دکتر محمد حسین نجفی

گرفتگی رگ های قلب یا گرفتگی عروق قلب اصطلاحی است که معمولا به بیماران مراجعه کننده با بیماری عروق کرونر اطلاق می شود. در تسلب شرایین قلب در واقع ساخت پلاک باعث تنگی عروق عرضه کننده خون به عضله قلب می گردد.

این انسداد قلبی، اگر به اندازه کافی شدید باشد می تواند جلوی رسیدن خون مورد نیاز برای عملکرد عضلات قلب را بگیرد، به خصوص زمانی که جریان خون بیشتری مورد نیاز است؛ مثلا شما در صورت گرفتگی رگ های قلب ،زمانی که ورزش می کنید علائمی مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس احساس می کنید.

تست های مختلفی می توانند برای دیدن این نقاط از قلب که جریان خون در آنها به خطر افتاده مورد استفاده قرار گیرند، از جمله تست ورزش و اسکن هسته ای قلب . با این این حال چنین آزمایشاتی کامل نیستند و بیشتر در بیماران مشکوک به گرفتگی رگ های قلب  مورد استفاده قرار می گیرند. اما یک روش استاندارد با ارزیابی مستقیم برای تشخیص گرفتگی عروق قلبی یا همان تسلب شرایین قلب، عمل آنژیو قلب می باشد که طرح کلی و جامعی از رگ های قلبی ارائه می دهد. در ادامه تفسیر نتایج آنژیوگرافی قلب آورده شده است.

تفسیر آنژیوگرافی قلب

۱- شریان های کرونری طبیعی قلب

# اسم رگهای قلبی

در تصویر بالا سه سرخرگ که بر روی سطح قلب قرار دارند و خون را به آن عرضه می کنند، نشان داده شده است. یکی از عروق در سمت راست و دو شریان در سمت چپ وجود دارد. رگ سمت راست به عنوان کرونر راست شناخته می شود. در سمت چپ، که سمت اصلی قلب می باشد، ما شاخه نزولی قدامی چپ یا همان LAD را داریم که از جلوی قلب به پایین آمده و قسمت جلو و دیواره اصلی و سپس اطراف ناحیه چپ که جداره قلب را تشکیل می دهند را تامین می کند. اگر شما به دقت نگاه کنید، یک شریان بزرگ به نام شریان اصلی چپ، LAD و اطراف آن را تامین می نماید. شریان اصلی چپ و حتی عروق LAD به قدری مهم و حیاتی هستند که انسداد عروق در این شریان ها به عنوان یک زنگ خطر شناخته شده است!

تصویر بالا نشان می دهد که عروق کرونر تحت آنژیوگرافی قلب در وضعیت نرمال و طبیعی هستند. شریان صاف و بدون بی نظمی به نظر می رسد. به همین دلیل است که ما در پاسخ بیان می کنیم اگرچه عروق با آنژیوگرافی طبیعی به نظر می رسند و هیچ انسداد قلبی قابل توجهی به وضوح دیده نمی شود، اما ممکن است رسوب پلاک های چربی در دیواره های عروق قلب وجود داشته باشند که امکان مشاهده ی آنها با این تست وجود ندارد.

این نوع گرفتگی رگ های قلب هنوز می تواند در طول زمان گسترش یابد، به همین دلیل افراد در معرض خطر بیماری عروق کرونر و با سابقه خانوادگی بیماری قلبی باید تحت نظارت دقیق قرار داشته باشند و تنها به خاطر جواب آنژیوگرام طبیعی و بدون گرفتگی رگ های قلب ، سهل انگاری نکنند.

۲- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر خفیف

تصویر فوق عروق قلب را با برخی از مناطق گرفتگی در حدود ۲۰-۴۰٪ نشان می دهد. به طور معمول ما انسداد قلبی کمتر از ۴۰ درصد را گرفتگی خفیف رگهای قلب می گوییم. چنین انسدادی به وضوح منجر به کاهش  جریان خون نمی شود؛ در نتیجه بسیار بعید است که باعث بروز علائم گردد.

البته مهم است که به یاد داشته باشید شواهد روشنی در اینجا از بیماری پیشرونده عروق کرونر قلب وجود دارد و این بیماران نیاز به کنترل و چکاب عوامل خطر بیماری عروق کرونر ( کلسترول ، دیابت ، سیگار کشیدن، فشار خون و غیره) و مصرف داروهای مناسب دارند. همچنین کاهش مسائل استرس زا نیز با تغییر در شیوه زندگی، ورزش کردن، کاهش وزن و اصلاح رژیم غذایی نیز در این بیماران از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

توجه بسیار ویژه به این مسائل می تواند از پیشرفت انسداد و گرفتگی رگ های قلب جلوگیری و به ایجاد ثبات در آن کمک نماید. فراموش نکنید که اغلب انسداد خفیف قلب می تواند منجر به سکته قلبی خفیف ناپایدار و پشت سر هم شود.

۳- تفسیر جواب آنژیوگرافی با علامت بیماری عروق کرونر متوسط

گرفتگی متوسط عروق کرونر در واقع میزان متوسطی از انسداد قلب است که معمولا در حدود ۴۰-۷۰٪ می باشد، همانطور که در نمودار بالا آمده است، یک انسداد ۵۰ درصدی در ابتدای عروق کرونری سمت راست وجود دارد که قابل مشاهده است. معمولا انسداد قلب در حد متوسط محدودیت قابل توجهی برای جریان خون ایجاد نمی کند و بنابراین به بروز علامت منتهی نمی گردد.

بیماری عروق کرونر متوسط به همان شیوه بیماری خفیف درمان می گردد که اساسا با توجه به عوامل خطر، داروها و اصلاح شیوه زندگی می باشد. گاهی اوقات انسداد قلبی در حالت انتهای بالاتر از حد متوسط (۵۰-۷۰٪) ممکن است به آزمایش های اضافی برای  بررسی دقیق بیمار نیاز داشته باشد که این حالت در صورتی است که شاهد بروز علایم چشمگیر و یا غیر معمول باشیم.

۴- گرفتگی رگ های قلب با علامت بیماری عروق کرونر شدید


انسداد قلبی شدید معمولا در محدوده بیش از ۷۰٪ است. این میزان محدوده با کاهش قابل توجه میزان جریان خون به عضله قلب در ارتباط است و می تواند علائمی زمینه ای مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس ایجاد نماید. در تصویر بالا انسداد ۸۰٪ می تواند در ابتدای عروق دیده شود.

انسداد قلبی شدید منجر به علائمی می گردد. بیماران با گرفتگی رگ های قلب بیش از ۷۰ درصد با قرار دادن استنت تحت درمان قرار می گیرند. نتیجه عملکرد رگ بعد از استنت گذاری در سمت راست تصویر بالا نشان داده شده است. گاهی اوقات عمل جراحی قلب باز در انسداد شدید نیاز است که تشخیص آن با پزشک متخصص قلب و عروق می باشد.

۵- تفسیر نتایج آنژیوگرافی با علامت عروق کاملا گرفته، حمله قلبی بزرگ!

همانطوری که در تصویر بالا دیده می شود یک انسداد ۱۰۰٪ در ابتدای شریان کرونری راست وجود دارد که جریان خون را بسیار بیشتر از حالت های قبل گرفتگی عروق قلب، متوقف کرده است. این نوع از تسلب شرایین منجر به حمله قلبی خواهد شد. چنین انسداد قلبی معمولا با علائم عمده ای همراه است و به درمان سریع و به موقع نیاز دارد.

همانطوری که در تصویر بالا می بینید،، گرفتگی رگ های قلب با قرار دادن استنت درمان شده تا به جریان خون اجازه از سرگیری طبیعی داده شود. اگر درمان گرفتگی رگ های قلب در زمان مناسب انجام نگیرد (معمولا چند ساعت اولیه، هر چه زودتر بهتر)، احتمال مرگ عضله قلب زیاد خواهد بود. در این حالت عضله قلبی معمولا نمی تواند دوباره بهبودی خود را به دست آورد، در نتیجه عملکرد پمپاژ قلب کاهش یافته و در نهایت منجر به نارسایی قلبی و یا فوت بیمار می شود.

مشاهده سوالات شایع بیماران قلبی در مورد گرفتگی رگ های قلب

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.4/5 - (44 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر (رضا یکشنبه ۲ مهر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  با سلام میخواستم ببینم گرفتگی عروق در سی تی آنژیو که ریپورت براتون می‌فرستم چقدره و درمانی چیه آیا با دارو حل میشه یا باید آنژیو شد با توجه به اینکه بیمار مرد ۴۹ ساله بادیابت نوع ۲هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ مهر ۲( 5 ماه پیش)
   توصیه به آنژیوگرافی
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۲۴ شهریور ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام
  اگر امکانش هست بفرمایید تفسیرتون از این جواب آنژیو چی هست و چه اقدامات بعدی رو لازم میدونید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۴ شهریور ۲( 5 ماه پیش)
   با توجه به گزارش توصیه به عمل قلب ولی جهت پاسخ قطعی نیاز به رویت فیلم
 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،مادر بنده با 65 سال سن،دارای گرفتگی رگ om1 با درصد بالای 90 درصد میباشد آیا با آنژیوگرافی حل میشه،بنده از تبریز مزاحم میشم نمیتونم به سرعت سی دی بیارم میشه ما رو از نگرانی در بیارید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام...نیاز به رویت فیلم آنژیوگرافی و بررسی شرلیط بیمار...
 • تصویر کاربر حمزه سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  سن من 62 سالم هست و بعضی وقتا تو ناحیه سینه کمی ناراحتی احساس میکردم. البته موقع ورزش و پیاده روی احساس ناراحتی نداشتم و حتی سنگینی که داشتم هم برطرف میشد. اما از اونجایی که سابقه وراثت داریم برای اسکن قلب مراجعه کردم و نتیجه mild myocardial ischemia تشخیص داده شد. بعد آنژیوگگرافی انجام شد و گرفتگی عروق و کاندیدای عمل باز قلب تشخیص داده شد. اگر امکانش هست میخواستم نظر شما رو هم درمورد عمل جراحی بدونم
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام طبق این گزارش عمل جراحی توصیه می شود...تصاویر را آملود کرده اید اما دیدن فیلم برای تصمیم‌گیری الزامی است
  2. تصویر کاربر حمزه دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   با تشکر از نظر شما حجم فیلم ها بالا بود متاسفانه آپلود نشد
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۳۱ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمزه دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  با سلام
  هر از چندگاهی در حال استراحت احساس درد خفیف در قسمت سینه و شانه داشتم. اما هنگام ورزش و پیاده روی مشکلی نداشتم و حتی بعد از یک ربع بیست دقیقه پیاده روی حس سبکی هم داشتم که چون سابقه وراثت داریم و ده سال پیش هم آنژیو کرده بودم، به سی تی اسکن مراجعه کردم و تشخیص mild myocardial ischemia داده شد و به آنژیو گرافی مراجعه کردم و کاندید عمل باز قلب داده شده. تمایل داشتم نظر شما رو بدونم درمورد اینکه عمل نیاز هست یا نه
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام...رویت سی دی و تصاویر آنژیوگرافی الزامی است
 • تصویر کاربر شعبان دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 57 مشاهده پرسش
  با سلام من بانویی ۶۲ ساله می‌باشم ودر فرانسه زندگی میکنم ۹سال قلب عمل قلب باز انجام دادم و مرتبا تحت نظر می‌باشم ولی درزمان اقامتم در ایران بدنبال تشکیل پرونده در کلینیک شما هستم که در صورت نیاز به شما مراجعه کنم .در صورت امکان چه مدارکی مورد نیاز برای تشکیل پرونده میباشد با تشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام...مدارک قبلیتان راهنگام ویزیت همراه داشته باشید
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۳۰ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   مدارک پزشکی
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مقدم پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام با تشکر از مقاله مفیدتان ، میشه خواهش کنم اصطلاحات تخصصی سیتی آنژیوگرافی عروق کرونر را که انگلیسی است توضیح داده و در صفحه خود بگذارید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   با سایت و پیج اینستوگرام مراجعه فرمایید توًیح داده شده است
 • تصویر کاربر جلیل چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  دکتر عزیز نظر شما در باره تفسیر سی تی آنژیئ بنده چیست؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   در عکس کل صفحه نیست....احتمالا بسته به ریسک فاکتورها و علایم‌نیاز به آنژیو باشد
 • تصویر کاربر فرنوش یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آیا اگر رگی تا نود درصد بسته باشد می شود با دارو باز شود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام...خیر
 • تصویر کاربر Sarami یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید من وقتی داشتم بلند میشدم پام خیلی بد صدا داد استخونش ام ار ای رفتم دکتر گفت استخونت زخم شده و بالای زانون ورم کرده آب جمع شده انگار هر وقت هم زیاد کار کنم یا رو صندلی بشینم پام ورم میکنه از قسمت ساق پام کشیده میشه پوستش شدیدا بنظرتون به چه دکتری باید دوباره مراجعه کنم منظورم تخصصش ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ مرداد ۲( 6 ماه پیش)
   با سلام...مراجعه به ارتوپد و روماتولوژیست
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟