۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ساره جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من در عرض دو هفته حدود ۵ الی ۶ بار دست چپم از کتف تا مچ دست درد گرفته و حس میکنم ضربان قلبم بالا باشه
  پیشنهاد شما چیست برای بهبود این وضع؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر هانیه پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  من برخی مواقع تپش قلب به همراه تنگی نفس دارم دو ماه پیش به متخصص قلب مراجعه کردم و چکاپ کامل انجام دادم و مشکلی نداشتم. اخیرا دست چپم به شدت از کتف تا نوک انگشتانم تیر میکشه و غیر قابل تحمل است، امتحان کردم با استراحت بهتر میشود گاهی هم احساس بی حسی در دست چپ دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۳۹ سال سن دارم چنیدن سال هست که دچار تپش قلب شدید هستم و پاهای سمت راستم دچار همانژیون عروقی مادرزاد می باشد که با واریس اشتباه می گیرند وقتیکه فشار م بالا می رود و ضربان قلبم افزایش پیدا می کند احساس ورم همراه با گرفتگی خاصی در ناحیه گردن و گلو دارم و یک نبض شدیدی در گلو و بالای نای ایجاد می شود که بطور کل نفسم قطع می شود دو الی سه ثانیه و نا خداگاه به سرفه تک می افتم تا نفسم برگرده دکتر به من قرص کنمور ۵ میلی داده که این حالت رخ می دهد ولی خیلی ضعیف و بدون قدرت حمله می کند تازگی ها علاوه بر این حالت احساس سنگینی و کرختی و بی جونی در دست چپ دارم و در ناحیه فک پاین و بالا صورتم و چند روزی هم هستش که احساس می کنم یک سوزن داخل دستم و در رگ هایم می باشد و بر روی سینه شانه سسمت چپ و سردرد در ناحیه پشت سر و پیشانی و چشم هم دارم که متغیر می باشد هر از گاهی جایش در سرم و قبل از سنگینی دست چپم یک توده برجسته خود بخود با اندازه یک فندق ایجاد شد در قسمت ساعد چندین دکتر رفتم ولی موفق به تشخیص نشده اند واقعا از این حالت عذاب می کشم وقتیکه فشار بالا میرود علاوه بر بی حسی دست چپ و فکم هردو اندام می لرزد و پاهایم و نوک انگشتان دستم سرد می شود با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من مادرم ۴۹ سالشه اول فروردین از دوتا پله افتاد کتف سمت چپش درد گرفت عکس رادیولوژی گرفتیم دکتر گفت شکستی نداره و در کل گفت استخوان هاش مشکلی ندارن ، گفتن آویز گردن بندازه تا یک هفته ، ولی الان درد زیادی داره ، تقریبا پنج سانت مونده به انتهای بازوش درد داره و نمیتونه تکونش بده ، الان چون هیچ دکتری نیست و جایی نیست که ام ار ای بگیرم ، بنظرتون چیه مشکلش؟ با تشکر از شما بزرگوار
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام در حوزه تخصص من نیست با ارتوپد مشورت کنید

 • تصویر کاربر ارش سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز و گرامی....اقای دکتر من 25 سالمه جن وقت پیش خیلی سوزش در قفسه سینم داشتم که یبار سمت چپ یبار راست درد میکرد بعد مدتی خوب شدم الن دوباره قفسه سینم درد میکنه قلبم انگار تیر میکشه و دستم چپم از بالا تا پایین بعضی وقتاهم دست راستم و خیلی کمم پام گاهی هم همراه با تپشه و موقه استراحت اذیتم نمیکنه موقه خوابیدم با فعالیتم فک میکنم وسط کتفمم کمی درد میکنه نوار قلب دادم سالم بوده نمیدونم دردم چیه خوشحال میشم راهنماییم کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام دردهای تیر کشنده معمولاً قلبی نیست و اضطرابی هست پروپرانولول ۱۰ و کلر دیاز پوکساید ۵ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید و اگر علائم ادامه داشت مراجعه کنید

 • تصویر کاربر سجاد سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام
  در رابطه با حمله قلبی خواستم ازتون کمک بگیرم من چند روزیه پشت قلبم همراه با دست و پای چپم درد میکنه آیت میتونه از عوامل حمله قلبی باشه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   بعید است که چنین علائمی ناراحتی قلبی باشد

   ولی بدون معاینه نمیشه اظهارنظر دقیق کرد

   اگر علائم ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام
  چند سالی است که در خواب دچار درد بازوی چپ شده و بعد از بیداری دچار عرق سرد و پس از آن تپش قلب میگیرم ،چند بار نزد سه متخصص قلب متفاوت رفتم ،دو سال پیش نوار قلب ،اکو ،سیتی اسکن قلب و تست ورزش دادم و در نهایت یکی از پزشکان نیز سیتی آنژیو هم فرستادن و گفتن از قلب نیست ،ولی پس از گذشت دو سال هنوز گاهی اوقات باز در خواب ابتدا درد بازوی چپ و سپس عرق سرد و پس از بیداری استرس و تپش قلب رو دارم،ممنون بابت راهنمایی
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه به خاطر رفلاکس معده آپنه خواب یا پانیک باشه باید معاینه شوید

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من 3_4 روزه که قفسه سینه ام درد میکنه و هم میسوزه البته بیشتر درد میکنه.خیلی شدید نیست که نتونم کاری انجام بدم ولی اذیت میکنه.بعضی اوقات هم در قسمت بالای کمر و زیربعل سمت چپ هم احساس درد دارم البته فقط بعضی اوقات.من چی کار باید بکنم و علتش چی میتونه باشه؟یه چیزه دیگه اینکه من بیشتر اوقات دستگیره و پریز برق رو با وایتکس رقیق شده تمیز کردم و پنجشنبه یه دونه قرص آسپرین خوردم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا درد قلبی نیست و اضطرابی هست

   پروپرانول ۱۰ هر ۱۲ ساعت استفاده کنید اگر بهتر نشدید جهت معاینه مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر سارا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   چندتا و تا کی باید مصرف کنم اقای دکتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   ۳ ماه

  4. تصویر کاربر سارا شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   بله چشم.مرسی از وقتی که گذاشتین.بابان لایو هاتون توی اینستا هم خیلی خیلی ممنون.تشکر
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   خواهش میکنم

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  حدود یک ماه هستش که دست هام بخصوص دست چپم خیلی درد می کنه درد مستمر وجود داره وقتی کارهای خونه رو انجام میدم این درد بیشتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا عصب دست درگیره

   بعدا حهت نوار عصب عضله به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید

 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سینه ها و قفسه سینه درد میکند
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   باید از نظر بررسی علت حتما معاینه شوید

درحال دریافت اطلاعات
شاید شما هم اصطلاح کاردیوورژن قلبی را شنیده باشید. اما این اصطلاح چیست؟ چه معنی داری دارد؟ در چه مواردی به کار می رود؟خطر…
یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران از پزشکانشان سوال می کنند، این است که منشا دردهای قفسه ی سینه کجا است؟ مهم ترین…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
شاید شما هم اصطلاح کاردیوورژن قلبی را شنیده باشید. اما این اصطلاح چیست؟ چه معنی داری دارد؟ در چه مواردی به کار می رود؟خطر…
یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران از پزشکانشان سوال می کنند، این است که منشا دردهای قفسه ی سینه کجا است؟ مهم ترین…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر