ممکن است به شما دارویی برای تقلید اثر ورزش بر قلبتان تزریق شود .

پس از انجام تست نوار قلب چه می شود؟

معمولا، پزشک قادر است به شما نتایج ECG تان را در همان روز انجام آن توضیح بدهد. اگر نوارقلبی شما طبیعی است، شما ممکن است به آزمایش دیگری نیاز نداشته باشید. اگر نتایج نشان دهنده وجود یک مشکل قلبی در شماست، شما ممکن است به تکرار ECG و یا سایر آزمایشات تشخیصی مانند اکوکاردیوگرافی نیاز داشته باشید. درمان بستگی به چیزی دارد که باعث ایجاد علائم و نشانه ها در شما می شود. شما می توانید فعالیت های عادی روزانه خود را پس از انجام نوار قلب از سر بگیرید.

تشخیص بیماری ها با خواندن نوار قلب توسط پزشک

داشتن یک ضربان قلب سریع ، آهسته و یا نامنظم سرنخ هایی در مورد بیماری قلبی به پزشک می دهد از جمله:

۱- ضربان قلب

به طور معمول، ضربان قلب را می توان با چک کردن نبض اندازه گیری کرد. اما اگر نبض به دشواری احساس می شود و یا برای شمارش دقیق خیلی سریع یا خیلی نامنظم است، نوار قلب یا ECG ممکن است کمک کننده باشد.

۲- ریتم قلب

نوار قلب می تواند به پزشکتان در شناسایی ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی ، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی کمک کند. این شرایط ممکن است هنگامی رخ دهد که هر بخشی از سیستم الکتریکی قلب دچار اختلال در عملکرد شود. در موارد دیگر، داروها، مانند مسدود کننده های بتا همچون بتا بلوکرها ، داروهای روان گردان یا آمفتامین، می توانند آغاز کننده آریتمی باشند.

۳- حمله قلبی

نوار قلب، اغلب می تواند شواهدی از یک حمله قلبی در گذشته یا یک سکته قلبی در حال پیشرفت را نشان دهد. الگوهای موجود در ECG ممکن است نشان دهنده آسیب دیدن بخشی از عضله قلب و همچنین میزان آسیب باشند.

۴- خون و اکسیژن رسانی ناکافی به قلب

نوار قلب می تواند زمانی انجام شود که شما علائمی دارید و می تواند به پزشکتان در تعیین اینکه آیا درد قفسه سینه توسط کاهش جریان خون به عضله قلب از جمله درد قفسه سینه با آنژین ناپایدار ایجاد شده، کمک کننده باشد.

۵- ناهنجاری های ساختاری

نوار قلب می تواند سرنخ هایی در مورد بزرگ شدگی حفره ها و یا دیواره های قلب، نقایص قلبی و سایر مشکلات قلبی فراهم کند. اگر متخصص قلب و عروق هر گونه بی نظمی در ریتم قلب شما پیدا کرد، ممکن است دیگر روش های تشخیص بیماری های قلبی عروقی را برای شما تجویز کند.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب اقای دکتر .. سئال بنده اینه درمان اورژانسی سکته قلبی زمانیکه تو منزل هستیم و هیچ امکاناتی نداریم چیه؟ آیا بلافاصله جویدن آسپرین بهترین راه هست؟ یا اگر راه دیگری هست بفرمائید تا بیشتر آگاهی داشته باشیم تا بتونیم با کمک شما به کسی کمکی برسونیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   اسپرین و زیرزبانی و تماس فوری با اورژانس

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب احترام خدمت شما دکتر بزرگوار...پدر بنده به مدت یک الی دو ماه از درد دست چپ رنج میبرد...که البته با مراجعه به کلینیک ابوریحان از لحاظ فیزیکی مورد بررسی قرار گرفت و طبق موارد اعلام شده دکتر اعلام نمود مشکل قلبی نیست ولی برای اطمینان بیشتر ی نوار قلب از ایشون گرفتند و بعد از مشاهده نوار قلب از پدر تست ورزش نیز گرفته شد بعد از مشاهده نتایج تست ورزش پزشک اعلام کردند که از پدر آنژیو گرافی انجام شود یهتر است خواستم مطمئن شوم که آیا در نوار قلب و تست ورزش پدرم علائمی مشخص شده که اگر آنزیو انجام شود بهتر است لذا جهت اطمینان بیشتر خواستم با شما دکتر عزیز نیز مشورت کنم در ضمن نوار قلب و تست ورزش نیز به پیوست می باشد
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   من باید نوار و تست را ببینم تا بتونم نظر بدم

   اما احتمالا تست ورزششون مشکل داشته که درخواست انژیو شده

 • تصویر کاربر بهمن شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت جنابعالی
  من سال 94 قلبم رو عمل جراحی ASD کردم تو این چند سال هیچگونه مشکل خاصی نداشتم.اما الان نزدیک دوماه میشه به صورت غیر منتظره تقریبا هر10روزی ناحیه کتف چپم یک درد شدیدی به خود میگیره که احساس میکنم دستم میخواد از جا کنده بشه
  و کف هر دو دستم خیلی عرق میکنه که این عرق کردن دستم برمیگرده به خیلی سال پیش.حالا از جنابعالی خواهشمندم بنده را راهنمایی کنید که امکانش هست حمله قلبی بهم دست داده باشه
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این علایمتون به مشکل سابق قلبتون ارتباط نداره

   بهتره جهت معاینه به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر الهام جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر 41ساله هستم الان یک ماهی هست ک درد در قسمت چپ قفسه سینه و بیشتر سوزش هنگام استراحت و خوابیدن اکو و نوار قلب دادم ک گفتن نوار قلب ی کم مشکل داره البته اون موقع ک نوار قلب انجام دادم خیلی اضطراب داشتم میخواستم بدونم مشکل قلبیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بهتره اگه اضطراب دارید درمان کنید و برای تعیین تکلیف قلب تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  باسلام.من پسری 27 ساله هستم،دو روزه دردی در سمت چپ سینم حس میکنم،دردی مثل فشار..که گاهی زیر دنده های سمت چپمم درد میکنه.به دست چپمم نمیزنه،،نوارقلب گرفتم دکتر گفت چیز خاصی نیست.پراپرونولول 10 و کلردیازپوکساید 5 تجویز کردن.اینم بگم درد گاهی هست گاهی نیست.بنظرتون مشکل از قلبه؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولا قلبی نیست

   اگر ادامه داشت تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر Dh پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  ببخشید اقای دکتر مزاحمتون شدم
  آیا کسانی که بیماری قلبی ندارن و هیچ مشکلی تو قلبشون نیست بازهم دچار ایست قلبی میشن یا خیر؟ واقعا ممنون میشم اگه جواب بدید خیلی ذهنمو درگیر کرده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بله این ریسک برای هر انسان به هر حال وجود داره منتها در اکثر نواقع کنه

  2. تصویر کاربر Dh پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   ببخشید میشه لطف کنید بگید در کدوم مواقع این اتفاق میوفته و آیا استرس هم باعث ایست قلبی میشه یا خیر؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   استرس خیر

   عوامل زیادی دخیله کا با پیام کتبی نمیشه توضیح داد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زمانی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  درددست چپ بانفخ شکم واروغ
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید ویزیت و معاینه شوید میتونه گوارشی یا قلبی باشه

 • تصویر کاربر z.s جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  درد گرفتن قلب هنگاام تکان خوردن و راه رفتن.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید اکو و تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر قاسم یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام سال گذشته انزیو کردم ولی متاسفانه درد قفسه سینه دارم وگاهی سوزش در ÷شت کتف حس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه دردتون قلبی نباشه

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مانیانی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام من یه سوال داشتم
  من الان نزدیک یک ماهه که دست چپم درد میکنه و خشک میشه و تا پشت گردن و در بعضی مواقع شانه چپ و تا پشت شانه راست انتقال پیدا میکنه البته یکبار بیشتر اینجوری نشده و جدیدا استخوان ترقوه سمت چپم هم درد میگیره درد دستم بیشتر از آرنج به پایین هست اینم بگم که من15سال سن دارم و هیچ گونه سابقه بیماری های ارثی هم در خانواده مون وجود نداره می خواستم ببینم این درد مربوط به قلبه یانه؟باید به پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   مشکل قلبی نیست

   به روماتولوزیست و ارتوپد مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر