بهترین زمان مصرف قرص آسپرین ۸۰ یا قرص آ اس آ

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین ۸۰ یا قرص آ اس آ

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین ۸۰ یا قرص آ اس آ

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

بهترین زمان مصرف اسپرین

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین ۸۰ را چطور باید مصرف کرد

مصرف آسپرین ۸۰ میلی گرمی معمولن به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلن ۳۰۰ میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتمن به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه ۸۰ میلی گرم توصیه می شود.

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام. با اندکی کاهش دما(مثلا اویل پاییز) ماهیچه های پشت پای من درد میکند.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید از نطر درگیری عصب و عروق پا و کم کاری تیرویید بررسی شوید

 • تصویر کاربر یاسین دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام
  جناب دکتر
  بنده حدود دوسال هست آسپرین مصرف میکنم
  و۵۱ سال سن دارم
  وتا به حال که مشکل قلبی نداشتم
  وبرای اینکه من تریاک مصرف میکنم لازم دونستم
  که برای جلو گیری از غلضت خون مصرف کنم
  و با اینکه بنده کم خونی مینور دارم
  خوبه که من مصرف کنم یا که یک روز در میان
  یک قرص ۸۰ بخورم
  بنده الان ۱۰ ساله که تریاک با وافور مصرف میکنم
  ولی دیگه با اینکه سن من ۵۱ سال هست نمی توانم ترک کنم
  لطفاً راهنماي كنيد كه من قرص آسپرين مصرف كنم براي اينكه ترياك ميكشم وكم خوني مينىور
  دارم
  با تشكر از شما جناب دكتر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   روزی یک عدد

 • تصویر کاربر A.D پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 27 سالم هست ... دچار افتادگی میترال خفیف هستم و سابقه ی حملات psvt دارم ولی یه صورت محدود یعنی چند بار اتفاق افتاده ... دکتر رفتم و بهم برای احساس تپش قلب پروپرانول 10 تجویز کردن... من يكي صبح و يكي شب مصرف میکنم و حدود ٢ ساله كه مصرف ميكنم؛ سوالم اينه كه براي كارهاي دندان پرشكي من بايد چيكار كنم؟ آيا داروي بيحسي مي تونم استفاده كنم با توجه به اينكه پروپرانول مصرف ميكنم؟ در كل اعمال دندان پزشكي براي كسايي كه شرايط من رو دارن چطور انجام ميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   هیچ کار خاصی لازم نیست 

   میتونید یک ساعت قبلش دارو رو مصرف کنید

 • تصویر کاربر معصومه پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  اقاي دكتر من حدود يك سال است فشار خون گرفتم تمام ازمايش هام سالم هستند چربي و قند ندارم كليه و كبدم همه سالم هستند و قرص والزاميكس ١٦٠روزي يكي مي خورم سر ساعت هم مي خوردم ولي همش نوسان فشارخون دارم و اسپرين هم مي خورم بايد چكار كنم در ضمن اكو قلب و ازمايش انزيم هاي قلب هم انجام دادم لطفا منو راهنمايي كنيددر ضمن رژيم غذايي رو هم رعايت مي كنم در ضمن موقع خوردن آسپرين چه زماني مي باشد ممنون خدا تنتون رو سلامت كنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر اضطراب دارید درمان کنید و اگر بهتر نشدید جهت بستن هولتر و بررسی از نظر علت نوسان فشار مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  همیشه احساس خستگی دارم وهمیشه کشاله ساق ورانم مورد ایستادن راه رفتن بیشتر است اما موقع استراحت کم وکمتر است اسپرین میخورم اما هفته دوبار در ضمن مینور هستم وپارسال ی اسپاسم قلبی داشتم که چن روز بستری شدم اما ازمایشات قلبی وتست وووانجام دادم گفتن زیاد مورد خاصی نیوده ممنون اقای دکتر که راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا مشکل اضطرابی دارید به روانپزشک مراجعه کنید

   برای پاتون ممکنه مسکل وریدی باشه که باید جهت نعاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام.روز بخیر
  ببخشید مصرف همزمان انوکساپارین و پلاویکس مشکلی نداره؟برا بیماری که تازه شنت مغزی گذاشته و بخاطر فنر قلبش باید پلاویکس هم مصرف کنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   از نظر قلبی مشکل نیست

   از نظر مغزی باید با پزشکشون مشورت کنید

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر.من دوماه پیش سکته مغزی کردم ک سریع کنترل شد وخوب شدم فقط زبان ودهنم مشکل پیداکرده بود الان اسویکس واسپرین مرتب مصرف میکنم فشارخون هم نداشتم غلظت خون داشتم الان بخاطرسکته حالت افسردگی دارم واینکه میتونم سیلدنافیل مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر سحرسلیمی یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  صفحه اصلیاز دکتر بپرسید

  از دکتر بپرسید
  واریس - پرسش 3603
  سحر پنجشنبه 7 شهریور 98( 3 ساعت پیش) مشاوره
  باسلام وخسته نباشید خدمت پزشک محترم ،من خانمی 48ساله هستم ،حدودا یکسال هست که ضایعات عروقی (شبیه واریس )روی ناحیه تناسلیم ایجادشده ومتخصص زنان ومتخصص پوست هم مراجعه کردم وگفتندمشکلی نداره وبی خطرهست،ولی نگرانم که این ضایعات بیشترشده ومشکلاتی راایجادکند،من ازتیغ یا ژیلت برای شیوموهای نواحی تناسلی استفاده میکنم ،( ازکرم وپودرهای موبرنمتونم استفاده کنم چون باعث سوزش وحساسیت میشوند) آیا استفاده ازتیغ یاژیلت برای شیو ،مشکلی نداردواگردرمان نکنم خطری ندارد ؟!من تصویرآنهاراارسال میکنم ،ببخشیدکه واضح نیست چون این ضایعات خیلی به سختی مشاهده میشه وباید پوست آن نواحی راکاملابادست بکشم تا دیده شوند.(هرسه تصویریکی هستندوتصویرسمت چپ کمی واضحتراست) ممنون میشوم باتوجه به مواردی که شرح دادم وتصاویر،آیا این ضایعات عروقی ،واریس هستند؟درضمن پاسخ سوالات راهم داده وراهنمایی کنید.باسپاس وتشکرفراوان ازشما پزشک بزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا واریسه و احتمالا انسداد ورید داخل لگن دارید و باید استنت بزارید بهتره مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۰ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا واریسه و احتمالا انسداد ورید داخل لگن دارید و باید استنت بزارید بهتره مراجعه کنید

   روزی که خانم دکتر طهماسبی باشند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مرادی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  باسلام.کمی میشینم پام خواب میره 55سال سن دارم تاباهال خون ندادم سی سال که سیگارم می کشم .نظرشما اسپرین مسرف کنم اگر لازمه به چه صورت .ممنون میشم اگر راهنما یی کنید. باتشکر.تپش قلب انتخواب کردم ولی ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   اسپرین تاثیری نداره

   باید علت مشخص شود

   باید نوار عصب عضله انجام دهید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امير یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با عرض سلام من اعتياد به ترياك دارم به دليل اينكه اين مواد خون رو غليظ ميكند هرشب يك عدد اسپرين ٨٠ مصرف ميكنم أيا اين كار مفيد است؟ ايا براي من ضرر ندارد؟
  ممنون ميشم جواب بدين واسم اهميت داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید ویزیت و معاینه سوید تا بشه نظر داد

درحال دریافت اطلاعات
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم تا به حال در مورد سوفل قلبی یا صدای اضافه ی قلبی شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معنی است؟…
به طور طبیعی ضربان قلب بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه می باشد و اگر ضربان قلب شما در این بازه باشد، یعنی…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم تا به حال در مورد سوفل قلبی یا صدای اضافه ی قلبی شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معنی است؟…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر