۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من 3_4 روزه که قفسه سینه ام درد میکنه و هم میسوزه البته بیشتر درد میکنه.خیلی شدید نیست که نتونم کاری انجام بدم ولی اذیت میکنه.بعضی اوقات هم در قسمت بالای کمر و زیربعل سمت چپ هم احساس درد دارم البته فقط بعضی اوقات.من چی کار باید بکنم و علتش چی میتونه باشه؟یه چیزه دیگه اینکه من بیشتر اوقات دستگیره و پریز برق رو با وایتکس رقیق شده تمیز کردم و پنجشنبه یه دونه قرص آسپرین خوردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا درد قلبی نیست و اضطرابی هست

   پروپرانول ۱۰ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید اگر بهتر نشدید جهت معاینه مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر سارا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   چندتا و تا کی باید مصرف کنم اقای دکتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   ۳ ماه

  4. تصویر کاربر سارا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   بله چشم.مرسی از وقتی که گذاشتین.بابان لایو هاتون توی اینستا هم خیلی خیلی ممنون.تشکر
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   خواهش میکنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  حدود یک ماه هستش که دست هام بخصوص دست چپم خیلی درد می کنه درد مستمر وجود داره وقتی کارهای خونه رو انجام میدم این درد بیشتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا عصب دست درگیره

   بعدا حهت نوار عصب عضله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سینه ها و قفسه سینه درد میکند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید از نظر بررسی علت حتما معاینه شوید

 • تصویر کاربر ملیحه جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام، وقت بخیر
  از ده اسفند نفس تنگی و درد و فشار در قفسه سینه داشتم به طوری که حس میکردم یک سنگ روی قفسه سینه س. نوزدهم به پزشک مراجعه کردم با اینکه عکس رادیولوژی انفیلتراسیون در سمت چپ نوشته بود، اما پزشک گفت با توجه به سچورشن نرمال، کوید نیست و فقط آلرژی هست، آمپول کورتون و ملوکسیکام داد و شربت تئوکال جی. دو روزی بهتر بودم اما دوباره به وضع قبل برگشتم و الان فشار و درد در قفسه سینه و گاهی تنگی نفس دارم و این فشار گاهی اوقات شدت و گاهی اوقات بسیار کاهش میابد. سرفه هم میکنم
  من چه کنم؟ آیا تشخیص پزشک عمومی درمانگاه اشتباه بوده؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   کورتون الان نباید تجویز شود

   به نتخصص عفونی مراجعه کتید

  2. تصویر کاربر ملیحه پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   ممنون آقای دکتر، الان که مطب ها تعطیل است، برم بیمارستان؟
   بیمارستان هم که اجازه نمیدن بریم، وقتی تماس میگیریم میگن اول به پزشک عمومی مراجعه و اگر اون تایید کرد میشه رفت بیمارستان
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام به هر حال به یک پزشک مراجعه کنید و آزمایشات و عکس تان را تکرار کنید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من چند روزه دست چپم با کلیم درد داره. سمت چپ قلبم هم درد داره با قفسه سینم از پشت
  استفراغ ندارم. بعضی وقتا اکثرا شبا سر درد دارم گوشام خارش دارن. سرم موقع خواب خیسه خیس میشه. تب ندارم
  لطفا راهنمایی بفرمایید من چیکار باید بکنم
  خیلی ممنون 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا علایم اضطرابیه

   منتها بدون معاینه نمیشه نظر دقیق داد

   اگر علایم ادامه داشت باید جهت معاینه مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من 20 سالمه الان تقریبا دوهفتست استخوان وسط قفسه سینم درد میکنه البته شدید نیست درد ملایم نه اینکه خیلی اذیتم کنه ولی فکرمو خیلی مشغول کرده چند دقیقه درد میکنه بعد قطع میشه من بخاطر کنکور سه سال هیچ تحرکی نداشتم از تیر فوتبال و بدنسازی رو شروع کردم و بخاطر کرونا تقریبا یک ماهه بازم فعالیتی ندارم بنظرتون بدنسازی رو یهویی گذاشتم کنار میتونه دلیل ابن درد باشه وقتی تو نت سرچ کردم کلی سرطان استخوان و خون و اینا آورد خیلی میترسم اینم بگم مامانم میگه بخاطر اینکه رو تخت رو کمر و خم میشینم میتونه بخاطر این باشه اینم بگم من از مریضی و سرطان فوبیا دارم سلام خسته نباشید من 20 سالمه الان تقریبا دوهفتست استخوان وسط قفسه سینم درد میکنه البته شدید نیست درد ملایم نه اینکه خیلی اذیتم کنه ولی فکرمو خیلی مشغول کرده چند دقیقه درد میکنه بعد قطع میشه من بخاطر کنکور سه سال هیچ تحرکی نداشتم از تیر فوتبال و بدنسازی رو شروع کردم و بخاطر کرونا تقریبا یک ماهه بازم فعالیتی ندارم بنظرتون بدنسازی رو یهویی گذاشتم کنار میتونه دلیل ابن درد باشه وقتی تو نت سرچ کردم کلی سرطان استخوان و خون و اینا آورد خیلی میترسم اینم بگم مامانم میگه بخاطر اینکه رو تخت رو کمر و خم میشینم میتونه بخاطر این باشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این درد عصبی عضلانیه و احتمالا به خاطر اضطرابه

   به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مینا جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من الان 2و3روزهست که سینه سمت چپم ودست چپم خیلی درد میکنه واین دردها به گردنم وشونه سمت چپم وپشت کتفه چپم میزنه نمیدونم به دکتر مراجعه کنم یا نه چون داخل بیمارستانها احتمال گرفتن ویروس کرونا هست میترسم کهبرم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   اگر درد شدید نیست مسکن استفاده کنید و اگر بهتر نشدید به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر مهری جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  درد قفسه سینه سلام دکتر خسته نباشید من یه مدت هست درد قفسه سینه وقسمت چپ بدن دارم دردش حتی بین دوکتفم هم میزنه شدید هم هست باعث سرفه هم میشه دکتر هم رفتم فقط گفتن افتادگی خفیف درچه میترال داری
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   درد قفسه سینه می تونه علل قلبی و غیر قلبی مثلا گوارشی یا عضلانی یا اضطرابی داشته باشه

   برای افتراق باید معاینه شوید

   برای بررسی اینکه آیا درد قلبی هست یا نه باید تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  من ۲۲ سالمه چند ماهی میشه تو دست چپم احساس درد میکنم از کتف تا نوک انگشتام، جدیدا هم با شروع دردش گردنم هم درد میگیره
  کلا هم آدم عصبی هستم، تحملم کمه سریع عصبانی میشم
  میخواستم بدونم مشکل قلبی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکن هست عصب دست در مسیرش درگیر باشه و یا علائمتون ناشی از اضطراب باشه

   به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زکیه شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر بنده ۳۲ ساله هستم با مریضی گشادی دریجه میترال ک دوسال دارو متورال ۵۰ مصرف میکنم نزدیک دوماه ک قفسه سینم سوزش داره و پشت کتف چپم درد شدیدی داره و ریفلاکس معده شدید هم دارم احساس سوزش معده ودرد هم دارم لطفا میشه راهنمایی کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه علامت ناشی از اضطراب یا ریفلاکس معده باشه

   پنتوپرازول ۲۰ و کلر دیاز پوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید

   اگر بهتر نشدید بعداذجهت تست ورزش و بررسی قلب مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم تا به حال در مورد سوفل قلبی یا صدای اضافه ی قلبی شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معنی است؟…
به طور طبیعی ضربان قلب بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه می باشد و اگر ضربان قلب شما در این بازه باشد، یعنی…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم تا به حال در مورد سوفل قلبی یا صدای اضافه ی قلبی شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معنی است؟…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر