۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر محترم
  پدرم ۵۲سالشونه و‌تومور مغزی گرید دو دارند سال ۹۴جراحی شدن ولی پارسال عود کرد و ۲۱جلسه بیشتر نتونستن بهشون پرتو بدن امسال هم نزدیک به پنج ماه هست ک تشخیص عود دوباره تومور داده شده تشنج هم میکنن حدود سماه پیش توی دستشویی تشنج میکنن و پنج ساعت داخل میمونن تا یکی برسه و بیرونشون بیاره از اون روز راه نمیتونن برن و دست چپشون بی اراده ب سمت سینشون جمعه یکهفته هست که درد در پشت کتف چپ دارن درد شدید ک نمیتونن سرفه کنن دوروز خوب شدن و از امشب باز شروع شده عکس از ریه هم کرفتیم پزشک عمومی گفتند مشکلی نداره اسکن کلی بگیریم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 10 ماه پیش)
   سلام حداقل يك نوار فلب گرفته بشه و براي من بفرستين
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دو ماهه سرو گردن و فک و دست و چپ تا زیر بغل حالت خواب رفتگی داره اوایل قلبمم خیلی درد میکرد و سرد درد های خیلی بدی داشتم و دارم چون یه روز وسط تمرین ورزشی تپش قلبم رفت بالا چشمام تار شد تعادلم بهم خورد اینجوری شدم هر بار فعالیت میکنم اینجوری میشم تعادلمم بهم میخوره میخوام بخورم زمین ولی خودم نمیزارم من ۶ سال بدنسازی ۳ سال کشتی و بوکس کار کردم ۲۵ سالمم هست از لحاظ قدرت بدنی و هوازی خیلی خوب بودم قدم ۱۸۸ وزنم ۹۰ یهو بدنم خالی کرده کلا دکتر قلب رفتم اکو و نوار قلب گرفتم گفت افتادگی میترال داری ولی دکتر گفت دلیل حالت ب خاطر اون نیست دکتر مغز و اعصاب رفتم ام ار ای سر و گردن دادم تست عصب عضله و نوار مغز دادم .از ریه عکس گرفتم همه ازمایشارو دادم کسی متوجه نمیشه میگن تپش قلب ربطی به گردن نداره باید بری دکتر قلب منم همش احساس گرفتگی رگای گردن شاهرگ و رگای زیر گلو رو دارم یه حالت سر شدگی نمیدونم چیکار کنم نظرتون چیه دکتر ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 11 ماه پیش)
   سلام بهتره هولتر ریتم۲۴ ساعته انجام بشه
 • تصویر کاربر سهرابی شنبه ۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام،باسپاس فراوان از شما
  خانم ۳۵ ساله هستم،بیماری مدیترانه ای دارم،افتادگی دریچه میترال هم دارم و یکم دیواره های قلبم ضخیمه که متخصص قلب بعداز اکو گفتن بخاطر همون بیماریfmf هستش،روزانه یه قرص کلشی سین میخورم،۱۸ماه پیش کوله سیستکتومی کردم،ریفلاکس شدید هم دارم که امپرازول
  و فاموتیدین استفاده میکنم ،الان بعد ۱۰ روز روزه داری درد و سوزش شدیدبین دوکتف احساس میکنم،لطفا راهنماییم کنید که باید چکار کنم،ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام، اگه دردتون هنگام راه رفتن تشدید نمیشه مهم نیست و ممکنه از همون افتادگی دریچه باشه .
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من کتف چپم سوزش دارد و به دستم سرایت می کند یک درده خفیفی دارم از ان روز که معدم در می کند ایجور شودم رفتم دکتر اندسکوپی دادم هیچ نشانه نداد سالم بود معدم ولی سوزش در کتفم و پهلو چپم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام حتما یه نوار بگیرین و به متخصص قلب مراجعه کنین، تا از نظر قلبی بررسی بشین
 • تصویر کاربر بـانـو جمعه ۹ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  با سلام من ی مدته در قفسه سمت چپ و حتی تا زیر بغلم احساس درد شدید دارم ب صورتی ک از زیر بغل تا انگشتان دست چپم درد میکنه و بعد عرق میکنم و شدت تنفسم زیاد میشه و در آخر دستم بی حس میشه و بعد چند ساعت دوباره از نو درد شروع میشه و این همیشه هست و در مواقع شوک و عصبی شدن بیشتر و طولانی تر..ی راهی بگین واقعا تحمل دردش سخت شده..با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بهتره برای بررسی یه نوار قلب بگیرین و به متخصص قلب مراجعه کنید.
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۹ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خیلی ممنونم از لطفتون ووقتی که می‌گذارید پشت کتفم سمت چپ حین روزه داری درد می‌کنه بدون تنگی نفس . درد بعداز افطار بهتر میشه آیا این مربوط به معده است یا قلب ممنونم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام هر درد سینه به ویژه اگه در راه رفتن افزایش یابد رو باید جدی گرفت و برای بررسی، نوار قلب و احیاناً اقدامات تشخیصی بیشتر انجام بشه.
 • تصویر کاربر سحر شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام ،آقای دکتر ،من یه بیست روزی هست که گردنم و کتفم در قسمت چپ درد مبکنه ،که معمولا موقع سرماخوردگی اینجور میشم و رگای گردنم ،سفت میشه و با درد شدید ،حالا از امروز درد گردنم بهتره ،بجاش دست چپم درد گرفته ،وبیشتر بازوی چپم هست.درد میگیره و ول میکنه ،این مربوط به قلبه؟؟؟ .چه مسکنی بخورم ،خیلی بی تابم ،من ۴۰سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگر لا راه رفتن تشديد ميشه بررسي لازمه
 • تصویر کاربر زهرار جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.دکتر من یه چن وقت بخاطر استرسم از قرص ایمی پرامین و تری فلئوپرازین استفاده کردم .اما مدتیه شدیدا تپش قلب گرفتم و نبضم میره بالا جوری که نفسم میگیره. اکو انجام دادم دکتر شلی دریچه میترال رو تشخیص دادن و به من قرص بیزوپرولول رو گفتن نصف قرص بخورم.الان سوالم اینه که من بخاطر رفلاکس اسید مجاری تنفسیم ملتهب شده و حالت آسم پیدا کردم. عوارض این قرص نوشته بود که آسم رو بد تر میکنه.آیا واقعا میتونم از این قرص استفاده کنم آیا ؟؟؟؟؟؟دست چپم درد میگیره قسمت چپ قفسه سینم درد میگیره به سختی نفس میکشم موقع دراز کشیدن حالم بد تر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بله این قرص آسم رو تشدید میکنه ، کلا بتا بلوکرها میتوانند آسم را تشدید کنند، با پزشکتون برای نعیین دارو بر استس نوع آریتمی مشورت کنید، چون من نمیدونم نوع آریتمی که تپش ایجاد کرده برای شما چه نوعی هست
 • تصویر کاربر زهرار شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید.دکتر من یه چن وقت بخاطر استرسم از قرص ایمی پرامین و تری فلئوپرازین استفاده کردم .اما مدتیه شدیدا تپش قلب گرفتم و نبضم میره بالا جوری که نفسم میگیره. اکو انجام دادم دکتر شلی دریچه میترال رو تشخیص دادن و به من قرص بیزوپرولول رو گفتن نصف قرص بخورم.الان سوالم اینه که من بخاطر رفلاکس اسید مجاری تنفسیم ملتهب شده و حالت آسم پیدا کردم. عوارض این قرص نوشته بود که آسم رو بد تر میکنه.آیا واقعا میتونم از این قرص استفاده کنم آیا ؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام بله ممكنه
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر الا چندروزه بازوی چپم درد میکنه و احساس میکنم ورمم کرده و هم چنین پای چپم درد میکنه میشه بگین برای چیه لطفلا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ خرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام اگر با واه وفتن بدتر ميشه بررسي بيشتر لازمه
درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر