۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد آقای دکتر من مدتی است که به یکباره دست چپم درد میکنه اصلا نمی تونم چیزی رو باهاش بردارم به جایی که میخوره چشمام سیاهی میره در ضمن گهگاه درد قفسه سینه هم دارم ولی نه همیشه لطفا من را راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما دکتر محترم من خانمی ۲۶ساله هستم مدتی است که چند وقت یکبار در قفسه سینه احساس درد میکنم که این درد به دست چپم هم سرایت میکند بار ها موقعی که دچار این حمله شدم به بیمارستان رفته ونوار قلب گرفته شده وپزشکان گفتند چیزی نیست تا امروز دوباره دچار همان حمله ها شدم که به بیمارستان که مراجعه کردم نوار قلب گرفته شد دکتر گفت چیزی نییت ولی قرص زیر زبانی واکسیژن تجویز کردند بعد از ترخیص هم پراپنالول وقرص آ اس آ دادن میخواستم بدونم ایا من مشکل قلبی دارم ضمنا من موقع تند راه رفتن یا مسافت کمی دویدن دچار درد قفسه سینه شدید که نفس کشیدن رو برام سخت میکنه مبشم شرمنده سوالم طولانی بود و وقت گرانبهای شما رو میگیره با تشکر ممنون میشم جوابم رو بدید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۴ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۹ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  من 32 ساله هستم.2روز پیش وقتی از خواب بیدار شدم درد در وسط قفسه سینه داشتم. چون فکر کردم گرفتگی عضله است توجهی نکردم. حوالی عصر بطور ناگهانی تعریق و سرگیجه و تپش قلب گرفتم بعلاوه دست چپ و پشتم هم درد گرفت و نیز دهانم مزه ی تلخی گرفته بود. با اورژانس تماس گرفتم که فشار خونم 16 بود. بیمارستان منتقل شدم که اونجا ازمایشات انجام شد. اولین ازمایش انزیمهای قلبی ام بالا بود ولی ازمایش دوم که 4 ساعت بعد گرفتن انزیم ها پایین اومده بود. بعد اکو و تست ورزش و عکس از قفسه سینه همه سالم بود. ولی امروز باز دوباره همون حالات بهم دست داد. الان به نظر شما ممکنه باز هم مشکل قلبی باشه یا اینکه حمله عصبی بوده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۹ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  باسلام. مدت 5 تا شش ماهه که علایم زیر را داشتم درد قفسه سینه احساس داغی یکدفعه ای در سینه چپ و راست تنگی نفس بی حالی گاهی تعریق بی حوصلگی کسلی احساس ناخوشایندی رفتم پیش متخصص قلب و آکو و تست ورزش و آزمایش دادم مکشلی نبود. الان حدود بیست روزه که‌ دردبسیغر شدید در وسط قفسه سینه که انتشار پیدا میکنه به طور مداوم منو اذیت کرده و زندگی منو مختل کرده . این درد گاهی همراه سرگیچه،لرزش گردن,دست و پا می باشد. نمیدونم چیکار کنم . تو رو خدا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۷ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر 09163625602 چهارشنبه ۳ خرداد ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  jamshid Shadi, [21.05.17 21:05] باسلام وخسته نباشید خدمت اقای دکتر من 53 سال سن دارم ومرتب ورزش سبک انجام میدهم در زمان ورزش هیچ مشگلی از نظرقلبی وتنفسی ندارم ولی زمانی که شدید عصبانی میشوم در ناحیه زیر جناق سینه وبعضی وقتها پشت قفسه سینه احساس سنگینی میکنم ایا ازنظر قلبی عروقی نیاز به برسی دارم یا خیر.ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۳ خرداد ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  ببخشید دکتر پسری ۱۸ ساله هستم که گاهی اوقات تقریبا هفته ای یکبار قفسه ی سینه ام چندسانتی متر زیر سینه هام تیر میکشه نمیدونم مشکل چیه آیا باید به متخصص مراجعه کنم
  دردم مثل اینه که یکی داره نیشگون میگیره
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 786 مشاهده پرسش
  سلام پدر خانم من یک هفته پیش تصادف کرد وریه سمت چپ سوراخ شده 2 روز تو بخش در بیمارستان شهید رجایی قزوین بستری بود وجوب بود اما بعدش به icu بردنش و روز به روز بد تر میشه دکترش میشه فرقی نداری کجا باشه زمان میبرد تا خوب بشه میکنم تکون بدین خطرناکه اما من. به بچه ها گفتم ببریم تهران بهتره بچه ها میترسند میشه ما رو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام دکتر .سپاس از لطفتون .من اقا 26 ساله که یک سره درد قفسه سینه ای دارم که قابل تحمل هست و درد که با عدد بخوام بگم از ده میشه شماره3 یا 4 گفت وهمچنین به بیماری اریتمی قلبی مبتلا هستم از نوع pvc وpac که در هنگام راه رفتن وکار کردن ریت قلب به صورت متوسط 110می باشد همپنین تعداد اریتمی pvc در دقیقه حدودا 4یا 5 بار pvcدارم که از طریق نبض متوجه میشوم در ضمن مبتلا به پرولابس میترال ار نوع خفیف هستم از دارو استفاده نمیکنم .تست ورزش هم انجام دادم که علایمی از ایسکمی خداروشکر نداشتم هولتر و اکوهم انجام داده ام که در اکو در نوک عضله قلب دکتر نوشته است hypertrabeculated LP apex.میخواستم بدونم این درد طبیعی هستش و اینکه بیماری من مخصوصا pvcباعث پیشرفت میشود .نیاز به ام ار ای قلب دارم ؟ ممکنه راهنمایی بفرماید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر کامران یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  من چند ماهه درد قفسه سینه دارم و با تنفس عمیق درد تغییر میکنه معمولا وقتی ایستاده ام درد کمتری دارم درد اعصابمو خرد کرده و ناراحت در بعضی مواقع احساس اریتمی هم دارم قبلا به دکتر مراجعه کردم اما مشکلی نبوده چند ساله قرص متورال 50 صبح و شب میخورم سنم هم 32 سال لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر پریسا یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  ایا درددرقفسه سینه باعلت ناراحتی وعصبی بودن زیادبا ترکیدگی رگهای پای راست مثل واریس فقط درپای راست ارتباط دارد؟برای درمان چه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۶( 4 سال پیش)
درحال دریافت اطلاعات
همیشه برخی بیماران این سوال را می پرسند که آیا ناراحتی های معده، می تواند منجر به افزایش فشارخون شود؟ آیا ممکن است منشا…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم تا به حال در مورد سوفل قلبی یا صدای اضافه ی قلبی شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معنی است؟…
همیشه برخی بیماران این سوال را می پرسند که آیا ناراحتی های معده، می تواند منجر به افزایش فشارخون شود؟ آیا ممکن است منشا…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر