بهترین زمان مصرف قرص آسپرین ۸۰ یا قرص آ اس آ

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین ۸۰ یا قرص آ اس آ

بهترین زمان مصرف قرص آسپرین ۸۰ یا قرص آ اس آ

تصور کنید که پس از سال ها تحقیقات دشوار، دانشمندان اعلام کردند که به درمان های موفقیت آمیزی دست یافته اند که هزینه های یک قرص، موجب نجات زندگی گردیده و می تواند هزینه های مراقبت های بهداشتی را نزدیک به ۷۰۰ میلیارد دلار در سال های آینده کاهش دهد. چنین دارویی که حتی نیاز به تجویز هم ندارد، قرص آسپرین است. 

آیا مصرف قرص آسپرین ضرر دارد؟

از آنجایی که این دارو مانند همه داروها می باشد، مصرف قرص آسپرین هم دارای جنبه های منفی است. در میان دیگر عوارض جانبی، واکنش های آلرژیک ممکن است رخ دهد.

دوره های خونریزی و زخم معده می تواند جدی باشد. بنابراین، محققان این موارد را در تخمین به حساب آورده، و برآورد بالا، شامل این عوارض جانبی از مصرف قرص آسپرین می گردد.

این مطالعه بدست آمده، بر روی تاثیر مصرف قرص آسپرین با دوز پایین تاکید داشته، از قبیل ۸۵ میلی گرم دوز روزانه که اغلب با عنوان آسپرین بچه یاد می شود. دوزهای بالاتر ممکن است برای شرایط دیگر توصیه گردند (و همراه با خطرات بیشتر). 

تداخلات دارویی قرص آسپرین

علاوه بر این، مصرف قرص آسپرین می تواند با داروهای دیگر تداخل پیدا کند. به عنوان مثال، اگر شما قرص آسپرین را با دوز پایین برای قلب، و ایبوپروفن را برای آرتریت مصرف می کنید، این مهم است که ایبوپروفن حداقل ۳۰ دقیقه بعد یا بیشتر از هشت ساعت قبل از قرص آسپیرین مصرف نمایید. در غیر این صورت، خاصیت اثر بخشی قرص آسپرین ممکن است از دست برود.

قرص آسپرین بچه برای چیست؟

در صورتی که شما در خطر حمله قلبی هستید، اما با مشکلاتی مانند زخم معده یا مسائلی از این دست، دست و پنجه نرم میکنید، امکان دارد پزشک قرص آسپرین بچه و یا نوعی قرص روکش دار را برای شما تجویز کند. بیشتر سکته های قلبی و مغزی به این دلیل رخ می دهد که جریان طبیعی خون مسدود شده است. آسپرین خطر حمله قلبی و سکته مغزی را به روشی ساده کاهش می دهد.

همچنین از آسپرین کودک برای کاهش تب و تسکین دردهای خفیف تا متوسط در اثر بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، سرماخوردگی و سردرد استفاده می شود. همچنین ممکن است برای کاهش درد و تورم در شرایطی مانند آرتروز استفاده شود. آسپرین به عنوان سالیسیلات و داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) شناخته می شود.

چه کسانی باید قرص آ اس آ مصرف نمایند؟

مصرف قرص آسپرین

برای کسانی که در معرض خطرات بیشتر مشکلات قلبی و عروقی در آینده می باشند، از جمله کسانی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی در گذشته شده اند، آسپرین به صورت روتین برای کاهش عود مجدد توصیه می شود. برای هر کس دیگری، تجویزها متفاوت خواهد بود. برخی از کارشناسان مصرف قرص آسپرین با دوز پایین را برای همه افراد بالای ۵۰ سال توصیه می کنند. دستورالعمل های دیگر برای سایر افراد، بر اساس سن (به عنوان مثال، ۵۰ تا ۷۹ سال) و عوامل خطر ساز قلبی عروقی، که پیش بینی وقوع حمله قلبی یا سکته را در ۱۰ سال آینده شامل می گردد، محافظه کارانه تر خواهد بود.

علاوه بر این، مصرف آسپرین به صورت روتین برای کاهش خطر ابتلا به سرطان، در افراد با شرایط خاص ژنتیکی، از جمله سرطان روده بزرگ غیرپولیپی ارثی تجویز می گردد. بیماران دچار گرفتگی عروق قلبی اثبات شده، با بیماران دچار گرفتگی عروق مغزی (سکته مغزی) و بیماران دچار گرفتگی عروق اندام تحتانی، حتما باید آسپرین مصرف نمایند. اما آیا فردی که تابحال هیچکدام از شرایط فوق را نداشته، می تواند از مصرف آسپرین سود برد؟

برای تعیین اینکه آیا فرد در آینده احتمال ابتلا به نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی-عروقی را دارد یا خیر، وب سایت Reynold risk score  تعیین کننده است و تخمینی از این حوادث طی ۱۰ سال آینده را دارد.

اثرات-مصرف-آسپرین

جهت تعیین ریسک به سایت Reynoldriskscore.org  مراجعه و  موارد زیر را تکمیل نمایید.

 • ۱-سن بر اساس سال
 • ۲-آیا در حال حاضر سیگاری هستید؟
 • ۳-فشار خون سیستولیک خود را بر اساس میلی متر جیوه بنویسید. مثلا اگر فشار خون شما ۱۲۰/۸۰mmgh است، فشار مورد نظر در این قسمت عدد ۱۲۰می باشد.
 • ۴-کلسترول توتال: میزان کلسترول را بر اساس آزمایشی که انجام داده اید، در این قسمت بر اساس mg/dl یادداشت کنید.
 • ۵-HDL: میزان HDL یا چربی خون را بر اساس میزان ثبت شده در آزمایش خون، در جای خالی ثبت کنید.
 • ۶- hsCRP از پارامترهایی است که آزمایشگاهی، تعیین می شود.
 • ۷-آیا پدر و یا مادر شما قبل از سن ۶۰ سالگی دچار حمله قلبی شده اند؟ در این قسمت پاسخ این سوال به صورت بله، خیر وارد می شود.

پس از تکمیل مراحل فوق، calculate 10 year risk را انتخاب کنید.

در نهایت میزان ریسک حوادث قلبی برای شما تعیین خواهد شد.

افرادی که میزان ریسک آن ها بالای %۱۰ باشد، از مصرف روزانه آسپرین ۸۰mg سود می برند.

توجه: لازم به ذکر است که برای افراد دیابتی این فرمول صدق نمی کند.

آسپرین بچه

چرا بسیاری از مردم قرص آسپیرین مصرف نمی کنند؟

این کاملا روشن نیست که چرا بسیاری از مردم قرص آسپرین را نادیده می گیرند. حدس من این است که ترکیبی از این عوامل، علت آنست:

 • عدم آگاهی از قرص آسپرین تجویز شده
 • به طور ویژه توسط پزشکان آنها توصیه نشده
 • نگرانی در مورد عوارض جانبی ناشی از مصرف قرص آسپرین از مزایای بالقوه آن بیشتر است.
 • یک تجربه بد قبلی از مصرف آسپرین مانند واکنش های آلرژیک
 • به طور کلی گریز از مصرف دارو

ارزش تاکید بر این بدین علت است که زمانیکه با هر نوع درمانی می آید و به خصوص درمان پیشگیرانه، اولویت های فردی مساله مهمی هستند.

این برای شما به چه معنی می باشد؟

این مطالعه جدید نشان می دهد که خواص درمانی زیادی هستند که به سادگی شناسایی نشده اند؛ چرا که مردم بقدر کافی قرص آسپرین مصرف نکرده اند. اما هر فرد دارای مجموعه شرایطی برای خود می باشد که می تواند هر دو خطرات و مزایای قرص آسپرین، همچنین عملکرد خود او را تحت تاثیر قرار دهد. تصمیم به مصرف و یا چشم پوشی از مصرف قرص آسپرین یک مساله بزرگ است، پس حتما در این مورد با پزشک خود صحبت کنید.

تاثیر آسپرین بر آزمایش خون

البته تعداد اندکی از بیماران ممکن است به دنبال مصرف آسپرین دچار کاهش پلاکت شوند، که معمولا مورد مهمی نیست و نیازمند درمان خاصی نمی باشد، ولی در برخی بیماران شاید این کاهش پلاکت نیازمند قطع آسپرین شود. این موارد تنها به صلاح دید پزشک و بر اساس مشورت ایشان انجام خواهد شد

بهترین زمان مصرف اسپرین

زمان مصرف آسپرین در طول روز (صبح یا ظهر یا شب) تفاوتی در اثر دارو ندارد و بنابراین توصیه ی خاصی در این زمینه وجود ندارد. انتخاب در این زمینه به عهده ی بیمار است و توصیه می شود هر زمانی که برای بیمار راحت تر است از این دارو استفاده کند.

حساسیت زدایی آسپرین

آسپرین ۸۰ را چطور باید مصرف کرد

مصرف آسپرین ۸۰ میلی گرمی معمولن به صورت روزانه یک مرتبه قرص کامل است. شاید در برخی بیماران به دلایل خاصی آسپرین با دوز بالاتری (مثلن ۳۰۰ میلی گرم) تجویز شود که در این صورت پزشک حتمن به شیوه ی درست مصرف تاکید خواهد کرد. در غیر اینصورت همان روش روزانه ۸۰ میلی گرم توصیه می شود.

آسپرین در بارداری

مصرف آسپرین به طول کل در بارداری منع خاصی ندارد و اتفاقا این دارو در برخی بیماران باردار با سابقه ی لخته های خون قبلی یا هم چنین فشار خون های حاملگی برای جلوگیری از بروز عوارض تجویز می شود و بسیار هم موثر است. 

تداخل دارویی آسپرین

به طول کل آسپرین تداخل دارویی مهمی ندارد و نیازی به نگرانی از اثرات جانبی آن با سایر داروها نیست. البته فراموش نکنید که در برخی بیماران که سابقه ی زخم های معده یا اثنی عشر را دارند، مصرف آسپرین ممکن است به خصوص در همراهی با برخی مسکن ها نظیر دیکلوفناک و ژلوفن و ناپروکسن به دردهای معده منجر گردد و این زخم ها را تشدید کند که در این موارد بهتر است با مشورت پزشک از داروهای محافظت کننده ی معده نظیر پنتاپرازول استفاده کرد.


دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمدجعفر سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،شب بخیر
  بنده ۵۳سال سن دارم بعلت بیماریهای فشارخون،
  تپش قلب،اضطراب وکلسترول بالاداروهای آملدوپین
  (نوروسک)۵میلی،متوهگزال،سرترالین ۵۰،روزوکستین
  ۵میلی طبق تجویزپزشک استفاده میکنموالحمدلله ازوضعیتم راضیم پلاکت خونم۱۵۰۰۰۰وغلظت خونم۱۶میباشدوازآنجاییکه ازحدود۲سال قبل برای
  پایین آوردن غلظت خونم بامشورط پزشک اقدام
  به مصرف قرص آسپرین ۸۰نمودم حال باتوجه به
  اینکه میگویندمصرف قرص آسپرین خطررپارگی
  رگهای خونی مغزوسکته مغزی ناشی ازآن وهمچنین
  خون ریزی معده دارد،خواهشمندم نظرجنابعالی
  رادرخصوص قطع مصرف قرص آسپرین یاکاهش
  مصرف آن رااعلام بفرماییدازلطف شماکمال تشکررا
  دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   در مورد اسپرين بيمار بايد بررسي دقيق شويد
   بايد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر ستارر سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  سلام آقا یا خانم دکتر لطفا ببخشید اگر ممکن باشد اگر مسمومیت سرب داشت باشم بایستی آسپرین 80 بخورم خوب میشم از جوابی که شاید برام بفرستید پیشاپیش تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۸ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۱۹ سال سن دارم و قد ۱۸۰ سانتی متر و وزنم ۱۱۲ کیلو هستش
  بنده رشتم علوم تجربی هست و پشت کنکور ماه پیش آزمایش دادم و غلظت خونم بالا بود
  من وقتی از خواب بلند میشم کسلم و موقع درس خوندن خوابم میگیره و در کل بیشتر مواقع حوصله ندارم و خستم
  ب من گفتن ک ب خاطر غلظت بالای خونته
  آیا درسته؟؟ با توجه ب این ک وزنم بالاست اما چون کنکور دارم نمیتونم ورزش کنم !!! دارویی ک شما تجویز میکنید چی هستش؟؟؟ آیا قرص آسپرین ۸۰ یا زالو درمانی ، این رو درمان میکند ؟؟؟ تا کنکورم تمام شود
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۱۵ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدیه جمعه ۴ آبان ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام عرض میکنم و خیلی ممنون میشم اگه سوال بنده رو جواب بدید.من 6 هفته باردار هستم و مطالب نگران کننده زیادی از مرگ و میر مادران سر زایمان شنیدم و خیلی استرس دارم.میشه راهنمایی بفرمایید که هنوزم همچین چیزی هست و احتمالش چقدره؟همچنین دکتر زنان برای من اسپرین 80 نوشته خوردنش ایرادی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۴ آبان ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بايد در اين موارد با متخصص زنان مشورت كنيد
   اين در حوزه تخصص من نيست
 • تصویر کاربر فرخ یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر نجفی سلام
  با احترام و عرض تشکر از زحمات و رهنمود های حضرتعالی استدعا دارم بفرمائید برای کاهش درد آمپول تینا گراست(سر درد و استخوان درد ) غیر از آستامینوفن ساده از چه مسکنی میتوان استفاده نمود . شایان ذکر است مادر اینجانب علاوه بر فشار خون کنترل شده ،دارای فشار ریه (تحت درمان ) و اریتمی میباشند .قبلا صمیمانه از راهنمایی که خواهید فرمود سپاسگزاریم .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۹ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   ژلوفن
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  آیا برای من که 35 سابمه وشابقه ناراحتی و سکته قلبی در همین سن برای پدرم اتفاق افتاده مصرف قرص آسپرین ضروریست؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بهتره ابتدا تست وردش بشيد و ازمايشات كامل انجام دهيد تا بشه تصميم گرفت
 • تصویر کاربر ابوالفضل شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام ، وقت بخیر
  من یه جوان ۲۰ ساله هستم ، و تو هوای تقریبا سرد که بقیه افراد احساس سرما نمیکنند من احساس سرما زیاد میکنم ، بیشتر این سرما در نواحی ران پا و مچ به پایین پا و مچ دست و انگشتان دست رخ میده
  ازونجا که خواهر من در آزمایشگاه خون کار میکنه و تفریبا هر دوماه تست چکاپ میدم ، همه ی موارد خوب هستن ، آهن بدن من هم خوب هست ، کم‌ خونی هم دیده نمیشه
  اما نمیدونم چرا احساس سرما میکنم
  بعضیا میگن قرص آسپرین بچه بخور
  میخواستم بدونم نظر شما چیه؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بايد ويزيت شويد
   نياز به مصرف اسپرين نيست
 • تصویر کاربر مژگان شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  با سلام.مادرم ۷۰ سال سن داره و تا حالا ناراحتی قلبی نداشته ولی کم کاری تیروئید و چربی خون داره بیماری دیابت و فشار خون هم نداره. با توجه به سن شون آیا باید آسپرین برای جلوگیری از بیماری قلبی استفاده کنند؟در صورت استفاده مقدار مصرف چگونه است؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام روزانه يك عدد اسپرين ٨٠ مصرف نمايند
 • تصویر کاربر حسيني جمعه ۳۰ شهریور ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  باسلام
  أيا بجاي قرص رزواستاتين ٢٠
  ميتونم قرص اتواسترول ٢٠ مصرف كنم يا اتواسترول ٤٠ باشه بهتره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳۰ شهریور ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام همان بيست كافيست
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  اگر شخصی ده عدد قرص پرانول را یکجا و در یک وعده مصرف کند چه عوارضی دارد و چه کاری باید بعد از مصرف دارو انجام داد. آیا مصرف این تعداد خطرناک است
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام
   بله
   بلافاصله به اوررانس مراجعه كنند
درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر