دکتر محمد حسین نجفی

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین 80 یا قرص آ اس آ

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

بهترین زمان مصرف اسپرین

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین 80 را چطور باید مصرف کرد

مصرف آسپرین 80 میلی گرمی معمولن به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلن 300 میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتمن به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه 80 میلی گرم توصیه می شود.

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.2/5 - (240 امتیاز)
دکتر محمدحسین نجفی
دکتر محمدحسین نجفی

ایشان متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی هستند. دیگر تخصص های ایشان شامل: درمان فشار خون، درمان واریس، انجام هولتر مانیتورینگ قلب و غیره می شود.

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام
  برای درد قفسه سینه پزشک بعد از انجام اکو اسپرین۸۰ رو روزی یک عدد، متورال و روپیکسون۲۰شبی یک عدد تجویز کرده
  و گفته اکو مشکلی ندارد ولی توضیح ندادند که علت تجویز این داروها جیست؟! با توجه به کم کاری تیرویید ایا این داروها مضر نیستن؟! و اینکه با توجه به شیوع کرونا این داروها سیستم ایمنی رو ضعیف میکنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام اگر گرفتگی عروق و یا چربی بالا ندارید نیاز به مصرف این داروها نیست اما فعلاً استفاده کنید و بعدا جهت بررسی با مدارک مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   این ها تصاویر اکو و نوار قلب هست
  3. تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)
   تصویر اکو
  4. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

    سلام اکول نرمال گزارش شده

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مسلم جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  باعرض سلام ۳روزی میباشد که باشروع درد شدید در پشت زانوی پای چپ قسمت ران بعداز ۵ تا ۷ ساعت درد به کبودی تغیر رنگ داده و این پیشروی بنفش رنگ پوست گسترش پیدا کرد، خواستم بدونم الان میتونم از قرص آسپرین استفاده بکنم یا خیر؟ در ضمن حقیر ۵۳سال سن دارم و سیگاری نیز هستم ؛ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   یک عکس از پاتون رو بفرستید

 • تصویر کاربر سکوت پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام علیکم. حقیر غلظت خون بالایی دارم. دکتر برام آسپرین تجویز کردن. ایا مشکلی نداره هر روز بخورم؟؟ بعضی وقتها هم قلبم تیر میکشه.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   اسپرین روی غلظت خون و هموگلوبین بالا هیچ اثری ندارد

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام : دو روز پیش آنژیو شدم دو تا از رگ هام باز شد ولی یکی دیگه بعلت نازکی رگ باز نشد چون احتمال پارگی داشت به تشخیص پزشک با دارو در آینده باز میشود. داروی نیتروکاردین2/6 و کاردیوسپرین80 تجویز شد ولی پس از خوردن داروها دچار سردرد شدید میشوم.. آیا دارو را قطع کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام

   نیتردکانتین سردرد میده

   میتونید موقت قطع کتید

 • تصویر کاربر توکلی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  بیمار خانم ۹۰ساله که یک سال پیش بدون هیچ گونه علامتی یا بیماری مزمن و زمینه ای اورژانس آنژیوگرافی و استند گذاشته شدند یک سال است روزی دو بار آسپرین و پلاویکس یک عدد شب و نیترو کانتین ۲.۶صبح و شب مصرف میکنند تا حالا هم ۴بار خونریزی از بینی طی این یکسال داشته خصوصا شبها داشته که خیلی کم بوده خود بخود بند آمده و هیچ مشکلی دیگری پیش نیامده و تا دو ماه گذشته در خصوص ازمایش خون مشکلی نبود و در این شرایط اینگونه باید درمان دارویی چگونه تجویز توصیه می فرمائید با تشکر از زحمات شما.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام بعد از یک سال البته با اجازه پزشک شون میتونید پلاویکس را قطع کنید

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  بنده دارای واریس شدید پا هستم میخواستم بدونم که مصرف آسپرین برای بنده خوب هست یا نه . اگه خوب هست نحوه مصرف
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام آسپرین در بیماری شما هیچ اثر خاصی نداره

 • تصویر کاربر سارا جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد بنده ٦٠ سال دارم سه سال پيش آنژيو انجام دادم براي گرفتگي عروق .. يكسال پلاويكس و آسپرين مصرف كردم بعد از يكسال پلاويكس دكتر قطع كردن ولي آسپرين هر شب مي خورم ولي جديدا خيلي كبودي هاي بدنم زياد شده اشكال نداره مصرف آسپرين يك روز در ميان كنم بخاطر كبودي هاي مويرگي؟؟ ممنون ميشم پاسخ دهيد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر نمیشه آسپیرین را در شرایط شما یک روز در میان مصرف کرد

   یک آزمایش cbc از نظر مقدار پلاکت انجام دهید

 • تصویر کاربر امین جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما .
  آیا برای فردی که حدود ۴ سال است دچار سکته مغزی شده و الان با عصا راه میره ولی سمت چپ بدن توان و قوای قبل را ندارد ‌، مصرف قرص آسپرین به صورت روزانه پیشنهاد میشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   معمولاً تجویزمیشه

   د مگر اینکه خونریزی مغزی بوده باشه یا همزمان به علل دیگر داروی ضد انعقاد مصرف بشه

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۴۹ سالمه و برای پیشگیری از گرفتگی عروق یک روز در میان آسپرین مصرف میکنم
  آیا این نحوه مصرف مشکلی ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   آسپرین باعث پیشگیری از گرفتگی عروق نمیشه

   باید از فاکتورهای خطر رو کنترل کنید وزنتان را کم کنید ورزش کنید و سیگار نکشید

 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  آیا آسپرین برای آفراد سیگاری مناسب هست یا نه؟ کسی که حدود۲۰ سال داره سیگار میکشه ولی تازه میخواد آسپرین مصرف کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید ریسک ده ساله بیماری قلبی رد فرد بررسی شود

   ازنایش کامل انجام دهید و جهت بررسی مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر