دکتر محمد حسین نجفی

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین 80 یا قرص آ اس آ

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

بهترین زمان مصرف اسپرین

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین 80 را چطور باید مصرف کرد

مصرف آسپرین 80 میلی گرمی معمولن به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلن 300 میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتمن به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه 80 میلی گرم توصیه می شود.

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.2/5 - (125 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام.
  دقیقا سه سال پیش آنژیو شدم و استنت گذاشتم و هنوز دارم یک روز در میان قرص اسویکس مصرف میکنم به تحویز دکتر هادی زاده .به نظر شما تا چند وقت دیگه باید مصرف کنم؟
  در ضمن 38 سال سن دارم و به راحتی میتوانم روزی 6 کیلومتر نرم دوی انجام بدهم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بعد از یکسال میشه پلاویکس یا اسویکس رو قطع کرد به شرط اینکه مصرف ه اسپرین ادامه یابد

 • تصویر کاربر لیدا سه شنبه ۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 5732 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. من مدت یکسال هست مبتلا به فشار خون شدم ولی مینیموم فشارم کمی بالاست .یک وقتایی فشارم 14 یا 15 روی 9 یا 9و نیم بوده .درکل نوسان داره. به پزشک مراجعه کردم دارو بهم دادن .و دارویی که مصرف میکنم لوزارتان 25 با نصف قرص هیدرو کلرتیازید بوده .بعدا به به پزشک قلب و عروق مراجعه کردم. قشارم پایین بوده .چن روزیه فشارم 10 یا 11 رو 9 بود و اخرین فشامینیموم 7و نشون داد. گفتن نیازی به مصرف قرص هرروز ندارین ولی گفتم مصرف میکنم. برام اسپرین 80 هم دادن و پروپرانول 10. میخواستم بدونم مصرف آسپرین هرروز مداوم ضرری نداره . ویتامینهای بدن دفع نمیشه؟. به نظرتون خوبه یا نه ؟ ممنون میشم جوابمو بدین. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   داروی فشار باید هر روز مصرف شه

   دوز دارو رو میشه کم کرد

   در مورد اسپرین باید ریسک سکته رو در ده سال اینده اندازه گرفت و سود و زیان دارو رو سنجید و به این شکل نمیشه نظر داد

 • تصویر کاربر کامبیز جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا داروی ریواروکسابان میتواند جایگزین وارفارین در بیماران دارای دریچه مکانیکی قلب شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر به هیچ وجه

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  تداخل دارویی لووتیدوکسین با داروهای بعداز آنژیو پلاسی اسپرین پلاسین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۸ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   تداخل جدی ندارد

 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام دكتر سؤالي كردم جواب داديد درمورد ازمايش ناشتا هموگلوبین م رو17,3
  بود که گفتيد مورد خاصی نیست فقط اگر سیگار میکشید قطع شود ولي من سیگار
  نميکشم داروی خاصی نباید مصرف کنم
  یا اینکه خون بدم رنج آزمایشم پایین میاد چونکه میگن این غطت خونه بالا ميباشد اسپرين مصرف کنم ولی مشکل معده دارم نظر شما چیه دکتر با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   اسمرین تاثیری روی هموگلوبین نداره

   میتونید خون بدهید

   ولی در کل چیز مهمی نیست

 • تصویر کاربر اکبر پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام خانومم تپش قلب داره بعضی موقعها دردش بیشتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   اگر مشکل اضطرابی دارند به روانپزشک مراجعه کنید

   اگر بهتر نشدن جهت بررسی کامل تر و معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  سلام
  مادر من برای چکاب سالیانه تست ورزش و اکو و.. داده ابهشون قرص رزوکسین۲۰ و کاردیو سپرین ۸۰ تجویز کردن
  سنشون ۶۰ ساله و داروهای استخوان ساز و ضد افسردگی تحت نظر پزشک مصرف میکنن
  میخواستم در مورد تداخلات دارویی بپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   تداخل جدی نداره

 • تصویر کاربر مهشید شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حالتون خوبه ؟ آقای دکتر مامان من 67 سالشونه و یه بار پارسال سکته ی قلبی کرده و فنر تو قلبش گذاشتن و چربی خون و فشار خون هم دارن آقای دکتر داروهای مامانم رو میخاستم ببینم تایید میکنین یانه ؟ اتورواستاتین 40، کاپتوپریل هر دوازده ساعت یه عدد، نیتروگلیسیرین هر دوازده ساعت یه عدد، متورال هر دوازده ساعت نصف قرص، پنتوپرازول صبح ناشتا یه عدد، پلاویکس روزی یه عدد، آسپرین روزی یک عدد، آقای دکتر میشه محبت کنین بگین نظرتون راجب قرص های مامانم چیه ایا مورد تایید شما هست ضمنا آقای دکتر فشارش خیلی متغیره از دوازده پایین تر نمیاد و از هفده هم بالاتر نمیره آیا قرص فشار مامانمو تایید میکنین یانه اگه نه پیشنهاد شما برای قرص فشار مامانم چه قرصی باشه بهتره تا من به دکترشون نظر شمارو بگم . آقای دکتر نظرتون راجب آزمایش خون مامانم و میزان چربی خون و ldl خونش چیه ؟ldl 73 و تری گلیسیرین 323 بازم ممنونم از لطف و محبت شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۱ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بله

   کاپتو را هر ۸ ساعت استفاده کنند

   برای چربی دارو نیاز نیست و رژیم و کاهش وزن کافیه

 • تصویر کاربر برادر جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  بنده 60 سال دارم و اعتیاد به متادون روزی یک عدد قرص 20 دارم و نزدیک به 40 ساله که سیگار هم می کشم ایا میتوانم روزانه آسپرین مصرف کنم با چه دوری مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   روزی یک عدد مصرف کنید

 • تصویر کاربر علي جمعه ۳ آبان ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  بنده ٤٨ سال سن دارم در شيراز ساكن هستم سال ٩٣ انژيوگرافي انجام دادم بعد از انژيو داروهاي اسپرين و پلاويكس مصرف ميكردم كه دكتر مصرف انهارا قطع كرد بعد از مدتي در پشت ران چپم به اندازه يك سكه احساس خشكي و زخم داشتم كه بعد از مدتي در كف پا و انگشتانم احساس گرفتگي و بي حسي دارم و بايد إشاره كنم كه چند ساليست دچار ديابت و فشار خون نيز شده ام أيا با انژيو پلاستي ميتوانم پاي خودرو درمان كنم يا مصرف دارو
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ آبان ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نظر داد

   باید معاینه شوید تا ابتدا علت مشخص شود

   تا بعد بتوان در مورد درمان نظر داد

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر