چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب می تواند در تمام افراد رخ دهد. علت تیر کشیدن تیر کشیدن سینه سمت چپ کاملا مختلف است اما بدیهی است که تیر کشیدن قلب آن هم بدون دانستن علت سوزش قلب، می تواند افراد را عصبی کند.

همیشه اولین چیزی که از تیر کشیدن قلب به ذهن افراد خطور می کند، ترس وجود یک انسداد یا گرفتگی قلبی است که می تواند نشان دهنده  ی یک مشکل بزرگ و به خطر انداختن زندگی فرد باشد. چنین تفکری نتیجه ای جز دلهره و استرس نخواهد داشت.

علت تیر کشیدن قلب

تیر کشیدن قلب در بسیاری از اشکال و ابعاد وجود دارد. سوزش قلب ممکن است به عنوان احساس پری، سنگینی سر دل، درد، تیر کشیدن سینه سمت چپ ، فشار، تکان، تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق، لرزش و انواع بسیاری دیگر رخ دهد.

اما تمام بیماران یک علامت مشخص دارند و آن هم یک درد تیر کشنده در ناحیه قلبی می باشد. تیرکشیدن قلب می تواند به صورت فرو کردن یک جسم نوک تیز مثل چاقو درون قلب احساس شود.

آیا شما تا به حال این نوع از درد قفسه سینه را داشته اید؟ آیا شما تاکنون احساس فرو کردن چاقو و یا سوزش در قفسه سینه را تجربه کرده اید؟ علت تیر کشیدن قلب در جوانان چیست؟ از کجا بفهمیم که درد قلبی داریم یا درد معده؟

اگر پس از تیرکشیدن قلب حال شما بهتر شده اصلا جای نگرانی نیست و نیازی نیست به این فکر کنید که آیا مسئله عجیب و غریبی در شما اتفاق افتاده یا خیر؟ بسیاری از افراد در یک زمان از زندگی خود به دلایل مختف از جمله عصبی شدن و استرس مبتلا به سوزش قلب شدید می شوند.

چیزی که خوب است بدانید اینست که دردی که تیز یا تیر کشنده، مانند سوزن سوزن شدن باشد اغلب به دلیل انسداد قلبی نیست. به خصوص، اگر تیرکشیدن قلب با حرکت یا تنفس بدتر شود، به ندرت می تواند نشان دهنده بیماری عروق کرونر قلب باشد.

علت سوزش قلب که با یک تغییر در موقعیت یا حرکت فرد، اغلب بدتر و یا بهتر می شود، عموما نشان دهنده یک درگیری در دنده ها، ماهیچه ها، غضروف و یا ریه ها می باشد. به این علت است که می گویند چنین دردی مهم نیست اما درد شدید قفسه سینه بدون حالت تیر کشندگی می تواند نشان دهنده یک شرایط جدی باشد.

یک لخته خون در ریه می تواند درد شدیدی ایجاد کند. ذات الریه یا عفونت ریه ها می توانند تیر کشیدن قلب را به دنبال داشته باشند که با حرکت کردن بدتر می شوند. مایعی که در فضای اطراف قلب تجمع می باید (به نام پریکارد) می تواند در حالت طبیعی علت تیر کشیدن قلب باشد. اگر تیرکشیدن و سوزش قلب در شما شدید است، هرگز آن را نادیده نگیرید.

علائم خطرناکی که خانم‌ها باید مدام چک کنند

در واقع انسداد قلبی در زنان گاهی اوقات با درد شدید تیر کشنده ای همراه است. به عنوان یک قاعده کلی، درد بر روی قفسه سینه که با حرکت و یا فشار دادن بدتر نمی شود می تواند خطرناک باشد.

در واقع زنان اغلب نشانه های مختلف دارند که بیان کننده بیماری های قلبی در آنان است. با این وجود اگر شما یک زن هستید و فکر می کنید مبتلا به بیماری قلبی باشید این علایم را در خود چک کنید.

علایم تیرکشیدن قلب که نشان دهنده ی انسداد قلبی نیستند!

– تیرکشیدن قلب که در مدت زمان بسیار کوتاهی و فقط در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

– درد فرو کردن جسم تیزی که با فشار آوردن بر روی قفسه سینه تان بدتر می شود.

– هنگامی که تحرک باعث تشدید سوزش قلب می شود.

بطور خلاصه دردهایی که در انتهای روز اتفاق بیفتند، عموما منشاء غیر قلبی دارند. معمولا در یک منطقه بیشتر هستند و معمولا به آسانی نقطه درد مشخص می گردد. این نوع تیر کشیدن قلب ممکن است بسیار سریع، زودگذر و فقط در عرض چند ثانیه باشد و یا ممکن است چند ساعت طول بکشند. در واقع این دردها با ورزش های هوازی بهبود می یابند و می توانید از مسکن های ساده مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، کمپرس آب گرم و آنتی اسید ها استفاده نموده و همچنین روش های اطمینان بخشی برای پی بردن شما به منشاء غیر قلبی سوزش سر سینه تان باشند.

به یاد داشته باشید که در این مقاله این مطلب عنوان نمی شود که درد تیز یا تیر کشنده قلب جدی نیست. همانطور که اشاره شد برخی از شرایط نسبتا جدی هم می تواند یک درد تیر کشیدن قلب مانند فرو کردن جسم در قفسه سینه را ایجاد کند.

بنابراین در صورت مواجه با سوزش قلب طولانی و تشدید شونده در ناحیه قفسه سینه به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

پزشک پس از پرسیدن علایم اولیه و پرسیدن سابقه خانوادگی بیماری قلبی، در صورت صلاحدید اقدامات تشخیصی از جمله نوار قلب و اکو را تجویز خواهد کرد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق

پرسش از دکتر قلب

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عظیم پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام من چند ستلی هست که در ناحیه قفسه سینه سمت چپ دردهای خفیفی دارم به دست چپ میزنه زیر بغل پشت کتف گردن.ِ.. چندستل پیش دکتر رفتم اکو گرفت گفت فقط نارسایی مادرزادی دریچه میترال داری که شایعه جدی نیست قرص پرانول داد موقع تپش بخورم.. 2 سال پیش دوباره یه دکتر فوق تخصص تو قزوین رفتم اکو گرفت گفت دریچه میترالت عین شلاق میکوبه دردش بخاطر اینه قرص کنکور داد.. البته درد شوید نیست بیشتر شبا موقع دراز کشیدن حس میکنم وقتی سمت چپ دراز میکشم انگار بیشتر میشه. ایا تست ورزش یا انژیو گرافی معلوم میکنه میترسم گرفتگی رگهای کرونری باشه..
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام

   برای بررسی علت درد و بررسی از نظر گرفتگی عروق تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر سینا پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام دو سه روزه قفسه سینه من گرم میشه البته هم چپ وهم راست
  بعد باعث داغ شدن قلبم میشه یعنی حرارتش میره بالا
  و در بالای قلبم احساس گرفتگی دارم
  شرایطم چجوریه میشع توزیع بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام

   این علایم قلبی نیست و احتمالا ناشی از اضطرابه

 • تصویر کاربر Javadi جمعه ۱ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام.چندروزه همش استرس شدید دارم و بعدش عرق سرد کمی،، بلافاصله تیرکشیدن خفیف قلب،بعدازچندساعت قطع میشه ودوباره میگیره،،امشبم تقریبا نمی ذاره درست بخوابم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   پروپرانولول ۱۰ و کلر دیاز پوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید

   بعدا به روانپزشک مراجعه کنید

   از نظر پرکاری تیروئید آزمایش انجام دهید

 • تصویر کاربر رزا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  با سلام خانمی 30 ساله هستم و غقط سابقه شلی دریچه میترال قلب دارم، در حال تماشای تی وی بودم که ناگهان از چند طرف احاس تیر کشیدن قلب (حالت فرو رفتن سوزن ) که خیلی ناگهان و شدید همراه با درد و فشار بود، بعد ا ز انمن احساس سنگین شدن سر همراه با سرگیجه داشتم و کمی در کف دستم احساس عرق کردم، و دست چپم احساس بی حسی کردم.
  اما سعی کردم با نفس های عمیق و راه رفتن به وضعیت خودم کمک کنم و فشارم که گرفتم 11 رو 6/8 بود. با گذشت یک ساعت همچنان احساس درد و سنگینی پشت کتف چپ و کمی بی حسی دست چپ دارم؟ باید اقدام خاصی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   تیر کشیدن معمولا قلبی نیست

   احتمالا دچار افت فشار موقت شده اید

   بعدا جهت بررسی و معاینه و اکو مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Farzad شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید ی سوال دارم مادر من 45 سال سن داره ک سال قبل انژیوگرافی کرد..از همون موقع پشت کتفش شدیدا میسوزه ب طوری ک میزنه ب قفسه سینه..وقتی پشت کتفش لمس میکنیم انگار توده ای یا ورمی وجود داره ..خیلی نگرانم میشه بگین مشکلش چیه؟ فشار خونم دارن مادرم
  1. تصویر کاربر Farzad پنجشنبه ۷ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)
   سلام میشه جواب بدین
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام

   این درد قلبی نیست و ممکنه مفصلی یا عضلانی باشه

    بهتره به روماتولوژیست مراجعه کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام
  خانومی 28 ساله هستم.حدود سه ماه پیش درحال مطالعه بودم که به یکباره درد شدیدی درناحیه قفسه سینه احساس کردم و دستام شروع به لرزیدن کرد.یک جور احساس ضعف و بی حسی و سوزن سوزن شدن درناحیه قفسه سینه داشتم. به پزشک مراجعه کردم نوارقلب و اکو تست ورزش انجام دادم که گفتن مشکلی نیس و فقط کمی افتادگی دریچه میترال دارم که اونم چیز مهمی نیست و داروهم ندادن. اما من از اونروز دیگه مثل قبل نشدم. حتی یک روز نیست که من درد نداشته باشم. از ناحیه فک سمت چپ و گردن و شانه و بازو چپ و قفسه سینه چپ درد دارم جوری که حتی با استراحتم خوب نمیشه. همیشه این درد باهام هست فقط شدتش فرق میکنه. مثلا شبها خیلی شدیدتر میشه. یک جور سوزشو دردو سوزن سوزن شدن و بی حسی و ضعف تو قسمتاییی که گفتم دارم. خواهش میکنم کمکم کنین و جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام احتمالا اینها علائم قلبی نیست و علائم اضطراب و پانیک است به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهره شنبه ۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشید
  من بیمار50ساله زن هستم که از حدود سه ماه پیش درد در ناحیه قفسه سینه احساس کردم وفشارم افزایش پیدا کرد.حدپد سه هفته پیش آنژیوگرافی کردم که نتایج آن راهم ارسال میکنم .و فقط به من آترواستاتین 40و امیلو دیپین دادن با لوزارتان و اقدام دیگری برا باز شدن عروق انجام نشد .الان بعد از یک ماه بعد از هر فعالیت سبک و بعضاً در زمان استراحت احساس سوزش در ناحیه قفسه میکنم و حالم بد میشه به طوری که دیگه نمیتونم کارمو ادامه بدم و به شدت خسته میشم .
  برای پیاده روی هم بیشتر از 15دقیقه دچار افزایش ضربان قلب و فشار خون میشم ک قابل تحمل نیست و مجبور میشم قرص زیر زبانی بخورم ...ممنون میشم راهنمایی کنید
  آیا این گرفتگی عروق بدون آنژیوپلاستی و با قرص درمان میشه ؟!؟
  وایا این درد و سوزش و بی حالی مربوط به همون هست ودرمانش چیست ؟!؟
  ممنون از اینکه وقتی میگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام

   با توجه به علائمتون ممکنه تنگی بیش از ۵۰ درصد باشه

   باید با سی دی آنژیوگرافی جهت بررسی و معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما دکتر محترم
  .تقریبا 3هفته پیش سرما خوردگی داشتم به پزشک مراجعه کرده وطی یک هقته درمان شدم ولی همچنان سرفه خشک آزار دهنده با من بود
  که اونهم یک هفته طول کشیدتا بهتر بشه وکاملا از بین بره. ولی متاسفانه چند روزی هست درد ملایمی رو تو قلبم احساس میکنم. به سمت چپ که می خوابم بیشتر خودشو نشون میده ویه حسی دارم که می خوام سمت راست قلبم رو هي فشار بدم،لازم به ذکره که یک هفته ای هم ميشه که شروع به مصرف روزانه کاپو چینوکردم.تا حد امکان سعی کردم شرح وضعیت رو دقیق عنوان کنم. ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام احتمالا این درد عضلانی هست مسکن مثل استامینوفن ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام مادرم دردوسوزش قلب دارد بیماری ریه ای دارد به خاطراینکه آنفولانزاگرفت ویروس باعث ریه درد وخوابیدن ریه ها روی هم شدامامتاسفانه به خاطر کرونا نمی توانیم به پزشک مراجعه کنیم ودرشهر ماپزشک قلب وجودنداردخیلی نگرانم خواهش میکنم جوابم رابدهیدوبگوییدچه کارکنیم وچه دارویی مصرف کندلطفاپاسخ دهید خیلی نگرانم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام متاسفانه بدون معاینه بیمار نمیشه اظهار نظر کرد باید حتماً به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امیرعلی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من پسر۲۹ساله هستم که۶سال پیش عمل قلب باز کردم دوتا دریچه عوض کردم و قرص وارفارین و پروپرانولول۱۰مصرف میکنم.
  الان ۴.۵روزی هست که در سمت راست قفسه سینم احساس سوزش دارم و عصر به بعد بیشتر میشه اما صبح و ظهرها بهترم.الان۳هفته ای هم هس از خونه بیرون نرفتم.تب و سرفه هم ندارم
  میخواستم بدونم برای استرس و ترس اینطوری شدم یا مشکل چیز دیگه ست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام احتمالا درد قلبی نیست و ناشی از اضطراب است

   اما اگر ادامه داشت حتما باید ویزیت شوید

درحال دریافت اطلاعات
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
از قدیم گفته اند و شنیده ایم که سکته ی قلبی بیماری مخصوص سنین بالاست و در نتیجه سکته قلبی در زنان جوان کمتر…
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر