دکتر محمد حسین نجفی

PT و INR جزو آزمایش هایی محسوب می شوند که زمانی که یک فرد داروی ضد انعقاد وارفارین مصرف می کند برای اطمینان از اینکه میزان دوز تجویزی دارو درست عمل نموده یا خیر، و این که PT / INR در محدوده مناسبی قرار گرفته اند، تجویز می شوند.

آزمایش زمان پروترومبین PT چیست؟

زمان پروترومبین (PT) آزمایشی است که برای کمک به شناسایی و تشخیص یک اختلال خونریزی یا اختلال لخته بیش از حد، مورد استفاده قرار می گیرد. نسبت همسو شده بین المللی (INR) از نتیجه PT محاسبه گردیده و برای نظارت بر چگونگی عملکرد داروی رقیق کننده خون (ضد انعقاد) وارفارین (کومادین) مورد مصرف در روند پیشگیری از لخته شدن خون می باشد.

چه زمانی نیاز به آزمایش PT می باشد؟

هنگامی که شما در حال مصرف وارفارین هستید یا زمانی که شما دچار خونریزی طولانی مدت غیر قابل توضیح و یا لخته های خونی نامناسب باشید، انجام تست PT برای شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چه نمونه ای برای آزمایش PT نیازاست؟

یک نمونه خون از یک رگ بازو گرفته می شود.

چه آمادگی برای انجام آزمایش PT لازم می باشد؟

هیچ آمادگی مورد نیاز نیست، هر چند شما تحت درمان با داروهای ضد انعقاد باشید، نمونه باید قبل از مصرف دوز روزانه شما جمع آوری گردد.

تفسیر آزمایش PT چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

آزمایش PT یا زمان پروترومبین اغلب همراه با زمان ترومبوپلاستین نسبی (PTT) استفاده می شود که برای کمک به تشخیص علت خونریزی غیر قابل توضیح و یا لخته شدن خون نامناسب است. نسبت همسو شده بین المللی (INR) بر اساس نتایج حاصل از یک PT محاسبه گردیده و برای نظارت بر افراد تحت درمان با داروی رقیق کننده خون (ضد انعقاد) وارفارین (کومادین) استفاده می گردد.

چندین پروتئین که فاکتورهای انعقادی نامیده می شوند، در فرایندی درگیر هستند که بدن با استفاده از آن لخته خون را برای کمک به جلوگیری از خونریزی (هموستاز) می سازد. هنگامی که یک آسیب رخ می دهد و خونریزی آغاز می شود، برخی از فاکتورهای انعقادی در یک مراحل متوالی (آبشار انعقادی) در نهایت به شکل گیری یک لخته خونی فعال کمک می نمایند. به منظور اینکه لخته شدن طبیعی رخ دهد، باید مقدار کافی از هر فاکتور انعقادی وجود داشته باشد و هر یک باید به درستی عمل کنند.

تست  PTو INR برای نظارت بر اثربخشی داروی ضد انعقاد وارفارین استفاده می گردد. این دارو بر عملکرد آبشار انعقادی تاثیر می گذارد و به مهار تشکیل لخته خون کمک می کند. که در دراز مدت برای افرادی که مکرر لخته شدن خون نامناسب را تجربه می کنند، تجویز می شود. هدف از درمان با وارفارین حفظ تعادل بین جلوگیری از تشکیل لخته خون و منتهی به خونریزی بیش از حد می باشد. این تعادل نیاز به نظارت دقیق دارد. INR می تواند برای تنظیم دوز دارویی یک فرد تجویز شود تا محدوده مطلوبی که برای شخص و شرایط فردی آن مناسب می باشد تعیین گردد.

تست ptوارفارین ممکن است برای شرایطی از قبیل موارد زیر تجویز گردد:

 • ضربان قلب نامنظم (فیبریلاسیون دهلیزی)
 • داشتن دریچه های مصنوعی قلب
 • ترومبوز وریدهای عمقی (DVT)، آمبولی ریه (PE)
 • سندرم ضد فسفولیپید
 • گاهی اوقات، در حملات قلبی با عوامل خطر خاص

آزمایش PT ممکن است همراه با یک تست PTT  به عنوان نقطه شروع برای بررسی خونریزی بیش از حد و یا اختلالات انعقادی استفاده شود. PT عوامل انعقادی VII، X، V، II و I (فیبرینوژن) را ارزیابی می کند. آزمایش PTT فاکتورهای انعقادی XII، XI، IX، VIII، X، V، II (پروترومبین)، فیبرینوژن و همچنین پری کالکرئین را مورد ارزیابی قرار می دهد.

با ارزیابی نتایج حاصل از آزمایش PT و PTT با هم، پزشک می تواند سرنخ هایی از آنچه که به عنوان خونریزی یا لخته ممکن است باشد را به دست آورد. این آزمایشات تشخیصی به تنهایی برای تشخیص کافی نیستند اما اغلب اطلاعاتی ارائه می کنند که ممکن است آزمایشات بیشتری لازم باشد.

نمونه هایی از تست هایی که ممکن است همراه با آزمایش PT و PTT یا برای پیگیری نتایج غیر طبیعی انجام شوند عبارتند از:

۱- تعداد پلاکت ها Platelet count

این تست برای تعیین اینکه آیا میزان پلاکت ها کاهش یافته یا نه، به کار می رود؛ چرا که اینحالت می تواند باعث خونریزی بیش از حد شود.

۲- تست زمان ترومبین Thrombin time testing

گاهی اوقات توصیه برای انجام این آزمایش برای کمک به رد کردن یک ناهنجاری فیبرینوژنی می باشد.

۳- تست فیبرینوژن Fibrinogen testing

ممکن است برای رد کردن یک سطح پایین یا اختلال فیبرینوژنی به عنوان یک علت PT طولانی مدت، انجام شود.

۴- تست فاکتور انعقادی Coagulation factor tests

این آزمایش فعالیت (عملکرد) فاکتورهای انعقادی را اندازه گیری می کند. این تست می تواند کاهش مقادیر پروتئینی یا پروتئین هایی که به درستی عمل نمی کنند (کاهش عملکرد) را تشخیص دهد.

۵- فاکتور فون ویلبراند von Willebrand factor

گاهی اوقات دستور انجام این آزمایش برای کمک به تعیین بیماری فون ویلبراند می باشد که یک علت PTT طولانی مدت است.

بر اساس سابقه بیمار که با دقت به دست آمده، تست PTT و آزمایش PT گاهی اوقات به عنوان یک آزمایش قبل از اعمال جراحی و یا قبل از دیگر روش های تهاجمی برای غربالگری میزان خونریزی بالقوه انجام می گردد.

تست PT همچنین ممکن است زمانی انجام شود که یک فرد داروهای ضد انعقاد مصرف نمی کند ولی علائم و نشانه های خونریزی بیش از حد و یا لخته شدن را دارد که می تواند شامل موارد زیر باشد:

لخته شدن خون– خونریزی غیر قابل توضیح و یا به راحتی کبود شدن

– خون دماغ

– خونریزی لثه

– یک لخته خون در ورید یا شریان

– وضعیت بحرانی مانند انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC) که ممکن است باعث خونریزی و لخته خون شود به این عنوان که فاکتورهای انعقادی با سرعت بالایی استفاده شده اند.

– یک بیماری مزمن مانند بیماری کبد شدید ممکن هموستاز را تحت تاثیر قرار دهد.

هنگامی که عمل جراحی افزایش خطر ابتلا به از دست دادن خون را با خود به همراه دارد و یا زمانی که فرد دارای سابقه بالینی خونریزی می باشد، مانند خونریزی بینی مکرر و بیش از حد و کبودی آسان، که ممکن است نشان دهنده وجود یک اختلال خونریزی باشد؛ در چنین وضعیتی دستور انجام آزمایش PT همراه با PTT، ممکن است قبل از عمل جراحی داده شود.

نتیجه آزمایش PT چیست؟

تفسیر آزمایش خون PTبرای افرادی که در حال مصرف وارفارین می باشند، اکثرا آزمایشگاه ها نتایج PT که گزارش می کنند، بر حسب INR تنظیم شده است. این افراد باید INR از ۲ تا ۳ داشته باشند که براساس نیاز به “رقیق کننده خون” می باشد. برای افرادی که در معرض خطر بالایی از یک لخته خون قرار دارند، نیاز به INR بالاتر – حدود ۲/۵ تا ۳/۵ می باشد.

نتیجه آزمایش برای یک آزمایش PT بستگی به روش مورد استفاده دارد، محدوده نرمال نشان دهنده یک مقدار متوسط برای افراد سالم است که تا حدودی از آزمایشگاهی با آزمایشگاه دیگر متفاوت خواهد بود. کسی که وارفارین مصرف نمی کند باید نتیجه آزمایش PT خود را با محدوده طبیعی ارائه شده در نتیجه آزمایش که توسط آزمایشگاه انجام شده، مقایسه کند.

یک PT طولانی مدت یا بعبارتی بالا بودن ptt در آزمایش خون به این معناست که خون، زمان بیش از حد طولانی برای تشکیل یک لخته صرف می کند. عوارض بالا بودن pt ممکن است با شرایطی مانند بیماری کبد، کمبود ویتامین K یا کمبود فاکتور انعقادی ایجاد گردد.

اگر مشکوک به گرفتگی عروق هستید عمل آنژیو قلب گزینه ی مناسبی برای شما می باشد

آنچه که نیاز هست در مورد آزمایش PT بدانید!

برخی از مواد مصرف شده مانند الکل، می تواند تست PT و INR را تحت تاثیر قرار دهد. برخی از آنتی بیوتیک ها می توانند PT و INR را افزایش دهند. باربیتورات ها، قرص های ضد بارداری و هورمون درمانی جایگزین (HRT) و ویتامین K (یا در یک مولتی ویتامین و یا مکمل تغذیه ای مایع) ممکن است PT را کاهش دهد. غذاهای خاص، مانند گوشت گاو و کبد خوک، چای سبز، کلم بروکلی، نخود، کلم پیچ، شلغم و محصولات سویا، حاوی مقادیر زیادی از ویتامین K می باشند و می توانند نتایج PT را تغییر دهند.

مهم است که یک پزشک در مورد همه داروها، مکمل ها و غذاهای که یک فرد به تازگی مصرف کرده است، آگاه باشد تا نتایج تفسیر آزمایش PT و INR درست و مطمئن صورت گیرد.

برخی آزمایشگاه ها یک PT عنوان یک درصد از حالت نرمال گزارش می کنند، اگر چه این یک روش معمول نیست.

گاهی چنین سوالی د ذهنتان ایجاد می شود که نتایج آزمایش PT من گاهی اوقات متفاوت است، با این حال پزشک من نسخه من را تغییر نداده است. چرا؟

پرسش از دکتربیماری، تغییر در رژیم غذایی و مصرف برخی از داروها (موارد ذکر شده در بالا) می توانند نتایج PT را تغییر دهند. روش نمونه گیری خون و مشکل در تهیه نمونه خونی نیز همچنین می تواند نتایج آزمایش را تحت تاثیر بگذارد. اگر پزشک به شخصه در مورد ثبات PT / INR تان نگران باشد، ممکن است تست های خونی بیشتری از شما بگیرد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق  در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

۳.۶/۵ - (۵۶ امتیاز)
Picture of دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید
[hamyar_qa] [hamyar_related_qa]

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ﺷﻤﺎ ﻣﯽﺗﻮاﻧﯿﺪ ﺳﻮاﻟﺎت ﺧﻮد در زﻣﯿﻨﻪﻫﺎی واریس و بیماری‌های وریدی، بیماری‌های قلبی، اختلالات مادرزادی، فشار خون، اکوکاردیوگرافی و… را در این صفحه ﺑﭙﺮﺳﯿﺪ. پاسخ‌های ارایه شده اعم از تشخیصی و درمانی توصیه‌های کلی بوده و شما را از مراجعه به پزشک بی‌نیاز نمی‌کنند. پاسخ‌ها معمولا در کمتر از ۴۸ ساعت پاسخ داده خواهند شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین آقای دکتر من درحال غذا خوردن بودن که قلبم سوزش بدی کرد که خیلی ترسیدم و بعد اومدم خونمون موقع استراحت هم سوزش داشت قلبم که وقتی نفس عمیق میکشم نفسمو میدم بیرون میسوزه قلبم دقیق یک‌ جایه ظربان قلبمم گرفتم ۹۶ بود حدودا سه ماه پیش هم اینجوری شدم که رفتم متخصص قلب اکو تست ورزش با نوار قلب گرفت گفت نرماله همه چی فقط دریچه قلبت افتادگی داری چیزی نیست
  ۲۴ سالمه آقای دکتر وزنم ۱۱۰ کیلویه استرس اظطراب هم خیلی دارم تحرک زیاد هم ندارم پرانول ۲۰ با آسنترا ۵۰ میخورم
  آیا گرفتی رگ دارم برم واسه معاینه دقیق تر واسه رگ های قلبم
  آقای دکتر آیا وقتی اکو تست ورزش نرماله یعنی گرفتی رگ نداری یعنی قلبت هیچ مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   آقای دکتر من حدودا ۶۰تا پله رو وقتی میرم بالا ظربان قلبم میره تا ۱۳۵ طبیعی یه دردی چیزی ندارم فقط ظربانم کوبشی هست هسش میکنم
   بعضی وقت هایم با فعالیت کم ظربانم میره بالا مثلا ۱۵ تا پله رو برم بالا اینا اشکالی نداره خیلی هم کم پیش میاد وقتی اینجوری میرم یک PVCمیزنه قلبم اینا طبیعی یه خطرناک نیست
  2. تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   درضمن آقای دکتر وقتی از ۶۰ تا پله بالا میرم ظربانه قلبم میره ۱۳۵ بعد یک دقیقه یا دو دقیقه میاد بین ۹۰ تا ۱۰۰
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   سلام امچه گفته اید در قلب نرمال هم رخ میده
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Sara پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  مبتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروقی هستم، تابستان سال گذشته استنت گذاشتم و سال های قبل سابقه استنت گذاری داشتم. فشار خون تحت کنترل هست و دارو مصرف میکنم. در حال حاضر ۵ استنت به ویژه رگ های کرونری گذاشته ام. در حال حاضر وضعیت پایدار دارم. آیا امسال پیاده روی اربعین شرکت کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   با سلام...با مصرف کافی مایعات و همچنین مصرف داروها به صورت منظم،ممعی ندارد
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ مرداد ۲( 10 ماه پیش)
   منعی
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمدپور پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام، دکتر جان پدر بنده حدود یک سال پیش NSTEMi داشتن که اقدام تهاجمی انجام نشد و فقط دو هفته دارو خوردن، البته مشخص نشد که اسپاسم بوده یا گرفتگی این اتفاق پس از یک درگیری فیزیکی شدید براشون رخ داد و البته ترس زیاد، ایشون بعد از یک سال مشکل خاصی نشون ندادند ، پیاده روی 4 کیلومتری میبرمشون فقط مقداری خسته میشوند، اما گاهگاهی سرگیجه دارن، اللته نه تو فعالیت حالت عادی، و اینکه در حین فعالیت تعرق از سر دارند بسیار زیاد، سابقه ایشان هم شامل امبولی ریه شدید حدود دو سال پیش، و همچنین جراحی مغز میباشد، دکتر جان واسه فشار هم یک بتابلاکر صبح و پلی پیل وی شب مصرف میکنند که کنترل هستش، ایشان 15 سال هست فشار خون دارند، قند ندارند و Hdl و ldl حدود 50 هر دو و تریگلیسرید 230 دارند، یکبار هم حین سرگیجه ازشون نوار گرفتن که به پیوست ارشال میشه، دکتر جان به نظرتون گرفتگی عروق مطرحه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ خرداد ۱( 2 سال پیش)
   ببینید اگر واقعا nstemi تایید شده بود پس حتما یک انژیوگرافی باید انجام شود تا وضع عروق معلوم گردد و هم چنین یک اکوی دقیق اینها اطلاعات مهمی است که از قلب ایشان باید به دست بیاید به هر حال احتمال گرفتگی رگ فلب در ایشان کم نیست
  2. تصویر کاربر محمدپور چهارشنبه ۱۸ خرداد ۱( 2 سال پیش)
   این تایید چطوره؟ ایشون شش ماه پس از امبولی تروپونینشون مثبت شد که پس از یک فعالیت بسیار شدید (تلاش جهت بستری و فرار ایشان) رخ داد، فرداش تروپونین کیفی گرفتن بودش 780 ng/l با cutoff 200 یا 100، اما درمان رو بیمارستان محدود کرد به درمان دارویی و بعد از یک هفته هم که مراجعه به بیمارستان قلب شد دکتر فقظ نوار گرفتند و گفتند مشکلی نمیبینند، و حتی اکو هم نشدند، دکتر جان الان نوارشون مشکلی رو نشون میده ؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱( 2 سال پیش)
   شما گفتید که دچار nonstemi شده اند اگر ان موقع این تشخیص را پزشکی تایید کرده باشد باید انژیو شوند
  4. تصویر کاربر محمدپور سه شنبه ۲۴ خرداد ۱( 2 سال پیش)
   دکتر جان ایشان رو در بیمارستان اعصاب روان فقط تست تروپونین گرفتن که مثبت شد، مشاوره قلب دادن که از یک بیمارستان دیگه دکتر از راه دور دستور پلاویکس دادند بعلاوه اسپرین، اکو نشدند، انزیو نشدند و فقط نوار قلب سه بار گرفتند که هر سه بار بدون تغییرات بود، تروپونین هم هفت روز بعد منفی بود، دیگه از اون موقع تا حالا که یکسال و دو ماه میگذره هیچ اقدامی انجام نشده، که ماه گذشته به متخصص قلب مراجعه کردیم و صرفا قرص پلی پیل وی و کونکور 2.5 براشون نجویز کردند.
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ خرداد ۱( 2 سال پیش)
   اگر ان موقع تروپونبن مثبت داشته انو پس احتمال این هست که دچار نان استمی شده باشند به هر حال الان اکو و یک بررسی رگ قلب می خواهند. توصیه ی من انژیوست اگر خیلی تمایل ندارید سی تی انژیو حداقل از عروق کرونر انجام بدهند
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  سلام من خانم ۳۲ ساله هستم که حدود ۱۷ روز پیش واکسن استرازنکا تزریق کردم . چهار روز پیش چند نقطه مختلف در پاهایم بخصوص پشت ران و زانو دچار کبودی شده . تست دی دایمر و PT و داپلر رنگی دادم . دکتر اورژانس گفتند مشکلی نیست و هیچ دارویی نداند. امروز چند نقطه دیگه اضافه شده . خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۳ مهر ۰( 2 سال پیش)
   اینها عوارض واکسن است که خطر خاصی ندارد اصلا و به مرور رفع می شود ازمایشات سالم هستند و نگران نباشید اصلا
 • تصویر کاربر خرم پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  همسرم ۵۲ سالشونه و درسن ۵۰ سالگی سکته مغزی کردند و اززاون موقع وارفارین مصرف میکنن در دوز های متفاوت با توجه به آزمایش پی تی
  الان طبق آخرین آزمایش INR برابر 2/75 شده و
  مدت PT برابر ۳۶ ثانیه شده مصرف وارفاین یکروز ۱ عدد و روز دیگر 3/4قرص است
  الان غلظت خونشون چطوره و آیا مصرف وارفارین طبق منوال قبل باشه یا خیر با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   بله ازمایش مناسب است و با همین روال فعلی به مصرف دارو ادامه بدهند
 • تصویر کاربر م.ن سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام حضور جناب آقای دکتر
  خواهرم 59ساله است، مدتی است که فشارخون نامنظم (می نیمم بالا و پایین است) و تپش قلب دارد. گاهی هم دچار دلهره می شود.دکتر متخصص قلب مراجعه نموده، آزمایش و اکو انجام شد و دارو نیز تجویز شده، اما همچنان مشکلات فوق را دارد. به پیوسا داروها، آزمایش و اکو ایشان را ارسال می نمایم.
  خواهرم خیلی نگرانه و میخواد بدونه آیا گرفتگی عروق داره؟ و اصلا مشکل ایشون چیه؟ خواهشمندم درمورد مشکل راهنمایی نمایید. از لطف و پاسخگویی شما بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   فشارهایشان چند است و دارو چه داده اند
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  با سلام من چند روزی کف دستم درد می کند بشتر شصت دستم دردش تا آرنج می اید الان ۲۸ روز هم اهست که کرونا گرفتم ممنون می شوم که منو راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   بعید است اینها نشانه ی درد قلبی باشد یک مسکن بخورید اگر خوب نشد یک نوارقلب بگیرید
 • تصویر کاربر الکس سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 291 مشاهده پرسش
  سلام
  من ده روز قبل واکسن استرازنکا تزریق کردم
  دیروزضربه مختصر به شانه ایکه تزریق در اون انجام شده بود وارد شد وچند نقطه حالت خونمردگی پیدا کرد.در ضمن فکر میکنم پوست ناحیه جلو بازو راحتتر از قبل با کمترین فشار قرمز وبعد از یک روز عادی میشه .ایا نگران کننده است؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   نیاز به هیچ نگرانی نیست
 • تصویر کاربر raz پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من با درد قفسه سینه و دست و کتف ، و فشار خون ارثی بالا به پزشک مراجعه کردم . که اکو و نوار قلب و اسکن قلب انجام دادن و گفتن یکی از عروق کرونری مسدود هست و باید آنژیو پلاستی بشم. و گفتن دیواره قلب ضخیم شده. میخواستم نظر شما رو بدونم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   بر اساس این اسکن مورد اورژانسی نیست ولی احتمال گرفتگی عروق مطرح شده است با این علامت هایی که دارید شاید آنژیوگرافی گزینه ی مناسبی باشد
 • تصویر کاربر مهران چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 335 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مادرم ۴۳سال سن داره دو تا تعویض دریچه داره بستریش کردیم برای عمل سی تی اسکن ریه گرفیتم گفتن ریسک عمل خیلی بالاس ترخیص کردیم برای جراحی پیتی خونش اوردن پایین از بیمارستان گفتن باید والفارین مصرف کنه رفتم پیش متخصص قلب گفتن لازم نیست حالا چه باید کنم مادرم سر درد داره کفر پاش داغ میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام مدارک رو کامل باید ببینم
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر