قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین یا نیتروکاردین چیست؟

قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین یا نیتروکاردین چیست؟

قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین یا نیتروکاردین چیست؟

نیتروگلیسیرین که با نام تجاری نیتروکاردین نیز شناخته می شود، متعلق به یک کلاس از داروهای موسوم به نیترات می باشد. قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین در کنترل درد قلبی استفاده می شود.

چرا نیتروگلیسیرین برای بیماران قلبی تجویز می شود؟

نیتروگلیسیرین برای درمان و پیشگیری از آنژین صدری ناشی از بیماری عروق کرونر استفاده می شود. نیتروگلیسیرین زیر زبانی و اسپری نیتروگلیسرین برای درمان حملات درد قلبی شدید مورد استفاده قرار می گیرد. نیتروگلیسیرین ترانس درمال ، پماد نیتروگلیسرین و کپسول به اندازه کافی سریع برای حملات حاد آنژین عمل نمی کنند.

نیتروگلیسیرین همچنین به صورت داخل وریدی برای درمان نارسایی احتقانی قلب در ارتباط با حمله قلبی و فشار خون بالا در حین عمل قلب باز استفاده می شود.

درد قفسه سینه یا آنژین نیتروگلیسیرین چگونه عمل می کند؟

نیتروگلیسیرین در نیترات است. دیگر نیترات ها شامل ایزوسورباید (Isordil) و ایزوسورباید (Imdur، ISMO، Monoket) می شود. خون بازگشتی از بدن در رگ ها باید توسط قلب از طریق ریه ها و به داخل شریان ها برخلاف فشار بالا در شریان ها پمپ شود. به منظور انجام این کار، عضلات قلب باید انرژی یا سوخت مورد نیاز را تولید و از آن استفاده کنند. این تولید انرژی نیاز به اکسیژن دارد.

آنژین صدری و یا درد قلبی به علت جریان ناکافی خون (و اکسیژن) به عضله قلب است. اعتقاد بر این است که همه نیتراتها، از جمله نیتروگلیسیرین اثرات خود را با گشاد کردن یا انبساط سرخرگ ها و سیاهرگ ها در سراسر بدن انجام می دهند. در بیماران مبتلا به آنژین، نیتروگلیسیرین ترجیحا عروق خونی را متسع می کند. این کار خون را به نقاطی از قلب عرضه می کند که در آن جریان خون و اکسیژن ناکافی است. در نتیجه اکسیژن به عضله قلب منتقل می شود.

علاوه بر این، خون در بدن میان رگ های گشاد توزیع می شود و مقدار خون بازگشتی به قلب که نیاز به پمپاژ دارد را کاهش می دهد. بنابراین، قلب کار کمتری انجام داده و نیاز به خون و اکسیژن کمتری دارد. اتساع عروقی همچنین فشار در شریان ها را در برابر آنچه که قلب باید پمپاژ کند، کاهش می دهد. در نتیجه، کار قلب کمتر از قبل می شود و نیاز به خون و اکسیژن کمتری خواهد داشت.

نیتروگلیسیرین برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

درد قلبیقرص زیر زبانی نیتروکاردین برای جلوگیری از درد قفسه سینه (آنژین) در افراد مبتلا به بیماری قلبی خاص (بیماری عروق کرونر) مورد استفاده قرار می گیرد. نیتروگلیسیرین متعلق به یک کلاس از داروهاست که با عنوان نیتراتها شناخته می شوند. آنژین زمانی رخ می دهد که عضله قلب خون را به اندازه کافی دریافت نمی کند. عمل این این دارو به واسطه آرامش بخشی و گسترش عروق خونی است تا خون بتواند به راحتی در قلب جریان بیابد. البته این دارو درد قفسه سینه را به یک باره کاهش نخواهد داد.

مقدار دوز مصرفی برای قرص زیر زبانی قلب نیتروگلیسیرین چقدر است؟

دوزهای مصرفی برای نیتروگلیسرین شامل موارد زیر است:

 • قرص: ۰/۳، ۰/۴، ۰/۶ میلی گرم
 • کپسول: ۲٫۶ ، ۶٫۴، ۲٫۵، ۶٫۵ میلی گرم؛
 • اسپری: ۰/۴ میلی گرم
 • پدهای چسبنده: ۰/۱، ۰/۲، ۰/۳، ۰/۴، ۰/۶، ۰/۸ میلی گرم
 • پماد: ۲٪
 • محلول تزریقی: ۲۵، ۵۰، ۱۰۰ میلی گرم / ۲۵۰ میلی لیتر
 • دوز قابل تزریق: ۱ و ۵ میلی گرم / میلی لیتر

برای درمان حملات حاد آنژین صدری یا برای پیشگیری از حملات حاد، مجاز به مصرف یک قرص زیر زبانی یا بین گونه و لثه و یا یک اسپری می باشید. نیتروگلیسیرین زیر زبانی و اسپری به سرعت از طریق بزاق دهان جذب می شوند و اثرات فوری دارند. ممکن است که نیاز باشد هر ۵ دقیقه تکرار شود.

اسپری نیتروگلیسیریناگر درد قلبی پس از ۳ دوز کامل بهبود نیابد، بیمار باید به بیمارستان منتقل گردیده و یا باید با پزشک تماس گرفته شود. اگر اسپری زبانی استفاده شود. بطری اسپری قبل از استفاده نباید تکان داده شود. نحوه مصرف به این صورت است که آن را بر روی زبان و یا زیر زبان اسپری نموده و پس از آن دهان بسته می شود.

برای پیشگیری از آنژین صدری، پماد ممکن است با استفاده از برنامه های مخصوص اندازه گیری دوز استفاده شود. پماد معمولا هر ۶-۴ ساعت استفاده می شود. مقدار مناسب از پماد بدین صورت است که یک لایه نازک از پماد را بر روی کاغذ قرار داده و سپس از کاغذ برای پخش کردن این پماد بر روی یک منطقه غیر مودار پوست استفاده می کنند. نباید اجازه داده شود که پماد نیتروگلیسیرین در تماس با دست قرار بگیرد؛ چرا که می تواند جذب آن شود.

پدهای چسبنده برای پیشگیری از درد قلبی استفاده می شوند و بعد از ۱۲ ساعت از روی پوست برداشته می شوند. معمولا هر پد باید بیش از ۱۲ ساعت استفاده شود؛ چرا که اثر بخشی نیتروگلیسیرین در کمتر از این زمان کاهش می یابد.

پد نیتروگلیسیرینمعمولا، شما پد را در بازو یا سینه قرار می دهید. با این حال، شما می توانید آن را در هر نقطه بر روی بدن مانند زیر گردن و بالای زانو یا آرنج خود بچسبانید. پد را به یک منطقه تمیز، خشک و بی مو بچسبانید. موی بدن ممکن است کوتاه گردد، اما تراشیده نشود. پدهای نیتروگلیسیرین نباید به مناطقی با بریدگی و یا پینه که می تواند مقدار جذب را تغییر دهد، به کار رود. باید مقداری فشار برای اطمینان از چسبیدن پد به منطقه اعمال شود. پدها نباید بریده شود و یا کشیده شوند.

پد را بلافاصله پس از حمام یا دوش استفاده نکنید. صبر کنید تا پوست تان کاملا خشک گردد. با این حال، شما ممکن است در حال استفاده از پد نیاز به حمام، دوش و یا شنا داشته باشید. در این حالت پد را با کف دست فشار دهید تا سر جای خود پایدار و محکم بماند. دست های خود را پس از استفاده از پد بشویید.

شما معمولا از پد یکبار در روز و به مدت ۱۲ تا ۱۴ ساعت استفاده خواهید کرد. ساعت استفاده ممکن است بر اساس نظر پزشک و پاسخ شما به درمان متفاوت می باشد. برای کاهش التهاب پوستی، هر پد جدید را برای یک منطقه از پوست خود به کار ببرید. بعد از برداشتن پد قدیمی، آن را از نیمه دو طرف چسب بهم چسبانید و دور از دسترس کودکان قرار دهید. با استفاده منظم از پد نیتروگلیسیرین تاثیرات مفید آن را خواهید دید.

برای کمک به یاد آوری خود در استفاده از پد نیتروگلیسیرین و عدم فراموشی آن، هر روزه در زمان مشخصی از پد استفاده کنید. استفاده از این دارو به طور ناگهانی و بدون مشورت با پزشک به هیچ وجه توصیه نمی شود. زمانی که نیتروگلیسیرین به طور ناگهانی متوقف شود ممکن است حتی شرایط شما را بدتر کند.

توقف مصرف این دارو ممکن است نیاز به کاهش تدریجی داشته باشد. تجربیات نشان می دهد که استفاده از این دارو برای مدت طولانی نتیجه بخش است. اگر این دارو به خوبی عمل نمی کند (به عنوان مثال درد قفسه سینه در شما بدتر شده و یا به دفعات بیشتر رخ می دهد) این موضوع را حتما با متخصص قلب و عروق خود مطرح سازید.

کپسول نیتروگلیسرین نیز برای پیشگیری از درد قلبی استفاده می شود. کپسول ۲ تا ۳ بار در روز و ۱ تا ۲ ساعت بعد از غذا تجویز می شود. کپسول ها باید بطور کامل بلعیده شده و جویده نشوند.

عوارض جانبی نیتروگلیسیرین چیست؟

از جمله عوارض نیتروکاردین می تواند سردرد، سرگیجه، سبکی سر، تهوع و گرگرفتگی باشد که ممکن است تا زمانی که بدن شما خود را با این دارو تطبیق می سازد، رخ دهد. اگر هر یک از این اثرات باقی بماند یا بدتر شود، به پزشک خود سریعا اطلاع دهید. البته سردرد اغلب نشانه این است که نیتروگلیسرین در حال عمل کردن می باشد.

عوارض نیتروگلیسرینپزشکتان ممکن است برای درمان سردرد مسکن هایی مانند: آسپرین ، استامینوفن (تیلنول و غیره) یا ایبوپروفن (ادویل، موترین، Nuprin، و غیره) را به شما توصیه نماید. اگر سردرد ادامه یا شدت یابد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید. برای کاهش خطر ابتلا به سرگیجه و سبکی سر، به آرامی در هنگام برخاستن از حالت نشسته به ایستاده یا دراز کشیده تغییر موقعیت دهید.

توجه داشته باشید که پزشکتان این دارو را تجویز کرده است زیرا او در نظر گرفته که این دارو نسبت به خطر عوارض جانبی آن، مزایای بیشتری را برای شما به همراه دارد. بسیاری از مردم نیتروکاردین را بخاطر عوارض جانبی آن مصرف نمی کنند.

سایر عوارض جانبی عبارتند از:

 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • غش کردن
 • تاری دید

عوارض جانبی شدیدتر شامل گرگرفتگی سر و گردن است که می تواند با مصرف نیتروکاردین اتفاق بیفتد. همچنین این دارو می تواند ریتم ضربان قلب و یا تپش قلب را افزایش دهد. این حالت می تواند با یک افت فشار خون و با علایمی مانند سرگیجه یا ضعف همراه باشد. برای کاهش خطر ابتلا به فشار خون پایین، به بیماران اغلب گفته می شود که در زمان مصرف نیتروکاردین نشسته و یا بلافاصله پس از مصرف آن دراز بکشند.

اگر هر یک از این عوارض جانبی غیر محتمل، اما جدی رخ دادند پزشک خود را باخبر سازید. واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر شما متوجه هر یک از علائم  ناشی از یک واکنش آلرژیک جدی مانند: خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان، گلو) سرگیجه بودید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

احتیاطات دارویی نیتروگلیسیرین چیست؟

اگر شما اخیرا آسیب مغزی، یا کم خونی، فشار خون پایین، از دست دادن بیش از حد آب بدن (کم آبی بدن)، سایر مشکلات قلبی (مانند حمله قلبی اخیر) داشته اید، پزشک خود را مطلع سازید. این دارو ممکن است در شما سرگیجه ایجاد نماید پس از رانندگی کردن، استفاده از ماشین آلات و یا انجام هر گونه فعالیتی که نیاز به هوشیاری کامل دارد تا زمانی که از هوشیاری کامل خود مطمئن نشده اید، پرهیز نمایید.

قبل از عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را از مصرف داروی نیتروکاردین آگاه سازید. اگر برای شما MRI تجویز شده است، حتما پرسنل را از وجود پد در بدن خود آگاه سازید. برخی از پد ها ممکن است حاوی فلزاتی باشند که می توانند سوختگی های جدی را در طول یک MRI ایجاد کنند. از پزشک خود بپرسید که آیا شما نیاز به حذف پد خود قبل از انجام تست و استفاده از پد جدید پس از MRI را دارید یا خیر؟

بزرگسالان ممکن است به عوارض جانبی این دارو به ویژه سرگیجه و سبکی سر، حساسیت بیشتری داشته باشند به ویژه که می تواند افزایش خطر افتادن را با خود به همراه داشته باشد. در طول بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز استفاده شود. در مورد منافع و خطرات نیتروکاردین در طول بارداری و یا دوران شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

مصرف بیش از حد: علائم مصرف بیش از حد ممکن است شامل: کاهش سرعت ضربان قلب، تغییرات بینایی، تهوع شدید، استفراغ، تعریق، سردی، رنگ پریدگی پوست، انگشتان پا و لب باشد.

دوز فراموش شده: اگر دوزی فراموش شد، به محض یاد آوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک به زمان دوز بعدی است، از دوز قبلی صرف نظر شده و دوز معمول نیتروکاردین طبق برنامه مصرف شود. مقدار دوز نیتروگلیسیرین را دو برابر نکنید.

کدام داروها و یا مکمل ها با نیتروگلیسیرین تداخل دارند؟

پزشک یا داروساز شما از تداخلات دارویی آگاه هستند و مشاوره های خوبی در مورد مصرف همزمان داروها به شما خواهند داد. پس حتما متخصص قلب و عروق خود را از سایر داروهایی که مصرف می کنید، مطلع سازید. نیتروگلیسیرین نباید با داروهای درمان اختلال عملکرد نعوظ و فشار خون ریوی (مانند سیلدنافیل، تادالافیل) و riociguat به کار رود چرا که در مواقعی تداخل این نوع داروها می تواند حتی منجر به مرگ شود.

اگر از داروهای تجویزی و یا بدون نسخه گیاهی به خصوص رزیگلیتازون و داروهای خاص برای درمان سردردهای میگرنی (آلکالوئیدهای ارگوت مانند ارگوتامین) استفاده می کنید، حتما پزشک خود را باخبر سازید. این داروها ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاص (از جمله سطح کلسترول خون) تداخل داشته و احتمالا باعث نتایج مثبت کاذب گردند. مطمئن شوید پرسنل آزمایشگاه و پزشک از مصرف این داروی شما آگاه هستند.

پرسش از دکتراز آنجا که نیتروگلیسیرین می تواند باعث افت فشار خون (هیپوتانسیون) شود، مصرف آن با داروهای دیگری که موجب افت فشار خون می شوند، می تواند افتا فشار شدیدی را ایجاد کند. برخی از داروهای کاهش فشار خون عبارتند از:

 • برخی از داروهای ضد افسردگی
 • برخی از داوهای ضد روان پریشی
 • کینیدین (Quinaglute، Quinidex)
 • پروکائین آمید (Pronestyl، Procan-SR، Procanbid)،
 • بنزودیازپین ها مانند دیازپام (والیوم)
 • مواد مخدر مانند مورفین

از آنجا که الکل نیز ممکن است اثرات کاهندگی فشار خون ناشی از نیتروگلیسیرین را تشدید نماید، به بیماران دریافت کننده نیتروگلیسیرین توصیه می شود که از مصرف مشروبات الکلی خودداری کنند.

سیلدنافیل (Viagra)، تادالافیل (Cialis)، واردنافیل (لویترا) و (avanafil (Stendra نیز اثرات کاهش دهندگی فشار خون نیتروکاردین را شدت داده و ممکن است باعث کاهش بیش از حد فشار خون شوند. بیماران مصرف کننده نیترات ها نباید سیلدنافیل، تادالافیل، واردنافیل یا avanafil مصرف کنند.

آلکالوئیدهای ارگوت، برای مثال: ارگوتامین با کافئین رکتال (Cafergot، Migergot) و سوماتریپتان (Imitrex) می توانند با فعالیت های گشاد کنندگی عروق نیتروگلیسرین ممانعت نموده و باعث آنژین صدری شوند. اثر مشابه می تواند با افدرین و ضد احتقان پزودوافدرین (Sudofed) و پروپانولو آمین رخ دهد که در بسیاری از داروهای مورد استفاده در درمان علائم سرماخوردگی به چشم می خورد.

چگونه باید نیتروگلیسیرین نگهداری شود؟

همه اشکال دارویی نیتروکاردین باید در دمای اتاق ۱۵ درجه سانتی گراد تا ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری داشته شوند. قرص زیر زبانی  نیتروگلیسیرین به ویژه به رطوبت حساس ترند. باید مراقب بود قرص زیر زبانی هر شش ماه باید جایگزین گردد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میثم یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  پدر بنده ۵۳ سالشونه.۱۷۰ قدشون و وزن ۹۲. روزانه یک عدد قرص لوزارتان ۲۵ و کارادیولول ۶.۱۲۵ هر ۱۲ ساعت نصف مصرف میکنند و همچنین هر شب یک آسپرین ۸۰ و یک روز در میان آتروواستاتین ۲۰ نیز مصرف میکنند . قبل از مصرف قرص های فشار معمولا فشارشون بین ۱۲ تا ۱۴ در نوسان بود اما از موقع مصرف کارادیولول فشارشون بین ۱۰ تا ۱۲ شده ... اضافه وزن هم دارند.
  آزمایش خون داد که خدارو شکر به جز Alt که ۵۷ بود بقیه در محدوده نرمال بودند نوار قلبشونم نرمال بود و ۲ سال پیش هم اکو کردن که اونم نرمال بود (ef=۶۰%)
  الان یک ماه هستش که از گرما و داغ شدن و گاها سوزش کف پا و روی پا شکایت میکنن که این سوزش و گرما شب ها تشدید میشه. ما در شهرستانیم و دسترسی به پزشک سخت هستش برامون خصوصا جدیدا با مشکلات پیش آمده.
  ممنون میشم علت سوزش و همچنین شرایط کلی را ارزیابی بفرمایید
  با احترام
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه به این شکل نمیشه نظر دقیق و صحیح داد

   حتماً باید بیمار معاینه بشه و مدارک دیده بشه بعد از برطرف شدن این شرایط با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Amir جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  باسلام اینجانب 10 سال پیش بخاطر ایجاد لخته در استنت قلبی ام سکته کردم اکنون باطری نصب کردم .پزشکی که بعد از سکته به مدت نه سال تحت نظرش میباشم انژوپلاست می باشد ومعتقد به خوردن قرص پلاویکس میباشد ولی پزشکی که باطری را نصب کردن الکتروفیزیولوژیست است و اصلا اعتقادی به مصرف پلاویکس ندارد .دو پزشک هم ا ز پزشکهای برتر کشور در زمینه تخصصی خود می باشن از حضرتعالی خواستم در مورد مصرف پلاویکس راهنماییم بفرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر استنت قلبی دارید باید آسپرین یا پلاویکس رو یکی شون رو مصرف کنید مگر اینکه دهروی ضد انعقاد مصرف میکنید که در آن صورت میشه این دوتا دارو رو مصرف نکرد

 • تصویر کاربر ال جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام . آقا ۳۳ ساله هستم .پنج سال پیش با درد قفسه و پشت به دکتر مراجعه کردم تست و اکو سالم بودم اسکن هسته ای یک گرفتگی کوچک نشان داد امسال با همون آثار و عدم توانایی راه رفتن رفتم آزمایشات چیزی نشون نداد آنژیو کردم چیزی نبود استرسیم آسنترا و پروپرانول مصرف میکنم ریه هم مشکل دارم نفسم نمیومد دوتا اسپری با قرص فستور و اکتولوکاست میخورم .. فشار خون دارم که دیلتیازم و آترواستاتین و لوزا مصرف میکردم فشارمو پایین نمیاورد یا در یک روز پایین نمیموند دکتر دیگه ای آملودیپین با مایوکارمت روزی یکی فشارم پایین و تپش قلبهای ناگهانی ندارم دیگه .الان در روز گه گداری جلوی سرم تیر میکشه گاهی هم یکم سرگیجه و حالت هنگ دارم .آیا اختلال دارویی مضری دارم؟نظر خاصی دارید؟؟تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

    سلام پاسخ شما داده شد

 • تصویر کاربر حاجی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشی چندماهی می شه که گاها احساس تنگی نفس وگاهی احساس درددرسمت چپ قفسه سینه دارم پیش دکترمتخصص قلب رفتم نوارقلب واکوگرفت وگفت همه چیزنرمال است ناگفته نماندکه من چربی خون داشتم وقرص آتورواستاتین ۲۰مصرف می کنم وسن من هم ۴۲سال است.واضطراب هم دارم
  باتشکرازجنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   در درجه اول برای درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

   و اکر بهتر نشدید جهت انجام تست ورزش مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سامان دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند روزه ب شدت بیقرارم احساس گرمای زیاد دارم خوابم اشفته شده زیاد عرق میکنم!تقریبا حالت افسرده گرفتم نمیتونم ی جا بشینم وسواس گرفتم!
  خواستم بدونم از عوارض مصرف کراتین هست؟ولی قبلا کراتین استفاده کردم این حالت برام ایجاد نشده بود!
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   خیر

   به مصرف کراتین هیچ ارتباطی نداره

   باید جهت معاینه فورا  مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام من بدنسازی کار میکنم چند ماه قبل حتی چندین سال قبل کرایتن مصرف کردم حداقل بالای ۱۰ تا خوردم ولی با فاصله ۶ ماه قبل خوردم الان ک میخورم دو روز گذشته نفس تنگی و سنگینی سر و سر درد و احساس خواب الودگی و خشگی دهان رو دارم خواستم ببینم چرا سری قبب این اتفاقا نیوفتاد و اینکه ب مصرف ادامه بدم موردی داره یا ن ؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه برند داروتون عوض کردید یا خودتون دچار مشکل طبی شدید

 • تصویر کاربر منتظر دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  داروی زیپتین بهتره یا متتفورمین؟متشکرم
  اصولا بدون مصرف قرص،دیابت قابل کنترل هست؟قند ناشتا ۱۴۵
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بستگی به شرایط بیمار و وضعیت کلی و .. داره

   باید با فوق غدد مشورت کنید

   خیر امکان نداره

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با عرض سلام من 53 سال دارم و دارای دیابت نوع 2 که قرص زیپمت 50/500 میخورم اغلب در سر شبها احساس درد به اندازه گردی استکان در پشت کتف سمت چپم میکنم که در گردنم احساس گرفتگی و فشار خون بالا دارم . ضمنا دیسک کمر هم بد جوری ازارم میدهد از شما عزیز علت درد در پشت کتفم را میخواستم که نشانه مشکل قلبی هست یا مشکل ریوی .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد قلبی نیست و ممکنه ناشی از دیسک گردن باشه

   اما با توجه به دیابت بهتدگره تست ورزش هم انجام د۶ید

 • تصویر کاربر دنیا جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته باشید خدمت شما.من پیش قلب شدید دارم و آسپرین استفاده میکنم بعد از اکوی قلب،متوجه شدم که دوتا از دریچه های قلب شل شده اند‌.پزشک معالج پیشنهاد کرده اند همیشه قرص زیر زبانی به همراه داشته باشم.ترسم از این است که اگر این قرص را نابجا استفاده کنم مشکلی برایم پیش آید.سوالم از شما این است که استفاده نابجا از این قرص اثر جدی دارد یا نه؟سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام.افتادگی دریچه نیاز به مصرف اسپرین و زیرزبانی نداره

   باید ابتدا علت دقیق مشخص شود

   با مدارک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حبیب سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض خسته نباشی من چندروز پیش قلبم درد گرفت رفتم نوار قلب دادم ضربان قلبم ۱۴۷بود فشار رو ۱۲برا پیگیری رفتم اکو و تست ورزش رو انجام دادم دکتر گفت مورد خاصی نداری ولی دریچه میترال افتادگی دارد یه قرص سلکوکسیب داد گفت درد داشت مصرف کن ولی همش درد دارم پس مشکل از کجاست دردش اشکمو در میاره بخصوص اگر خم بشم لطف کنید راهنمایی بفرمایید تشکر وسپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   درد علل مختلف قلبی و عیر قلبی داره

   متاسفانه به این شکل نمیشه نظر داد

   باید هم معاینه شوید و نوار بگیرید

   با مدارک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
یکی از داروهایی که در سراسر دنیا بیش ترین استفاده را دارد داروی آسپرین است که احتمالا یا خودتان از این دارو استفاده می…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
امروزه با توجه به شیوع کرونا و محدودیت های رفت و آمد و نیز خطرات ناشی از حضور فیزیکی شما در مطب، ویزیت در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر