دکتر محمد حسین نجفی

گرفتگی رگ های قلب یا گرفتگی عروق قلب اصطلاحی است که معمولا به بیماران مراجعه کننده با بیماری عروق کرونر اطلاق می شود. در تسلب شرایین قلب در واقع ساخت پلاک باعث تنگی عروق عرضه کننده خون به عضله قلب می گردد.

این انسداد قلبی، اگر به اندازه کافی شدید باشد می تواند جلوی رسیدن خون مورد نیاز برای عملکرد عضلات قلب را بگیرد، به خصوص زمانی که جریان خون بیشتری مورد نیاز است؛ مثلا شما در صورت گرفتگی رگ های قلب ،زمانی که ورزش می کنید علائمی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس احساس می کنید.

تست های مختلفی می توانند برای دیدن این نقاط از قلب که جریان خون در آنها به خطر افتاده مورد استفاده قرار گیرند، از جمله تست ورزش و اسکن هسته ای قلب . با این این حال چنین آزمایشاتی کامل نیستند و بیشتر در بیماران مشکوک به گرفتگی رگ های قلب  مورد استفاده قرار می گیرند. اما یک روش استاندارد با ارزیابی مستقیم برای تشخیص گرفتگی عروق قلبی یا همان تسلب شرایین قلب، عمل آنژیو قلب می باشد که طرح کلی و جامعی از رگ های قلبی ارائه می دهد. در ادامه تفسیر نتایج آنژیوگرافی قلب آورده شده است.

تفسیر آنژیوگرافی قلب

۱- شریان های کرونری طبیعی قلب

# اسم رگهای قلبی

در تصویر بالا سه سرخرگ که بر روی سطح قلب قرار دارند و خون را به آن عرضه می کنند، نشان داده شده است. یکی از عروق در سمت راست و دو شریان در سمت چپ وجود دارد. رگ سمت راست به عنوان کرونر راست شناخته می شود. در سمت چپ، که سمت اصلی قلب می باشد، ما شاخه نزولی قدامی چپ یا همان LAD را داریم که از جلوی قلب به پایین آمده و قسمت جلو و دیواره اصلی و سپس اطراف ناحیه چپ که جداره قلب را تشکیل می دهند را تامین می کند. اگر شما به دقت نگاه کنید، یک شریان بزرگ به نام شریان اصلی چپ، LAD و اطراف آن را تامین می نماید. شریان اصلی چپ و حتی عروق LAD به قدری مهم و حیاتی هستند که انسداد عروق در این شریان ها به عنوان یک زنگ خطر شناخته شده است!

تصویر بالا نشان می دهد که عروق کرونر تحت آنژیوگرافی قلب در وضعیت نرمال و طبیعی هستند. شریان صاف و بدون بی نظمی به نظر می رسد. به همین دلیل است که ما در پاسخ بیان می کنیم اگرچه عروق با آنژیوگرافی طبیعی به نظر می رسند و هیچ انسداد قلبی قابل توجهی به وضوح دیده نمی شود، اما ممکن است رسوب پلاک های چربی در دیواره های عروق قلب وجود داشته باشند که امکان مشاهده ی آنها با این تست وجود ندارد.

این نوع گرفتگی رگ های قلب هنوز می تواند در طول زمان گسترش یابد، به همین دلیل افراد در معرض خطر بیماری عروق کرونر و با سابقه خانوادگی بیماری قلبی باید تحت نظارت دقیق قرار داشته باشند و تنها به خاطر جواب آنژیوگرام طبیعی و بدون گرفتگی رگ های قلب ، سهل انگاری نکنند.

۲- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر خفیف

تصویر فوق عروق قلب را با برخی از مناطق گرفتگی در حدود ۲۰-۴۰٪ نشان می دهد. به طور معمول ما انسداد قلبی کمتر از ۴۰ درصد را گرفتگی خفیف رگهای قلب می گوییم. چنین انسدادی به وضوح منجر به کاهش  جریان خون نمی شود؛ در نتیجه بسیار بعید است که باعث بروز علائم گردد.

البته مهم است که به یاد داشته باشید شواهد روشنی در اینجا از بیماری پیشرونده عروق کرونر قلب وجود دارد و این بیماران نیاز به کنترل و چکاب عوامل خطر بیماری عروق کرونر ( کلسترول ، دیابت ، سیگار کشیدن، فشار خون و غیره) و مصرف داروهای مناسب دارند. همچنین کاهش مسائل استرس زا نیز با تغییر در شیوه زندگی، ورزش کردن، کاهش وزن و اصلاح رژیم غذایی نیز در این بیماران از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

توجه بسیار ویژه به این مسائل می تواند از پیشرفت انسداد و گرفتگی رگ های قلب جلوگیری و به ایجاد ثبات در آن کمک نماید. فراموش نکنید که اغلب انسداد خفیف قلب می تواند منجر به سکته قلبی خفیف ناپایدار و پشت سر هم شود.

۳- تفسیر جواب آنژیوگرافی با علامت بیماری عروق کرونر متوسط

گرفتگی متوسط عروق کرونر در واقع میزان متوسطی از انسداد قلب است که معمولا در حدود ۴۰-۷۰٪ می باشد، همانطور که در نمودار بالا آمده است، یک انسداد ۵۰ درصدی در ابتدای عروق کرونری سمت راست وجود دارد که قابل مشاهده است. معمولا انسداد قلب در حد متوسط محدودیت قابل توجهی برای جریان خون ایجاد نمی کند و بنابراین به بروز علامت منتهی نمی گردد.

بیماری عروق کرونر متوسط به همان شیوه بیماری خفیف درمان می گردد که اساسا با توجه به عوامل خطر، داروها و اصلاح شیوه زندگی می باشد. گاهی اوقات انسداد قلبی در حالت انتهای بالاتر از حد متوسط (۵۰-۷۰٪) ممکن است به آزمایش های اضافی برای  بررسی دقیق بیمار نیاز داشته باشد که این حالت در صورتی است که شاهد بروز علایم چشمگیر و یا غیر معمول باشیم.

۴- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر شدید


انسداد قلبی شدید معمولا در محدوده بیش از ۷۰٪ است. این میزان محدوده با کاهش قابل توجه میزان جریان خون به عضله قلب در ارتباط است و می تواند علائمی زمینه ای مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس ایجاد نماید. در تصویر بالا انسداد ۸۰٪ می تواند در ابتدای عروق دیده شود.

انسداد قلبی شدید منجر به علائمی می گردد. بیماران با گرفتگی رگ های قلب بیش از ۷۰ درصد با قرار دادن استنت تحت درمان قرار می گیرند. نتیجه عملکرد رگ بعد از استنت گذاری در سمت راست تصویر بالا نشان داده شده است. گاهی اوقات عمل جراحی قلب باز در انسداد شدید نیاز است که تشخیص آن با پزشک متخصص قلب و عروق می باشد.

۵- تفسیر نتایج آنژیوگرافی با علامت عروق کاملا گرفته، حمله قلبی بزرگ!

همانطوری که در تصویر بالا دیده می شود یک انسداد ۱۰۰٪ در ابتدای شریان کرونری راست وجود دارد که جریان خون را بسیار بیشتر از حالت های قبل گرفتگی عروق قلب، متوقف کرده است. این نوع از تسلب شرایین منجر به حمله قلبی خواهد شد. چنین انسداد قلبی معمولا با علائم عمده ای همراه است و به درمان سریع و به موقع نیاز دارد.

همانطوری که در تصویر بالا می بینید،، گرفتگی رگ های قلب با قرار دادن استنت درمان شده تا به جریان خون اجازه از سرگیری طبیعی داده شود. اگر درمان گرفتگی رگ های قلب در زمان مناسب انجام نگیرد (معمولا چند ساعت اولیه، هر چه زودتر بهتر)، احتمال مرگ عضله قلب زیاد خواهد بود. در این حالت عضله قلبی معمولا نمی تواند دوباره بهبودی خود را به دست آورد، در نتیجه عملکرد پمپاژ قلب کاهش یافته و در نهایت منجر به نارسایی قلبی و یا فوت بیمار می شود.

مشاهده سوالات شایع بیماران قلبی در مورد گرفتگی رگ های قلب

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.4/5 - (44 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۷ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 258 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر همسرم 50 سالشه رگهای قلبی اش گرفتگی شدید داشت و تحت عمل بای پس قرار گرفت و دکتر گفت چون گرفتگی های زیادی داشت 4 رگ از پاها ویک رگ از قفسه سینه برداشتن وبراش بای پس کردن .این رگهای جدید تا چند سال دیگه امکان مسدود شدن دارن و ایا ویتامین k2کمک کننده هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۷ آذر ۰( 2 سال پیش)
   خیر ویتامین اثری ندارد اگر داروهای تجویزی را درست مصرف کنند و سیگار نکشند تا ۱۰ سال فطعا مشکلی پیش نمیاید
 • تصویر کاربر آل پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده بدون هیچ علامتی جهت چکاب و چون عازم خارج از کشور هستم سی تی انژیو دادم
  ۵۰ ساله و با وزن بالا
  ظاهرا رگ lad به میزان ۲۲ درصد گرفتگی دارد
  ایا احتیاجی به انژیو پلاستی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   تنگی ۲۲ درصد نیست اتفاقا تنگی شدیدی است و نیاز به انژیوگرافی و احتمالا انژیوپلاستی دارد
 • تصویر کاربر جوادی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ۴۸ ساله و کارمند هستم، سالهاست که بخصوص در مواقع خستگی در ناحیه سینه احساس فشردگی و سنگینی دارم.
  در سالهای گذشته چندین بار اکو، تست ورزش و اسکن هسته ای دادم که جواب همه اونا، استرس بود. اینبار این فشردگی به ناحیه پشت و تا حدودی بیحسی دست چپم منجر شد. با توجه به اینکه ورزش و فعالیت درد را تشدید نکرده و نوار قلب فقط ضربان بالا را نشان میداد، دکتر سی تی آنژیو نوشت که جوابش رو پیوست میکنم. ضمنا فشارم معمولا چهارده روی ده هست که با مصرف روزی دو عدد قرص سینومیکس۵/۸۰ فشارم طبیعی هست. لطفا بفرمایید که نیاز به آنژیو هست یا با دارو، مشکلم رفع میشه؟
  تشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   ببینید این سی تی انژیو گرفتگی عروقی نشان داده است ولی نیاز به انژیوگرافی ندارد و با مصرف دارو بهتر می شود اسپرین و قرص چربی باید در داروهایتان دایم باشد
 • تصویر کاربر باقری دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر بنده سال 96 سی تی آنژیو بیمارستان جم دادم و نتیجه نرمال بود سوال اینه که جواب نرمال سی تی آنژیو چند سال اعتبار دارد و هر چند سال نیاز به اکو و تست ورزش میباشد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 2 سال پیش)
   تا ۵ سال معتبر است سال بعد سک اکو و تست ورزش کنید
 • تصویر کاربر شبنم پنجشنبه ۳ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 267 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر لطفاً بزرگواری نموده و باتوجه به نتیجه عکسی سیتی انژیو بفرمایید مشکل گرفتگی تاجه جده ایاا امکان دارد با دارو رفع شود وایا امکان پیشرفت گرفتگی وجوداردبرای کنترل گرفتگی ججه اقداماتی باید انجام دهم سن من 57سال دارم در ضمن مادرم براثر سکته قلبی درگذشته است دکتر قرص لوزارتان هرشب واسپرین به دلیل اسیدی بودن معدن وقرص استاتین 20درهفتهازهرکدام دوعدد مصرف میکنم بجای هرشب ایااشکالی ندارد درضمن قرص متوهگزال23/5مصرف میکردم ولی چون درداروخانه پیدا نمیشد حدود یک سال که مصرف نمی کنم آیا اشکال ندارد لطفاً بزرگواری نموده و راهنمایی های لازم را بفرمایید بسیار سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۳ تیر ۰( 2 سال پیش)
   گرفتگی های خفیف دارد و هیچ کاری جز ورزش منظم لازم نیست اسپرین نمی خواهد ولی قرص روزوواستاتین ۵ هر شب استفاده کنید
 • تصویر کاربر کریم یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر جواب سی تی آنژیو قلب مرد 50ساله ا خدمتتان میفرستم،لطف کنیداعلام فرمایید آیا نیاز به عمل باز است یا با دارو رفع می شود.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   اول باید انژیو شود ولی احتمالا عمل باز لازم نباشد
 • تصویر کاربر ابراهیمی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب ، جناب دکتر ،خانمی ۵۶ساله هستم ۱۳فروردینماه سالجاری بدلیل تپش قلب و درد قفسه سینه به اورژانس بیمارستان جماران مراجعه کردم پس از گرفتن نوار و اکو پذیرش شده و سپس آنژیوگرافی شدم که نتیجه را خدمتتان تقدیم میکنم ، به تشخیص آقای دکتر عزیزی اسویکس۷۵ هفته ای ۲عدد، نیتروکسیر۲/۶ روزی یکعدد،متورال ۵۰ روزی نصفی،آسپرین۸۰ روزی یکعدد،زراستاتین۱۰ شبی یکعدد تجویز کردند، لطفا نظر خودتان را در تفسیر آنژیوگرافی و داروها و همچنین امکان روزه گرفتن دارم یا خیر متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   عکس انژیو را نفرستاید این فقط عکس ازمایش است
  2. تصویر کاربر ابراهیمی سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام عکس گزارش آنژیو+نوار+اکو و گزارش آن را خدمتتان ارسال کردم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   عکسها باز نمی شوند به ۰۹۱۲۴۷۱۳۹۱۳ بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام،مادرم متولد سال ۴۲،با تشخیص پزشک آنژیو شد،حین آنژیو متوجه گرفتگی عروق شدن ولی گفتن به علت نازک بودن رگها زدن بالن خطرناک،امکان پاره شدن رگ وجود داره و باید درمان دارویی ادامه پیدا کنه،سوالم اینه با توجه به نتیجه آنژیو که میفرستم خدمتتون این مقدار گرفتگی خطرناک نیست؟آیا علم اینقدر پیشرفت نکرده که روشی برای باز کردن رگهای نازک وجود داشته باشه؟ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   بهتر است اگر مقدور باشد فیلم آنژیوگرافی را یک بار ببینیم ولی بر اساس گزارش تنگی های وجود داشته است که احتمالن تعبیه ی استنت را پزشک شان به صلاح ندانسته فعلن . اگر سی دی را ببینیم دقیق تر می شود نظر داد
 • تصویر کاربر اکبری جمعه ۶ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 237 مشاهده پرسش
  سلام. من مدتی درد در سمت چپ قفسه سینه و بازو چپ داشتم تا به دکتر مراجعه و پس از اکوی قلب گفته شد افتادگی دریچه میترال و همراه با نارسایی و گشادی چند دریچه اس و توصیه عکس داده شد پس از عکس گفتند که قلبت بزرگ شده و خوب نیست و فعلا به مدت ۲۰ روز قرص پریپرانول روزی دوعدد تجویز کردن آیا نیاز به آنژیو دارم و جدی و نگران کننده است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   نه فعلن نیازی به انژیو نیست همین داروها کفایت می کنند
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام.من از مریضهای شما هستم.ده روزی هست نیمه شبها دستهایم دچار خواب رفتگی میشه.خواستم ببینم باید به شما مراجعه کنم یا مشکل از عصب‌های دستم هست.ممنون میشم راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   مورد اورژانسی نیست سر فرصت بیایید یک ارتوپد هم ببیند بد نیست
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟