قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین یا نیتروکاردین چیست؟

قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین یا نیتروکاردین چیست؟

قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین یا نیتروکاردین چیست؟

نیتروگلیسیرین که با نام تجاری نیتروکاردین نیز شناخته می شود، متعلق به یک کلاس از داروهای موسوم به نیترات می باشد. قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین در کنترل درد قلبی استفاده می شود.

چرا نیتروگلیسیرین برای بیماران قلبی تجویز می شود؟

نیتروگلیسیرین برای درمان و پیشگیری از آنژین صدری ناشی از بیماری عروق کرونر استفاده می شود. نیتروگلیسیرین زیر زبانی و اسپری نیتروگلیسرین برای درمان حملات درد قلبی شدید مورد استفاده قرار می گیرد. نیتروگلیسیرین ترانس درمال ، پماد نیتروگلیسرین و کپسول به اندازه کافی سریع برای حملات حاد آنژین عمل نمی کنند.

نیتروگلیسیرین همچنین به صورت داخل وریدی برای درمان نارسایی احتقانی قلب در ارتباط با حمله قلبی و فشار خون بالا در حین عمل قلب باز استفاده می شود.

درد قفسه سینه یا آنژین نیتروگلیسیرین چگونه عمل می کند؟

نیتروگلیسیرین در نیترات است. دیگر نیترات ها شامل ایزوسورباید (Isordil) و ایزوسورباید (Imdur، ISMO، Monoket) می شود. خون بازگشتی از بدن در رگ ها باید توسط قلب از طریق ریه ها و به داخل شریان ها برخلاف فشار بالا در شریان ها پمپ شود. به منظور انجام این کار، عضلات قلب باید انرژی یا سوخت مورد نیاز را تولید و از آن استفاده کنند. این تولید انرژی نیاز به اکسیژن دارد.

آنژین صدری و یا درد قلبی به علت جریان ناکافی خون (و اکسیژن) به عضله قلب است. اعتقاد بر این است که همه نیتراتها، از جمله نیتروگلیسیرین اثرات خود را با گشاد کردن یا انبساط سرخرگ ها و سیاهرگ ها در سراسر بدن انجام می دهند. در بیماران مبتلا به آنژین، نیتروگلیسیرین ترجیحا عروق خونی را متسع می کند. این کار خون را به نقاطی از قلب عرضه می کند که در آن جریان خون و اکسیژن ناکافی است. در نتیجه اکسیژن به عضله قلب منتقل می شود.

علاوه بر این، خون در بدن میان رگ های گشاد توزیع می شود و مقدار خون بازگشتی به قلب که نیاز به پمپاژ دارد را کاهش می دهد. بنابراین، قلب کار کمتری انجام داده و نیاز به خون و اکسیژن کمتری دارد. اتساع عروقی همچنین فشار در شریان ها را در برابر آنچه که قلب باید پمپاژ کند، کاهش می دهد. در نتیجه، کار قلب کمتر از قبل می شود و نیاز به خون و اکسیژن کمتری خواهد داشت.

نیتروگلیسیرین برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

درد قلبیقرص زیر زبانی نیتروکاردین برای جلوگیری از درد قفسه سینه (آنژین) در افراد مبتلا به بیماری قلبی خاص (بیماری عروق کرونر) مورد استفاده قرار می گیرد. نیتروگلیسیرین متعلق به یک کلاس از داروهاست که با عنوان نیتراتها شناخته می شوند. آنژین زمانی رخ می دهد که عضله قلب خون را به اندازه کافی دریافت نمی کند. عمل این این دارو به واسطه آرامش بخشی و گسترش عروق خونی است تا خون بتواند به راحتی در قلب جریان بیابد. البته این دارو درد قفسه سینه را به یک باره کاهش نخواهد داد.

مقدار دوز مصرفی برای قرص زیر زبانی قلب نیتروگلیسیرین چقدر است؟

دوزهای مصرفی برای نیتروگلیسرین شامل موارد زیر است:

 • قرص: ۰/۳، ۰/۴، ۰/۶ میلی گرم
 • کپسول: ۲٫۶ ، ۶٫۴، ۲٫۵، ۶٫۵ میلی گرم؛
 • اسپری: ۰/۴ میلی گرم
 • پدهای چسبنده: ۰/۱، ۰/۲، ۰/۳، ۰/۴، ۰/۶، ۰/۸ میلی گرم
 • پماد: ۲٪
 • محلول تزریقی: ۲۵، ۵۰، ۱۰۰ میلی گرم / ۲۵۰ میلی لیتر
 • دوز قابل تزریق: ۱ و ۵ میلی گرم / میلی لیتر

برای درمان حملات حاد آنژین صدری یا برای پیشگیری از حملات حاد، مجاز به مصرف یک قرص زیر زبانی یا بین گونه و لثه و یا یک اسپری می باشید. نیتروگلیسیرین زیر زبانی و اسپری به سرعت از طریق بزاق دهان جذب می شوند و اثرات فوری دارند. ممکن است که نیاز باشد هر ۵ دقیقه تکرار شود.

اسپری نیتروگلیسیریناگر درد قلبی پس از ۳ دوز کامل بهبود نیابد، بیمار باید به بیمارستان منتقل گردیده و یا باید با پزشک تماس گرفته شود. اگر اسپری زبانی استفاده شود. بطری اسپری قبل از استفاده نباید تکان داده شود. نحوه مصرف به این صورت است که آن را بر روی زبان و یا زیر زبان اسپری نموده و پس از آن دهان بسته می شود.

برای پیشگیری از آنژین صدری، پماد ممکن است با استفاده از برنامه های مخصوص اندازه گیری دوز استفاده شود. پماد معمولا هر ۶-۴ ساعت استفاده می شود. مقدار مناسب از پماد بدین صورت است که یک لایه نازک از پماد را بر روی کاغذ قرار داده و سپس از کاغذ برای پخش کردن این پماد بر روی یک منطقه غیر مودار پوست استفاده می کنند. نباید اجازه داده شود که پماد نیتروگلیسیرین در تماس با دست قرار بگیرد؛ چرا که می تواند جذب آن شود.

پدهای چسبنده برای پیشگیری از درد قلبی استفاده می شوند و بعد از ۱۲ ساعت از روی پوست برداشته می شوند. معمولا هر پد باید بیش از ۱۲ ساعت استفاده شود؛ چرا که اثر بخشی نیتروگلیسیرین در کمتر از این زمان کاهش می یابد.

پد نیتروگلیسیرینمعمولا، شما پد را در بازو یا سینه قرار می دهید. با این حال، شما می توانید آن را در هر نقطه بر روی بدن مانند زیر گردن و بالای زانو یا آرنج خود بچسبانید. پد را به یک منطقه تمیز، خشک و بی مو بچسبانید. موی بدن ممکن است کوتاه گردد، اما تراشیده نشود. پدهای نیتروگلیسیرین نباید به مناطقی با بریدگی و یا پینه که می تواند مقدار جذب را تغییر دهد، به کار رود. باید مقداری فشار برای اطمینان از چسبیدن پد به منطقه اعمال شود. پدها نباید بریده شود و یا کشیده شوند.

پد را بلافاصله پس از حمام یا دوش استفاده نکنید. صبر کنید تا پوست تان کاملا خشک گردد. با این حال، شما ممکن است در حال استفاده از پد نیاز به حمام، دوش و یا شنا داشته باشید. در این حالت پد را با کف دست فشار دهید تا سر جای خود پایدار و محکم بماند. دست های خود را پس از استفاده از پد بشویید.

شما معمولا از پد یکبار در روز و به مدت ۱۲ تا ۱۴ ساعت استفاده خواهید کرد. ساعت استفاده ممکن است بر اساس نظر پزشک و پاسخ شما به درمان متفاوت می باشد. برای کاهش التهاب پوستی، هر پد جدید را برای یک منطقه از پوست خود به کار ببرید. بعد از برداشتن پد قدیمی، آن را از نیمه دو طرف چسب بهم چسبانید و دور از دسترس کودکان قرار دهید. با استفاده منظم از پد نیتروگلیسیرین تاثیرات مفید آن را خواهید دید.

برای کمک به یاد آوری خود در استفاده از پد نیتروگلیسیرین و عدم فراموشی آن، هر روزه در زمان مشخصی از پد استفاده کنید. استفاده از این دارو به طور ناگهانی و بدون مشورت با پزشک به هیچ وجه توصیه نمی شود. زمانی که نیتروگلیسیرین به طور ناگهانی متوقف شود ممکن است حتی شرایط شما را بدتر کند.

توقف مصرف این دارو ممکن است نیاز به کاهش تدریجی داشته باشد. تجربیات نشان می دهد که استفاده از این دارو برای مدت طولانی نتیجه بخش است. اگر این دارو به خوبی عمل نمی کند (به عنوان مثال درد قفسه سینه در شما بدتر شده و یا به دفعات بیشتر رخ می دهد) این موضوع را حتما با متخصص قلب و عروق خود مطرح سازید.

کپسول نیتروگلیسرین نیز برای پیشگیری از درد قلبی استفاده می شود. کپسول ۲ تا ۳ بار در روز و ۱ تا ۲ ساعت بعد از غذا تجویز می شود. کپسول ها باید بطور کامل بلعیده شده و جویده نشوند.

عوارض جانبی نیتروگلیسیرین چیست؟

از جمله عوارض نیتروکاردین می تواند سردرد، سرگیجه، سبکی سر، تهوع و گرگرفتگی باشد که ممکن است تا زمانی که بدن شما خود را با این دارو تطبیق می سازد، رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات باقی بماند یا بدتر شود، به پزشک خود سریعا اطلاع دهید. البته سردرد اغلب نشانه این است که نیتروگلیسرین در حال عمل کردن می باشد.

عوارض نیتروگلیسرینپزشکتان ممکن است برای درمان سردرد مسکن هایی مانند: آسپرین ، استامینوفن (تیلنول و غیره) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین، Nuprin، و غیره) را به شما توصیه نماید. اگر سردرد ادامه یا شدت یابد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید. برای کاهش خطر ابتلا به سرگیجه و سبکی سر، به آرامی در هنگام برخاستن از حالت نشسته به ایستاده یا دراز کشیده تغییر موقعیت دهید.

توجه داشته باشید که پزشکتان این دارو را تجویز کرده است زیرا او در نظر گرفته که این دارو نسبت به خطر عوارض جانبی آن، مزایای بیشتری را برای شما به همراه دارد. بسیاری از مردم نیتروکاردین را بخاطر عوارض جانبی آن مصرف نمی کنند.

سایر عوارض جانبی عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • غش کردن
 • تاری دید

عوارض جانبی شدیدتر شامل گرگرفتگی سر و گردن است که می تواند با مصرف نیتروکاردین اتفاق بیفتد. همچنین این دارو می تواند ریتم ضربان قلب و یا تپش قلب را افزایش دهد. این حالت می تواند با یک افت فشار خون و با علایمی مانند سرگیجه یا ضعف همراه باشد. برای کاهش خطر ابتلا به فشار خون پایین، به بیماران اغلب گفته می شود که در زمان مصرف نیتروکاردین نشسته و یا بلافاصله پس از مصرف آن دراز بکشند.

اگر هر یک از این عوارض جانبی غیر محتمل، اما جدی رخ دادند پزشک خود را باخبر سازید. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر شما متوجه هر یک از علائم  ناشی از یک واکنش آلرژیک جدی مانند: خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان، گلو) سرگیجه بودید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

احتیاطات دارویی نیتروگلیسیرین چیست؟

اگر شما اخیرا آسیب مغزی، یا کم خونی، فشار خون پایین، از دست دادن بیش از حد آب بدن (کم آبی بدن)، سایر مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی اخیر) داشته اید، پزشک خود را مطلع سازید. این دارو ممکن است در شما سرگیجه ایجاد نماید پس از رانندگی کردن، استفاده از ماشین آلات و یا انجام هر گونه فعالیتی که نیاز به هوشیاری کامل دارد تا زمانی که از هوشیاری کامل خود مطمئن نشده اید، پرهیز نمایید.

قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را از مصرف داروی نیتروکاردین آگاه سازید. اگر برای شما MRI تجویز شده است، حتما پرسنل را از وجود پد در بدن خود آگاه سازید. برخی از پد ها ممکن است حاوی فلزاتی باشند که می توانند سوختگی های جدی را در طول یک MRI ایجاد کنند. از پزشک خود بپرسید که آیا شما نیاز به حذف پد خود قبل از انجام تست و استفاده از پد جدید پس از MRI را دارید یا خیر؟

بزرگسالان ممکن است به عوارض جانبی این دارو به ویژه سرگیجه و سبکی سر، حساسیت بیشتری داشته باشند به ویژه که می تواند افزایش خطر افتادن را با خود به همراه داشته باشد. در طول بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز استفاده شود. در مورد منافع و خطرات نیتروکاردین در طول بارداری و یا دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد: علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: کاهش سرعت ضربان قلب، تغییرات بینایی، تهوع شدید، استفراغ، تعریق، سردی، رنگ پریدگی پوست، انگشتان پا و لب باشد.

دوز فراموش شده: اگر دوزی فراموش شد، به محض یاد آوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان دوز بعدی است، از دوز قبلی صرف نظر شده و دوز معمول نیتروکاردین طبق برنامه مصرف شود. مقدار دوز نیتروگلیسیرین را دو برابر نکنید.

کدام داروها و یا مکمل ها با نیتروگلیسیرین تداخل دارند؟

پزشک یا داروساز شما از تداخلات دارویی آگاه هستند و مشاوره های خوبی در مورد مصرف همزمان داروها به شما خواهند داد. پس حتما متخصص قلب و عروق خود را از سایر داروهایی که مصرف می کنید، مطلع سازید. نیتروگلیسیرین نباید با داروهای درمان اختلال عملکرد نعوظ و فشار خون ریوی (مانند سیلدنافیل، تادالافیل) و riociguat به کار رود چرا که در مواقعی تداخل این نوع داروها می تواند حتی منجر به مرگ شود.

اگر از داروهای تجویزی و یا بدون نسخه گیاهی به خصوص رزیگلیتازون و داروهای خاص برای درمان سردردهای میگرنی (آلکالوئیدهای ارگوت مانند ارگوتامین) استفاده می کنید، حتما پزشک خود را باخبر سازید. این داروها ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاص (از جمله سطح کلسترول خون) تداخل داشته و احتمالا باعث نتایج مثبت کاذب گردند. مطمئن شوید پرسنل آزمایشگاه و پزشک از مصرف این داروی شما آگاه هستند.

پرسش از دکتراز آنجا که نیتروگلیسیرین می تواند باعث افت فشار خون (هیپوتانسیون) شود، مصرف آن با داروهای دیگری که موجب افت فشار خون می شوند، می تواند افتا فشار شدیدی را ایجاد کند. برخی از داروهای کاهش فشار خون عبارتند از:

 • برخی از داروهای ضد افسردگی
 • برخی از داوهای ضد روان پریشی
 • کینیدین (Quinaglute، Quinidex)
 • پروکائین آمید (Pronestyl، Procan-SR، Procanbid)،
 • بنزودیازپین ها مانند دیازپام (والیوم)
 • مواد مخدر مانند مورفین

از آنجا که الکل نیز ممکن است اثرات کاهندگی فشار خون ناشی از نیتروگلیسیرین را تشدید نماید، به بیماران دریافت کننده نیتروگلیسیرین توصیه می شود که از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنند.

سیلدنافیل (Viagra)، تادالافیل (Cialis)، واردنافیل (لویترا) و (avanafil (Stendra نیز اثرات کاهش دهندگی فشار خون نیتروکاردین را شدت داده و ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشار خون شوند. بیماران مصرف کننده نیترات ها نباید سیلدنافیل، تادالافیل، واردنافیل یا avanafil مصرف کنند.

آلکالوئیدهای ارگوت، برای مثال: ارگوتامین با کافئین رکتال (Cafergot، Migergot) و سوماتریپتان (Imitrex) می توانند با فعالیت های گشاد کنندگی عروق نیتروگلیسرین ممانعت نموده و باعث آنژین صدری شوند. اثر مشابه می تواند با افدرین و ضد احتقان پزودوافدرین (Sudofed) و پروپانولو آمین رخ دهد که در بسیاری از داروهای مورد استفاده در درمان علائم سرماخوردگی به چشم می خورد.

چگونه باید نیتروگلیسیرین نگهداری شود؟

همه اشکال دارویی نیتروکاردین باید در دمای اتاق ۱۵ درجه سانتی گراد تا ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری داشته شوند. قرص زیر زبانی  نیتروگلیسیرین به ویژه به رطوبت حساس ترند. باید مراقب بود قرص زیر زبانی هر شش ماه باید جایگزین گردد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دوهفته بیمارستان بستری بودم به خاطر پایین بودن اکسیژن خون بعد ناراحتی ریه یک هفته بستری دکتر برام دستگاه اکسیژن تجویز کرد حالا یک ماه گذشته اکسیژن و در میارم تا ده دقیقه میکشه میاد پایین اصلا نمیتونم راه برم سر گیجه با تپش قلب بادرد قفسه سینه دکتر عید نیست چه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید به بیمارستان دولتی اموزشی مراجعه کنید که رزیدنت داره

 • تصویر کاربر الهه شنبه ۳ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اگر بعد سه بار استفاده از تی ان جی اروم نشدیم و قرص چهارم رو زیر زبون گذاشتیم چه اتفاق هایی ممکن بیفته
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   ممکنه افت فشار اتفاق بیفته

    

 • تصویر کاربر حمیدپیوندی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام .خسته نباشید من اردیبهشت ماه آنژیوگرافی انجام دادم و دکتر برام فنر گذاشتن واز اون موقع دارم قرص آسپرین مصرف میکنم میخواستم بدونم قرص آسپرین و همیشه باید مصرف کنم آیا ضرر نداره.وقتی هم جایی ازبدنم زخمی بشه اصلا خون بند نمیاد..ایا همیشه باید مصرف کنم یا موقت؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   اگر رگ تنگی داره بله

 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام مادر من تحت نظر یک متخصص قلب بوده که به سفر خارج رفته .چند شب پیش قلبش به شدت از پست قفسه سینه درد میکرد وتا معده او هم درد گرفت درضمن مادرم دوتا از رگ های قلبش گرفته یکی متوسط و دیگری کو میخواستم ببینم مادرم میتواند از فرصت زیر زبانی استفاده کنید تا دردش کم شود تا دکتر ش از سفر بیاید و آنژیو گرافی کند .اگر جواب مثبت است چه دوری مصرف کند ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   میشه زیر زبان مصرف کنه ولی باید فورا به پزشک مراجعه کنند و ممکنه صبر کردن خطرناک باشه
 • تصویر کاربر فرخ دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر نجفی
  با سلام و احترام و تشکر از لطف و محبت همیشگی حضرتعالی استدعا دارم در صورت امکان به سوالات مطرح شده پاسخ بفرمائید.

  1-با عنایت به استفاده روزانه از قرص فوروزماید میتوان برای درمان احتباس اب در پاها از گیاه قاصدک نیز استفاده نمود.؟
  2 -ایا مصرف روزانه انار میتواند در ورم صورت و ساق پاها و افزایش درد پاها نقشی داشته باشد .
  3-با توجه به استفاده بیمار از قرص های فوروزماید -بوسنتان 125 - دیگو کسین 025 -پروداکسا 150-متورال 50 - لوزار 50 میتواند بعد از 45 ساعت بعد از مصرف
  این قرص ها از کپسول های فروگلوبین و
  ژریویتون استفاده نماید ؟
  صمیمانه ترین تشکر و قدردانی خودم را تقدیم حضور حضرتعالی می نمایم
  ارادتمند شما دارو شناسی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ بهمن ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   خير
   خير
   بله
 • تصویر کاربر Mohamadnorouzi سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من مدت 2 سال روزی 1 قرص متورال استفاده میکردم الان حدود 6 ماه که هر روز صبح یه نصفه قرص متورال 50 استفاده میکنم میخواستم راهنمایی کنید چطور قطع کنم قرص رو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   ايتدا يك چهارم مصرف كنيد تا ده روز و بعد قطع كنيد
 • تصویر کاربر پرستوکریمی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام و خداقوت
  وقتتون بخیر.

  دایی بنده آقایی 64 ساله بازنشسته هستن با سابقه مصرف سیگار حدود 10-15 نخ روزانه از سالهای دور .در دو سال اخیر دچار دیابت نوع دو شدن..فشارخونی نیستن.سال گذشته تست ورزش و اسکن قلب دادن که میگن خوب بوده. در حال حاضر هم شنا و پیاده روی دارن.
  HB:14.5
  قند ناشتا139 و hbA1C:7.1
  LDL 119
  HDL 45
  Cr1
  LFT.TFT:NL
  و سایر آزمایشاتشونم خوبه‌.

  الان تنها مساله همین سیگار کشیدن هست و اینکه تنگی نفس در فعالیت بالاتر از معمول ذکر میکنن.
  پزشک عمومی هستم و خواستم براشون وارنیکلین و بوپروپیون تجویز کنم. و با توجه به احتمال عوارض میخواستم بدونم براشون توصیه میفرمایید یاخیر. واینکه بررسی های قلبی سال گذشته شون نرمال بوده نیاز به بررسی مجدد هست؟
  باتشکر از راهنمایی های شما😊
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   قندشون بالاست و بايد به غدد مراجعه كنند
   براي شروع اين داروها بايد با روانپزشك مراجعه كنند
   در ضمن تنگي نفس بايد بررسي شود مثلا ممكنه مشكل ريه باشه
  2. تصویر کاربر پرستوکریمی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   خیلی ممنونم آقای دکتر...اهل مراجعه به روانپزشک که نیستن. ...برای همین خودم خواستم تجویز کنم...
   برای قندشونم دوز متفورمین رو افزایش دادم...در مورد دکتر ریه هم خودشون موافقن که یک ویزیت برن.فقط در مورد ترک سیگار میخواستم بدونم میشه از نظر عوارض دارویی بوپروپیون و وانیکلین تجویز کنم یا منعی داره.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلامبايد با روانپزشك مشورت كنيد
   خودتون بدون ايشون به روانپزشك مراجعه كنيد و بپرسيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرخ دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر نجفی
  با سلام و احترام استدعا دارم بفرمائید آیا مصرف کدام یک از این داروها میتواند باعث ایجاد سرفه ها ی زیاد همراه با کف سفید باشد .شایان ذکر است بعد از مصرف این داروها مورد یاد شده بوجود آمده است. ضمنا آیا قرص ها را میتوان با شیر و یا اب میوه مصرف نمود .
  1-Prodaxa 150 mg 2-Lanoxin 025 mg 3-Farantan (Bosentan ) 125 mg 4-Lozar 50 mg 5 - Metoral 50 mg 6-Celebrex 200 mg 7- Sprivs 18 mcg 8 - Singulair 10 mg 9- Forosmid 40mg
  در خاتمه از لطف و شکیبایی حضرتعالی در پاسخگوئی صمیمانه تشکر و قدردانی می نمایم. .
  ارادتمند شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   هيچكدام
 • تصویر کاربر فریدون دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام
  تفاوت هپارین و انوکساپارین چیست؟
  مزایا و معایب هرکدام چیست؟

  خیلی ممنون
  خداوند بر علم شما بیفزایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   اين بحث مفصله و با پيام نميشه توضيح داد
 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۲ آذر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. آقای دکتر من دیابتی هستم با میزان قند 700. میترسم. لطفا بهم بگید چطوری میزان قند خونمو بیارم پایین؟ و این نوع دیابت چه خطراتی برام به همراه داره؟ ممنون که پاسخ میدهید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲ آذر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بايد فورا به متخصص غدد مراجعه كنيد
   عوارض ديابت بسيار جدي هست و عوارض قابي و مغزي و كليه و غيره داره و قند بايد حتما كنترل بشه
درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر