۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عطاگنجی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر من 22 سالمه آقای دکتر من احساس میکنم وسط قفسه سنیم ی چیزی گیر کرده وقتی آب دهانمو قورت میدم تو گلوم احساس خشکی و احساس میکنم ی چیزی تو گلوم بدش آقای دکتر من بعضی وقتا قفسه سینه درد میگیره بعضی وقتا هم نفس می کشم عمیق سمت چپم در حد ی ثانیه میسوزه ول میکنه همین طورم احساس بی حسی تو دست چپم دارم خیلی کم ولی همیشه دارم.. بعضی وقتا هم کتفم ی تیر ی ثانیه میکشه کلا احساس میکنم دست چپم بی حس و زورش کمتر از سمت راستم..و این که بالای قفسه سینم سمت چپم همیشه احساس گرفتگی دارم احساس میکنم سمت چپم رگش گرفته من دوبار پیش فوق تخصص قلب رفتم دو بار اکو رفتم نرمال بوده حتی براتون عکساشو فرستادم دکتر فوق تخصص گفته همه چیت سالم از استرس حتی نزاشت تست ورزش بگیرم چون گفت تو سن تو تست ورزش نمیگیرن..بین تست ورزش و اکو کدوم دقیق تره آقای دکتر من خیلی میترسم اهل دود هم نیستم اصلا مشکل من قلبیه؟؟ لطفا راهنماییم کنید...عکسای اخرین اکو هم براتون میفرستم تو رو خدا راهنماییم کنید..ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۵ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام،وقتتون بخیر. حدود یه ماهی میشه جلوی کتف و پشت کتف سمت قلبم و هر از گاهی قفسه ی سینه سمت قلبم درد میکنه،درد که در واقع نمیشه گفت نوعی گرفتگی در پشت کتفم و جلو کتفم احساس میکنم، میخواستم بدونم میتونه نشانه ی چیزی باشه ، و نیازی به ازمایشی یا کار خاصی هست؟ بنده بیست و دو سالم،قد 180،وزن 60 و مصرف دخانیاتی هم‌ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۵ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر ز.بهادری یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  ممنون از پاسخگوییتون
  با سلام من ۲۱ سالمه پاسختونو دریافت کردم و گفتید که درد عضلانیه ولی از اون روز به بعد بیشتر آروغ میزنم و در عین حال قفسه سینم درد میکنه و بعضی وقتا به دست چپم و پشتم هم میزنه در ضمن استرس هم دارم ووقتی به دردم فکر میکنم بد تر میشه و الان چهار روزه که خوب نشدم خیلی کلافم در ضمن زیر سینم هم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر حورا یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید من ۲۶ سالم هست ۳سال پیش از یه قضیه ای خیلی ناراحت شدم بعد اون قفسه سینم درد میگیره که به گردنم و دستام و حتی معدم میزنه گاهیم احساس فشار میکنم بالای سینه ام میکنم تا الان ۳ بار دکتر قلب رفتم پیش دکتر اورعی و شفیعیان و دکتر شریف کاشانی اکو و نوار تست ورزش گرفتن گفتن قلبت سالمه و مشکلی نداری و تمام ازمایش خونم هم سالمه ولی من این درد و هنوز دارم دکتر معده رفتم میگه اسید معدت زیاد ترشح میشه دارو میخورم اثر نداره گاهی خیلی میترسم ممکنه از اعصاب باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   مسلما مشكل قلبي نيست
   بله ميتوتند عصبي باشد
 • تصویر کاربر مهدي چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام جناب اقاي دكتر.پدر من ٦٤سال سن دارد تقريبا ٨ماه پيش استنت گذاشتند اما بعد از عمل درد قفسه سينه داشت.با مراجعات مكرر براي بار دوم استنت ديگري براي يك رگ ديگه گذاشتند اما درد قفسه سينه پدرم بهتر كه نشده هيچ خيلي بدترم شده.پدر من انسان درونگرا و خيلي استرسي است.ايا ممكنه درد ايشان ناشي از عصاب و استرس باشه !.اگر اره چه دارويي براي پدرم تجويز ميكنيد..توروخدا كمك كنيد .ممنون دكتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   اگر امكان داره فيلم انژيوگرافي و پلاستي را ببينم
 • تصویر کاربر الهام پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  راه درمان بیماری تنگی دریچه میترال چیست برا آقایون؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۴ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر صمددلسوخته چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  درد در روی قلب که با گذاشتن کمی گرما ساکت میشود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۱۶ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   نوار قلب
   معاينه
 • تصویر کاربر لادن شنبه ۱۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 66 مشاهده پرسش
  در موارد كم احساس درد در پشت قلب دارم مثل گرفتگي هم هست كه تا دو الي سه روز اين درد هست ميخواستم ببينم علتش چي هست؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۲ فروردین ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام
   دردي كه دو سه روز طول ميكشد قلبي نيست
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین . ممنون که جوابمو دادین. شما گفتین بعیده مشکل قلبی حادی داشته باشم. یعنی امکانش هست کلا مشکل قلبی داشته باشم.و اگر دچار سکته شدم تو نوار بعدی هم مشخص هست. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۴ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۱۹ اسفند ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. آقای دکتر خواهرم مدتی پیش بخاطر تپش قلب و تنگی نفس و درد بالای قلب و د ست چپ اکو شدن و 14سال سن دارن جواب اکو شلی دریچه سه لختی بود الان مدتیه عصرا ضربان قلبش به 52یا 60تا می رسه و مامانم رو نگران کرده از این که گاهی اوقات ضربان 100میشه گاهی اوقات به 50می رسه و تنگی نفس هم داره ؟بنظرتون باید چیکار کنیم آقای دکتر خیلی نگرانیم و اینکه آیا میشه ضربان پایین بر اثر استرس ایجاد بشه؟چون خیلی دختر عصبی هستش اصلا نمی تونیم باهاش حرف بزنیم خدا خیرتون بده ی دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۹ اسفند ۹۵( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
همیشه برخی بیماران این سوال را می پرسند که آیا ناراحتی های معده، می تواند منجر به افزایش فشارخون شود؟ آیا ممکن است منشا…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم تا به حال در مورد سوفل قلبی یا صدای اضافه ی قلبی شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معنی است؟…
همیشه برخی بیماران این سوال را می پرسند که آیا ناراحتی های معده، می تواند منجر به افزایش فشارخون شود؟ آیا ممکن است منشا…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر