دکتر محمد حسین نجفی

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین 80 یا قرص آ اس آ

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

بهترین زمان مصرف اسپرین

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین 80 را چطور باید مصرف کرد

مصرف آسپرین 80 میلی گرمی معمولن به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلن 300 میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتمن به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه 80 میلی گرم توصیه می شود.

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.2/5 - (125 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عبدالرضا شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  ضمن تشکر از پاسخ قبلی بشماره کد پیگیری: HLEQz96021
  با توجه به اینکه مادرم که ۸۸ سالشونه - ظهرها روزی یکعدد قرص ریواروکسابان ۱۰ میخورند - اگر نوع کلسیم سیترات شان بهمراه ویتامین k2 باشد - ایرادی دارد ؟
  منظورم از نظر ویتامین k2 است که مغایریتی با ریواروکسابان دارد یا ندارد؟
  ممنون از پاسختان و از راه دور دستتان را میبوسم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   نه مشکلی ندارد میتوانند استفاده کنند
 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  باسلام فردی هستم با سن۲۸سال.من این قرص آسپرین را هفته ای یکبار استفاده میکنم.دلیل آن براین هستش که پدرم بر اثر سکته قلبی درسن۴۵سالگی فوت کردن.وطی تحقیقات اندکی بدست آوردم سکته زیر۵۰سال رو بیشتر مواقع ارثی میدونن.خواستم این سوال رو داشته باشم که واسه من با این روند مصرف ضرر دارد یا خیر.دلیل مصرف برای جلوگیری ازسکته است.البته مصرف من قبل ازخواب است.وقتی هم مصرف میکنم اون شب خواب بدی به ذهنم میاد.شما دلیل ویا پیشنهاد جهت مصرف رو توصیه می‌کنیم.باتشکر از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   اصلن این نوع مصرف هیچ کمکی نمی کنث و توصیه هم نمی شود چون عوارضش بیشتر است. اگر دردسینه یا تنگی نفس دارید بهتر است اکو و تست ورزش انجام دهید اگر نه که صرفن رژیم غذایی و ورزش فعلن کفایت می کند
 • تصویر کاربر ازاد دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام من خانمی51ساله هستم دو ساله یایسه شدم هر زمانی که می‌خوابم چه خواب شبانگاهی باشه چه در میان روز وقتی بیدار میشم مفاصل دست و پام خیلی سفت و خشک میشه و درد داره به پزشک های زیادی مراجعه کردم و آزمایش هم دادم در ارتباط با رماتیسم عده ای میگن منفیه عده ای هم میگن با وجود منفی بودن احتمال داره که این بیماری رو داشته باشید در حال حاضر هیچ دارویی نمی‌خورم بجز اولتاپ 20واسه معده اونم هفته ای یه عدد الان میخواستم ببینم آیا با این اوضاع که خدمتتون عرض کردم ‌‌(بایسه بودن و درد مفاصل دست و پا )لازم آسپرین بخورم اگه لازمه چه دوزی استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   نه اگر سابقه ی سکته ی قلبی نداشته اید یا تا به حال در بررسی های قلبی گرفتگی قلبی نداشته اید نیازی به مصرف اسپرین نیست
 • تصویر کاربر امید شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی احساس خستگی به من دست میده ، بدنم کهیر میزنه بیرون آزمایش دادم غلظت خونم بالاست میخواستم بدونم چکار کنم یا چه دارویی استفاده کنم قابل ذکره که الاوه بر کهیر هر وقت چیزی با طبع گرم میخورم صورتم کامل ورم می‌کنه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر هموگلوبینتان بالاست حتمن با یک متخصص خون باید مشورت کنید
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عرض ادب احترام
  سن بنده 40 سال هست وزنم 100 کیلوگرم چند روزی یه قرص مصرف کنم بابام هم سرطان داشتن فوت کرد
  فشار خونم 13/8
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   اگر برای فشارخونتان سوال کرده اید این فشار که مورد خاصی نیست و نیاز به درمانی ندارید ولی باید وزنتان را کم کنید چون به مرور در معرض اسیب قلبی و سکته قرار میگیرید
 • تصویر کاربر نجفوند پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  باسلام
  مدتی است پشت گوش سمت راست
  رگهای سرم دریک نقطقه دردشدیدی میگیرد بهدی که رگ مثل ضربان قلب
  میزنه درحال اذین کردن وبدخوابیم شده
  است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   به نظر نمی رسد این علامت مهمی از بیماری قلبی باشد ولی محض اطمینان یک نوارقلب بگیرید، بسیاری از این علایم منشا عصبی و استرسی دارند
 • تصویر کاربر M سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید دکترمن ی خانوم۲۱سالم ک شباازشدت گزگزکف پام نمیتونم بخابم پام خیلی اذیت میکنه گفتن که واریسه منتهاهنوزچندتامویرگ خیلی ریزتوپامه گفتن تازه داره شروع میشه بهم قرص رستین دادن
  آیا واریس درمان قطعی داره یاباید تااهرعمرقرص بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام بله بر اساس میزان درگیری درمان منفاوت داره
 • تصویر کاربر باران شنبه ۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر ، جناب دکتر مادر من ۶۶ ساله هستندو وقتی که فعالیت زیاد می کنند کمی نفسشون تنگ میشه ، به دکتر مراجعه کردیم اکو و نوار قلب گرفتند ، نوار قلبشون کمی مشکوک بود اما جواب اکوشون خوب بود و گفتند کمی رسوب وجود داره ، بهشون قرص آسپرین دادند که روزی ۱ عدد مصرف کنند ، شما مصرف این قرص رو توصیه می کنید ؟؟ و دکتر برای مادرم برای اطمینان اسکن هسته ای نوشتند اما به دلیل عوارض مادرم اجتناب می کنند به نظرتون لازم هست اسکن ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۵ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام اسپرین را مصرف کنند ، با اسکن مخالفم و روش بهتر سی تی اتژیوگرافی هست
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام و دست مریزاد خدمت جناب دکتر عزیز. اینکه از این روش در چنین شرایط بحرانی و کرونایی برای بیمارانی امثال ما وقت میزارید بسیار سپاسگزارم.
  مدارک عرایض بنده به پیوست ارسال می شود.49 سال سن ،73 وزن ، 167 سانتیمتر قد و مذکر هستم تا حدودی ورزشکار بودم ....مشکلات روحی و درد جناغ سینه و معده اذیتم میکرد.پیش یکی از دکتر های خوب ،اکو قلب و تست ورزش انجام دادم مثبت شد و گفت جای نگرانی نیست و نیاز به پیگیری ندارید.از طرفی بدلیل مشکل روحی قرص سرتالین50توسط پزشک اعصاب روان شروع کرده بودم.بعد از مدتی نگرانی سی تی آنژیو انجام دادم و جوابیه آن کمی نگران کننده بود ودکتر قلبم جواب سی تی آنژیو رو دیده وآنژیوگرافی انجام داده ونتیجه آن پلاک شریان کرونری LAD مشاهده شده است. داروهای دیلتیازم60 نصف آن قبل از نهار و نصف دیگر شب موقع خواب وقرص نیتروکاردین2/6 یکی یک ساعت قبل از نهار و یکی دو ساعت بعد از شام .و قرص آ .اس. آ 80 صبح یکی و شب یکی و قرص آتورواستاتین20 شبی یک.این داروها راحدودا 5 ماه استفاده کردم . متاسفانه به دکتر قلبم دسترسی نداشتم رفتم یک دکتر قلب دیگر. متاسفانه دارو ها را عوض کرده. ایشون قرص زیبتال 2/5(بیزوپرولول) صبح ها یکی. قرص آسپرین81 داده روزی یک عدد بین نهار . قرص روپیکسون10(رزوواستاتین) شبی یک عدد. وقرص زیر زبانی نیتروپرل 4/. در صورت درد.امروز 8 روز که دارم داروی دکتر دوم را استفاده میکنم. بعضی مواقع درد قفسه سینه مخصوصا سمت چپ و بعضی مواقع جناغ و خیلی مواقع درد معده میگیرم از دیروز صبح احساس میکنم حال عمومی من خوب نیست ورغبت و انگیزه ندارم . بعضی مواقع درد پیشانی میگیرم و از طرفی دو روز که کمی خارش در دست و پا دارم ولی قابل تحمل میباشد.لازم بذکر است بخاطر درد معده قبل از وعده غذایی کلیدنیوم سی خود درمانی میکنم. جناب دکتر عزیز با توجه به مدارک موجود آیا این دارو ها را الان مصرف میکنم مطلوب میباشد؟آیا داروهای دکتر اولی دوز آن بالا بود؟آیا عوارض خارش و منگی و خواب آلودگی و سستی و بی حوصله بودن مال دارو های است که استفاده میکنم؟ آیا نیاز به دارو ها میباشد؟ جابجایی داروها ضرورت دارد؟جهت یاداوری آخرین آزمایش من کلسترول 220 بود و اسید اوریک من2/. بالاتر از نرمال بود و نظر روانپزشک دال بر استرس بالا عنوان کرده بود که با کاهش استرس خوب میشه.از بابت مشکل گشایی حضرتعالی بابت راهنمایی ودرمان بیماران قلبی کمال تشکر و قدر دانی دارم. آرزوی سلامتی و توفیقات بیش از پیش برای جناب دکتر و خانواده محترم دارم. seiedhassanrasooli@yahoo.com
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام میزان کرفتگی عروق دردها را توجیه نمیکند، توصیه اکید به ورزش منظم روزانه دارم
 • تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام دکتر،چند ساله میشه من مشکل گوارشی دارم شکم درد و نفخ،به دکتر داخلی مراجعه کردم و آزمایش دادم بهم گفت مشکلی نداری ولی چربی خونم زیاد شده با غلظت خون و بهم قرص داد هنوز رفع نشده و الان یه مدتی میشه سمت چپم درد می‌کنه ،اکو دادم مشکلی نداشت بعد تست ورزش دادم مشکلی نداشت بعد رفتم سیتی آنژیو گرافی گرفتم اونم مشکلی نداشت ولی قفسه سینه چپم سنگینی می‌کنه و تیر میکشه والان مدتی هست ضعف و بی‌حالی میکنم ولی دارم قرص ویتامین دی میخورم نمیدونم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام تگر سی نی نرمال است پس قلب سالم بوده و علت درد در جایی غیر از قلب است
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر