دکتر محمد حسین نجفی

وقتی بدن آژیر خطر خود را بر روی پا نشان میدهد.

پا عضوی که با آن حرکت می کنید به قدری اهمیت دارد که آن را قلب دوم انسان نامیده اند. آیا می دانستید که درد پا، تورم، اسپاسم پا و حتی برخی تغییر شکل انگشتان پا در حقیقت نشانه ای از زنگ خطر یک بیماری در بدن ما هستند؟

پای سرد

اگر انگشتان پای شما همیشه سرد می باشد، یک دلیل آن می تواند ناشی از جریان خون ضعیف باشد. مشکل گردش خون گاهی اوقات با سیگار کشیدن، فشار خون بالا، یا بیماری های قلبی مرتبط است. آسیب عصبی ناشی از دیابت کنترل نشده همچنین می تواند باعث احساس سردی در پای شما گردد. دیگر علل ممکن شامل کم کاری تیروئید و کم خونی می باشد. پزشک می تواند برای هر گونه مشکلات اساسی شما را بررسی نماید.

درد پا

هنگامی که پا پس از یک روز طولانی درد بگیرد، شما فقط ممکن است به کفش های خود ناسزا بگویید. از هر ۱۰ زن هشت نفر بیان می کنند که کفش های آنان آسیب دیده است. اما دردی که به علت پوشیدن یک کفش پاشنه بلند نباشد، می تواند از یک شکستگی و یا یک شکاف کوچک در استخوان پدید آمده باشد.

یک علت احتمالی: انجام ورزش های بیش از حد شدید، به خصوص ورزش های پرشی تاثیرگذار مانند بسکتبال و دوندگی در مسافت های طولانی و همچنین وجود استخوان های ضعیف ناشی از پوکی استخوان این خطر را افزایش می دهد.

انگشتان پا به رنگ قرمز، سفید، و آبی

بیماری رینود می تواند باعث سفید شدن انگشتان پا، سپس مایل به آبی، و دوباره قرمز شدن و بازگشت آنها به حالت طبیعی خود گردد. علت تنگی ناگهانی شریان ها، وازواسپاسم نامیده می شود.

استرس یا تغییر در درجه حرارت می تواند باعث وازواسپاسم گردد، که معمولا به دیگر شرایط سلامتی منجر نمی شود. پدیده رینود ممکن است به آرتریت روماتوئید، بیماری شوگرن یا مشکلات تیروئید مربوط شود.

درد پاشنه

شایع ترین علت درد پاشنه التهاب پلانتار فاسیا، التهابی است که در محل اتصال رباط بلند به استخوان پاشنه می باشد. درد ممکن است بیشتر زمانی باشد که شما از خواب بیدار می شوید و بر روی پای خود با تغییر موقعیت، فشار وارد می آورید.

آرتروز، ورزش بیش از حد و کفش با اتصالات ضعیف همچنین می توانند باعث درد پاشنه، به عنوان التهاب تاندون شوند. علل با شیوع کمتر درد پاشنه پا عبارتند از یک زائده استخوانی در پایین پاشنه پا، عفونت استخوان، تومور و یا شکستگی.

درد پاشنه پا و کمبود ویتامین

کمبود ویتامین D در بدن معمولا با درد و ضعف و خستگی زیاد همراه است. در این میان ممکن است درد در قسمت اسکلتی- عضلانی نیز در قسمت های مختلف بدن مشاهده گردد. دردهای پاشنه و پیرامون پاشنه ممکن است به دلیل کمبود منیزم نیز اتفاق بیفتد.

درد روی پای چپ نشانه چیست؟

آسیب دیدگی، استفاده بیش از حد یا شرایطی که باعث التهاب هر یک از استخوان ها، رباط ها یا تاندون های پا می شود، باعث درد پا می گردد. آرتریت یکی از چندین علت درد روی پا است. آسیب دیدگی اعصاب پاها ممکن است منجر به درد شدید سوزش، بی حسی یا سوزن سوزن شدن (نوروپاتی محیطی) شود.

کشیدن پا

گاهی اوقات اولین نشانه از یک مشکل، تغییر در مسیری است که شما راه می روید به عنوان مثال: قدم های بزرگتر برداشتن و کمی پا را کشیدن. کشش پا ممکن است ناشی از از دست دادن آرام احساس طبیعی در پای شما باشد، که در اثر آسیب دیدگی عصب محیطی حاصل می شود. حدود ۳۰ درصد از این موارد با دیابت مرتبط می باشد.

آسیب عصبی همچنین می تواند به علت عفونت، کمبود ویتامین و اعتیاد به الکل نیز رخ دهد. در بسیاری از موارد، هیچ کس نمی داند چه چیزی باعث آسیب عصبی می شود. دیگر علل ممکن برای کشیدن پا مشکلات همراه با مغز و نخاع، و یا عضلات است.

انگشتان پای چماقی

در انگشتان پای چماقی شکل، فرم طبیعی انگشتان (و اغلب انگشتان) تغییر می کند. ناخن ها گرد رو به سمت بالا و رو به پایین منحنی هستند. بیماری های ریوی شایع ترین علت زمینه ای می باشند، اما آن ها همچنین می توانند با بیماری های قلبی، کبدی و اختلالات گوارشی، و یا برخی عفونت ها ایجاد شوند.

گاهی اوقات، این حالت در خانواده های بدون هر گونه بیماری زمینه ای نیز به وجود می آید.لازم به ذکر است که یکی از بیماری های قلبی، گرفتگی عروق قلب می باشد که با آنژیوگرافی قابل تشخیص می باشد. پس هر گاه چنین علائمی در انگشتان پای خود مشاهده کردید، یکی از احتمالات را گرفتگی عروق قلب بدانید.

در صورتیکه پس از آنژیوگرافی، پزشک تشخیص دهد که دچار گرفتگی رگهای قلبی هستید، آنژیوپلاستی راه درمان این بیماری خواهد بود.

حتما بخوانید: همه چیز را درباره آنژیوپلاستی عروق کرونر چیست؟ برای خواندن، بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

آنژیوپلاستی عروق کرونر

تورم پا

اینحالت معمولا یک شرایط موقتی ناشی از ایستادن بیش از حد طولانی و یا یک پرواز طولانی مدت است. احتمال تورم پا به خصوص اگر شما حامله باشید، بیشتر است. در مقابل، پایی که متورم باقی بماند، می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی پزشکی باشد که ممکن است بعلت گردش خون ضعیف، یک مشکل در سیستم لنفاوی، یا لخته خون ایجاد شده باشد. اختلال کلیه و یا کم کاری غده تیروئید نیز می تواند باعث ایجاد تورم شود. اگر شما تورم مداوم پای خود را دارید، به پزشک مراجعه کنید.

سوزش پا

احساس سوزش در پای مبتلایان به دیابت با آسیب عصب محیطی، موقعیتی شایع می باشد. همچنین سوزش پا می تواند از کمبود ویتامین B، پای ورزشکاران، بیماری مزمن کلیه، گردش خون ضعیف در پاها و بیماری شریان های محیطی یا کم کاری تیروئید نیز ایجاد شود.

زخم هایی که التیام نمی یابند

زخم پایی که بهبود نمی یابد یک علامت هشدار دهنده عمده برای دیابت می باشد. دیابت می تواند احساس در پاها، گردش خون و بهبود زخم های عادی را مختل نماید، بنابراین حتی یک تاول می تواند یک زخم عمیق را ایجاد نماید. کسانی که دچار زخم شده اند همچنین مستعد ابتلا به عفونت می باشند.

بنابراین بیماران دیابتی باید پاهای خود را شسته و خشک نمایند و آنها را برای وجود زخم هر روز بررسی نمایند. بهبودی زخم به آهستگی می تواند بیانگر گردش خون ضعیف ناشی از شرایطی مانند بیماری عروق محیطی باشد.

درد در انگشت شست پا

نقرس یک علت مشهور درد ناگهانی در مفصل انگشت شست پاست، که با قرمزی و تورم همراه است (دیده می شود). آرتروز علت دیگری است که موجب درد و تورم می گردد. اگر مفصل سفت و سخت گردد، ممکن است شست قادر به خم کردن نباشد که این مورد یک عارضه آرتریتی است.

در این عارضه یک زائده استخوانی ایجاد می شود. در نهایت، پای چمنی دردی است که در ورزشکاران، به خصوص کسانی که بر روی سطوح سخت بازی می کنند، ظاهر می شود. پای چمنی به دنبال آسیب دیدن رباط های اطراف مفصل ایجاد می شود.

درد در انگشتان پای کوچکتر

اگر شما در حال راه رفتن احساس می کنید که بر روی سنگ مرمر راه می روید، و یا اگر درد سوختگی در پا به انگشتان پا منتشر شود، ممکن است نوروم مورتون و یا ضخیم شدن بافت اطراف اعصاب که معمولا بین انگشتان سوم و چهارم پا است را داشته باشید. اینحالت هشت تا ۱۰ برابر در زنان نسبت به مردان بیشتر است. این بیماری توسط آسیب یا فشار بیش از حد بر روی انگشتان پا ایجاد می شود.

خارش پا

خارش و یا پوسته پوسته شدن ممکن است در پای ورزشکاران بر اثر یک عفونت قارچی شایع ایجاد شود. یک واکنش و یا حساسیت نسبت به مواد شیمیایی یا محصولات مراقبت از پوست به نام درماتیت تماسی می تواند باعث خارش، همراه با قرمزی و خشک شدن تکه ای پا گردد.

اگر ناحیه خارش روی پوست پا، ضخیم و جوش مانند گردد، ممکن است نشانه ای از پسوریازیس باشد که در واقع واکنش بیش از حد سیستم ایمنی بدن است. استفاده از برخی کرم ها می تواند این علائم را کاهش دهد.

پنجه ای شدن انگشت پا

این بدشکلی پا می تواند به دنبال پوشیدن کفش تنگ و فشردن انگشتان پا ایجاد گردد و یا بعلت یک بیماری که به اعصاب آسیب وارد می کند، مانند دیابت، اعتیاد به الکل، یا دیگر اختلالات عصبی بروز نماید. برای درمان بدشکلی پا ممکن است به کفش های طبی ویژه و یا حتی عمل جراحی نیاز داشته باشید.

اسپاسم پا

یک درد شدید ناگهانی در پا نشانه یک اسپاسم عضلانی و یا گرفتگی عضلات می باشد که ممکن است بیش از چند دقیقه طول بکشد. کار زیاد و خستگی عضلانی علل شایع آن هستند. علل دیگر شامل گردش خون ضعیف، کم آبی بدن و یا عدم تعادل در پتاسیم، منیزیم، کلسیم، و یا سطح ویتامین D در بدن است.

سطح هورمون در حال تغییر ناشی از بارداری و یا اختلالات تیروئید نیز ممکن است سبب اسپاسم عضلانی پا شوند. اگر اسپاسم ساق پا مکرر و شدید باشد، به پزشک خود مراجعه کنید. تمرینات تقویتی و کششی می تواند به خستگی عضلانی کمک کند.

لکه های تیره بر روی پا

ملانوم، خطرناک ترین شکل سرطان پوست است که می تواند در مناطقی که به طور منظم در معرض نور آفتاب قرار نمی گیرند، ایجاد گردد. ملانوم حتی می تواند زیر ناخن نیز مانند یک نقطه سیاه و سفید ظاهر گردد.

ناخن های زرد پا

ناخن پای شما اطلاعات بسیاری در مورد سلامت کلی به شما می دهد. عفونت قارچی ناخن پا اغلب باعث زردی و ضخیم شدن آن می گردد. ناخن های زرد ضخیم، می توانند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای از جمله ادم لنفاوی (تورم مربوط به سیستم لنفاوی)، مشکلات ریوی، پسوریازیس و یا آرتریت روماتوئید باشند.

ناخن های قاشقی شکل پا

گاهی اوقات آسیب به ناخن ها یا قرار گرفتن در معرض مکرر حلال های نفتی می تواند یک شکل قاشق مانند مقعر در ناخن ایجاد نماید. با این حال، کمبود آهن نیز می تواند این شکل غیر معمول را ایجاد نماید.

ناخن های سفید

آسیب به ناخن ها یا بیماری در هر نقطه از بدن می تواند مناطق سفید رنگی در ناخن ها ایجاد کند. اگر تمام یا قسمتی از ناخن از منطقه بستر ناخن از هم جدا گردد، می تواند سفید به نظر برسد و ممکن است به علت صدمه، عفونت ناخن یا پسوریازیس باشد.

اگر ناخن سالم و بیشتر آن سفید است، می تواند گاهی اوقات نشانه ای از یک بیماری جدی تر از جمله بیماری کبد، نارسایی احتقانی قلب یا بیماری کلیوی باشد. با تیم مراقبت سلامتی تان در مورد نگرانی هایتان صحبت کنید.

حفراتی روی ناخن

ایجاد حفره یا ظاهری سوراخ مانند در سطح ناخن، توسط یک اختلال در رشد ناخن ایجاد می شود. این عارضه نیمی از افراد مبتلا به پسوریازیس را تحت تاثیر قرار می دهد.

نویسنده: دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۴/۵ - (۱۱۰ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شهسوار یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  باسلام، مادرم دیابتیک هستند، البته دیابتشون تقریبا کنترل شده هست ، حدود ۱۰ساله دیابت دارن، مدتی هست از درد شدید پاها رنج میبرن و دکترها فقط مسکن تجویز میکنن، یک روز پیش با قرمزی انگشت شصت و درد شدید پای چپ مواجه شدیم که با ماساژ در آب گرم و استراحت بهبود یافت، اما حدود چندساعت پیش متوجه شدیم ناخن انگشت شصت پاش کمی کبود شده، تو شهرمون پزشک مجرب نداریم و بعلت کرونا میترسیم شهر دیگه ببریمش، خواهشا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   ممکن است اینها شروع زخم های دیابتی باشد بهترین کار در قدم اول پانسمان و شست و شوی منظم روزانه است، داروهایشان را به خصوص داروهای قند منظم استفاده کنند، پایشان را هم یک متخصص عفونی یا داخلی باید ببیند خدای نکرده اگر شروع زخم باشد حتمن باید درمان مناسب تجویز شود چون ممکن است این عفونت در بدن پخش شود، ببینند اگر عفونت نبود که اصلن خیالتان هم راحت می شود
 • تصویر کاربر حاجی یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  با سلام
  نزدیک یکماه هست که از درد انگشتان پای چپ همراه سوزش گزگز و گرم شدن انگشتان رنج می برم علاوه بر این علائم متوجه شدم که از زمان شروع دردها کمی هم دچار تنگی نفس شده ام.
  لطفا راهنمائی بفرمائید و در صورت لزوم باید به چه پزشکی مراجعه کنم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   بهتر است یک متخصص قلب ویزیتتان کند و هم نبض های پایتان را معاینه کنند و اگر صلاح بود نوارقلب و اکو کنند.
 • تصویر کاربر توحید پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.بنده حدود دو ماهی هست که بعد از ورزش های شدید مثل فوتبال بدون وارد شدن ضربه ای از ناحیه روی پای راست احساس درد شدید میکنم بطوریکه قادر به راه رفتن نیستم.امروز حتی ورزشم نکردم اما یه هویی درد شدیدی رو پام اومد و هی زیادتر شد.خواهشن علت و راه حل درمانشو بگید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   علتش که احتمالا بیشتر گرفتگی و اسپاسمهای عضلانی است، اگر میخواهید مطمین شوید یک بار نزد متخصص قلب معاینه شوید تا نبض های پایتان را اندازه بگیرند و بررسی کنند، اگر هم صلاح دانستند یک سونوگرافی عروقی انجام بدهند، اگر اینها سالم باشد دیگر خیالتان از عروق پا راحت می شود
 • تصویر کاربر سیف پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  اقای دکتر الان یه ماهی میشه پاشنه پای راست من درد میکنه فکر کردم بخاطر اصافه وزنی هست که دارم ولی دیروز متوجه شدم قسمت بیرونی ران همون پام ورم کرده وقتی با طرف چپم مقایسه میکنم کاملا مشهوده که ورم داره ولی دردی ندارم این موردمیتونه خطرناک باشه من به چه پزشکی باید مراجعه کنم پیشاپیش از پاسخگویتون ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   بهتر است در قدم اول یک سونوگرافی از همان محل برای بررسی گرفتگی عروق انجام دهید، اگر مساله ای نبود مورد اورژانس نیست و سروقت به یک ارتوپد مراجعه کنید
 • تصویر کاربر س شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  باسلام وتشکراز جنابعالی ببخشید من چند ماهیه که پاشنه پای چپم درد میکرد از درد کم تا الان که هرروز شدیدتر میشه.عکس گرفتن چون خیلی واضح نبود گفتن احتمالا خارپاشنه است. به خاطر مساله کاری در تابستان استرس زیادی داشتم.اخیرا دچار تپش قلب شدم ونوار قلبم گرفتم پزشک عمومی گفتن قلبت سالمه فقط استرس داری ۱۳۴تا ضربان داشتم.دکتر اعصاب هم رفتم.برای تپش هم قرص دادن.ولی الان ۵ روز بعد مصرف داروها سمت چپ قفسه سینم بیشتر اوقات درد دارهو موقع خم و راست شدن و دم دردش بیشتر میشه.میخواستم بپرسم نیازی است برای اکو پیش متخصص قلب برم یا همون داروهای متخصص مغز و اعصاب رو ادامه بدم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   در کل به نظر می رسد این علایم منشا اضطرابی داشته باشد ولی توصیه می شود یک بار نزد متخصص قلب ویزیت شوید شاید انجام تست ورزش را برای راحت کردن خیال شما گزینه ی خوبی باشد
 • تصویر کاربر ف سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  یک هفته‌ای هست که پاشنه پام درد بسیار دارد ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام ممکنه خار پاشنه باشه یک عکس پا بگیرین
 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  جناب آقای دکتر سوال بنده در مورد عمودی شدن شصت پای چپم وقتی که زیر آب سرد گرفته میشه هست.
  اگه علتشو بهم بفرمایید ممنون میشه
  ضمنا من سابقه گشادی میترال و بیماری التهاب اعصاب داخلی مالتیپل اسکلروسیس هم دارم که در استرسهای زیاد علائمش بروز پیدا میکنه
  ممنون از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام احتمالا اختلال الکتولیتهای خونه یه ازمایش شامل پتاسیم و کلسیم و منیزیوم بدین
 • تصویر کاربر مجيد جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام
  من هنگام پوشيدن شلوار وقتي پاي چپم رو وارد شلوار ميكنم با كشش پا،دقيقا زير ناخن شستم احساس كشيدگي و درد دارم،روى پام در امتداد سشت پام وقتي مالش ميدم،باز همون درد رو در همون نقطه ي شست حس ميكنم،دردي شبيه تيركشيدن و يا برق گرفتگي،حسش شبيه طنابي هست كه كوتاه شده و .....از امروز كمي احساس درد در مچ پاهام هم دارم و البته كمي داغي....
  اين پروسه كلا ١٠ روز هست كه شروع شده
  در ضمن واريس هم در پاي چپ دارم،و ورزش هم يك روز درميان ميكنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۷ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام مساله اهميت داري نيست، براي واريسها و تعييت درمان ان بايد ديده شود
 • تصویر کاربر Bahar جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام. حدود یه ماهی هست که در مچ پای راست کمی بالاتر از قوزک تیر میکشه بیشتر وقتی در حال استراحتم اتفاق میفته خواستم بدونم علتش چیه. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بستگی داره سیگاری هستین یا دیابت دارین و یک معاینه از نبض پا کمک میکنه
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مزاحم شدم، بپرسم که حدود چند روز است که قسمت سمت چپ کف پای چپ، دردهای ناگهانی بوجود می آید که بسیار آزار دهنده است.
  از محضر شما این سوال را دارم که این درد ارتباطی به قلب میتواند داشته باشد یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله ممکنه ، یه نوار قلب بگیرید و مراجعه کنین.
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر