نوار قلب ECG

نوار قلب برای نظارت بر عملکرد قلب استفاده می شود. هر ضربان قلب شما با پالس الکتریکی آغاز می گردد که به طور معمول از سلول های ویژه ای در محفظه سمت راست بالای قلب منشا می گیرند. نوارقلب همچنین ECG یا EKG نیز نامیده می شود که سیگنال های الکتریکی انتقال یافته از قلب را ثبت می کنند.

پزشک می تواند از نوارقلب برای مشاهده الگوهای میان ضربانات قلبی و ریتم آن برای تشخیص شرایط مختلف قلب استفاده کند. نوار قلبی روشی غیر تهاجمی، تستی بدون درد با نتایج سریع است. پزشک ممکن است در مورد نتایج نوار قلب با شما در همان روز انجام تست و یا روز بعد آن صحبت کند.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

چرا از بیمار نوار قلب  گرفته می شود؟

نوارقلب روش غیرتهاجمی بدون درد، برای تشخیص انواع بسیاری از مشکلات قلبی معمول است. پزشک ممکن است از نوار قلب برای تشخیص موارد زیر استفاده کند:

 • بی نظمی در ریتم ضربان قلب (آریتمی)
 • اگر شریان مسدود یا تنگ شده در قلب (بیماری عروق کرونر) باعث درد قفسه سینه یا حمله قلبی شوند
 • مشکلات ساختاری حفره های قلب
 • حمله قلبی گذشته
 • چگونگی روند درمانی بیماری های قلبی، مانند ضربان ساز( پیس میکر ) در حال کار

اگر شما سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارید ، پزشک ممکن است نوارقلب را به عنوان یک تست غربالگری اولیه پیشنهاد دهد، حتی اگر شما هیچ علایمی نداشته باشید. معلوم نیست که چگونه الکترو کاردیوگرام ها در غربالگری افرادی که هیچ نشانه ای ندارند، کمک کننده هستند.

خطرات نوار قلب چیست؟

نوارقلب یک روش بی خطر است. شما ممکن است یک ناراحتی جزئی، شبیه به از برداشتن چسب پانسمان، زمانی که الکترود های ثبت کننده از قفسه سینه تان برداشته می شوند، احساس کنید. گاهی ممکن است بدن به نوار الکترود حساس باشد و سبب قرمزی یا تورم بر روی پوست شما شود.

در یک تست استرس ، در حالی که شما ورزش می کنید و یا بعد از مصرف داروهایی که اثراتی شبیه به فعالیت بدنی دارند، ECG یا نوار قلب برداشته می شود که ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم یا به ندرت، یک حمله قلبی شوند . این عوارض جانبی توسط ورزش و یا دارو، نه خود ECG ایجاد می شوند.

هر گونه خطر برق گرفتگی در طول انجام نوارقلبی وجود ندارد. الکترودهای قرار داده شده بر روی بدن شما تنها فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کنند. الکترودها برق را ساطع نمی کنند.

آمادگی بیمار برای انجام تست نوار قلب

آماده سازی ویژه ای لازم نیست. با این حال، پزشک در مورد داروها و یا مکمل های که مصرف می کنید، با شما صحبت خواهد کرد. برخی از داروها و مکمل ها ممکن است بر روی نتیجه نوار قلب شما تاثیر بگذارند.

نوارقلب می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود و اغلب توسط یک تکنسین اینکار صورت می گیرد. پس از تغییر به یک لباس بیمارستان، شما بر روی یک تخت بررسی دراز می کشید.

الکترودها که اغلب ۱۲ تا ۱۵ تا هستند، به دست ها، پاها و قفسه سینه متصل خواهند شد. الکترودها پدهای چسبنده اعمال شده با ژل یا نوار برای کمک به تشخیص و هدایت جریان الکتریکی قلب شما می باشد. اگر شما در قسمت های بدن خود که در آن الکترودها قرار داده خواهد شد، مو داشته باشید، تکنسین ممکن است برای چسبیدن صحیح الکترودها، مقداری از موها را بتراشد.

شما می توانید به طور معمول در طول انجام نوار قلب نفس بکشید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که شما برای دراز کشیدن آماده هستید. حرکت کردن، صحبت کردن و یا تکان خوردن ممکن است بر روی نتایج تست الکتروکاردیوگرام شما تاثیر گذارد. نوار قلب استاندارد فقط چند دقیقه طول می کشد.

همانطور که شما بر روی تخت دراز کشیده اید، الکترودها پالس هایی را ثبت خواهند کرد که ضربان قلب شما را ایجاد می کنند. این پالس ها به شکل امواج بر روی نمایشگر رایانه ثبت و یا بر روی کاغذ چاپ می شوند. پزشک با مشاهده امواج حرکت های نرمال پالس ها را خواهد دید.

اگر شما یک بی نظمی ضربان قلب که گهگاه رخ می دهند داشته باشید، ممکن است فرآیند انجام نوار قلب یا ECG بیشتر از چند دقیقه زمان برد. در چنین شرایطی پزشک ممکن است انواع دیگری از ECG را توصیه کند که در ادامه معرفی شده اند.

– هولتر مانیتورینگ ضربان قلب

هولتر مانیتورینگ ضربان قلب به عنوان یک مانیتور ECG سیار شناخته می شود، یک مانیتور هولتر ریتم قلب شما را برای یک دوره ۲۴ ساعته ثبت می کند. سیم هایی از الکترود بر روی قفسه سینه به یک دستگاه ثبت کننده با باطری وارد شده و در جیب شما و یا بر روی یک تسمه یا بند حمل می گردند. در حالی که شما این مانیتور را می پوشید، تمام فعالیت ها و علائم خود را در طی روز یادداشت خواهید کرد. پزشک یادداشت های شما را با اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه مقایسه کرده تا علت علایم شما را بفهمد.

– ثبت کننده رویداد

اگر علایم شما اغلب رخ نمی دهند، ممکن است پوشیدن یک دستگاه ثبت کننده رویداد به شما توصیه شود . این دستگاه شبیه به یک مانیتور هولتر است، اما اجازه می دهد تا شما ثبت ریتم قلب خود را تنها زمانی که علائم اتفاق می افتد، انجام دهید . شما می توانید یافته های ECG را از طریق خط تلفن برای پزشک خود ارسال کنید.

– تست ورزش

اگر مشکلات قلبی شما اغلب در طول ورزش رخ می دهد، پزشک ممکن است بخواهد در طول یک ECG شما بر روی تردمیل راه بروید و یا بر روی دوچرخه ثابتی پدال بزنید. این یک تست استرس یا تست ورزش نامیده می شود. اگر شما مبتلا به یک وضعیت پزشکی می باشید که برای شما راه رفتن را مشکل می کند، ممکن است به شما دارویی برای تقلید اثر ورزش بر قلبتان تزریق شود .

پس از انجام تست نوار قلب چه می شود؟

معمولا، پزشک قادر است به شما نتایج ECG تان را در همان روز انجام آن توضیح بدهد. اگر نوارقلبی شما طبیعی است، شما ممکن است به آزمایش دیگری نیاز نداشته باشید. اگر نتایج نشان دهنده وجود یک مشکل قلبی در شماست، شما ممکن است به تکرار ECG و یا سایر آزمایشات تشخیصی مانند اکوکاردیوگرافی نیاز داشته باشید. درمان بستگی به چیزی دارد که باعث ایجاد علائم و نشانه ها در شما می شود. شما می توانید فعالیت های عادی روزانه خود را پس از انجام نوار قلب از سر بگیرید.

تشخیص بیماری ها با خواندن نوار قلب توسط پزشک

داشتن یک ضربان قلب سریع ، آهسته و یا نامنظم سرنخ هایی در مورد بیماری قلبی به پزشک می دهد از جمله:

۱- ضربان قلب

به طور معمول، ضربان قلب را می توان با چک کردن نبض اندازه گیری کرد. اما اگر نبض به دشواری احساس می شود و یا برای شمارش دقیق خیلی سریع یا خیلی نامنظم است، نوار قلب یا ECG ممکن است کمک کننده باشد.

۲- ریتم قلب

نوار قلب می تواند به پزشکتان در شناسایی ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی ، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی کمک کند. این شرایط ممکن است هنگامی رخ دهد که هر بخشی از سیستم الکتریکی قلب دچار اختلال در عملکرد شود. در موارد دیگر، داروها، مانند مسدود کننده های بتا همچون بتا بلوکرها ، داروهای روان گردان یا آمفتامین، می توانند آغاز کننده آریتمی باشند.

۳- حمله قلبی

نوار قلب، اغلب می تواند شواهدی از یک حمله قلبی در گذشته یا یک سکته قلبی در حال پیشرفت را نشان دهد. الگوهای موجود در ECG ممکن است نشان دهنده آسیب دیدن بخشی از عضله قلب و همچنین میزان آسیب باشند.

۴- خون و اکسیژن رسانی ناکافی به قلب

نوار قلب می تواند زمانی انجام شود که شما علائمی دارید و می تواند به پزشکتان در تعیین اینکه آیا درد قفسه سینه توسط کاهش جریان خون به عضله قلب از جمله درد قفسه سینه با آنژین ناپایدار ایجاد شده، کمک کننده باشد.

۵- ناهنجاری های ساختاری

نوار قلب می تواند سرنخ هایی در مورد بزرگ شدگی حفره ها و یا دیواره های قلب، نقایص قلبی و سایر مشکلات قلبی فراهم کند. اگر متخصص قلب و عروق هر گونه بی نظمی در ریتم قلب شما پیدا کرد، ممکن است دیگر روش های تشخیص بیماری های قلبی عروقی را برای شما تجویز کند.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فتانه جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  بنده چند حدود ده سال نوارقلبم طبیعی نیست میگن مادرزادی اما اکو تست ورزش وهولترم بیماری خاص جز افتادگی دریچه میترال نشون نداد گفتن مادر زادی یه ضربان اضافه تو قلبم آیا ممکنه کسی نوار قلبش طبیعی نباشه آیا خطرناک ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

    سلام

   بله ممکنه برخی تغییرات به صورت همیشگی در نوار قلب وجود داشته باشد در حالی که فرد مشکل جدی نداشته باشه 

 • تصویر کاربر Mohsen یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام میشه لطفا در مورد این نوار قلب توضیح بفرمایید
  1. تصویر کاربر Mohsen شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   میشه لطفا در مورد این نوار قلب نظر خودتان را بگین
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این نوار نرمال هست

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نازنین یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب... تپش قلب شدید میگیره منوونوارقلب واکو تست ورزش انجام دادم و گفتن خوبه کاری نیست..اما یک هو تپش قلب بهمراه حالت تهوع وگاهی لرزش ازدرون بمن دست میده وضربان قلبم تندتندمیزنه..ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا پانیک و اصطراب دارید

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر لشکری یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام. آقا کمکم کنید. خانمم رو دیروز بستری کردن.
  ماجرا از اونجا شروع شد که فهمیدیم سنگ صفرا داره.‌ دکتر گفت مشکلی نیست،هروقت درد داشت بیاد جراحی.
  یکماه بعد به طرز عجیبی دچار استفراغ‌وسرگیجه‌شد. پس از یک هفته همچنان ادامه داشت.پیش پزشک دیگه رفتم، گفتن مشکل از همون صفرا هست.و بلافاصله جراحی شدن و صفرا از بدن خارج شد.
  استفراغ واسه دوروز خوب شد. ماخوشحال شدیم. تا اینکه دوباره شروع شد؛ دقیقا شبیه قبل عمل.
  دوهفته ادامه داشت و همش میگفتن چیزی نیست. چیزی نیست. از استرسه و‌حل میشه.
  تا دیشب که دیگه کلافه شدم رفتم اورژانس. گفتم آقا این خانم من یک‌ماهه داره جلوم آب میشه. بیست‌کیلو وزن کم کرده. اون چشمه خب. جواب بدید به من.
  بعد نوار قلب گرفتن. و گفتن اوه‌اوه. همین الان و بسرعت بستری بشه. حتی یک قدم‌راه نره. و دیگه جوابی بهم ندادن.
  الان من از غصه دارم آب میشم. توی نوار قلب چی می‌تونه باشه که اینجوری باعث استفراغ شدید و ممتد و بدون وقفه شده؟
  حتی یک قلوپ آب هم بالا میاره.
  مشکل چیه؟
  کمکم کنید لطفاً.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نظر داد

   باید مدارک بیمار دیده شود

   عکس مدارک رو بفرستید

 • تصویر کاربر ع پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب
  مادرم 57 سالشه ، حدود یه هفته ای پیش از درد قفسه سینه چپ و زیر سینه چپ احساس درد داشتن که پس از دقایقی درد به پشت منتشر شده و کتف و دست چپ رو درگیر میکنه( از درد زیر سینه کاسته میشه ).نوار قلب گرفتیم پزشک اورژانس گفتن مشکلی نداره و فقط قرص اسپرین وآمپول آرام‌بخش تجویز کردن.پس از دو روز همچنان درد پابراجاست و پس از حدود نیم ساعت کاسته میشه.مادرم چند سالی هست که چربی خون داره و قرص مصرف میکنه.
  از نوار قلب عکس ضمیمه کردم لطفا بگید مشکل از کجا میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   صرفا نوار قلب نرمال رد کننده بیماری قلبی نیست

   باید از نظر قلبی و سایر علل غیر قلبی درد بررسی شوند

 • تصویر کاربر فرشاد جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر بزرگوار
  سوال من؛ کنار قلب من داخل سینه، درست از نگاه من سمت راست قلب یک سوزش یک الی دو دقیقه ای وجود داره بطوری که موقع سوزش نمیتونم تنفس عمیق بکنم انگار سوزن داخل سینم میکنن این مشکل تقریبا هر ۴ یا ۶ ماهه یک بار اتفاق می افته
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این نوع دردها قلبی نیست و معمولا عضلانی یا اضطرابیه

 • تصویر کاربر ندا جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام، اینبار از روزی که عادت ماهانه شدم، قلبم ناگهان تیر می‌کشد و احساس می کنم نفسم بالا نمياد.
  این مسئله چند روز است به دفعات تکرار می شود.
  آیا نیازی به مراجعه دکتر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این نوع علایم معمولا قلبی نیست ولی بهتره یک بار توسط پزشک ویزیت شوید

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  سلام من پسر 16 ساله هستم درد خفیفی سمت چپ قفسه سینه دارم موقع حرکت احساس میکنم و موقع نفس کشیدن هر از گاهی احساس میکنم که با تغیر وضیعت رفع میشه نوار قلبی گرفتم ولی تخصصی نبود چون وسایل فلزی همرام بود براساس اون نوار قلبی گفتن باید بستری شوید ولی من با تعهد بیرون آمدم رفتم به دکتری دیگه گفتن مشکلی ندارم از عضلات هست ولی گفتن واسه اطمینان بیش تر اکو برین میخواستم ببینم مشکلم حاده یا نه این درد کمتر از روز های گذشته شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   معمولا این نوع دردها بویژه در سن شما قلبی نیست

   ولی به هر حال برای اظهار نظر دقیق باید ویزیت و معاینه شوید

 • تصویر کاربر جلال شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  وقت بخیر.
  پدرم مدت سه ماه در بیمارستان رجایی تهران منتظر نصب باطری قلب هست ولی متاسفانه هنوز نوبتش نشده و الان حالش زیاد خوب نیست، امکانش هست جایی رو برای انجام این فرآیند معرفی فرمایید.
  ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه اطلاع ندارم

   میتونید به مرکز قلب هم مراجعه کنید

 • تصویر کاربر میثم سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر . آقایی سی ساله هستم . ‌مطلقا اهل دود و فست فود نیستم و لاغر اندام هستم . سابقه فشار خون هم ندارم . چند روزه در قفسه سینه احساس ناراحتی و فشار دارم . یه درد و فشار مبهمی در عمق قفسه سینه به سمت دو کتف حس میکنم . انگار یه مشکل قلبی دارم . این مشکل در اثر یه اضطراب و دلشوره برام ایجاد شد . همش حس تهوع دارم و انگار یه چیزی از معده میخوام برگردونم بالا . در هنگام پیاده روی هم این ناراحتی در قفسه سینه تشدید میشه . چند وقت پیش توسط پزشک قلب معاینه و نوار قلب گرفته شد و فرمودن قلب سالمه . اما من مشکلم پابرجاس . مرسی از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   درد مداوم معمولا قلبی نیست

   اما باید حتما معاینه شوید و ترجیحا تست ورزش شوید

   علایمتون میتونه گوارشی باشه

   قرص پنتوپرازول استفاده کنید

درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر