دکتر محمد حسین نجفی

وقتی بدن آژیر خطر خود را بر روی پا نشان میدهد.

پا عضوی که با آن حرکت می کنید به قدری اهمیت دارد که آن را قلب دوم انسان نامیده اند. آیا می دانستید که درد پا، تورم، اسپاسم پا و حتی برخی تغییر شکل انگشتان پا در حقیقت نشانه ای از زنگ خطر یک بیماری در بدن ما هستند؟

پای سرد

اگر انگشتان پای شما همیشه سرد می باشد، یک دلیل آن می تواند ناشی از جریان خون ضعیف باشد. مشکل گردش خون گاهی اوقات با سیگار کشیدن، فشار خون بالا، یا بیماری های قلبی مرتبط است. آسیب عصبی ناشی از دیابت کنترل نشده همچنین می تواند باعث احساس سردی در پای شما گردد. دیگر علل ممکن شامل کم کاری تیروئید و کم خونی می باشد. پزشک می تواند برای هر گونه مشکلات اساسی شما را بررسی نماید.

درد پا

هنگامی که پا پس از یک روز طولانی درد بگیرد، شما فقط ممکن است به کفش های خود ناسزا بگویید. از هر ۱۰ زن هشت نفر بیان می کنند که کفش های آنان آسیب دیده است. اما دردی که به علت پوشیدن یک کفش پاشنه بلند نباشد، می تواند از یک شکستگی و یا یک شکاف کوچک در استخوان پدید آمده باشد.

یک علت احتمالی: انجام ورزش های بیش از حد شدید، به خصوص ورزش های پرشی تاثیرگذار مانند بسکتبال و دوندگی در مسافت های طولانی و همچنین وجود استخوان های ضعیف ناشی از پوکی استخوان این خطر را افزایش می دهد.

انگشتان پا به رنگ قرمز، سفید، و آبی

بیماری رینود می تواند باعث سفید شدن انگشتان پا، سپس مایل به آبی، و دوباره قرمز شدن و بازگشت آنها به حالت طبیعی خود گردد. علت تنگی ناگهانی شریان ها، وازواسپاسم نامیده می شود.

استرس یا تغییر در درجه حرارت می تواند باعث وازواسپاسم گردد، که معمولا به دیگر شرایط سلامتی منجر نمی شود. پدیده رینود ممکن است به آرتریت روماتوئید، بیماری شوگرن یا مشکلات تیروئید مربوط شود.

درد پاشنه

شایع ترین علت درد پاشنه التهاب پلانتار فاسیا، التهابی است که در محل اتصال رباط بلند به استخوان پاشنه می باشد. درد ممکن است بیشتر زمانی باشد که شما از خواب بیدار می شوید و بر روی پای خود با تغییر موقعیت، فشار وارد می آورید.

آرتروز، ورزش بیش از حد و کفش با اتصالات ضعیف همچنین می توانند باعث درد پاشنه، به عنوان التهاب تاندون شوند. علل با شیوع کمتر درد پاشنه پا عبارتند از یک زائده استخوانی در پایین پاشنه پا، عفونت استخوان، تومور و یا شکستگی.

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

کمبود ویتامین D در بدن معمولا با درد و ضعف و خستگی زیاد همراه است. در این میان ممکن است درد در قسمت اسکلتی- عضلانی نیز در قسمت های مختلف بدن مشاهده گردد. دردهای پاشنه و پیرامون پاشنه ممکن است به دلیل کمبود منیزم نیز اتفاق بیفتد.

درد روی پای چپ نشانه چیست؟

آسیب دیدگی، استفاده بیش از حد یا شرایطی که باعث التهاب هر یک از استخوان ها، رباط ها یا تاندون های پا می شود، باعث درد پا می گردد. آرتریت یکی از چندین علت درد روی پا است. آسیب دیدگی اعصاب پاها ممکن است منجر به درد شدید سوزش، بی حسی یا سوزن سوزن شدن (نوروپاتی محیطی) شود.

کشیدن پا

گاهی اوقات اولین نشانه از یک مشکل، تغییر در مسیری است که شما راه می روید به عنوان مثال: قدم های بزرگتر برداشتن و کمی پا را کشیدن. کشش پا ممکن است ناشی از از دست دادن آرام احساس طبیعی در پای شما باشد، که در اثر آسیب دیدگی عصب محیطی حاصل می شود. حدود ۳۰ درصد از این موارد با دیابت مرتبط می باشد.

آسیب عصبی همچنین می تواند به علت عفونت، کمبود ویتامین و اعتیاد به الکل نیز رخ دهد. در بسیاری از موارد، هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث آسیب عصبی می شود. دیگر علل ممکن برای کشیدن پا مشکلات همراه با مغز و نخاع، و یا عضلات است.

انگشتان پای چماقی

در انگشتان پای چماقی شکل، فرم طبیعی انگشتان (و اغلب انگشتان) تغییر می کند. ناخن ها گرد رو به سمت بالا و رو به پایین منحنی هستند. بیماری های ریوی شایع ترین علت زمینه ای می باشند، اما آن ها همچنین می توانند با بیماری های قلبی، کبدی و اختلالات گوارشی، و یا برخی عفونت ها ایجاد شوند.

گاهی اوقات، این حالت در خانواده های بدون هر گونه بیماری زمینه ای نیز به وجود می آید.لازم به ذکر است که یکی از بیماری های قلبی، گرفتگی عروق قلب می باشد که با آنژیوگرافی قابل تشخیص می باشد. پس هر گاه چنین علائمی در انگشتان پای خود مشاهده کردید، یکی از احتمالات را گرفتگی عروق قلب بدانید.

در صورتیکه پس از آنژیوگرافی، پزشک تشخیص دهد که دچار گرفتگی رگهای قلبی هستید، آنژیوپلاستی راه درمان این بیماری خواهد بود.

حتما بخوانید: همه چیز را درباره آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ برای خواندن، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

تورم پا

اینحالت معمولا یک شرایط موقتی ناشی از ایستادن بیش از حد طولانی و یا یک پرواز طولانی مدت است. احتمال تورم پا به خصوص اگر شما حامله باشید، بیشتر است. در مقابل، پایی که متورم باقی بماند، می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی پزشکی باشد که ممکن است بعلت گردش خون ضعیف، یک مشکل در سیستم لنفاوی، یا لخته خون ایجاد شده باشد. اختلال کلیه و یا کم کاری غده تیروئید نیز می تواند باعث ایجاد تورم شود. اگر شما تورم مداوم پای خود را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

سوزش پا

احساس سوزش در پای مبتلایان به دیابت با آسیب عصب محیطی، موقعیتی شایع می باشد. همچنین سوزش پا می تواند از کمبود ویتامین B، پای ورزشکاران، بیماری مزمن کلیه، گردش خون ضعیف در پاها و بیماری شریان های محیطی یا کم کاری تیروئید نیز ایجاد شود.

زخم هایی که التیام نمی یابند

زخم پایی که بهبود نمی یابد یک علامت هشدار دهنده عمده برای دیابت می باشد. دیابت می تواند احساس در پاها، گردش خون و بهبود زخم های عادی را مختل نماید، بنابراین حتی یک تاول می تواند یک زخم عمیق را ایجاد نماید. کسانی که دچار زخم شده اند همچنین مستعد ابتلا به عفونت می باشند.

بنابراین بیماران دیابتی باید پاهای خود را شسته و خشک نمایند و آنها را برای وجود زخم هر روز بررسی نمایند. بهبودی زخم به آهستگی می تواند بیانگر گردش خون ضعیف ناشی از شرایطی مانند بیماری عروق محیطی باشد.

درد در انگشت شست پا

نقرس یک علت مشهور درد ناگهانی در مفصل انگشت شست پاست، که با قرمزی و تورم همراه است (دیده می شود). آرتروز علت دیگری است که موجب درد و تورم می گردد. اگر مفصل سفت و سخت گردد، ممکن است شست قادر به خم کردن نباشد که این مورد یک عارضه آرتریتی است.

در این عارضه یک زائده استخوانی ایجاد می شود. در نهایت، پای چمنی دردی است که در ورزشکاران، به خصوص کسانی که بر روی سطوح سخت بازی می کنند، ظاهر می شود. پای چمنی به دنبال آسیب دیدن رباط های اطراف مفصل ایجاد می شود.

درد در انگشتان پای کوچکتر

اگر شما در حال راه رفتن احساس می کنید که بر روی سنگ مرمر راه می روید، و یا اگر درد سوختگی در پا به انگشتان پا منتشر شود، ممکن است نوروم مورتون و یا ضخیم شدن بافت اطراف اعصاب که معمولا بین انگشتان سوم و چهارم پا است را داشته باشید. اینحالت هشت تا ۱۰ برابر در زنان نسبت به مردان بیشتر است. این بیماری توسط آسیب یا فشار بیش از حد بر روی انگشتان پا ایجاد می شود.

خارش پا

خارش و یا پوسته پوسته شدن ممکن است در پای ورزشکاران بر اثر یک عفونت قارچی شایع ایجاد شود. یک واکنش و یا حساسیت نسبت به مواد شیمیایی یا محصولات مراقبت از پوست به نام درماتیت تماسی می تواند باعث خارش، همراه با قرمزی و خشک شدن تکه ای پا گردد.

اگر ناحیه خارش روی پوست پا، ضخیم و جوش مانند گردد، ممکن است نشانه ای از پسوریازیس باشد که در واقع واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است. استفاده از برخی کرم ها می تواند این علائم را کاهش دهد.

پنجه ای شدن انگشت پا

این بدشکلی پا می تواند به دنبال پوشیدن کفش تنگ و فشردن انگشتان پا ایجاد گردد و یا بعلت یک بیماری که به اعصاب آسیب وارد می کند، مانند دیابت، اعتیاد به الکل، یا دیگر اختلالات عصبی بروز نماید. برای درمان بدشکلی پا ممکن است به کفش های طبی ویژه و یا حتی عمل جراحی نیاز داشته باشید.

اسپاسم پا

یک درد شدید ناگهانی در پا نشانه یک اسپاسم عضلانی و یا گرفتگی عضلات می باشد که ممکن است بیش از چند دقیقه طول بکشد. کار زیاد و خستگی عضلانی علل شایع آن هستند. علل دیگر شامل گردش خون ضعیف، کم آبی بدن و یا عدم تعادل در پتاسیم، منیزیم، کلسیم، و یا سطح ویتامین D در بدن است.

سطح هورمون در حال تغییر ناشی از بارداری و یا اختلالات تیروئید نیز ممکن است سبب اسپاسم عضلانی پا شوند. اگر اسپاسم ساق پا مکرر و شدید باشد، به پزشک خود مراجعه کنید. تمرینات تقویتی و کششی می تواند به خستگی عضلانی کمک کند.

لکه های تیره بر روی پا

ملانوم، خطرناک ترین شکل سرطان پوست است که می تواند در مناطقی که به طور منظم در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرند، ایجاد گردد. ملانوم حتی می تواند زیر ناخن نیز مانند یک نقطه سیاه و سفید ظاهر گردد.

ناخن های زرد پا

ناخن پای شما اطلاعات بسیاری در مورد سلامت کلی به شما می دهد. عفونت قارچی ناخن پا اغلب باعث زردی و ضخیم شدن آن می گردد. ناخن های زرد ضخیم، می توانند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای از جمله ادم لنفاوی (تورم مربوط به سیستم لنفاوی)، مشکلات ریوی، پسوریازیس و یا آرتریت روماتوئید باشند.

ناخن های قاشقی شکل پا

گاهی اوقات آسیب به ناخن ها یا قرار گرفتن در معرض مکرر حلال های نفتی می تواند یک شکل قاشق مانند مقعر در ناخن ایجاد نماید. با این حال، کمبود آهن نیز می تواند این شکل غیر معمول را ایجاد نماید.

ناخن های سفید

آسیب به ناخن ها یا بیماری در هر نقطه از بدن می تواند مناطق سفید رنگی در ناخن ها ایجاد کند. اگر تمام یا قسمتی از ناخن از منطقه بستر ناخن از هم جدا گردد، می تواند سفید به نظر برسد و ممکن است به علت صدمه، عفونت ناخن یا پسوریازیس باشد.

اگر ناخن سالم و بیشتر آن سفید است، می تواند گاهی اوقات نشانه ای از یک بیماری جدی تر از جمله بیماری کبد، نارسایی احتقانی قلب یا بیماری کلیوی باشد. با تیم مراقبت سلامتی تان در مورد نگرانی هایتان صحبت کنید.

حفراتی روی ناخن

ایجاد حفره یا ظاهری سوراخ مانند در سطح ناخن، توسط یک اختلال در رشد ناخن ایجاد می شود. این عارضه نیمی از افراد مبتلا به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد.

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.5/5 - (270 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وطن جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بعضی اوقات قسمت درونی آرنج دستم یک دردی میگرفت ولی الان خوب شده الان از مچ دست چپم درد میگیره ادامه دار و بصورت کلی نیست و الان یک روز هست از پایین پا قسمت گوشتی انگشت بزرگم پای راستم درد میکنه انگار یک استخوان اونجاس ...میخواستم بدونم درد مچ دستم منشا قلبی داره؟ و هم چنین درد پا ؟ ممنون از لطفتون چون به خاطر کرونا بیرون نمیریم اینجا پرسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   احتمالا عصب در مسیر درگیره

   بعد از برطرف شدن شرایط به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Reza جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام...... علت قرمزی و درد پشت ساق پا چیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام متاسفانه به این شکل نمیشه نظر داد باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر باران جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  حدود دو ماهی هست اینجوری ام و بشدت نوک انگشت پای شستم میسوزه
  پای راستم کمتره ولی چپ خیلی بیشتره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

    سلام احتمالا عصب پا در مسیرش درگیر هست به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر بیتا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دو روز میشه که پاشنه پای چپم از درون درد میکنه.وقتی نشسته هستم دردی نداره.حتی وقتی پاشنه پامو با دست فشار میدم هم درد چندانی احساس نمیکنم .اما وقتی پامو رو زمین میذارم خیلی درد میگیره.۱۸ سالمه وسابقه هیچ گونه بیماری ندارم .همینطور اخیرا فعالیت ورزشی یا مورد خاصی که باعث اسیب بشه انجام ندادم.
  میخوام بدونم مشکل چیه؟
  پیشاپیش از شما سپاسگزارم????
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام فعلا مسکن مثل ژلوفن هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و در صورت ادامه درد و عدم به ارتوپد مراجعه کنید

 • تصویر کاربر ش یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دختری هستم ۱۹ساله از مهر سال گذشته کم کم لکه های نامتقارن قرمز با داخل سفید رنگ از زانو هر دو پا تا مچ پا به تدریج ایجاد شد که از اردیبهشت امسال بدون دارو کامل از بین رفت ولی گاهی با استرس لکه های قرمز روی دست، سینه پا و کف پا ایجاد ولی با کم شدن استرس از بین می‌رود از یکشنبه ۱۸اسفنددرد شدیدغیر مداوم دو انگشت کناری شست پای راست همراه با کبودی که با قطع شدن درد کبودی از بین می رود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   باید حتما  با متخصص پوست و روماتولوژیست مشورت کنید

   عکس ضایعه را هم بفرستید که من هم ببینم تا بتونم کمکتون کنم

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر روزتون بخیر،بدون مقدمه سوالم رو عرض میکنم به خدمتتون،من گاها نقطه ای بدنم درد میگیره از قسمت قفسه سینه سمت چپ‌محل قلبم شروع میشه که در به صورت نقطه ای حس میشه..جوری که وقتی میخام عمل دم رو انجام بدم قلبم‌و یا اون نقطه ی درد بشدت تشدید میشه ومن برای این مشکلم مجبورم ۴ دقیقه ای تنفس نکنم وبعد کم کم دردم قرو کش میکنه این دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟و جدیدا هم کف پای چپم قسمت گودی کف پام دردی بصورت نقطه ای مکرر درد میگیره
  ممنون میمش پاسخ بدید ????❤
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام 

   درد نقطه‌ای معمولاً قلبی نیست و  دردهای نقطه‌ای معمولاً منشأ عصبی عضلانی داره

 • تصویر کاربر باران یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 150 مشاهده پرسش
  باسلام
  من۳۵سالمه و خانه دار هستم.مدت۳ماه هست که وقتی کفش می پوشم انگشت کوچک پام(بیشتر پای چپ) درد میگیره انگار یک رگ جابجا میشه.گاهی در حالت استراحت هم تیر میکشه.(کفش طبی استفاده میکنم) نمیدونم مشکل چی هست؟ به چه پزشکی باید مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   ممکنه نقرس باشه

   به روماتولوژیست مراجعه کنید

 • تصویر کاربر گلاره یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام چند ماهی هست که به طور پراکنده پاهام دچار سوزش و خارش میشن که واقعا اذیت کنندس ولی الان میتونم بگم که اکثر اوقات هنگام خواب با خارش شدید کف پام از خواب بیدار میشم که طولانی هم هست.سایقه آدنوم هیپوفیز و کم کاری تیروئید هم دارم.دستام هم گاهی اوقات دچار سوزش و درد میشن ولی خفیف
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید از نظر نوروپاتی یا درگیدی عصب بررسی بشید

   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

   ممکنه جز عوارض بیماریتونوهم باشه

   حتما با متخصص غدد تون هم مشورت کنید

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام،. اقای دکتر من بعضیه شبا کل بدنم تیکه تیکه سوزن سوزن میشه و تکون که میخورم بدتر میشه، دلیلش رو میتونید بگید ممنون خیلی هم میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام احتمالاً اضطراب دارید اگر اصرار دارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر است را ندارید یا علائمتون ادامه پیدا کرد جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام
   احتمالاً اضطراب دارید اگر اضطرابددارید به روانپزشک مراجعه کنید و اگر  علائمتون ادامه پیدا کرد جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ستاره جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  درود خسته نباشید.
  بچه خواهرم 4 سالشه و لکه تیره کنار انگشت پا ،کتفش و کشاله رانش هست لکه ها شکل هم و سایزای مختلفن اول کنار انگشت پاش دراومد بعد کتف و جدیدا هم رانش.آیا ممکنه یکی از انواع ملانوم باشه؟چکار باید کرد.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بعیده 

   ولی برخی بیماریهای مهم مادرزادی باعث این تغییر رنگ ها میشه

   حتما به پزشک مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر