بهترین زمان مصرف قرص آسپرین ۸۰ یا قرص آ اس آ

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین ۸۰ یا قرص آ اس آ

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

بهترین زمان مصرف اسپرین

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین ۸۰ را چطور باید مصرف کرد

مصرف آسپرین ۸۰ میلی گرمی معمولن به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلن ۳۰۰ میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتمن به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه ۸۰ میلی گرم توصیه می شود.

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فراز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام من چند دقیقه پیش سوال ازتون پرسیده بودم راجب تپش بی دلیل نامنظم قبل که و اینکه پشت پام درد میکرده و کف پام گرم بود و اورژانس بهم قرض کونکور ۲.۵ و آسپرین داده.و شما فرمودید باید اکو بشم.
  من دیروز اکو شدم و گفتن مشکلی نیست تو اکو. نوار قلبیم رو براتون میفرستم.من ۲۹سالم هست.
  توی اورژانس دکتر متخصص نیست به خاطر روز تعطیل و من چندین بار رفتم بیمارستان. چند قدم راه میرم نفسم بند میاد و حتی تخت خالی نبود بستری بشم و به ناچار اومدم خونه تا فردا بشه.
  توی اورژانس میخواستن بستری کنن و یک داروی خارجی که فقط باید در بیمارستان بدن رو بهم بدن تا ریتمم درست شه و اگر نمیشد گفته بودن نیاز به شوک هست. من الان ۳۰ساعت هست که بالا و پایین میزنه قلبم و فشارمبین ۷.۸تا ۱۲ هست.
  گفتن روزی ۲تا قرص کونکور و یک آسپرین بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید با مدارک مراجعه کنید

   به این شکل نمیشه نطر داد[kkstarratings]

 • تصویر کاربر فراز سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام من بدون دلیل و یهویی دچار ضربان قلب نامنظم شدم و یهو زیاد و کم میزنه.
  یک ماهی بود که پشت هردو پام درد میکرد و کف پاهام زیادی گرم بود.
  رفتم اورژانس و برام قرض آسپرین و کونکور ۲.۵ دادن و گفتن خوب میشه ولی نشدم و کلا ۲ قدم راه میرم نفسم بند میاد و گاهی خود به خود انرژیم زیاد میشه و یهو تخلیه میشه.
  چکار باید بکنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه و اکو شوید و نوار قلبتون دیده شود

  2. تصویر کاربر فراز جمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون بابت جوابتون آقای دکتر.
   عکس نوار قلبیم رو ارسال کردم.اکو شدم دیشب و گفتن چیزی نشون نداده.
   دکتر متخصص نیست توی بیمارستان تا فردا و وضعیت من تغییری نکرده تو این ۳۰ساعت.
   ولی توی اورژانس گفتن که ap درست نیست و تخت بستری هم نیست تا بستری کنیم.میخوستن بستری کنن و قرصی خارجی بدن تحت بستری ببینن درست میشه ریتم یا نه اگر نشه گفتن باید شوک بدیم. الان من تا فردا باید بمونم خونه
  3. تصویر کاربر فراز جمعه ۳۰ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   ممنون بابت جوابتون آقای دکتر.
   عکس نوار قلبیم رو ارسال کردم.اکو شدم دیشب و گفتن چیزی نشون نداده.
   دکتر متخصص نیست توی بیمارستان تا فردا و وضعیت من تغییری نکرده تو این ۳۰ساعت.
   ولی توی اورژانس گفتن که ap درست نیست و تخت بستری هم نیست تا بستری کنیم.میخوستن بستری کنن و قرصی خارجی بدن تحت بستری ببینن درست میشه ریتم یا نه اگر نشه گفتن باید شوک بدیم. الان من تا فردا باید بمونم خونه
   و اینکه من ۲۹ساله هستم
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   نوارتون نرماله

   ممکنه اضطراب داشته باشید

   به روانپزشک مراجعه کتید و اگر بهتر نشدید جهت بستن هولتر مراجعه کنید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بانو چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام ، من خانمی 30 ساله هستم ، دکتر من چند ساله که لکه هایی به شکل کبودی روی بدنم هست که با دراز کش شدن و یا در حمام و استخر از بین می ره اما در هنگام فعالیت و راه رفتن همیشه دیده میشن ، ابتدا از دور مچ پا شروع شد اما الان روی ساق پا ، ران ها شکم و دست ها هم دیده میشه ، علاوه بر اون هر چند وقت یکبار زخم هایی هم دور مچ پاهام ایجاد میشه که خیلی زمان میبره تا خوب بشه ، جدیدا احساس گرفتگی پشت ساق پا هم دارم ،قبلا فکر میکردم مشکلم پوستیه و به دکتر پوست مراجعه میکردم و کلی هم آزمایش دادم اما مشکلی نبود و به من گفتن مشکلت عروقی هست . ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   باید مراجعه کنید

   در ضمن بهتره به روماتولوژیست هم مراجعه کنید

 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام لطفا در مورد روزه گرفتن کسانی که چند سال قبل در رگ کرونر استنت گذاشتن وآسپرین 80 مصرف می کنند راهنمائی بفرمائید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام

   بهتره روزه نگیرند

 • تصویر کاربر Mostafajafari دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید میخواستم بدونم که از عوارض قرص وارفارین میتونه درد کبد باشه اگه نه میشه بگید از چیه کمکم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۹ فروردین ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام خیر
   سونو کبد انجام شود
 • تصویر کاربر Zaker یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  باسلام اینجانب به علت آنژیوگرافی یکی ازعروق قلبی وفشار خون بالاآسپرین باید بچه مصرف کنم لطفا درمورد زمان دقیق مصرف آسپرین بنده را راهنمایی فرمایید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   زمان خاصی توصیه نمیشه

   فقط هر روز سر ساعت معین

 • تصویر کاربر آرمان یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام من ۳۲ سالمه یک هفته پشتم سمت چپ قفسه سینه وبالای سینه درد میکنه ومداوم نیست بعضی موقه احساس میکنم یه چیزی سره دلم گیرکرده ولی اصلا تنگی نفس ندارم بنظرتون چکارکنم ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا دردتون قلبی نیست

   مسکن استفاده کنید

   ولی بهتره ویزیت شوید

 • تصویر کاربر آرمان یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر من یک هفته ای میشه قفسه سینه ام درد میگیره وبعضی مواقع میزنه به پشتم بنظرتون چکارکنم ؟؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   احتمالا درد قلبی نیست

   مسکن مصرف کنید و البته به پزشک هم مراجعه کنید تا ویزیت شوویدمثلا اورژانس 

 • تصویر کاربر فرزان یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.من مذكر 26 ساله به دليل اضطراب،اسنترا100 روزانه دو عدد به همراه 1چهارم متورال در ظهر و 1چهارم متورال در شب(برای جلوگیری از تپش قلب و اریتمی) مصرف میکنم..بدلیل دانشجو بودن الان قصد مصرف قرص" مدافینیل " رو داشتم..ایا تداخل حاد و مشکلی ایجاد میشه در صورت مصرف این با همدیگه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)

   سلام

   باید با روانپزشک مشورت کنید

 • تصویر کاربر دانشجو شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام، می خواستم بپرسم ببینم چرا گاهی وارفارین و گاهی آسپرین در یکسری بیماری های کاردیوواسکولار استفاده میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 2 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر