دکتر محمد حسین نجفی

علت سرد شدن ساق پا و دست چیست؟

بیماری رینود یا سردی انگشتان دست و پا باعث می شود برخی مناطق از بدن شما مانند انگشتان دست و پا در پاسخ به هوای سرد یا استرس احساس بی حسی و سردی نمایند.

در بیماری رینود عروق کوچکتری که خون را برای پوست شما فراهم می کنند باریک گردیده و گردش خون به مناطق آسیب دیده محدود می شود (وازواسپاسم). احتمال ابتلای زنان به بیماری رینود بیشتر از مردان است. به نظر می رسد که اینحالت در افرادی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند شایع تر است.

درمان بیماری رینود به شدت آن و اینکه آیا شما دارای دیگر شرایط سلامتی می باشید، بستگی دارد. برای اکثر مردم، بیماری رینود ناتوان کننده نیست، اما می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر بگذارد.

علایم بیماری رینود چیست؟

علائم و نشانه های پدیده بیماری رینود در تکرار، مدت و شدت اسپاسم عروق خونی که زمینه ساز این اختلال است، بستگی دارد. نشانه و علائم بیماری رینود عبارتند از:

– انگشتان سرد دست و پا

– تغییرات رنگ پوست شما در پاسخ به سرما یا استرس

– احساس بی حسی، خارش و یا درد سوزشی بعد از گرم شدن بدن و یا رهایی از استرس

در طول یک حمله از پدیده رینود، مناطق آسیب دیده از پوست شما معمولا برای اولین بار سفید می شوند. پس از آن، مناطق آسیب دیده اغلب آبی گردیده و سردی و بی حسی احساس می گردد. همانطور که شما گرم می شوید و گردش خون شما بهبود می یابد، مناطق آسیب دیده ممکن است قرمز، ضربان دار، با احساس خارش و سوزش یا متورم گردند. منظور از تغییر رنگ برای همه یکسان نیست و همه افراد هر سه رنگ را تجربه نمی کنند.

اگرچه بیماری رینود اغلب سبب سردی انگشتان دست و پا شما می شود، اما این وضعیت همچنین می تواند مناطق دیگر از بدن تان را مانند بینی، لب، گوش و حتی نوک سینه ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

درمان بیماری رینودعلت سردی انگشتان دست و پا چیست؟

پزشکان دقیقا علت حملات رینود را نمی دانند، اما به نظر می رسد رگ های خونی در دست و پا به هوای سرد یا استرس واکنش بیش از حد نشان می دهند.

– اسپاسم در رگ های خونی

با پدیده رینود، عروق انگشتان دست و پا زمانی که در معرض سرما یا استرس قرار می گیرند دچار وازواسپاسم شده، عروق باریک گردیده و به طور موقت جریان خون را محدود می کنند. با گذشت زمان، این شریان های کوچک ممکن است کمی ضخیم شده و جریان خون بیشتری را محدود سازند.

هوای سرد به احتمال زیاد شروع کننده یک حمله است. قرار گرفتن در معرض سرما، مانند قرار دادن دست خود در آب سرد، برداشتن چیزی از فریزر و یا مواجهه با هوای سرد، به احتمال زیاد آغاز کننده یک حمله خواهد بود. برای برخی افراد، استرس عاطفی می تواند سبب سردی انگشتان دست و پا شود.

انواع بیماری رینود

دو نوع اصلی از این بیماری وجود دارد.

۱- رینود اولیه

در بیماری رینود اولیه همچنین بیماری رینود نامیده می شود، رایج ترین شکل این بیماری است که در نتیجه یک بیماری زمینه ای مرتبط ایجاد می شود که می تواند وازواسپاسم را تحریک کند.

۲- رینود ثانویه

بیماری رینود ثانویه که رینود پدیده ای نیز نامیده می شود، توسط یک مشکل زمینه ای ایجاد می شود. اگر چه پدیده رینود نسبت به شکل اولیه شیوع کمتری دارد، این امر منجر به جدی تر شدن آن گردیده است. علائم و نشانه های پدیده رینود معمولا در مراحل بعدی زندگی حدود ۴۰ سالگی نسبت به رینود اولیه ظاهر می گردند.

علت بیماری رینود چیست؟

۱- بیماری های بافت همبند

بسیاری از افرادی که مبتلا به یک بیماری نادر هستند که منجر به سخت شدن و زخم شدن پوست (اسکلرودرمی) می شود، دچار پدیده رینود هم می باشند. بیماری های دیگر که خطر ابتلا به بیماری رینود را افزایش می دهند شامل لوپوس، آرتریت روماتوئید و سندرم شوگرن است.

۲- بیماری رگها

 پدیده رینود همچنین می تواند با بیماری های مختلفی که شریان ها را تحت تاثیر می گذارد، مانند ساختن پلاک در عروق خونی که قلب را تغذیه می کنند (تصلب شرایین) یا یک اختلال که در آن عروق خونی دست و پا ملتهب می شوند (بیماری بورگر) همراه باشد. یک نوع از فشار خون بالا که شریان های ریه را تحت تاثیر قرار می دهد (فشار بالای اولیه خون ریوی) می تواند با پدیده رینود در ارتباط باشد.

۳- سندرم تونل کارپال

 این وضعیت فشار بر عصب دست شما را در گیر کرده (عصب مدیان) و بی حسی و درد در این ناحیه ایجاد می کند. دستان ممکن است حساسیت بیشتری به هوای سرد و حملات پدیده رینود داشته باشند.

۴- فعالیت تکراری و یا لرزش

 تایپ کردن، نواختن پیانو یا حرکات مشابه برای مدت طولانی و فعالیت با ابزار آلات ارتعاشی، می تواند خطر ابتلا به بیماری رینود را افزایش دهد.

۵- سیگار کشیدن

سیگار کشیدن، رگهای خونی را منقبض می کند و یک علت بالقوه بیماری رینود می باشد.

۶- صدمات

 آسیب به دست و پا، مانند شکستگی مچ دست، جراحی و یا یخ زدگی، می تواند به پدیده رینود منجر شود.

۷- برخی از داروها

 برخی داروها از جمله مسدود کننده های بتا که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند، داروهای میگرن که حاوی ارگوتامین یا سوماتریپتان هستند، داروهای اختلال نقص توجه / بیش فعالی ؛ عوامل شیمی درمانی خاص و داروهایی که عروق خونی را تنگ می کنند، مانند مصرف داروهای بدون نسخه سرماخوردگی می توانند با بیماری رینود در ارتباط باشند.

عوامل خطر در بیماری سردی انگشتان دست و پا چیست؟

رینود یا سردی دست و پاعوامل خطر برای رینود اولیه عبارتند از:

– جنس: بیماری رینود اولیه، زنان را بیش از مردان تحت تاثیر می گذارد.

– سن: اگر چه هر کسی می تواند وضعیت گسترده ای از این شرایط را داشته باشد، با این وجود بیماری رینود اولیه اغلب بین سنین ۱۵ و ۳۰ سال آغاز می شود.

– آب و هوا: این اختلال در افرادی که در آب و هوای سرد زندگی می کنند شایع تر است.

– سابقه خانوادگی: به نظر می رسد سابقه خانوادگی خطر ابتلا به بیماری رینود اولیه را افزایش می دهد. حدود یک سوم از افراد مبتلا به رینود اولیه یک خویشاوند درجه اول یعنی پدر و مادر، خواهر و برادر یا فرزند  با این اختلال داشته اند.

عوامل خطر برای بیماری رینود ثانویه عبارتند از:

– بیماری های مرتبط: این موارد شامل شرایطی مانند اسکلرودرمی و لوپوس می شود.

– مشاغل خاص: مردم در مشاغلی که باعث آسیب تکراری می گردند مانند ابزارالاتی که ایجاد ارتعاش می کنند، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به بیماری رینود ثانویه باشند.

– قرار گرفتن در معرض مواد خاص: سیگار کشیدن، داروهایی که رگهای خونی را تحت تاثیر قرار می دهد، و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص، مانند کلرید وینیل، با افزایش خطر ابتلا به بیماری رینود همراه است.

عوارض بیماری رینود چیست؟

اگر بیماری رینود شدید باشد که گردش خون به انگشتان دست و پا را به طور دائم کاهش دهد (که نادر است) باعث تغییر شکل انگشتان دست و پا می گردد.

اگر یک سرخرگ به یک منطقه آسیب دیده به طور کامل مسدود شود، زخم (زخم های پوستی) و یا بافت مرده (گانگرن) ممکن است ایجاد گردد. درمان زخم و گانگرن دشوار است. در موارد شدید درمان نشده، پزشک ممکن است نیاز به حذف قسمت آسیب دیده از بدن تان را بکند (قطع عضو).

برای تشخیص بیماری رینود چه کنیم؟

در مورد علائم و سابقه پزشکی از شما سوالاتی پرسیده خواهد شد و یک معاینه فیزیکی انجام می گردد. همچنین ممکن است تست های دیگری برای رد کردن دیگر شرایط محتمل بر علایم و نشانه های شما انجام گیرد.

علت سردی انگشتان دست و پاطبقه بندی بیماری رینود اولیه در مقابل ثانویه

برای تمایز بین اولیه و پدیده رینود، پزشک ممکن است یک آزمایش به نام تست بررسی مویرگ های ناخن یا کپیلارسکوپی در مطب انجام دهد. در طول این تست، پزشک پوست پایه ناخن را در زیر میکروسکوپ بررسی می کند. عروق کوچک خونی (مویرگ ها) نزدیک ناخن بزرگ شده و یا تغییر شکل داده ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد. با این حال، برخی از بیماری های ثانویه را نمی توان توسط این تست شناسایی نمود.

اگر احتمال وجود شرایط دیگری، از جمله بیماری های خود ایمنی بافت همبند، بیماری رینود زمینه ای وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش خون، نیز از شما درخواست گردد:

* تست آنتی بادی های ضد هسته ای

جواب مثبت این تست برای حضور این آنتی بادی (تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن شما) ممکن است سیستم ایمنی بدن را تحریک شده نشان بدهد که در افراد مبتلا به بیماری های بافت همبند یا دیگر اختلالات خود ایمنی شایع تر است.

* سرعت رسوب گلبول قرمز

این تست میزان ته نشین شدن سلول های قرمز خون در انتهای یک لوله را تعیین می کند. سریع تر از میزان طبیعی بودن ممکن است نشان دهنده یک بیماری التهابی یا خود ایمنی زمینه ای باشد.

هیچ آزمایش خونی به تنهایی برای تشخیص بیماری رینود وجود ندارد. پزشک ممکن است تست های دیگر، برای رد کردن بیماریهای عروقی و کمک به تشخیص یک بیماری یا شرایطی که ممکن است با پدیده رینود در ارتباط باشند را درخواست کند.

 دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی در تهران

پرسش از دکتر قلب

۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر-برادرم بیماری ترومبوسیتوز داره-داروی آسپیرین وهیدروکسی اوره مصرف میکرد.از دی ما ه 97 باافزایش پلاکت ها وWBC ,نوترفیل هاو... وکاهش بقیه ضمایم خونی(هموگلوبین وRBC ولنفوسیت ها)بایک ترومایی که به ناحیه پا بود دربیمارستان خون تبریزبستری شد.باانجام آزمایش های تخصصی ونمونه برداری از مغز استخوان وخون محیطی بنا به تشخیص دکتر اصفهانی (متخصص انکولوژی)بیماری در فاز تهاجمی است.بطوری که تشخیص بیماری CMPD قطعی شد.باجهش ژنی .(بنا به گفته پزشک لوسمی نبود ودرمان باشیمی درمانی انجام نشد).بیمار باتزریق خون وافزایش دوز داروهای قبلی(هیدروکسی وآسپیرین)مرخص شد وتحت نظر هفتگی وماهانه برای کنترل پلاکت هاو...هست.منتهی یک مشکل بسیار بزرگی که از همان اول دروضعیت عروقی پای بیمار بوجود امد وهنوز هم ادامه دارد:پای متورم ودردناک ازناحیه ی لگن تا نوک انگشتان.مشاوره عفونی ودرمان با انتی بیوتیک جواب نداد.سونوگرافی از وریدها وشریان های پا انجام شد.بیمار 48ساله وقادربه باز وبسته کردن پای راست نیست وبه سختی به چوب زیربغل راه میرود.وجودلخته درپشت زانووآترواسکروزیس درسونوگرافی مشاهده شده است...رنگ پا تیره و متمایل به قرمز بوده ومحدویت حرکتی دارد...تشخیص وتوصیه ی جنابعالی موثرخواهد بود.باتشکر(اگرامکان دارد تصاویری ازمدارک رو برایتان ارسال نماییم.)باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   اگر لخته در ورید هست درمان داروییه

   اگر شریان مشکل داره درنان استنت یا جراحیه

   شرایط بیمارتون پیچیده است

   باید حتما بیمار و مدارک دیده شوند تا بشه اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر مه یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  سلام شوهرم رگ ساق پاهایش سرد هست و یه سره درد میکنه کارش هم سرپا هست خیلی پاهاش درد میکنه چکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   ممکنه مشکل عروقی مثل واریس باشه

   باید معاینه شوند

 • تصویر کاربر مه یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام شوهرم رگ ساق پاهایش سرد هست و یه سره درد میکنه کارش هم سرپا هست خیلی پاهاش درد میکنه چکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید ویزیت و معاینه سوند

    

 • تصویر کاربر ناصر چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  شبها پاهام وبعضی وقتا دستام سرد و گرم میشه خیلی اذیت میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر گلی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام ،ببخشید آقای دکترچند ماهه پاهام درد میکنه ،به ویژه پای راستم. یه روز ران پام ،یه روز ساق پام ،دردش متمرکز تو یه نقطه نیس،جدیدا هم سرد میشه ،منم با یه روسری میبندمش اینجوری دردش کم میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید

   ممکنه عروقی یا عصبی باشه

 • تصویر کاربر میرعماد یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  ساق پاهام جدیدا وقتی هوا سرد میشه درد میگیره از سرما.در صورتی که اطرافیانم میگن نه ما این طوری نیستیم.سنم ۳۳
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام، پای راستم ازقسمت زانو تادوتا انگشت کوچک پام یخ میزنه ،فقط یه پام اینطور اذیت میکنه اونم موقع باشگاه اینجوری شده به نظرشما چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۲ فروردین ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید جهت بررسی عروق پا و معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Marya شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . مادر من دیابتی هستن و الان سه روزه ساق و مچ پاشون ورم گود گذار کرده چکار براش انجام بدیم . ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   باید فورا به پزشک مراجعه کنید

   نارسایی قلب کلیه و چیزهای دیکه میتونه ورم بده

   املودیپین هم اگر میخورن میتونه ورم بده

 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام،اینکه فرمودید رژیم اکسابین مثل وارفارین نیست یعنی من میتوانم کاهووسبزیجات بخورم ودیگراینکه ورم پام خیلی کم شده واندازه آن خیلی باپای سالمم فرقی نداره یعنی بنظرشمالخته تاچه مقدارازبین رفته وسوزش لحظه ای مثل شوک واردشدن نشانه چیست؟وقتی قسمت بیرونی ران پای سالمم بی حس ودارای سوزش باشدمیتوانم جوراب واریس راتاروی محل بی حسی بالابکشم یاتازیرزانو بپوشم چون دکترگفت پای سالمم هم واریس داره ولی چون ورم نکرده واذیت نمیکندگفتند لخته نداره ولی درخطره.باتشکراززحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   بله میتونید مصرف کنید

   لخته احتنالا حل شده

   برای سوزش شاید علت دیگری مطرح باشه باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر عیسی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  احساس می کنم قسمت داخلی ساق پاهام یخه (پای چپ بیشتر) خصوصا شبها بیشتر اذیت می شم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   ممکنه درگیری عصب پا باشه

   باید معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر