چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

چه زمانی نگران تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب خود باشیم؟

تیر کشیدن قلب یا سوزش قلب می تواند در تمام افراد رخ دهد. علت تیر کشیدن تیر کشیدن سینه سمت چپ کاملا مختلف است اما بدیهی است که تیر کشیدن قلب آن هم بدون دانستن علت سوزش قلب، می تواند افراد را عصبی کند.

همیشه اولین چیزی که از تیر کشیدن قلب به ذهن افراد خطور می کند، ترس وجود یک انسداد یا گرفتگی قلبی است که می تواند نشان دهنده  ی یک مشکل بزرگ و به خطر انداختن زندگی فرد باشد. چنین تفکری نتیجه ای جز دلهره و استرس نخواهد داشت.

علت تیر کشیدن قلب

تیر کشیدن قلب در بسیاری از اشکال و ابعاد وجود دارد. سوزش قلب ممکن است به عنوان احساس پری، سنگینی سر دل، درد، تیر کشیدن سینه سمت چپ ، فشار، تکان، تیر کشیدن قلب هنگام نفس عمیق، لرزش و انواع بسیاری دیگر رخ دهد.

اما تمام بیماران یک علامت مشخص دارند و آن هم یک درد تیر کشنده در ناحیه قلبی می باشد. تیرکشیدن قلب می تواند به صورت فرو کردن یک جسم نوک تیز مثل چاقو درون قلب احساس شود.

آیا شما تا به حال این نوع از درد قفسه سینه را داشته اید؟ آیا شما تاکنون احساس فرو کردن چاقو و یا سوزش در قفسه سینه را تجربه کرده اید؟ علت تیر کشیدن قلب در جوانان چیست؟ از کجا بفهمیم که درد قلبی داریم یا درد معده؟

اگر پس از تیرکشیدن قلب حال شما بهتر شده اصلا جای نگرانی نیست و نیازی نیست به این فکر کنید که آیا مسئله عجیب و غریبی در شما اتفاق افتاده یا خیر؟ بسیاری از افراد در یک زمان از زندگی خود به دلایل مختف از جمله عصبی شدن و استرس مبتلا به سوزش قلب شدید می شوند.

چیزی که خوب است بدانید اینست که دردی که تیز یا تیر کشنده، مانند سوزن سوزن شدن باشد اغلب به دلیل انسداد قلبی نیست. به خصوص، اگر تیرکشیدن قلب با حرکت یا تنفس بدتر شود، به ندرت می تواند نشان دهنده بیماری عروق کرونر قلب باشد.

علت سوزش قلب که با یک تغییر در موقعیت یا حرکت فرد، اغلب بدتر و یا بهتر می شود، عموما نشان دهنده یک درگیری در دنده ها، ماهیچه ها، غضروف و یا ریه ها می باشد. به این علت است که می گویند چنین دردی مهم نیست اما درد شدید قفسه سینه بدون حالت تیر کشندگی می تواند نشان دهنده یک شرایط جدی باشد.

یک لخته خون در ریه می تواند درد شدیدی ایجاد کند. ذات الریه یا عفونت ریه ها می توانند تیر کشیدن قلب را به دنبال داشته باشند که با حرکت کردن بدتر می شوند. مایعی که در فضای اطراف قلب تجمع می باید (به نام پریکارد) می تواند در حالت طبیعی علت تیر کشیدن قلب باشد. اگر تیرکشیدن و سوزش قلب در شما شدید است، هرگز آن را نادیده نگیرید.

علائم خطرناکی که خانم‌ها باید مدام چک کنند

در واقع انسداد قلبی در زنان گاهی اوقات با درد شدید تیر کشنده ای همراه است. به عنوان یک قاعده کلی، درد بر روی قفسه سینه که با حرکت و یا فشار دادن بدتر نمی شود می تواند خطرناک باشد.

در واقع زنان اغلب نشانه های مختلف دارند که بیان کننده بیماری های قلبی در آنان است. با این وجود اگر شما یک زن هستید و فکر می کنید مبتلا به بیماری قلبی باشید این علایم را در خود چک کنید.

علایم تیرکشیدن قلب که نشان دهنده ی انسداد قلبی نیستند!

– تیرکشیدن قلب که در مدت زمان بسیار کوتاهی و فقط در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد.

– درد فرو کردن جسم تیزی که با فشار آوردن بر روی قفسه سینه تان بدتر می شود.

– هنگامی که تحرک باعث تشدید سوزش قلب می شود.

بطور خلاصه دردهایی که در انتهای روز اتفاق بیفتند، عموما منشاء غیر قلبی دارند. معمولا در یک منطقه بیشتر هستند و معمولا به آسانی نقطه درد مشخص می گردد. این نوع تیر کشیدن قلب ممکن است بسیار سریع، زودگذر و فقط در عرض چند ثانیه باشد و یا ممکن است چند ساعت طول بکشند. در واقع این دردها با ورزش های هوازی بهبود می یابند و می توانید از مسکن های ساده مثل استامینوفن یا ایبوپروفن، کمپرس آب گرم و آنتی اسید ها استفاده نموده و همچنین روش های اطمینان بخشی برای پی بردن شما به منشاء غیر قلبی سوزش سر سینه تان باشند.

به یاد داشته باشید که در این مقاله این مطلب عنوان نمی شود که درد تیز یا تیر کشنده قلب جدی نیست. همانطور که اشاره شد برخی از شرایط نسبتا جدی هم می تواند یک درد تیر کشیدن قلب مانند فرو کردن جسم در قفسه سینه را ایجاد کند.

بنابراین در صورت مواجه با سوزش قلب طولانی و تشدید شونده در ناحیه قفسه سینه به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه نمایید.

پزشک پس از پرسیدن علایم اولیه و پرسیدن سابقه خانوادگی بیماری قلبی، در صورت صلاحدید اقدامات تشخیصی از جمله نوار قلب و اکو را تجویز خواهد کرد.

دکتر محمد حسین نجفی فوق تخصص قلب و عروق

پرسش از دکتر قلب

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر من ۲۰سالمه وچند سالی هست کع قلبم تیر میکشه اما قبلا سریع رفع میشد اما الان تیرکشیدن وسوزش بیشتر شده و کلا کتف و شانه و دست سمت چپم را هم درگیر میکنه وباعث تنگی نفس میشه قبلا که دکتر رفتم گفتن یکی از دریچه ها کمی افتادگی داره الان این علایم خطرناک هست؟
  سابقه بیماری قلبی هم در خانواده وجود نداشته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   در سن شما بیماری قلبی اصلن شایع نیست اگر بررسی های قلبی اولیه مورد مهمی نشان نداده نگران نباشید این علایم سن شما بیشتر منشا اضطرابی دارد
 • تصویر کاربر F جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ۲۵سالمه بهمن ماه دچارآنفولانزاشدم وریه هام دچارخلط شد بعداون دچارسرفه های خشک شدم بعداحساس تنگی نفس نمیتونم گاهی نفس عمیق بکشم به کرونای خفیف هم مبتلاشده بودم تقریبا ۵ماهی میشه راحت نفس عمیق نمیکشم وبااسترس بیشترتشدیدمیشه وبعضی وقتاقلبم یهوداغ میکنه یا ی وقتایی تیرمیکشه آیابیماری قلبی گرفتم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   احتمالش زیاد نیست اینها نشانه ی بیماری قلبی باشد ولی پیشنهاد من این است که یک بار نوارقلب بگیرید و اکو کنید ولی بیشتر این علایم احتمالا ریوی است
 • تصویر کاربر صدری یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ممنون از پاسخگوییتون دکتر,من چند ماه هست از انگشت کوچک دستم تیر میکشه تا قلبم و سریع رفع میشه یه مدته بیشتر شده این دردتیز ,پدرم ناراحتی قلبی داشته وخیلی,سال پیش انژیو کرده
  علت چی میتونه باشه قدم 160و وزنم 66هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   به هر حال بهتر است بررسی قلبی شوید، یک اکو و تست ورزش انجام دهید خیلی وقتها این دردها مساله ب مهمی نیستند ولی بررسی به خصوص با توحه به سابقه ی فامیلی بتر است انجام دهید
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من ۳۲ سالمه الان چند روزی میشه پشت کتفم وشانه بازو وارنج بعضی وقتا زیر بغل وسمت چب قفسه سینه ووسط قفسه سینم بعضی وقتا درد میگیره ونفس عمیق مو بعضی وقتا نصفه میکشم تقریبا یکسال پیش هم اکو نوار قلب دادم هیچ مشکلی نداشتم البته سیگار هم میکشم ممنون میشم راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   اگر بررسی قبلی موردی نداشته بعید است الان هم موردی باشد ولی بهتر است یک بار تست ورزش بدهید، بسیاری از. این دردها منشا عضلانی یا گوارشی در سن شما دارند
 • تصویر کاربر حسام سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  من دو روزه که هر یکی دوساعت یکبار یه حالت نقطه در ناحیه قلبم تیر میکشه خیلی خفیف و به مدت نیم ثانیه و رفع میشه،درد قفسه سینه ندارم و یک ماه پیش کرونا داشتم که کلا خوب شدم و به حالت عادی برگشتم ولی خیلی وزن از دست دادم زمان کرونا و خیلی استرس داشتم،میشه راهنمایی بفرمایید،یک دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   چند سالتان است و ایا سابقه ی بیماری قلبی در خانواده دارید یا خیر
  2. تصویر کاربر حسام سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   من ۴۳ سال دارم
   سابقه بیماری قبلی در خانواده اصلا نداشتیم
   بدنسازی کار میکردم ۱۰ سال که الان یکسال هست که دیگه بنا به شرایط کرونا نمیرم
   در حدود هفته ای ۵ الی ۱۰ تا سیگار میکشم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۲ مهر ۹۹( 3 ماه پیش)
   ببینید سیگار اصلی تری عامل خطر بروز مشکل قلبی در شماست، مشخصات دردتان به درد قلبی نمیخورد، چون درد قلبی ماهیت سنگینی روی قفسه ی سینه دارد و معمولا این طور نیست که چند ثانیه طول بکشد. با این اوصاف من پیشنهاد میکنم یک تست ورزش و اکو بگیرید تا خیالتان از بابت قلب راحت شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
از قدیم گفته اند و شنیده ایم که سکته ی قلبی بیماری مخصوص سنین بالاست و در نتیجه سکته قلبی در زنان جوان کمتر…
یکی از مشکلات شایع در بین خانم ها به خصوص خانم های جوان تر و با سن زیر ۴۰ سال بروز گاه و بی…
شاید تا به حال شنیده باشید که در ریه کسی لخته تشکیل شده است. این تشکیل لخته در ریه که از آن در اصطلاح…
شاید شما هم شنیده باشید که فردی به افتادگی دریچه میترال مبتلاست. یا شاید هم به خود شما گفته شده است که شما افتادگی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر