دکتر محمد حسین نجفی

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین 80 یا قرص آ اس آ

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

بهترین زمان مصرف اسپرین

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین 80 را چطور باید مصرف کرد

مصرف آسپرین 80 میلی گرمی معمولن به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلن 300 میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتمن به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه 80 میلی گرم توصیه می شود.

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.2/5 - (125 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  سلام من کرونا داشتم حدود دو هفته میشه بهبود پیداکردم تازه اشتهام بهتر شده و غذاهای سبک میخورم بدنم خیلی ضعف داره حتی برای راه رفتن برای مصرف ویتامین ها و مکملها چه نسخه ای را پیشنهاد میکنید .تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   شربت ژل رویال بهترین مکمل است
 • تصویر کاربر صدوقی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  سلام اگه دریکشب دوتا قرص اسپرین ۸۰ مصرف بشه چه عوارضی داره وچکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 1 سال پیش)
   هیچ خطری ندارد
 • تصویر کاربر سرتاوانی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. مادر من مدت 5 سالی هست که بیمار شما هستند و چند ماه پیش تلفنی ویزیت شدند و شما فرمودید همون داورها رو ادامه بدن الان مشکل قلبی وجود نداره الحمدالله ولی مدتی هست پوست پاشون سوزش داره هر چند روز یک بار و اذیت می شن البته ایشون پاشون واریس هم داره سوال من این هست آیا داروی خاصی پیشنهادمی کنید به ایشون که مصرف کنند برای سوزش پوست پا یا این که من تلفنی از شما وقت بگیرم برای ویزیت انلاین.هر طور صلاح می دونید راهنمایی بفرمائید. با تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 1 سال پیش)
   فعلا کار خاصی لازم نیست قرص ویتامین ب۱ ۳۰۰ میلی گرمی بهشان بدهید روزی یک بار
  2. تصویر کاربر سرتاوانی پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 1 سال پیش)
   دکتر ممنون از پاسختون ولی مادر من ب 1 300 رو هر شب مصرف می کنند با وجود این سورش پوست پا ادامه داره و خیلی اذیت می شن
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۷ تیر ۰( 1 سال پیش)
   گاباپنتین ۳۰۰ شبها بخورند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب .مادر من ۴۰ سالشونه سابقه ی فشار خون بالا ی ۱۴۰ دارن ولی دارویی مصرف نمیکند.قرص های ضدبارداری مصرف میکنند و سابقه ی سکته ی قلبی در خانوادشون وجود داره .میتونند اسپیرین ۸۰ پروفیلاکسی مصرف کنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   بله استفاده کنند زیر نظر متخصص قلب باشد
 • تصویر کاربر ساينا چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 235 مشاهده پرسش
  سلام، آقاى دكتر پدر من ٦٢ ساله هستن و سيگارى. هيچ بيمارى زمينه اى ندارن. ٥ ماه پيش كرونا گرفتن و براشون آسپرين ٨١ تجويز كردن و گفتن به دليل سن و سيگار هميشه بخورن. شب آسپرين و صبح پنتاپرازول ٢٠ . از نظر شما لازم هست بخورن و ضررى نداره ؟ و همين طور هر موقع كه خواستن واكسن كرونا دريافت كنن تداخلى ايجاد نميكنه با واكسن؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   نه اشکالی ندارد استفاده کنند
 • تصویر کاربر عطايى چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام آقاى دكتر وقتتون بخير، من مادرم دى ماه ٩٨ پيش شما ويزيت شدن،الان ٦٤ ساله هستن، گاهى ضربان قلب ايشون ٨٥ يا ٩٠ هم ميشه، ولى اكثرا ضربان قلب ايشون رو ٧٨ يا ٨٠ هست، ميخواستم ببينم بايد كارى انجام بدن؟آسپرين مصرف كنند خوبه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)
   نه نیاری به هیچ کاری نیست
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۴۲ سالمه قلبم درد میکنه و گاهی سوزش داره و بعضی وقت ها به دستم میزنه فشار خونم اکثرا نرماله ولی گاهی بالا میره چربی ندارم اکو و نوار قلبم موردی نداشت تپش قلبم ۵۹ تا ۶۸
  میتونم قرص آسپرین مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   اگر قبلن سابقه ی گرفتگی عروق یا سکته ی قلبی نداشته اید نیازی به اسپرین با این توضیحات ندارید
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام اقایی ۳۶‌ساله هستم مدت سه ماهه که از سوزن سوزن شدن انگشتای پا رنج میبرم کف پام تیر میکشه انگشتام بیحس میشه وقتی دراز میکنم پام رو پوستم به زردی میزنه میشینم سرخ میشه میایستم کبود میشه تقریبا ۵۰روز پیش زالو انداختم کـ زخمش عفونت کرد و التهاب پام بیشتر شد چندنوع آنتی بیوتیک ب تجویز دکتر استفاده کردم مثل اموکسی سیلین آموکسی کلاو و در آخر تاوانکس استفاده میکنمـ از دردش نمیتونم درازبکشم و بخوابمـ زخمم رو تتراسایکلین میزنم با روغن سیاهدانه چرب میکنم وقتی ماساژ میدم آروم میشم اما در حالت عادی و دراز کشیدن بشدت درد دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   یک بار بهتر است نزد یک متخصص قلب ویزیت شوید تا نبض پایتان را معاینه کند و سونوگرافی رنگی عروق اندام تحتانی انجام بدهید تا وضعیت گرفتگی احتمالی در عروق هم بررسی شود
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  هرفردی درروزچندعددقرص اسپیرین میتواندمصرف کند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   یک عدد
 • تصویر کاربر شهلا پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  Flag نرمال رنج واحد جواب نام اختصاری
  W.B.C 7.6 1000/micL 4.5 - 11.0
  RBC 4.60 1000000/microL 4.10 - 5.10
  Hb 14.2 gr/dl 12 - 15
  HCT 42.5 % 35 - 45
  M.C.V 92.3 fL 80.0 - 100
  M.C.H 31.1 pg 26.0 - 34.0
  M.C.H.C 33.4 gr/dl 32.0 - 36.0
  Platelet 248 1000/micL 120-450
  RDW 13.3 % 11 - 14
  Neutrophil 46 %
  Lymphocyte 48 %
  Monocyte 3 %
  Eos. 2 %
  Basophil 1 %
  RBC Morphology Normocytic Normochromic
  Hematology tests are done by fully automated and 5 parts diff cell counters (Fluorescence Flow cytometry method): Sysmex XS-500i and Nihon Cohden series (Celltac E).
  Biochemistry
  Flag نرمال رنج واحد جواب نام اختصاری
  BUN 15 mg/dl Adult female > 50 Y/O : 10 - 20
  Cr 0.96 mg/dl Adult: 0.7 - 1.5
  GFR 68 ml /min /1.73m2 Adult: 50-129
  CPK 64 IU/L Female: 24 - 170
  AST 21 IU/L Female: <35
  ALT 22 IU/L Female : <35
  ALP 93 IU/L Female adult: 64 - 306
  FBS 119 mg/dL Adult : 74 - 106 - Gestational state: Up to 95 - Impaired Fasting Blood Sugar: 106-125 High
  Na 140 mEq/L More than 12 Y/O: 135 - 145
  K 4.1 mEq/L More than 12 Y/O: 3.5 - 5.5
  Ca 8.8 mg/dl Adult: 8.6 - 10.5
  Ph 3.4 mg/dl Adult: 2.6 - 4.5
  Mg 1.99 mg/dl Female adult : 1.9 - 2.5
  Zn 102.1 micg/dL Adult female: 70 - 114
  TG 276 mg/dl Recommended cutoff points: Normal : <200 Hypertriglyceridemic : 200-400 Very high : > 400 High
  cho 158 mg/dl Coronary heart disease risk for adults more than 12 Y/O: Desirable: <200 Borderline high: 200-240 High: >240
  HDL 49 mg/dl >35
  LDL 76 mg/dl Risk for coronary heart disease: Optimal: <100 Near/above optimal: 100-129 Borderline high: 130-159 High: 160-189 Very high: >189
  T.Chol/HDL-Chol 3.2 Ratio Coronary Heart Disease Risk for female: Average risk: >4.4 2x Average risk : >7.1
  LDL/HDL Ratio 1.6 Ratio Coronary Heart Disease Risk: Low risk : < 1.0 Average risk : 1.0 - 3.55 Modrerate risk : 3.55 - 6.25 High risk : 6.25 - 7.99
  VLDL 55.2 mg/dl 5-40 High
  All normal ranges are adjusted for patient's age and sex.
  Biochemistry2
  Flag نرمال رنج واحد جواب نام اختصاری
  HbA1C 5.9 % Non diabetics: <5.7 Increased risk of D.M: 5.7 - 6.4 Diabetic: > 6.5 Goal: < 7 % Good Control:7 - 8 % Action suggested: > 8%
  Special Biochemistry
  Flag نرمال رنج واحد جواب نام اختصاری
  Vitamin D(25/OH) 31.0 ng/ml Vitamin D deficiency: <20 Optimal Vitamin D level: 30-70 Vitamin D intoxication: >150
  Hormone Analysis
  Flag نرمال رنج واحد جواب نام اختصاری
  TSH 3 micIU/mL Female: 0.3 - 5.2 First Trimester of pregnancy: 0.6-3.4 2nd Trimester: 0.37-3.6 3rd Trimester: 0.38-4.04
  T3 1.7 ng/ml More than 50 Y/O: 0.6 - 2.5
  T4 10.7 micg/dL Adult: 4.7 - 12.5 Could be up to 1.5-fold higher during pregnancy.
  All normal ranges are adjusted for patient's age and sex.
  Immunology
  Flag نرمال رنج واحد جواب نام اختصاری
  CCP Ab 4.1 AU/mL Negative: = < 12 Equivocal: 12 - 18 Positive: > 18
  ELISA tests are done by full-automated & closed system Chorus TRIO.
  Sedimentation
  Flag نرمال رنج واحد جواب نام اختصاری
  ESR/1 8 mm/hr 50-85 Y/O female: Up to 40
  Serology
  Flag نرمال رنج واحد جواب نام اختصاری
  CRP Negative Negative
  U/A
  Flag نرمال رنج واحد جواب نام اختصاری
  U/A .
  Color Yellow
  Appearance Semi clear
  S.G 1020
  PH: 5 _
  Protein Negative
  Sugar Negative
  Bilirubin: Negative
  Urobilin Negative
  Urin Ketone Negative
  Nitrite Negative
  WBC estrase Negative
  Hb Negative
  Blood Negative
  Ascorbic acid Negative
  W.B.C. 2-4
  R.B.C. 0-2
  Epithelial cell Moderate
  Bacteria Few
  Mucus: Moderate
  Cast Not Seen
  Crystals Not Seen
  Yeast Not Seen
  Microbiology
  Flag نرمال رنج واحد جواب نام اختصاری
  U/C No significant bacterial growth after 48 hours incubation.
  با سلام و خسته نباشی خدمت دکتر گرامی . خانم 51 ساله هستم و ارتو رماتویید دارم مدت 19 سال یک سال پیش بستری شدم به خطر همون رماتیسم و عفونت پا و برای مصرف دوز بالا کورتون و انتی بیوتیک مدت 37 روز در بیمارستان و بعد آن قند و چربی خونم بالا رفت کنترل کردم هم خوردن هم دارو اتورواستاتین 10 و متفورمین 500 روزی 2 عدد میخورم . همچنان چربی خون بالا و قند ناشتا بالا . لطفا بگین من چکار کنم؟ این جواب ازمایشی هست که دو روز پیش دادم . از راهنمایی شما متشکرم .امیدوارم در این دوران کرونا همیشه سلامت باشین. اول مهر امسال مبتلا به کویید19 شدم و مدت 1 ماه ریه هام در گیر بود و خوب شدم 2 ماه هم سرفه داشتم ولی الان کاملا خوب هستم . ممنون که وقت میزارین .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   الان مشکل اصلی تان چیست؟
  2. تصویر کاربر شهلا چهارشنبه ۱۰ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام با این که آتورو استاتین و متفورمین میخورم هنوز چربیهای خونم بالا هست و همچنین قندم . پرهیز غذایی هم دارم ولی نرمال نشده چربی و قندم. باید چکار کنم؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   در مورد قند با یک متخصص غدد مشورت کنید در مورد چربی خون اتوراستاتین چه دوزی استفاده می کنید؟
  4. تصویر کاربر شهلا پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   آتوراستاتین 10
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   دوز بیست را سه ماه استفاده کنید و مجدد تست بدهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر