۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوذر شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقا هستم ۳۳ ساله
  مدت ده روز هست که درد پایداری در سمت چپ سینه ام احساس میکنم گاهی به دست چپم میزنه درد خفیف و قابل تحمله اما بسیار ناراحتم کرده
  اکو دادم که دکتر گفت چیزی جز یک افتادگی جزیی دریچه ندارم
  من یادم رفت ازشون بپرسم آیا این میتونه پریکاردیت باشه یا ممکنه مشکلی داشته باشم که اکو نشون نده
  سی تی اسکن ریه هم رفتم و گفتند ریه ها پاک هست
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام درد دائم معمولاً قلبی نیست درد پریکاردیت با تنفس و دراز کشیدن بدتر میشه مسکن استفاده کنید اگر در ادامه داشت مراجعه کنید

 • تصویر کاربر پرنیا یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام
  من دختر 21 ساله هستم
  قبلا چند باری موقع خواب تپش قلب داشتم ولی با چند قدم و یه لیوان اب و چند تا نفس عمیق برطرف میشد
  امشب باز تپش قلب داشتم وقتی دست چپم رو تکون میدم پشت شونم درد میگیره دردش مثل اینه ک انگار عضله پشت شونم گرفته ..سابقه بیماری قلبی هم تو خانواده ندارم چیز مهمیه نگرانش بشم ؟؟؟نیاز به مراجعه به پزشک هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام احتمالا مشکل تون اضطرابی هست به روانپزشک مراجعه کنید اگر علائم همچنان ادامه داشت جهت بررسی پیش تر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حنا یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ،من چند وقت میشه که گاهی دست چپم توو ناحیه بازو و سرشونم درد میکنه و بعضی وقتا هم زمان با این درد،قلبمم درد میگیره،من 25سالمه و یک سالی میشه که این حالت بهم دست میده و دردش اونقدری نیست که خیلی شدید باشه ،میشه راهنمایی بفرمایید که مشکل از چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام احتمالا قلبی نیست و یا عصب دست درگیر هست و یا اضطرابی هست به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر هاکان یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر من به تناوب تنگی‌نفس و تپش قلب دارم که تپش شبا موقع خوابه و تنگی نفس هم ب صورتی که مدام وادار به تنفس عمیقی میشم که منجر به خمیازه میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه مشکلات قلبی ریوی و یا اضطراب ای باشد

   برای افتراق این موارد باید حتماً معاینه و اکو شوید

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام،لطفا در مورد درد در قفسه سینه یا درد در کتف سمت چپ و راست در اثر فشار کاری بدون هیچ سابقه بیماری و احساس جمع شدن ترشحات در گلو توضیح بفرمائید،تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام متاسفانه به این شکل نمیشه نظر داد بیمار باید معاینه شود

 • تصویر کاربر roz یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من پرولاپس دریچه میترال دارم ef=55% قرص پروپرانول میخورم ولی بیشتر اوقات تپش قلب و قلب درد دارم الانم بعد از گذشت دو ماه سوزش ودرد قفسه سینه داشتم چند روز برطرف شد ولی دست چپم به شدت درد میکنه علت چی میتونه باشه در ضمن دکترعمومی واسم آزمایش خون و تیروئید نوشته هنوز نرفتم ممکنه تاثیر داشته باشه آدم تا حدودی عصبی و اظطرابط هم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   پرولاپس چیز مهمی نیست و معمولاً باعث این علائم نمی شود

   برای مشکل اضطرابی به روانپزشک مراجعه کنید

   چون احتمالاً علائتون ناشی از اضطراب است

   اگر بهتر نشدید جهت بررسی بیشتر مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهسا یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام.من 30سالمه.صبح روز قبل ناگهانی دچار درد سمت چپ قفسه سینه و کتف و درد و سنگینی و کرختی دست چپ شدم.اون لحظه سرکار بودم و تنش و اضطرابی هم نداشتم.شب بدنبال کمی فعالیت درحد ظرف شستن احساس کردم وزنه سنگینی روی قفسه سینه م هست و نفسم میگیره.دردمم در نواحی که گفتم زیاد شد.بعد ازچنددقیقه درد فوق العاده شدیدی درناحیه قلبم احساس کردم.به نحوی که حتی نمیتونستم همسرم صدابزنم کمکم کنه و نفسم بالا نمیومد.به مرور با کمک همسرم که سرمو آورد بالا حالم بهتر شد.همچنان این درد رو دارم.با استراحت بهتر میشه،یابعد بیدارشدن کمه.با فعالیت بدتر میشه ولی و ترجیحا باید زیرسرم بالا باشه وگرنه فشاربیشتری احساس میکنم.برای دکتر متخصص وقت گرفتم اما تا برم خواستم ازتون مشورت بگیرم.آیا حمله قلبی بهم دست داده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   این علائم هم میتونه قلبی و هم اضطرابی باشه

   برای افتراق باید معاینه و اکو شوید و در صورت نیاز تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر علیپور شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام بازوی سمت چپم چند روز درد داره این درد گاهی ب پشت گردنم هم میگیره.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد قلبی نیست مسکن استفاده کنید و اگر بهتر نشدید جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر الان یک ماهه احساس میکنم رگهای دست چپم از شانه چپم شروع میشه تا مچ امانمو بریده خیلی تیر میکشه فقط دست چپم خیلی اذیت دارم میشم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا عصب دست در مسیرش درگیر هست

   گاباپنتین ۱۰۰ روزی یک عدد استفاده کنید و جهت نوار عصب و عضله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 2هفته ای هست که انگار یه چیزی میزنه تو قلبم 1الی 2دقیقه طول میکشه بعد 3تا از انگشتای دست چپم درد میگیره بعد پشت شونم درد میگیره بعدم احساس سنگینی قفسه سینه میکنم بیشتر سمت قلبم میشه کمکم کنین بگین نشونه چیه ممنون میشم اگه زود جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام این علائم معمولاً قلبی نیست و اضطرابی هست

   میتونید پروپرانولول ۱۰ و کلردیازپوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و اگر بهبود پیدا نکردید جهت معاینه مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم تا به حال در مورد سوفل قلبی یا صدای اضافه ی قلبی شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معنی است؟…
به طور طبیعی ضربان قلب بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه می باشد و اگر ضربان قلب شما در این بازه باشد، یعنی…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم تا به حال در مورد سوفل قلبی یا صدای اضافه ی قلبی شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معنی است؟…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر