۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشاد یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید، چند وقتی هست که احساس میکنم تنفسم دچار مشکل شده طوری که حس میکنم هوا نیست و اکسیژن کافی به ریه هام نمیرسه، تازگیا هم در قسمت سمت راست قفسه سینه احساس درد و سوزش خفیف میکنم، آزمایش نوار قلب و اسپیرومتری هم دادم که دکتر گفت مشکلی نیست، اگه امکانش هست بنده رو راهنمایی کنید،با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید خدمت شما،من یه خانم 28سالم ام،68کیلو وزن و قد 159،یک ساله قسمتهای بالایی قفسه سینه ام احساس سوزش میکنم،حتی در حالت عادی که فعالیتی ندارم،دقیقا مث حالتی که خیلی دویده باشم،البته چندبارهم خیلی شدید قلبم تیر کشید وانگار همون لحظه قلبم وایمیسته،اکثر وقتها هم دقیقا پایین ترین استخوان سمت راست قفسه سینه ام میسوزه،اکثر اوقات بخصوص وقتهایی که ناراحتم نفس کم میارم،اگه گریه کنم که دیگه نفس کشیدنم خیلی سخت میشه،البته من دو ساله اینطور شدم،بخاطر مشکلات و استرسهای زندگی خیلی بهم فشار اومده،قبلا هم اضافه وزن نداشتم،آیا مشکل خاصیه؟لطفا راهنمایی ام کنید،جایی که زندگی میکنم متخصص قلب نیست،ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
   تكراري
 • تصویر کاربر ارش جمعه ۶ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  ایا دردو سوزش در قلب نشانه بیماری قلبی است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۶ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Masumeh یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  مدتیه زیر بغل گاهی درد میکنه و این درد گاهی در همان مکان در پشتم هم احساسش میکنم جدیدا هم سر شانه چپم هم تیر میکشه. دوبار نوار قلب گرفتم و سالم بود با این وجود آیا این درد ربطی به مشکلات قلبی داره ?
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۸ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر زمانپور چهارشنبه ۴ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  روی سینم یه زخم ایجاد شده این زخم چرک پس میده و سینه هامم سفت شده علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۴ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۴ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر جلیل پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من از غروب دست چپم درد می کند البته اینجا سنندج به شدت هوا آلوده است من بخاطر شرایط کاری بیرون بودم آیا این درد می تواند قلبی باشد یا به آلودگی هوا ربط دارد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۵ بهمن ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر نجمی شنبه ۳۰ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام،خسته نباشید و تشکر بابت پاسخگویی،آقای دکتر من قبلا هم پر مورد درد سینه و خشکی مفاصل هنگام صبح و حرکت دادن سوال کردم ازتون..درد قفسه سینه م شدتش کمتر شده ولی خوب نشده..با توجه به اینکه من دقیقا در ناحیه ی سینه کهیر میزدم و برای رفع درد از ناپروکسن ژله ای استفاده کردم و هم درد و هم کهیر خیلی بهتر شده ممکنه این درد واسکولیت باشه؟تا در معرض هوای سرد قرار میگیرم درد برمیگرده همراه تپش،تو آزمایش اخیرمم اوره و کراتین یکم بیشتر شده..یه پسر شیرخوار بیست ماهه دارم که اغلب موقع شیر خوردن وزنشو میندازه رو سینه م..نمیدونم چیه..درد گاهی فشاریه گاهی مثل کشیدگی.گاهی هم مثل قلب درد
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ دی ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۳۰ دی ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Marziyeh پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  Sokot sahel♡:
  میخواهم بدانم که این درد به قلب مربوط میشود با اینکه دو ماه پیش تست وززش و اکو انجام دادم و موردی دیده نشده بود و قلبم به گفته دکتر سالم بود اما این درد در قفسه سینه هنوز ادامه دارد و انگار چیزی در گلویم گیر کردا و میسوزد .
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۲۸ دی ۹۶( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چهارماه پیش نوار قلب دادم گفت سالمه قلبت حتی تست ورزش واکو هم رفتم بازم گفت سالمه بعد اون اتفاق هیچ مشکلی نداشتم تا اینکه دوسه روزیه قفسه سینم دردی دارم که لحظه ایه حتی دوباره نوار قلب دادم دکتر گفت قلبت مثل ساعت کار میکنه میخواستم بدون پس علت درد قفسه سینه چیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۶ دی ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر samiradianatpour دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  درود بر شما
  من یک بانوی31ساله هستم که اخیرا شاید حدود 5الی6ماهه که هنگام پیاده روی درد خیلی شدیدی در قفسه سینه سمت چپم احساس میکنم,دردی فوق العاده کوبنده که حتما باید اون ناحیه رو محکم فشار بدم تا بتونم به مسیرم ادامه بدم و البته دو الی سه دقیقه بعد از پیاده روی این درد متوقف میشه ...به نظر شما این درد چی میتونه باشه و ایا اصلا نیاز به پیگیری داره یانه؟
  باسپاس از شما پزشک عزیز?
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
همیشه برخی بیماران این سوال را می پرسند که آیا ناراحتی های معده، می تواند منجر به افزایش فشارخون شود؟ آیا ممکن است منشا…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
شاید شما هم تا به حال در مورد سوفل قلبی یا صدای اضافه ی قلبی شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معنی است؟…
همیشه برخی بیماران این سوال را می پرسند که آیا ناراحتی های معده، می تواند منجر به افزایش فشارخون شود؟ آیا ممکن است منشا…
به طور کلی تعداد سالمندان بالای ۶۵ سال در کشورمان رو به افزایش است و به زودی بخش قابل توجه و مهمی از جمعیت…
مشکلات قلبی یکی از رایج ترین عارضه ها در افراد (خصوصا افراد سالمند) به شمار می آید. بنابراین اهمیت فراوان رسیدگی به این مشکلات…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر