دکتر محمد حسین نجفی

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین 80 یا قرص آ اس آ

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

بهترین زمان مصرف اسپرین

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین 80 را چطور باید مصرف کرد

مصرف آسپرین 80 میلی گرمی معمولن به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلن 300 میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتمن به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه 80 میلی گرم توصیه می شود.

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.2/5 - (125 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر برزگری شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید خانم54 ساله هستم من درد های عضلانی زیاد و دردقفسه سینه هم دارم بیماری رماتیسم هم دارم مصرف قرص آسپرین برام مشکلی نداره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید ریسک ده ساله بیماری قلبی محاسبه شود

   با جواب ازمایشات مراجعا کنید

 • تصویر کاربر Kamran پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 27 سالمه صبح ها وقتی از خواب بیدار میشم سرم درد میکنه به زور میتونم از خواب پاشم هموگلوبین خونم 17 ایا من غلضت خون دارم و میشه آسپرین مصرف کنم یا نه خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   اسپرین روی هموگلوبین اثر نداره

   برای سردرد به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مرضیه چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  با سلام.من ۳۵ سالمه و میخوام‌ازدواج کنم..با توجه به اینگه بیماری پی ان اچ دارم.و یکبار بدلیل لخته سدن تون و ترومبوز پوسیت در بیمارستان بستری شدم(بدلیل دررفتگی ران و فشار وارده به رگها)..
  آیا این مشکل من میتونه در روند بارداری من اختلال ایجادکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید با متخصص خون مشورت کنید 

   در حوزه تخصص من نیست

 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من ۳۷ سالمه چند وقته دست پاهام خیلی میخوابه و سمت چپ بدنم یجوری لمس میشه یهوی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۳ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید و از نظر درگیری عصب یا مشکل اضطرابی بررسی شوید

 • تصویر کاربر پیام پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام. جناب آقای دکتر بنده به جهت کنترل قلب تحت نظر شما میباشم که تشخیص پانیک اتک دادید و با مراجعه به دکتر روانپزشک برایم روزانه یک عدد سیپرالکس ۱۰ تحویز شد و برای غلظت خون هم روزانه یک عدد آسپرین ۸۱ از ۳ ماه قبل مصرف میکردم. آیا مصرف این دو باهم مشکلی ایجاد نمیکنند؟ ضمنا پروپرانواول هم روز و شب یک عدد ۱۰ جهت کنترل فشار مینیمم مصرف میکنم. یا تشکر از راهنمایی جنابعالی. زینلی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر مشکلی نیست میتونید مصرف کنید

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  باسلام دکتر من در سمت چپ بدنم زیر سینه در داحساس می کنم هر چندروز پشت سر هم زیر قلبم تیر می کشد آیا واجب است یک اکو قلب بدهم سن من هم 36 سال است به مدت پنج دقیقه درد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   این درد معمولا قلبی نیست

   اما بهتره تست ورطش شوید

 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام خدمت آقای دکتر وقت بخیر ببخشید من خانم 56 ساله با بیماری چربی خون سیمواستایتن 20 مدت هاست میخورم ولی جدیدا آزمایش خون دادم کلسترول 270،
  LDL=187
  Tg=110
  HDL=56
  سابقه دیابت و فشار خون بیماری قلبی عروقی هم ندارم
  ولی کم کاری تیروئید دارم و لووتیروکسین مصرف میکنم ...به نظر شما دوز قرص رو دو برابر کنم یا نیاز هست داروی جدید اضافه بشه و چه مدت بعد دوباره آزمایش بدم ؟ ..ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   دوز سیمواستاتین رو نمیشه دوبربابر کرد

   اتورواستاتین ۲۰ استفاده کنید که اثر بیشتری داره

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من محمد 57 ساله ارز کرج هستم اقای دکتر من اکثرا فشار خونم که با دستگاه تو خونه میگرم اکثرا 13 الی 16 متغیر میباشد که گاهی اوقات هر چند شب یکبار قرص لواز تان 25 نیز مصرف میکنم نه طور مداوم ولیکن هر چند روز یکبار در ناحیه قلبم احساس سنگینی میکنم که با مالش دستم کم کم پس از نیم ساعت خوب میشود ایا صلاح میدانید قرص اسپیرین 325 میلی گرم روزانه یا طبق دستور شما مصرف کنم چند سال پیش انزیو گرافی کردم مشگلی نداشتم ممنونم از کمکتون قربان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   خیر

   باید تست ورزش انجام بدید و اگر مشکل داشت دارو مصرف کنید

 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۱ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین بنده 23سالمه آزمایش دادم هموگلوبینم 18.5وهماتوکریتم 55 است سوالم اینه که غلظت خون دارم؟ واگه دارم چکار کنم که برطرف شود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   بله به طور مختصر

   سیگار نکشید و از نظر ریوی بررسی شوید و به دکتر داخلی نراجعه کنید

 • تصویر کاربر میرشکار یکشنبه ۱ دی ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  آیا می تونم آسپرین مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱ دی ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام

   به این شکل نمیشه نظر داد

   باید ویزیت و معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر