دکتر محمد حسین نجفی

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین 80 یا قرص آ اس آ

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

بهترین زمان مصرف اسپرین

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین 80 را چطور باید مصرف کرد

مصرف آسپرین 80 میلی گرمی معمولن به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلن 300 میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتمن به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه 80 میلی گرم توصیه می شود.

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

4.2/5 - (125 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۷ آبان ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  چگونه از قرص بارداري براي قطع سريع پريود استفاده كنيم و جه نوع قرص ضد بارداري بخوريم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر اکرم دوشنبه ۲۴ مهر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  Akram Mgh:
  سلام صبح بخیر
  برای کاهش خونریزی زياد قاعدگی که زودتر از موعد هم شروع شده روزانه چند بار باید قرص ترنسيد 250 استفاده کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۴ مهر ۹۶( 5 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۴ مهر ۹۶( 5 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام مادرم تنگی 40 درصدی دریچه آئورت داره و یک رگش هم گرفتگی خفیف دارن از سال 86 دیلتیازم پروپرانول ASA مصرف کردن چند ماه بعد از عید رزوواستاتین تجویز کردن ولی این اخری متورال به جای پروپرانول تجویز کردن مثل اینکه متورال با دیلتیازم تداخل داره به نظر شما پروپرانول را ادامه بده بهتر نیست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۱ مرداد ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام.
  دکتر می خواستم در مورد داروهای زیر که پیوست هست یه مقدار توضیح بدهید.
  بنده 34 سال سن دارم و حدود 4 ماه پیش دچار سکته قلبی شدم . در حال حاضر داروهای زیر رو مصرف می کنم :
  پلاویکس. اسپرین. کاپتوپریل. متورال. اترواستاتین.
  به دلیل تیر کشیدن قلبم و درد در نواحی قفسه سینه دکترم این دوتا قرص به داروهام اضافه کرد.
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۶ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   نيتروكانتين را شروع كنيد
   اگر درد ادامه داشت تست ورزش انجام دهيد
 • تصویر کاربر رسول جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  آیا قرص زالربان برای درمان آمبولی ریه مفید هست وديگر نیاز به بستری در بیمارستان ندارد؟ چه عوارضی ممکن است داشته باشد آیا نیاز به اوکی قلب می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر مزیم جمعه ۱۹ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود 10 ماه است برای پشگیری از سردرد میگرنی از پروپرانول 10 میلی دوبار در روز استفاده میکنم. بدون هیچ علت خارجی وزنم درحال افزایش هست باوجودیکه نوع تغذیه و تحرک بدنیم مثل قبله. آزمایش تیرویید هم انجام دادم نرمال بود. هرچه بررسی کردم افزایش وزن جزو عوارض جانبی ایندرال نیست ولی خودم به تجربه تقریبا مطمعنم علت دیگری بجز مصرف این دارو درمورد من وجود ندارد. اگر اینطور باشد مصرف قرص را قطع خواهم کرد چون سردرد برایم قابل تحملتر است تا چاقی.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. شب بخیر‌. بنده پسر جوانی هستم که در مورد آزمایش های قبل ازدواج دو سوال دارم، واقعا ممنون میشم جوابمو بدید. 1)خوردن قرص آهن باعث مثبت شدن تست اعتیاد می شود؟ کلا چه موادی را قبل از آزمایش مصرف نکنیم تا تاثیر روی آزمایش نداشته باشه؟ 2)اگر در تست بررسی تالاسمی زوجین، هر دو تالاسمی مینور داشته باشند، در چه صورت می توانند باهم ازدواج کنند؟ سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر
  6 سال قبل عمل قلب باز شدم نوع عمل ( تعویض دریچه آئورت ) خواستم بدونم آیا جایگزینی برای وارفارین در راه هستش یا نه ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 5 سال پیش)
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۱ بهمن ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  با سلا م مجدد وبا تشکر فراوان از دانشمند فرهیخته کشورم که با پاسخ سریع وبه موقع سوال قبلی ،امکان مصرف داروی تجویزی را میسر ساختیدولی آقای دکتر آیا اکسابین که داروی تهیه شده توسط شرکت ابوریحان هستش خوبه یا داروی ELIQUISE5که داروی وارداتی نیست ودر ایران نیز موجود نمی باشد از نظر مکانیسم اثر و تاثیر عوارضی نامطلوب وبرای FBS ۱۳۸ نیاز به مصرف دارو با توجه به داروهای ذکر شده سوال قبلی هست یانه ،خدا قوت ودرود بر تو ای مرد بزرگ دانشمند و پرافتخار میهنم ،همواره پاینده باشی منتظر پاسختان هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ بهمن ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   داروي دوم را نميشناسم
   اغلب براي بيماران زالربان عبيدي را تجويز ميكنم و كيفيت اكسابين را نميدانم
 • تصویر کاربر مهدیه یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 317 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید
  مادر من حدود 4 سال است به دلیل لخته شدن خون در کبد از داروی وارفارین استفاده میکند.
  الان مدتیه که مچ پاش لخته های خونی زیادی دیده میشه که تا ساق پا داره پیشروی میکنه
  سوال من اینه تا چه مدتی باید از این دارو استفاده کنه و برای بر طرف شدن این لخته ها چه باید بکنه ؟؟؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۳ آبان ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   دوره مصرف بر اساس علت و ساير ريسك فاكتورها انجام ميشه
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر