۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر m.r شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بعضی مواقع قلبم به شدت تیر میکشه که گویی نفسم قطع میشه و نمیتونم نفس مخصوصا عمیق بکشم و تا دو دقیقه خوب میشه، و چند دفعه هست که از انگشت شست دست چپم تا تقریبا بازو تیر میکشه و سوزن سوزن میشه مخصوصا وقتی که یه چیزی خیلی ناراحتم میکنه
  ۲۰ سالمه و دخترم
  ممنونم میشم اگه پاسخ بدین🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام نوار قلب گرفته بشه بهتره
 • تصویر کاربر ارغوان شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر. من الان نزدیک به چند ماه میشه سمت چپ سینه و بازو و دستم درد می‌کنه. انگار گرفتگی عضله دارم یجوری حالت خواب رفتگی. کف دستم و زیر بغلم هم احساس سوزش دارم انگار میسوزه. دکترم زیاد رفتم میگن عصبیه ولی باز میترسم که قلبمه. میشه لطفاً راهنماییم کنین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگر با راه رفتن بدتر نميشه قلب نيست
 • تصویر کاربر سهیل دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید

  بنده ۲۲ سال دارم مجرد
  چند روزی هست که بالای بازوی سمت چپ یعنی پایین تر از مفصل احساس گرفتگی شدیدی دارم

  اصلا نمیتونم رو دست چپ بخوابم .
  ولی کاملا تکون میخوره و میشه ورزش کرد با اون دست .

  میخواستم بدونم مربوط میشه به بیماری قلبی ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام کلا دردهایی که با حرکت عضو شدیدتر بشه قلبی نیست
 • تصویر کاربر رعنا سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۳.۴روزی میشه یه درد مبهم مث سوزش سمت چپم رو درگیر کرده و زیر بغلمم درد میکنه و بعضی وقتا دست سمت چپم و کتفم ایا مشکلی وجود داره باید به دکتر مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام اگر با فعاليت تشديد ميشه و با استراحت خوب نياز بررسي بيشتر داره

  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام اگر با فعاليت تشديد ميشه و با استراحت خوب نياز بررسي بيشتر داره

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر M.m جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مامان من۷۵ سال داره
  فشارخون بالا داره که باعث میشد قلبش درد بیاد
  بردیم دکتر قرص والزومیکس ۵-۸۰بهش داد و متوپرولول داد بهش ۲ماه هست که داره استفاده میکنه
  فشارش تنظیم شده اما
  صبح ها تپش قلب داره گاهی اوقات
  ۳روزه که دست چپ‌ش مور مورو گزگز میکنه
  بقول خودش میسوزه عضله دست‌ش این احساس سوزش رو توی بازوی چپش داره که به زیر بغلش هم میرسه گاهی هم گوی پای چپش هم سوزش پیدا می‌کنه
  خودش میگه درد نیست بی حس ِ دستم آزرده است انگار دستم مال خودم نیست
  البته این سوزش و بی حسی و مورمور شدن ممنکنه یه روز کامل نباشه حالش خوب باشه اما روز بعد دوباره این سوزش باشه
  آقای دکتر این مال قلبش هست یا چربی خون
  علت این مشکل دست چپش چیه ممنون میشم راهنمایی کنید منو
  باتشکر
  چربی خون هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر زارعی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 80 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر پدر بنده آنژیوگرافی قلب کردن حدود ۲ سال پیش چند روزی هست ک روزی تقریبا یک بار کسل میشن و احساس درد و بی حسی بدن میکنن گاهی هم سمت قلب شون احساس درد و تیر کشیدن میکنن ب دکتر مراجعه کردن نوار قلب گرفتن گفتن خوبه آزمایش قند و چربی دادن گفتن چربی شون کمی بالاست،داروی معده هم قبلا مصرف میکردن و دکتر داروی معده هم تجویز کردن امشب باز میگن داخل شکمم احساس درد میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسینی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خانمی هستم ۲۰ ساله دو روزه طرف چپم قسمت سینه چپ کتف و دست چپم تا انگشتام درد میکنه و میزنه به قسمت پشت چپم.نوارو اکو و عکس برداری انجام دادم گفتن چیزی نیست .اما هنوز درد دارم و نگرانم از این موضوع .چیکار کنم آیا مشکل از قلبمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر نيلوفر جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام دكتر من چند روز پيش يك هو دچار طپش قلب شدم كه وقتي اينجوري ميشم پنيك مي كنم چون چند وقت پيش شدم دكتر بهم بيزوپرارول دادن با يه ارام بخش بعد چند وقت شدم كه خودم پراپرانول ١ هفتس مصرف ميكنم بهترم ولي همش مي ترسم دوباره بشم، الانم كمي دست چپم درد گرفت كه البته بيشتر ساق دستم هست
  ممنون ميسم راهنمايي كنين .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر ساره جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من در عرض دو هفته حدود ۵ الی ۶ بار دست چپم از کتف تا مچ دست درد گرفته و حس میکنم ضربان قلبم بالا باشه
  پیشنهاد شما چیست برای بهبود این وضع؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر هانیه پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  من برخی مواقع تپش قلب به همراه تنگی نفس دارم دو ماه پیش به متخصص قلب مراجعه کردم و چکاپ کامل انجام دادم و مشکلی نداشتم. اخیرا دست چپم به شدت از کتف تا نوک انگشتانم تیر میکشه و غیر قابل تحمل است، امتحان کردم با استراحت بهتر میشود گاهی هم احساس بی حسی در دست چپ دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر