۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شکوفه سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من حدود چند ماه میشه که دستهام بی حس میشه و درد میگیره همبنطور پاهام MRIدادم ام اس نبود اما درد دست چپم ار روز بیشتر میشه و توان دستم‌خیلی کم شده
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر آرتور سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر ، شرمنده مصدع اوقات شدم ، امروز رفتم دکتر نوار قلب و اکو گرفت ، گفتن مشکل خاصی نداری ولی چرا گفتن سی تی آنژو برم ، آیا واقعا مشکل قلبی با نوار و اکو مشخص نمیشه ، در ضمن ۴۲ سال سن دارم و هر روز پیاده وری میکنم و مشکلی از نظر نفس و غیره ندارم ، ممنون میشم راهنمایی بفرماین
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   نظر پزشک حتمن این بوده که سی تی آنژیو بشوید بهتر است در تست ورزش شاید به چیزی مشکوک شده اند
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  من نزدیک دوسال موقع خواب دست چپم ب شدت دردمیگیره نمیدونم ازچیه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر رضایی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  دو روزه که بازوی سمت چپ وگردن و شانه ام درد میکنه.در این دو روز استرس زیادی هم داشتم.شب ها درد بیشتری داره.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر خ یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید .مادر من حدود یک سال هست که عمل قلب باز انجام داده.ومشکلی نداشته ولی الان دوماهه که بشدت دست چپش درد داره.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر شیما یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید.۱۵ساله هستم با قد و وزن طبیعی.سه روز است (اولین روز از صبح پس از بیدار شدن شروع شد) که در قسمت چپ قفسه سینه درد دارم که در حالت عادی نیست.فقط در خوابیدان به سمت چپ،خندیدن و نفس عمیق ایجاد میشود.اما بعد از گرم کردن و استراحت بهتر میشود.در خوابیدنم هم از دو بالشت به علت گرفتگی بینی استفاده میکنم،ممکن است شب بدحالتی قرار گرفته باشد(و اتاقم هم سرد است)این مشکل میتواند گرفتگی عضلانی باشد؟و با استراحت و گرم کردن برطرف شود؟؟
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یک نوارقلب بگیرید ولی احتمال زیاد دردهای عضلانی است
 • تصویر کاربر حلما شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام..
  مدتی هست که استرس وفشار روحی زیادی رو تجربه کردم..
  کم کم احساس درد در بازوی چپم پیدا شد..
  دردی مستمر...
  میخواستم ببینم آیا مربوط به قلبه؟
  واینکه جدیه؟ 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۰ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یک نوار قلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام .بنده در قدیم ی کوبیدگی بر روی دست چپم داشتم چند سال خوب بود امسال خیلی اذیت بودم .تکرار کار اذیتم میکرد گفتن تنس بالوی آمپول کورتن از آرنچ زدم ی مدت خیلی کوتاه اروم بودم .الان با این که کاری از دستم نمگیرم دائم از کتف تا مچ درد به صورت مورمور دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یک نوارقلب و اکو بگیرید
 • تصویر کاربر فریبا جمعه ۱۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام من همیشه در بازو و گردن و کلا دست چپم احساس درد میکنم دستام خیلی زود خسته میشن مخصوصا وقتی که جسمی رو بر میدارم حتی وقتی از یه کیف خیلی سبک استفاده میکنم گردن درد میگیرم ۳۶ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۹ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   یک نوارقلب بگیرید ولی مشخصات درد به دردهای عضلانی میخورد
 • تصویر کاربر سروش پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  پدر من روز جمعه دچار حمله قلبی شدن و به بیمارستان رجایی منتقل شدن. در همون روز روی Lad، آنژیو و pci انجام شد و تشخیص گرفتگی سه رگ بود.
  روز دوشنبه هم برای دو رگ دیگر همین روند انجام شد. تو این مدت ایشون تو دست چپ درد داشتن و چند بار نوار قلب گرفته شد که دکتر گفت نوار طبیعی بوده.
  دیروز ایشون مرخص شده و هنوز این درد رو توی دست چپ به شکل متناوب دارند. گاهی آرومن و دردی ندارن و گاهی از شدت درد به گریه می‌افتند.
  درد فقط در دست چپ هست و در قفسه سینه یا پشت سر دردی ندارن.

  این درد رو ایشون از همون جمعه بعد از سکته و آنژیو‌پلاستی اورژانسی نوبت اول دارن، از همون روز شنبه هست و با تغییر وضعیت بیشتر میشه. در حالت درازکش گاها دچار درد می‌شن ولی وقتی مثلا از روی تخت بلند میشن در اکثر مواقع درد رو تجربه می‌کنن. چندبار نوار ازشون گرفته شده. متوجه شدم شب قبل ترخیص در دو نوبت به دلیل درد نوار گرفتن و نوار طبیعی بوده


  این درد طبیعیه؟ چه باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   اگر نوارطبیعی است این درد احتمالن قلبی نباشد با توجه به اینکه رگهایشان هم باز شده، به نظرم اگر خیلی شدید است پزشک خودشان یک بار دیگر سی دی را ببیند
  2. تصویر کاربر سروش چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   فشارشون هم نرماله ولی به محض این که از جا بلند می‌شن یا حرکت می‌کنن درد شروع میشه و باید یه جا بشینن و صبر کنن تا درد کمتر بشه.
   در حالت استراحت هم بعضا دچار درد می‌شن ولی کمتر از حین حرکت.
   برای روز شنبه قرار بر این هست که ببرمشون بیمارستان به همین خاطر ولی الان بسیار نگرانم که پیش‌آگهی خطر جدی‌ای باشه یا مشکلی در عمل بوده باشه.
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   اگر درد ادامه دارد یک بار انزیم قلبی چک کنید، اگر سالم باشد خیالتان راحت می شود
  4. تصویر کاربر سروش پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   متشکر و سپاسگزارم.
   البته با توجه به این که از حمله ۵ روز گذشته، آنزیم‌ها هنوز به مقدار نرمال نرسیدن و تروپونین در خون بالاست.
   برا بررسی مجدد آنزیم‌ها ۱۰ روز باید بگذره؟
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۸ دی ۹۹( 4 ماه پیش)
   نه شما نگران این موضوع نباشبد، اگر مشکل جدی باشد با ازمایش انزیم مشخص می شود
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
شاید شما هم اصطلاح کاردیوورژن قلبی را شنیده باشید. اما این اصطلاح چیست؟ چه معنی داری دارد؟ در چه مواردی به کار می رود؟خطر…
یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران از پزشکانشان سوال می کنند، این است که منشا دردهای قفسه ی سینه کجا است؟ مهم ترین…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
میزان بالای چربی خون همیشه یکی از نگرانی های بیماران بوده است. البته این نگرانی بسیار هم به جا است. چربی خون بالا از…
شاید شما هم اصطلاح کاردیوورژن قلبی را شنیده باشید. اما این اصطلاح چیست؟ چه معنی داری دارد؟ در چه مواردی به کار می رود؟خطر…
یکی از سوالاتی که بسیاری از بیماران از پزشکانشان سوال می کنند، این است که منشا دردهای قفسه ی سینه کجا است؟ مهم ترین…
حتما تا به حال در مورد سکته های قلبی شنیده اید. سکته قلبی به موردی گفته می شود که به طور ناگهانی خونرسانی در…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر