دکتر محمد حسین نجفی

وقتی بدن آژیر خطر خود را بر روی پا نشان میدهد.

پا عضوی که با آن حرکت می کنید به قدری اهمیت دارد که آن را قلب دوم انسان نامیده اند. آیا می دانستید که درد پا، تورم، اسپاسم پا و حتی برخی تغییر شکل انگشتان پا در حقیقت نشانه ای از زنگ خطر یک بیماری در بدن ما هستند؟

پای سرد

اگر انگشتان پای شما همیشه سرد می باشد، یک دلیل آن می تواند ناشی از جریان خون ضعیف باشد. مشکل گردش خون گاهی اوقات با سیگار کشیدن، فشار خون بالا، یا بیماری های قلبی مرتبط است. آسیب عصبی ناشی از دیابت کنترل نشده همچنین می تواند باعث احساس سردی در پای شما گردد. دیگر علل ممکن شامل کم کاری تیروئید و کم خونی می باشد. پزشک می تواند برای هر گونه مشکلات اساسی شما را بررسی نماید.

درد پا

هنگامی که پا پس از یک روز طولانی درد بگیرد، شما فقط ممکن است به کفش های خود ناسزا بگویید. از هر ۱۰ زن هشت نفر بیان می کنند که کفش های آنان آسیب دیده است. اما دردی که به علت پوشیدن یک کفش پاشنه بلند نباشد، می تواند از یک شکستگی و یا یک شکاف کوچک در استخوان پدید آمده باشد.

یک علت احتمالی: انجام ورزش های بیش از حد شدید، به خصوص ورزش های پرشی تاثیرگذار مانند بسکتبال و دوندگی در مسافت های طولانی و همچنین وجود استخوان های ضعیف ناشی از پوکی استخوان این خطر را افزایش می دهد.

انگشتان پا به رنگ قرمز، سفید، و آبی

بیماری رینود می تواند باعث سفید شدن انگشتان پا، سپس مایل به آبی، و دوباره قرمز شدن و بازگشت آنها به حالت طبیعی خود گردد. علت تنگی ناگهانی شریان ها، وازواسپاسم نامیده می شود.

استرس یا تغییر در درجه حرارت می تواند باعث وازواسپاسم گردد، که معمولا به دیگر شرایط سلامتی منجر نمی شود. پدیده رینود ممکن است به آرتریت روماتوئید، بیماری شوگرن یا مشکلات تیروئید مربوط شود.

درد پاشنه

شایع ترین علت درد پاشنه التهاب پلانتار فاسیا، التهابی است که در محل اتصال رباط بلند به استخوان پاشنه می باشد. درد ممکن است بیشتر زمانی باشد که شما از خواب بیدار می شوید و بر روی پای خود با تغییر موقعیت، فشار وارد می آورید.

آرتروز، ورزش بیش از حد و کفش با اتصالات ضعیف همچنین می توانند باعث درد پاشنه، به عنوان التهاب تاندون شوند. علل با شیوع کمتر درد پاشنه پا عبارتند از یک زائده استخوانی در پایین پاشنه پا، عفونت استخوان، تومور و یا شکستگی.

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

کمبود ویتامین D در بدن معمولا با درد و ضعف و خستگی زیاد همراه است. در این میان ممکن است درد در قسمت اسکلتی- عضلانی نیز در قسمت های مختلف بدن مشاهده گردد. دردهای پاشنه و پیرامون پاشنه ممکن است به دلیل کمبود منیزم نیز اتفاق بیفتد.

درد روی پای چپ نشانه چیست؟

آسیب دیدگی، استفاده بیش از حد یا شرایطی که باعث التهاب هر یک از استخوان ها، رباط ها یا تاندون های پا می شود، باعث درد پا می گردد. آرتریت یکی از چندین علت درد روی پا است. آسیب دیدگی اعصاب پاها ممکن است منجر به درد شدید سوزش، بی حسی یا سوزن سوزن شدن (نوروپاتی محیطی) شود.

کشیدن پا

گاهی اوقات اولین نشانه از یک مشکل، تغییر در مسیری است که شما راه می روید به عنوان مثال: قدم های بزرگتر برداشتن و کمی پا را کشیدن. کشش پا ممکن است ناشی از از دست دادن آرام احساس طبیعی در پای شما باشد، که در اثر آسیب دیدگی عصب محیطی حاصل می شود. حدود ۳۰ درصد از این موارد با دیابت مرتبط می باشد.

آسیب عصبی همچنین می تواند به علت عفونت، کمبود ویتامین و اعتیاد به الکل نیز رخ دهد. در بسیاری از موارد، هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث آسیب عصبی می شود. دیگر علل ممکن برای کشیدن پا مشکلات همراه با مغز و نخاع، و یا عضلات است.

انگشتان پای چماقی

در انگشتان پای چماقی شکل، فرم طبیعی انگشتان (و اغلب انگشتان) تغییر می کند. ناخن ها گرد رو به سمت بالا و رو به پایین منحنی هستند. بیماری های ریوی شایع ترین علت زمینه ای می باشند، اما آن ها همچنین می توانند با بیماری های قلبی، کبدی و اختلالات گوارشی، و یا برخی عفونت ها ایجاد شوند.

گاهی اوقات، این حالت در خانواده های بدون هر گونه بیماری زمینه ای نیز به وجود می آید.لازم به ذکر است که یکی از بیماری های قلبی، گرفتگی عروق قلب می باشد که با آنژیوگرافی قابل تشخیص می باشد. پس هر گاه چنین علائمی در انگشتان پای خود مشاهده کردید، یکی از احتمالات را گرفتگی عروق قلب بدانید.

در صورتیکه پس از آنژیوگرافی، پزشک تشخیص دهد که دچار گرفتگی رگهای قلبی هستید، آنژیوپلاستی راه درمان این بیماری خواهد بود.

حتما بخوانید: همه چیز را درباره آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ برای خواندن، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

تورم پا

اینحالت معمولا یک شرایط موقتی ناشی از ایستادن بیش از حد طولانی و یا یک پرواز طولانی مدت است. احتمال تورم پا به خصوص اگر شما حامله باشید، بیشتر است. در مقابل، پایی که متورم باقی بماند، می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی پزشکی باشد که ممکن است بعلت گردش خون ضعیف، یک مشکل در سیستم لنفاوی، یا لخته خون ایجاد شده باشد. اختلال کلیه و یا کم کاری غده تیروئید نیز می تواند باعث ایجاد تورم شود. اگر شما تورم مداوم پای خود را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

سوزش پا

احساس سوزش در پای مبتلایان به دیابت با آسیب عصب محیطی، موقعیتی شایع می باشد. همچنین سوزش پا می تواند از کمبود ویتامین B، پای ورزشکاران، بیماری مزمن کلیه، گردش خون ضعیف در پاها و بیماری شریان های محیطی یا کم کاری تیروئید نیز ایجاد شود.

زخم هایی که التیام نمی یابند

زخم پایی که بهبود نمی یابد یک علامت هشدار دهنده عمده برای دیابت می باشد. دیابت می تواند احساس در پاها، گردش خون و بهبود زخم های عادی را مختل نماید، بنابراین حتی یک تاول می تواند یک زخم عمیق را ایجاد نماید. کسانی که دچار زخم شده اند همچنین مستعد ابتلا به عفونت می باشند.

بنابراین بیماران دیابتی باید پاهای خود را شسته و خشک نمایند و آنها را برای وجود زخم هر روز بررسی نمایند. بهبودی زخم به آهستگی می تواند بیانگر گردش خون ضعیف ناشی از شرایطی مانند بیماری عروق محیطی باشد.

درد در انگشت شست پا

نقرس یک علت مشهور درد ناگهانی در مفصل انگشت شست پاست، که با قرمزی و تورم همراه است (دیده می شود). آرتروز علت دیگری است که موجب درد و تورم می گردد. اگر مفصل سفت و سخت گردد، ممکن است شست قادر به خم کردن نباشد که این مورد یک عارضه آرتریتی است.

در این عارضه یک زائده استخوانی ایجاد می شود. در نهایت، پای چمنی دردی است که در ورزشکاران، به خصوص کسانی که بر روی سطوح سخت بازی می کنند، ظاهر می شود. پای چمنی به دنبال آسیب دیدن رباط های اطراف مفصل ایجاد می شود.

درد در انگشتان پای کوچکتر

اگر شما در حال راه رفتن احساس می کنید که بر روی سنگ مرمر راه می روید، و یا اگر درد سوختگی در پا به انگشتان پا منتشر شود، ممکن است نوروم مورتون و یا ضخیم شدن بافت اطراف اعصاب که معمولا بین انگشتان سوم و چهارم پا است را داشته باشید. اینحالت هشت تا ۱۰ برابر در زنان نسبت به مردان بیشتر است. این بیماری توسط آسیب یا فشار بیش از حد بر روی انگشتان پا ایجاد می شود.

خارش پا

خارش و یا پوسته پوسته شدن ممکن است در پای ورزشکاران بر اثر یک عفونت قارچی شایع ایجاد شود. یک واکنش و یا حساسیت نسبت به مواد شیمیایی یا محصولات مراقبت از پوست به نام درماتیت تماسی می تواند باعث خارش، همراه با قرمزی و خشک شدن تکه ای پا گردد.

اگر ناحیه خارش روی پوست پا، ضخیم و جوش مانند گردد، ممکن است نشانه ای از پسوریازیس باشد که در واقع واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است. استفاده از برخی کرم ها می تواند این علائم را کاهش دهد.

پنجه ای شدن انگشت پا

این بدشکلی پا می تواند به دنبال پوشیدن کفش تنگ و فشردن انگشتان پا ایجاد گردد و یا بعلت یک بیماری که به اعصاب آسیب وارد می کند، مانند دیابت، اعتیاد به الکل، یا دیگر اختلالات عصبی بروز نماید. برای درمان بدشکلی پا ممکن است به کفش های طبی ویژه و یا حتی عمل جراحی نیاز داشته باشید.

اسپاسم پا

یک درد شدید ناگهانی در پا نشانه یک اسپاسم عضلانی و یا گرفتگی عضلات می باشد که ممکن است بیش از چند دقیقه طول بکشد. کار زیاد و خستگی عضلانی علل شایع آن هستند. علل دیگر شامل گردش خون ضعیف، کم آبی بدن و یا عدم تعادل در پتاسیم، منیزیم، کلسیم، و یا سطح ویتامین D در بدن است.

سطح هورمون در حال تغییر ناشی از بارداری و یا اختلالات تیروئید نیز ممکن است سبب اسپاسم عضلانی پا شوند. اگر اسپاسم ساق پا مکرر و شدید باشد، به پزشک خود مراجعه کنید. تمرینات تقویتی و کششی می تواند به خستگی عضلانی کمک کند.

لکه های تیره بر روی پا

ملانوم، خطرناک ترین شکل سرطان پوست است که می تواند در مناطقی که به طور منظم در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرند، ایجاد گردد. ملانوم حتی می تواند زیر ناخن نیز مانند یک نقطه سیاه و سفید ظاهر گردد.

ناخن های زرد پا

ناخن پای شما اطلاعات بسیاری در مورد سلامت کلی به شما می دهد. عفونت قارچی ناخن پا اغلب باعث زردی و ضخیم شدن آن می گردد. ناخن های زرد ضخیم، می توانند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای از جمله ادم لنفاوی (تورم مربوط به سیستم لنفاوی)، مشکلات ریوی، پسوریازیس و یا آرتریت روماتوئید باشند.

ناخن های قاشقی شکل پا

گاهی اوقات آسیب به ناخن ها یا قرار گرفتن در معرض مکرر حلال های نفتی می تواند یک شکل قاشق مانند مقعر در ناخن ایجاد نماید. با این حال، کمبود آهن نیز می تواند این شکل غیر معمول را ایجاد نماید.

ناخن های سفید

آسیب به ناخن ها یا بیماری در هر نقطه از بدن می تواند مناطق سفید رنگی در ناخن ها ایجاد کند. اگر تمام یا قسمتی از ناخن از منطقه بستر ناخن از هم جدا گردد، می تواند سفید به نظر برسد و ممکن است به علت صدمه، عفونت ناخن یا پسوریازیس باشد.

اگر ناخن سالم و بیشتر آن سفید است، می تواند گاهی اوقات نشانه ای از یک بیماری جدی تر از جمله بیماری کبد، نارسایی احتقانی قلب یا بیماری کلیوی باشد. با تیم مراقبت سلامتی تان در مورد نگرانی هایتان صحبت کنید.

حفراتی روی ناخن

ایجاد حفره یا ظاهری سوراخ مانند در سطح ناخن، توسط یک اختلال در رشد ناخن ایجاد می شود. این عارضه نیمی از افراد مبتلا به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد.

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.5/5 - (275 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام پسری ۲۳ ساله هستم از حدود ۸ ماه پیش متوجه قرمزی و تیره شدن انگشتان پاهایم شدم و از آن موقع به متخصصهای زیادی مراجعه کردم و آزمایشات و بررسیهای مختلف انجام دادم که خدا رو شکر همه منفی بودن و مشکلی نشون ندادن به دکتر قلب هم مراجعه کردم و اکو و نوار قلبی و سونوگرافی رنگی از پاها انجام دادم که مشکلی نداشت ولی مشکل من برطرف نشده و نگرانم که خدای نکرده لخته در رگهایم وجود داشته باشد لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۳ دی ۰( 1 سال پیش)
   احتمالا از نظر قلبی مشکلی نباشد ولی یک متخصص روماتولوژی شما را ببیند و معاینه کند
 • تصویر کاربر فرح دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  درود.چند روزی‌ست پاشنه پا بویژه راست و انگشتان پا درد بسیار شدیدی دارم.دوسال پیش آنژیوگرافی شدم و نتیجه اسپاسم شدید عروق اعلام شد. لطفا بفرمائید دلیل این درد چه می‌تواند باشد.البته دوران قاعدگی درد بیشتر است بقیه زمان‌ها بسیار کم و بندرت درد در نقاطی که عرض کردم، دارم. متشکرم از توجه و پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   ممکن است درد عضلانی باشد اگر هم چنان ادامه دار شد یک متخصص نبض پایتان را معاینه کند
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۳۹ سالمه و مرد هستم سه ماهه پیش بعلت بریدگی جراحی پیوند رگ انگشت دستم را داشتم و دوهفته روزی یک عدد آسپرین ۳۲۵ و یک آمپول دور ناف رقیق کننده خون استفاده میکردم الان حدودا یکماه در پاهافقط پاها و انگشتان پاها احساس ضعف و کمی درد و ورم دارم چند روز هست چند روز کلا ناپدید میشه دوباره بر میگرده نمیدونم به جراحی که داشتم مربوطه یا نه یا اصلا مهمه یا نه . شبا موقع خواب بیشتر ضعف میره و اذیتم میکنه توی پاهام هم احساس گرمی میکنم همش دوست دارم پاهام رو با آب یخ بشورم
  لطفا راهنمایی کنید
  پیام بدید بهم لطفا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   اینها خیلی به قلب مربوط نیست ولی یک بار محض اطمینان نبض پایتان را پزشک معاینه کند
 • تصویر کاربر فریدون پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 294 مشاهده پرسش
  باسلام وتشکرازجنابتان که وقت شریف خودتان را صرف پاسخ بسوالات ما میفرمایید ؛ درپای چپ من ازشب گذشته دردشدیدی بوجود آمده که به محض شروع درد موجب بیدارشدن ازخواب شده ؛ والان هم که ظهر هست همچنان درد بصورت بریده بریده ایجاد میشود بطوریکه احساس میکنم با مته بزرگی پایم را اززیر انگشتان 3 و4 سوراخ میکنند و درد آن تا کتف وحتی گردنم انتقال مییابد . بنده 66 سال دارم وازجانبازان شیمیایی و درحال حاضر اسپری سروتاید وقرص لوزار25 وasa80 استفاده تصویر آزمایش جدید رابپیوست تقدیم میدارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   احتمال اینکه منشا درد عضلانی و استخوانی باشد زیاد است ولی اگر با مسکن و استراحت و ماساژ گرم بهتر نشد یک بار یک پزشک نبض پایتان را معاینه کند. اگر هم الان احساس سرما در پا دارید که بهتر است یک پزشک معاینه کند
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  انگشتان پام چند روزه خارش شدیدی گرفتن کفشم هم عوض کردم ولب هنوز همونجوره
  اتگشت کوچک پام ک قرمز ومتروم شده وشدیدا میخاره.
  چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   به متخصص پوست مراجعه کنید
 • تصویر کاربر دیبا پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام و درود جناب دکتر مامانم مهمان من در جزیره کیش هست و حدود یک هفته است که پاهاشون از مچ قرمز میشه دیابت هم دارند با فشار خونه یکبار هم انژیو قلب شدن و ناراحتی معده هم دارند وقتی پاشون رو با روغن سیاه دانه ماساژ میدم خوبه ولی وقتی ماساژ نمیدم دوباره قرمز تیره رو به کبودی مخصوصا کف پاشون و انگشتهای پاشون امروز یکم سفید شده بود یک سفید عجیب بی خون بعد با ماساژ همه یک دست شد اما دوباره که ماساژ رو قطع کردم باز رو به کبودی رفت متاسفانه جزیره کیش از نظر پزشکی بسیار فقیر هست و ما امکانات بسیار کمی داریم دستور بدید باید چکار کنم در ضمن مامانم تنگی نفس داره و اسپرس استفاده میکنه و یکبار ریه اش اب اورده و ذات الریه هم شده و برونشیت شدید هم داره خلاصه فکر کنم اوضاعش خرابه چون با وضع کرونا بیمارستان بردنشون خیلی خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۵ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   این شرایط طوری نیست که بشود در منزل مراقبت کرد حتمن باید یک بار یک متخصص قلب از نزدیک ببیند و معاینه کند
 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. من 18سالمه و یه زخم روی انگشت کوچیک پام دارم که تقریبا سه ماهه اینجاست و خوب نمیشه اما چون درد نداشت پی گیرش نبودم این مقاله شما رو که خوندم گفته بودید زخم احتمال داره بخاطر دیابت باشه من نمیدونم دیابت دارم یا نه از علائم دیگه هم سردی پا رو دارم اینم تو مقاله گفته بودید عکس زخمو براتون میفرستم خیلی چیز مهمیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   این را به یک متخصص پوست نشان بدهید بعید است اولین علامت دیابت زخم پا باشد احتمالن علت دیگری دارد
 • تصویر کاربر احسان سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  باسلام پای چپ دچار دردی سوزنی وکدر دارد که دقیقا از قسمت پنجه پا به سمت انگشتان پا فقط این مشکل وجود دارد والبته دوماه قسمت لگن وکمر درد داشت وبا رفتن به دکتر مغزو اعصاب ومصرف دارو درد اومد پایین پنجه پا تا نوک انگشت سوزن سوزن وحالت کدر دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   یک بار پزشک نبض های پایتان را معاینه کند
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من دو روزی است که انگشتان پایم قرمز شده است و صبح ها موقع بیدار شدن از خواب قسمت چپ سینه ام در میکند.این روز ها هم زیاد در یک جا مینشینم و تحرک چندانی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر شهسوار یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  باسلام، مادرم دیابتیک هستند، البته دیابتشون تقریبا کنترل شده هست ، حدود ۱۰ساله دیابت دارن، مدتی هست از درد شدید پاها رنج میبرن و دکترها فقط مسکن تجویز میکنن، یک روز پیش با قرمزی انگشت شصت و درد شدید پای چپ مواجه شدیم که با ماساژ در آب گرم و استراحت بهبود یافت، اما حدود چندساعت پیش متوجه شدیم ناخن انگشت شصت پاش کمی کبود شده، تو شهرمون پزشک مجرب نداریم و بعلت کرونا میترسیم شهر دیگه ببریمش، خواهشا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   ممکن است اینها شروع زخم های دیابتی باشد بهترین کار در قدم اول پانسمان و شست و شوی منظم روزانه است، داروهایشان را به خصوص داروهای قند منظم استفاده کنند، پایشان را هم یک متخصص عفونی یا داخلی باید ببیند خدای نکرده اگر شروع زخم باشد حتمن باید درمان مناسب تجویز شود چون ممکن است این عفونت در بدن پخش شود، ببینند اگر عفونت نبود که اصلن خیالتان هم راحت می شود
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر