نوار قلب ECG

نوار قلب برای نظارت بر عملکرد قلب استفاده می شود. هر ضربان قلب شما با پالس الکتریکی آغاز می گردد که به طور معمول از سلول های ویژه ای در محفظه سمت راست بالای قلب منشا می گیرند. نوارقلب همچنین ECG یا EKG نیز نامیده می شود که سیگنال های الکتریکی انتقال یافته از قلب را ثبت می کنند.

پزشک می تواند از نوارقلب برای مشاهده الگوهای میان ضربانات قلبی و ریتم آن برای تشخیص شرایط مختلف قلب استفاده کند. نوار قلبی روشی غیر تهاجمی، تستی بدون درد با نتایج سریع است. پزشک ممکن است در مورد نتایج نوار قلب با شما در همان روز انجام تست و یا روز بعد آن صحبت کند.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام

چرا از بیمار نوار قلب  گرفته می شود؟

نوارقلب روش غیرتهاجمی بدون درد، برای تشخیص انواع بسیاری از مشکلات قلبی معمول است. پزشک ممکن است از نوار قلب برای تشخیص موارد زیر استفاده کند:

 • بی نظمی در ریتم ضربان قلب (آریتمی)
 • اگر شریان مسدود یا تنگ شده در قلب (بیماری عروق کرونر) باعث درد قفسه سینه یا حمله قلبی شوند
 • مشکلات ساختاری حفره های قلب
 • حمله قلبی گذشته
 • چگونگی روند درمانی بیماری های قلبی، مانند ضربان ساز( پیس میکر ) در حال کار

اگر شما سابقه خانوادگی بیماری های قلبی دارید ، پزشک ممکن است نوارقلب را به عنوان یک تست غربالگری اولیه پیشنهاد دهد، حتی اگر شما هیچ علایمی نداشته باشید. معلوم نیست که چگونه الکترو کاردیوگرام ها در غربالگری افرادی که هیچ نشانه ای ندارند، کمک کننده هستند.

خطرات نوار قلب چیست؟

نوارقلب یک روش بی خطر است. شما ممکن است یک ناراحتی جزئی، شبیه به از برداشتن چسب پانسمان، زمانی که الکترود های ثبت کننده از قفسه سینه تان برداشته می شوند، احساس کنید. گاهی ممکن است بدن به نوار الکترود حساس باشد و سبب قرمزی یا تورم بر روی پوست شما شود.

در یک تست استرس ، در حالی که شما ورزش می کنید و یا بعد از مصرف داروهایی که اثراتی شبیه به فعالیت بدنی دارند، ECG یا نوار قلب برداشته می شود که ممکن است باعث ضربان قلب نامنظم یا به ندرت، یک حمله قلبی شوند . این عوارض جانبی توسط ورزش و یا دارو، نه خود ECG ایجاد می شوند.

هر گونه خطر برق گرفتگی در طول انجام نوارقلبی وجود ندارد. الکترودهای قرار داده شده بر روی بدن شما تنها فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کنند. الکترودها برق را ساطع نمی کنند.

آمادگی بیمار برای انجام تست نوار قلب

آماده سازی ویژه ای لازم نیست. با این حال، پزشک در مورد داروها و یا مکمل های که مصرف می کنید، با شما صحبت خواهد کرد. برخی از داروها و مکمل ها ممکن است بر روی نتیجه نوار قلب شما تاثیر بگذارند.

نوارقلب می تواند در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود و اغلب توسط یک تکنسین اینکار صورت می گیرد. پس از تغییر به یک لباس بیمارستان، شما بر روی یک تخت بررسی دراز می کشید.

الکترودها که اغلب ۱۲ تا ۱۵ تا هستند، به دست ها، پاها و قفسه سینه متصل خواهند شد. الکترودها پدهای چسبنده اعمال شده با ژل یا نوار برای کمک به تشخیص و هدایت جریان الکتریکی قلب شما می باشد. اگر شما در قسمت های بدن خود که در آن الکترودها قرار داده خواهد شد، مو داشته باشید، تکنسین ممکن است برای چسبیدن صحیح الکترودها، مقداری از موها را بتراشد.

شما می توانید به طور معمول در طول انجام نوار قلب نفس بکشید. با این حال، اطمینان حاصل کنید که شما برای دراز کشیدن آماده هستید. حرکت کردن، صحبت کردن و یا تکان خوردن ممکن است بر روی نتایج تست الکتروکاردیوگرام شما تاثیر گذارد. نوار قلب استاندارد فقط چند دقیقه طول می کشد.

همانطور که شما بر روی تخت دراز کشیده اید، الکترودها پالس هایی را ثبت خواهند کرد که ضربان قلب شما را ایجاد می کنند. این پالس ها به شکل امواج بر روی نمایشگر رایانه ثبت و یا بر روی کاغذ چاپ می شوند. پزشک با مشاهده امواج حرکت های نرمال پالس ها را خواهد دید.

اگر شما یک بی نظمی ضربان قلب که گهگاه رخ می دهند داشته باشید، ممکن است فرآیند انجام نوار قلب یا ECG بیشتر از چند دقیقه زمان برد. در چنین شرایطی پزشک ممکن است انواع دیگری از ECG را توصیه کند که در ادامه معرفی شده اند.

– هولتر مانیتورینگ ضربان قلب

هولتر مانیتورینگ ضربان قلب به عنوان یک مانیتور ECG سیار شناخته می شود، یک مانیتور هولتر ریتم قلب شما را برای یک دوره ۲۴ ساعته ثبت می کند. سیم هایی از الکترود بر روی قفسه سینه به یک دستگاه ثبت کننده با باطری وارد شده و در جیب شما و یا بر روی یک تسمه یا بند حمل می گردند. در حالی که شما این مانیتور را می پوشید، تمام فعالیت ها و علائم خود را در طی روز یادداشت خواهید کرد. پزشک یادداشت های شما را با اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه مقایسه کرده تا علت علایم شما را بفهمد.

– ثبت کننده رویداد

اگر علایم شما اغلب رخ نمی دهند، ممکن است پوشیدن یک دستگاه ثبت کننده رویداد به شما توصیه شود . این دستگاه شبیه به یک مانیتور هولتر است، اما اجازه می دهد تا شما ثبت ریتم قلب خود را تنها زمانی که علائم اتفاق می افتد، انجام دهید . شما می توانید یافته های ECG را از طریق خط تلفن برای پزشک خود ارسال کنید.

– تست ورزش

اگر مشکلات قلبی شما اغلب در طول ورزش رخ می دهد، پزشک ممکن است بخواهد در طول یک ECG شما بر روی تردمیل راه بروید و یا بر روی دوچرخه ثابتی پدال بزنید. این یک تست استرس یا تست ورزش نامیده می شود. اگر شما مبتلا به یک وضعیت پزشکی می باشید که برای شما راه رفتن را مشکل می کند، ممکن است به شما دارویی برای تقلید اثر ورزش بر قلبتان تزریق شود .

پس از انجام تست نوار قلب چه می شود؟

معمولا، پزشک قادر است به شما نتایج ECG تان را در همان روز انجام آن توضیح بدهد. اگر نوارقلبی شما طبیعی است، شما ممکن است به آزمایش دیگری نیاز نداشته باشید. اگر نتایج نشان دهنده وجود یک مشکل قلبی در شماست، شما ممکن است به تکرار ECG و یا سایر آزمایشات تشخیصی مانند اکوکاردیوگرافی نیاز داشته باشید. درمان بستگی به چیزی دارد که باعث ایجاد علائم و نشانه ها در شما می شود. شما می توانید فعالیت های عادی روزانه خود را پس از انجام نوار قلب از سر بگیرید.

تشخیص بیماری ها با خواندن نوار قلب توسط پزشک

داشتن یک ضربان قلب سریع ، آهسته و یا نامنظم سرنخ هایی در مورد بیماری قلبی به پزشک می دهد از جمله:

۱- ضربان قلب

به طور معمول، ضربان قلب را می توان با چک کردن نبض اندازه گیری کرد. اما اگر نبض به دشواری احساس می شود و یا برای شمارش دقیق خیلی سریع یا خیلی نامنظم است، نوار قلب یا ECG ممکن است کمک کننده باشد.

۲- ریتم قلب

نوار قلب می تواند به پزشکتان در شناسایی ضربان قلب غیر معمول سریع یا تاکی کاردی ، ضربان قلب کندتر از معمول یا برادی کاردی و بی نظمی های دیگر ریتم قلب یا آریتمی کمک کند. این شرایط ممکن است هنگامی رخ دهد که هر بخشی از سیستم الکتریکی قلب دچار اختلال در عملکرد شود. در موارد دیگر، داروها، مانند مسدود کننده های بتا همچون بتا بلوکرها ، داروهای روان گردان یا آمفتامین، می توانند آغاز کننده آریتمی باشند.

۳- حمله قلبی

نوار قلب، اغلب می تواند شواهدی از یک حمله قلبی در گذشته یا یک سکته قلبی در حال پیشرفت را نشان دهد. الگوهای موجود در ECG ممکن است نشان دهنده آسیب دیدن بخشی از عضله قلب و همچنین میزان آسیب باشند.

۴- خون و اکسیژن رسانی ناکافی به قلب

نوار قلب می تواند زمانی انجام شود که شما علائمی دارید و می تواند به پزشکتان در تعیین اینکه آیا درد قفسه سینه توسط کاهش جریان خون به عضله قلب از جمله درد قفسه سینه با آنژین ناپایدار ایجاد شده، کمک کننده باشد.

۵- ناهنجاری های ساختاری

نوار قلب می تواند سرنخ هایی در مورد بزرگ شدگی حفره ها و یا دیواره های قلب، نقایص قلبی و سایر مشکلات قلبی فراهم کند. اگر متخصص قلب و عروق هر گونه بی نظمی در ریتم قلب شما پیدا کرد، ممکن است دیگر روش های تشخیص بیماری های قلبی عروقی را برای شما تجویز کند.

دکتر قلب محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق در تهران و فوق تخصص آنژیوپلاستی در تهران

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما من پسری ۲۹ ساله هستم از چند ساعت پیش متاسفانه سرفه که میکنم وسط سینم احساس درد میکنم میتونم علتش رو بدونم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام متاسفانه بدون معاینه نمیشه اظهار نظر کرد باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر Somayeh یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  مادرم 67 سالشونه دیابت دارن و فشار خون قرص مصرف میکنند و سه سال پیش آنژیو کردن و پارسال شهریور 97 اسکن انجام دادن مشکلی نداشتن ولی الان چند روزه قفسه سینه سمت چپشون میگن تیر میکشه حدود چند ثانیه و خوب میشه چند بار در هفته اینجوری شدن و یکبارم به زیر بغلشون زده معدشونم چند روزه درد میکنه یکم .با این شرایط اینروزا میترسن دکتر برن میخواستم ببین تشخیص شما چیه دکتر .ممنون میشم راهنماییم کنید . تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

    سلام

   فایل هاتون ارسال نشده

   دردهای تیرکشنده معمول قلبی نیست

   اما با توجه به این‌که دیابت و فشار خون دارند بدون معاینه اصلا نمیشه اظهار نظر کرد و بیمار باید معاینه شود و نوار قلب گرفته شود

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید، ممکنه لطفا نظرتون رو در مورد این نوار قلب بفرمایید، ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تعداد ضربان کمی پایینه

   سایر موارد طبیعیه

  2. تصویر کاربر مریم شنبه ۱۷ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   سلام ممنون از پاسختون
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   خواهش میکنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نسترن جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام پدر من 33 روز پيش به دليل سكته قلبي به بيمارستان قلب منقل شد اقاي دكتر سالاري فر انژيو دادن براي فرداش.قبل از انژيو ايست قلبي كردن احيا شدن . انژيو و فنر گذاشته شد. بعد از 5 روز مرخص شدن.در منزل بهد از 2 روز تنگي تنفس داشتن با امبولانس به بيمارستان انتقال داده شد دوباره.تا وارد بخش شد انتقال دادن سي سي يو اصلا به هوش بودن حتي با دكتر صحبت كردن دكتر بيهوشي اومدن بالاسرش ميخواستن ساكشن كنن امپولي كه بهشون زدن تا الان كه 23 روزه تو بيهوشي هستن البته 3 روز پيش گفتن ريه اب اورده بايد تخليه بشه و عمل انجام شد البته بدون بيهوشي با ضريب هوشي 4 .هيچ كس هيچكس گزارش بيمار رو به ما نميده دكتر سالاري فر اصلا نيستن به ما ميگن مرخصي هستن .ملاقات ممنوع شده .پرستارها جوابگو نيستن به مدت 34 روزه فقط و فقط ما داريم ميشنويم كه مثل قبل هستن سوال داشتم ميتونيم بيمارستان رو عوض كنيم يا دكترشون رو؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   توی این شرایط معمولاً امکان تغییر پزشک یا بیمارستان نیست

   چون بیمارستان دیگری بعیده  که به شما پذیرش بده

   رزیدنت ها هستند می تونید از رزیدنت مربوطه شان سوال کنید

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام درد در قفسه سینه داشتم حالا کمتر شده و پشت کتفم درد میکنه بعضی اوقات درد تو پشت بازوی چپم کشیده میشه و همزمان انگشت شصت همان دستم سر میشه علتش چیه؟ کتف چپم اینطور میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا عصب دست درگیره

   جهت نوار عصب عضله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید


    

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  ممکنه نظرتان را راجع به این نوار قلب بفرمایید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   تغییراتی در موج t در برخی از لید ها وجودداره

   بیمار باید بر اساس این نوار و  برای تشخیص علت این تغییرات اکو و تست ورزش بشه

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ،قبل از مطرح کردن سوالم ممنونم از پاسخگویتون
  بنده ۲۶ سالمه امروز از صبح دردی رو در قفسه سینم به طور مداوم احساس میکنم به طوری که انگار یع چیزی توی قلبم فرو رفته و درد نقطه ایی هستش و همچنین عضلات دست چپم درد داشتن به درمانگاه مراجعه کردم نوار قلب گرفتن دکترعمومی با کمی تامل گفت مشکلی نداری و گفتن به احتمال زیاد از اضطراب هستش و به روانشناس مراجعه کنم میخاستم نظرتون بدونم ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   نوار باید کامل دیده شود

   این عکس تنها یک قسمت کوچک از نوار هست

   در ضمن بیمار باید معاینه شود تا در مورد علت درد اظهار نظر کرد

   اما این نوع درد معمولا قلبی نیست

 • تصویر کاربر الیانا شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  ببخشید من بعضی. وقتا دست چپم از آرنج تا نوک انگشتام خیلیییییی بد درد میگیره...متخصص قلب هم مراجعه کردم ولی گفتن هیچ مشکلی تو قلبت نداری و فقط از استرسه...البته من مهره های گردنم هم مشکل دارن...به نظر شما این درد های دستم مربوط به قلب یا حمله قلبی هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۶ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.احتمالا به علت درگیری عصب دست هست

   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر خاطره جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.خانمی25ساله هستم الان چندماهه قلبم وپشت کمرم طرف قلبم درد میکنه. موقعی نفس هایه عمیق میکشم تیرمیکشه ودردمیادتنگی نفس دارم. وقتی پسرم بغل بگیرم دست چپ وسینم سنگین میشه ودرد میاد.کلاباهرنوع فعالیتی یک تیرکوچولو تودست چپ وقلبم میکشه.دوبار تاحالا یکدفعه شروع کردم عرق کردن قفسه سینه وقلبم ودست چپ وگردنم به شدت در آمد وشروع کردتیرکشیدن وکم کم داشت بی‌حس میشد وپس می افتادم سریع قرص زیر زبونی خوردم وهمون لحضه خوب شدم. تو حالت عادی قلبم وطرف چپ بدنم ودست چپ وگردنم احساس سنگینی میکنم. به نظرتون مال چیه خطرناکه چکار کنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این درد قلبی نیست

   ممکنه دیسک گردن یا درگیری عصب دست باشه

   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  با سلام.من یک.نقطه از قلبم تیر.میکشید و.ول میکرد و باز تیر میکشید در حدود 3 الی 4 ثانیه یه نوار قلب گرفتم.شما مشکلی میبینید ؟ 34 سالمه و فشارم 12 روی 8
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   نوار ارسال نشده

   مجدد ارسال کنید

درحال دریافت اطلاعات
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
خوراکی هایی که در ادامه درباره آنها صحبت می کنیم در کنترل و کاهش وزن شما اثر مثبتی دارند چرا که سبب سیری طولانی…
فشارخون بالا بیماری بسیار شایعیست که قاتل خاموش نام گرفته. این بیماری می تواند به مرور و در طول زمان باعث آسیب های جبران…
قرص کلونیدین معمولی (Catapres)، برای درمان فشار خون بالا، و قرص کلونیدین پیوسته رهش (Kapvay – طولانی اثر)، برای کنترل علائم نقص توجه و…
بیماری فیبروز سیستیک (CF) یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که منجر به عفونت‌ ریه ها می‌ شود و به مرور زمان، توانایی تنفس…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر