نوار قلب ECG

نوار قلب برای نظارت بر عملکرد قلب استفاده می شود. هر ضربان قلب شما با پالس الکتریکی آغاز می گردد که به طور معمول از سلول های ویژه ای در محفظه سمت راست بالای قلب منشا می گیرند. نوارقلب همچنین ECG یا EKG نیز نامیده می شود که سیگنال های الکتریکی انتقال یافته از قلب را ثبت می کنند.

پزشک می تواند از نوارقلب برای مشاهده الگوهای میان ضربانات قلبی و ریتم آن برای تشخیص شرایط مختلف قلب استفاده کند. نوار قلبی روشی غیر تهاجمی، تستی بدون درد با نتایج سریع است. پزشک ممکن است در مورد نتایج نوار قلب با شما در همان روز انجام تست و یا روز بعد آن صحبت کند.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

چرا از بیمار نوار قلب  گرفته می شود؟

نوارقلب روش غیرتهاجمی بدون درد، برای تشخیص انواع بسیاری از مشکلات قلبی معمول است. پزشک ممکن است از نوار قلب برای تشخیص موارد زیر استفاده کند:

 • بی نظمی در ریتم ضربان قلب (آریتمی)
 • اگر شریان مسدود یا تنگ شده در قلب (بیماری عروق کرونر) باعث درد قفسه سینه یا حمله قلبی شوند
 • مشکلات ساختاری حفره های قلب
 • حمله قلبی گذشته
 • چگونگی روند درمانی بیماری های قلبی، مانند ضربان ساز( پیس میکر ) در حال کار

اگر شما سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارید ، پزشک ممکن است نوارقلب را به عنوان یک تست غربالگری اولیه پیشنهاد دهد، حتی اگر شما هیچ علایمی نداشته باشید. معلوم نیست که چگونه الکترو کاردیوگرام ها در غربالگری افرادی که هیچ نشانه ای ندارند، کمک کننده هستند.

خطرات نوار قلب چیست؟

نوارقلب یک روش بی خطر است. شما ممکن است یک ناراحتی جزئی، شبیه به از برداشتن چسب پانسمان، زمانی که الکترود های ثبت کننده از قفسه سینه تان برداشته می شوند، احساس کنید. گاهی ممکن است بدن به نوار الکترود حساس باشد و سبب قرمزی یا تورم بر روی پوست شما شود.

در یک تست استرس ، در حالی که شما ورزش می کنید و یا بعد از مصرف داروهایی که اثراتی شبیه به فعالیت بدنی دارند، ECG یا نوار قلب برداشته می شود که ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم یا به ندرت، یک حمله قلبی شوند . این عوارض جانبی توسط ورزش و یا دارو، نه خود ECG ایجاد می شوند.

هر گونه خطر برق گرفتگی در طول انجام نوارقلبی وجود ندارد. الکترودهای قرار داده شده بر روی بدن شما تنها فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کنند. الکترودها برق را ساطع نمی کنند.

آمادگی بیمار برای انجام تست نوار قلب

آماده سازی ویژه ای لازم نیست. با این حال، پزشک در مورد داروها و یا مکمل های که مصرف می کنید، با شما صحبت خواهد کرد. برخی از داروها و مکمل ها ممکن است بر روی نتیجه نوار قلب شما تاثیر بگذارند.

نوارقلب می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود و اغلب توسط یک تکنسین اینکار صورت می گیرد. پس از تغییر به یک لباس بیمارستان، شما بر روی یک تخت بررسی دراز می کشید.

الکترودها که اغلب ۱۲ تا ۱۵ تا هستند، به دست ها، پاها و قفسه سینه متصل خواهند شد. الکترودها پدهای چسبنده اعمال شده با ژل یا نوار برای کمک به تشخیص و هدایت جریان الکتریکی قلب شما می باشد. اگر شما در قسمت های بدن خود که در آن الکترودها قرار داده خواهد شد، مو داشته باشید، تکنسین ممکن است برای چسبیدن صحیح الکترودها، مقداری از موها را بتراشد.

شما می توانید به طور معمول در طول انجام نوار قلب نفس بکشید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که شما برای دراز کشیدن آماده هستید. حرکت کردن، صحبت کردن و یا تکان خوردن ممکن است بر روی نتایج تست الکتروکاردیوگرام شما تاثیر گذارد. نوار قلب استاندارد فقط چند دقیقه طول می کشد.

همانطور که شما بر روی تخت دراز کشیده اید، الکترودها پالس هایی را ثبت خواهند کرد که ضربان قلب شما را ایجاد می کنند. این پالس ها به شکل امواج بر روی نمایشگر رایانه ثبت و یا بر روی کاغذ چاپ می شوند. پزشک با مشاهده امواج حرکت های نرمال پالس ها را خواهد دید.

اگر شما یک بی نظمی ضربان قلب که گهگاه رخ می دهند داشته باشید، ممکن است فرآیند انجام نوار قلب یا ECG بیشتر از چند دقیقه زمان برد. در چنین شرایطی پزشک ممکن است انواع دیگری از ECG را توصیه کند که در ادامه معرفی شده اند.

– هولتر مانیتورینگ ضربان قلب

هولتر مانیتورینگ ضربان قلب به عنوان یک مانیتور ECG سیار شناخته می شود، یک مانیتور هولتر ریتم قلب شما را برای یک دوره ۲۴ ساعته ثبت می کند. سیم هایی از الکترود بر روی قفسه سینه به یک دستگاه ثبت کننده با باطری وارد شده و در جیب شما و یا بر روی یک تسمه یا بند حمل می گردند. در حالی که شما این مانیتور را می پوشید، تمام فعالیت ها و علائم خود را در طی روز یادداشت خواهید کرد. پزشک یادداشت های شما را با اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه مقایسه کرده تا علت علایم شما را بفهمد.

– ثبت کننده رویداد

اگر علایم شما اغلب رخ نمی دهند، ممکن است پوشیدن یک دستگاه ثبت کننده رویداد به شما توصیه شود . این دستگاه شبیه به یک مانیتور هولتر است، اما اجازه می دهد تا شما ثبت ریتم قلب خود را تنها زمانی که علائم اتفاق می افتد، انجام دهید . شما می توانید یافته های ECG را از طریق خط تلفن برای پزشک خود ارسال کنید.

– تست ورزش

اگر مشکلات قلبی شما اغلب در طول ورزش رخ می دهد، پزشک ممکن است بخواهد در طول یک ECG شما بر روی تردمیل راه بروید و یا بر روی دوچرخه ثابتی پدال بزنید. این یک تست استرس یا تست ورزش نامیده می شود. اگر شما مبتلا به یک وضعیت پزشکی می باشید که برای شما راه رفتن را مشکل می کند، ممکن است به شما دارویی برای تقلید اثر ورزش بر قلبتان تزریق شود .

پس از انجام تست نوار قلب چه می شود؟

معمولا، پزشک قادر است به شما نتایج ECG تان را در همان روز انجام آن توضیح بدهد. اگر نوارقلبی شما طبیعی است، شما ممکن است به آزمایش دیگری نیاز نداشته باشید. اگر نتایج نشان دهنده وجود یک مشکل قلبی در شماست، شما ممکن است به تکرار ECG و یا سایر آزمایشات تشخیصی مانند اکوکاردیوگرافی نیاز داشته باشید. درمان بستگی به چیزی دارد که باعث ایجاد علائم و نشانه ها در شما می شود. شما می توانید فعالیت های عادی روزانه خود را پس از انجام نوار قلب از سر بگیرید.

تشخیص بیماری ها با خواندن نوار قلب توسط پزشک

داشتن یک ضربان قلب سریع ، آهسته و یا نامنظم سرنخ هایی در مورد بیماری قلبی به پزشک می دهد از جمله:

۱- ضربان قلب

به طور معمول، ضربان قلب را می توان با چک کردن نبض اندازه گیری کرد. اما اگر نبض به دشواری احساس می شود و یا برای شمارش دقیق خیلی سریع یا خیلی نامنظم است، نوار قلب یا ECG ممکن است کمک کننده باشد.

۲- ریتم قلب

نوار قلب می تواند به پزشکتان در شناسایی ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی ، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی کمک کند. این شرایط ممکن است هنگامی رخ دهد که هر بخشی از سیستم الکتریکی قلب دچار اختلال در عملکرد شود. در موارد دیگر، داروها، مانند مسدود کننده های بتا همچون بتا بلوکرها ، داروهای روان گردان یا آمفتامین، می توانند آغاز کننده آریتمی باشند.

۳- حمله قلبی

نوار قلب، اغلب می تواند شواهدی از یک حمله قلبی در گذشته یا یک سکته قلبی در حال پیشرفت را نشان دهد. الگوهای موجود در ECG ممکن است نشان دهنده آسیب دیدن بخشی از عضله قلب و همچنین میزان آسیب باشند.

۴- خون و اکسیژن رسانی ناکافی به قلب

نوار قلب می تواند زمانی انجام شود که شما علائمی دارید و می تواند به پزشکتان در تعیین اینکه آیا درد قفسه سینه توسط کاهش جریان خون به عضله قلب از جمله درد قفسه سینه با آنژین ناپایدار ایجاد شده، کمک کننده باشد.

۵- ناهنجاری های ساختاری

نوار قلب می تواند سرنخ هایی در مورد بزرگ شدگی حفره ها و یا دیواره های قلب، نقایص قلبی و سایر مشکلات قلبی فراهم کند. اگر متخصص قلب و عروق هر گونه بی نظمی در ریتم قلب شما پیدا کرد، ممکن است دیگر روش های تشخیص بیماری های قلبی عروقی را برای شما تجویز کند.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  باسلام.دوسال پیش در بیمارستان بیماری راویزیت کردم که با علایم عصبی و اسپاسم کارپوپدال مراجعه کرده بود بعد از درمان و رضایت بیمار مرخص شد ولی ۶ساعت بعد ایست قلبی کرد آیا من تقصیری دارم لطفاً توضیح دهید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون دانستن شرح حال دقیق و معاینه نمیشه اطهار نظر کرد

 • تصویر کاربر Sohi جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،مادرم درسن ۳۸ سالگی درد دوطرفه دست داشت که به بهترین بیمارستان مراجعه کردیم و گفتن از قلبه دو روز سی سی یو بودن و با سی تی انژیو مشکلشون حل شد گفتن میخاسته سکته کنه،که بعد اون تحت درمان پزشک بودن داروهای ساده ای مصرف میکنن،کم کاری تیروئید هم دارن بعد از اون هر نوار قلبی که میگیریم سکته قلبی و نشون میده که دکترش توصیه کردن نگیرم چون ریتم مادرزادی قلبشون اینجوره میخام بدونم ایا چنین چیزی ممکنه که نوار قلب اینجوری شه و الا۴۰سالشونه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   عکس نوار قلب رو بفرستید

 • تصویر کاربر نرگس سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  بعضی وقتا انگار که قلبم عظله هاش گرفته و نفس کشیدن خیلی خیلی سخته و جدیدا یکم که راه میرم قلبم انگار داره اتیش میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲ مهر ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه گرفتگی عروق قلب باشه

   باید حتما اکو و تست ورزش شوید

   به پزشک قلب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر خانم سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مادرم حدود دو هفته پیش نیمه شب درد قفسه سینه داشتند، پزشک اورژانس با توجه به نوار قلب گفتند استرس داشتن فقط و دو تا آرامبخش تزریقی دادند.
  هفته بعدش بردمش چکاپ.متخصص قلب گفتند MI کرده و باید آنژیو بشه.
  متاسفانه مادرم شدیدا فوبیای بیمارستان و جراحی و ... دارند و اصلا راضی نمیشن.
  میخواستم ببینم با توجه به اکو توصیه شما چیه و با دارو میشه مشکل رو حل کرد?
  تصاویر اکو و داروهای تجویزی رو پیوست کردم.
  ضمنا پزشکشون اصلا درباره قند و چربی نپرسیدن و اینا رو صرفا با نتیجه اکو تجویز کردن.
  ایشون 57 ساله هستن و فشار خون نرمال دارند(همیشه بین 105 تا11) اونروز هم فشارشون 105 بود ولی قبلا که آزمایش داده بودن چربی خون و قند بالا هم داشتند.
  موقع اکو هم با اینکه حوالی ظهر بود(حدود یک) هنوز ناشتا بودند که نمی دونم تأثیری تو نتیجه ش داره یا نه!
  ممنون و سپاسگزارم از وقتی که میگذارید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   با توجه به اکو و نوار احتمالا گرفتگی عروق دارند و باید انژیو شوند

 • تصویر کاربر دنیا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین
  ب مدت یکسال هست ک وقتی دچار استرس میشم سمت چپ بدنم یکم کرخ میشه مخصوصا دست چپم گز گز میکنه و احساس می‌کنم قلبم خیلی جمع شده انگار کوچیک شده و بشدت درد میگیره و تپش قلبم بالا میره
  ممکنه حمله قلبی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام خیر

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر دنیا شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین
  ب مدت یکسال هست ک وقتی دچار استرس میشم سمت چپ بدنم یکم کرخ میشه مخصوصا دست چپم گز گز میکنه و احساس می‌کنم قلبم خیلی جمع شده انگار کوچیک شده و بشدت درد میگیره و تپش قلبم بالا میره
  ممکنه حمله قلبی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   خیر اما بهتره به پزشک جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امير یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر ، من حدود ٦ ماهى هست كه در نقطه هاى خاصى در قفسه سينه ام تير و سوزش در ٢ ثانيه ميزند و رد مى شود و قبلاً هم آزمايش خون و اكو و تست ورزش دادم گفتن همش نرمال هست ولى همچنان اين درد و سوزش باهام مونده و الان چند روزى هست كه سوزش فقط در روى قفسه سينه ام بيشتر شده انگار آب جوش ريختن روى سينه ام خيلى نگرانم و نمى دانم علتش چيست !! بسيار آدم استرسى هم هستم ، در ضمن چند سالى قرص فشار خون هم مصرف مى كنم ولى فشارم هميشه تحت كنترل و خوب هست ، آقايى هستم ٣٩ ساله .
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   این نوع دردها قلبی نیست و علل اضطرابی داره

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دکتر میتونه با توجه ب نوار قلب الکلی بودن طرف مقابل رو متوجه بشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   یعنی چی

 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر،بچه ام وقتی به دنیا اومد یکی از دریچه های قلبش ۲۰ درصد تنگی داره خیلی نگران بچه ام هستم دکترش گفت احتمالش هست که بچه رشد کنه اما دریچه رشد نکنه الان دو سالشه،متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   با فوق تخصص قلب اطفال مشورت کنید

   در حوزه کار من نیست

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من امروز از ظهر گردن دست چپ دست راست و پشتم درد میکرد البته میگرفت ول میکرد رفتم دکتر نوار قلب گرفت گفت چیزی نیست همون پرپرانولول و الپرازولام و سرترالین بخور،خواستم ببینید نوار قلبم مشکل داره یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   درد احتمالا قلبی نیست

   ولی بهتره به پزشک قلب مراجعه کتید

  2. تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   خیلی ممنون،عکس نوار قلبم براتون اومده بود؟مشاهده کردین؟
   وقت گرفتم از منشی خودتون ایشالا هفته دیگه مزاحمتون میشم
  3. تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   خیلی ممنون،عکس نوار قلب اومده بود براتون؟مشاهده کردین؟
   از منشی خودتون وقت گرفتم ایشالا هفته دیگه مزاحمتون میشم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   نوار نرماله

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر