۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

۸ علت درد دست چپ و معده که نمی دانید!

احساس درد دست چپ در حین ورزش می تواند ناشی از مشکلات مربوط به دست چپ و یا مشکلاتی در سایر اندام های بدن باشد. شدت درد در این ناحیه می تواند از یک احساس ناراحتی اندک تا حتی شرایطی که زندگی فرد را تهدید می کند گسترش یابد.

در صورت احساس درد دست چپ که با انجام فعالیت بدنی بیشتر می شود و بالعکس با استراحت تقلیل پیدا کرده و بهبود می یابد، می بایست سریعاً به پزشک مراجعه کرد؛ زیرا این درد می تواند نشانه بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر احساس درد عمیق بوده و دست دچار بی حسی شده باشد.

احساس درد دست چپ در حالی که شما استراحت می کنید، مثلاً هنگام تماشای تلویزیون می تواند مرتبط با شرایطی چون تپش قلب باشد و در نهایت اگر درد دست چپ با علایمی چون درد در ناحیه قفسه سینه، تهوع، استفراغ، گیجی، از هوش رفتن، نفس نفس زدن، عرق کردن غیر طبیعی، نفخ شکم، سرفه و خس خس سینه همراه باشد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

علت درد دست چپ چیست؟

عوامل متعددی از جمله گرفتگی عضله تا حمله شدید قلبی می تواند منجر به احساس درد دست چپ شوند. در اغلب موارد امکان تعیین اینکه آیا درد دست چپ به واسطه ی عوامل بی اهمیت است یا عامل جدی دیگر، کار ساده ای نیست. چندین ویژگی می تواند به ما در تشخیص تمییز دادن ارتباط درد دست چپ با بیماری قلبی کمک کند. اینک به این موضوع می پردازیم که دلایل درد در بازوی چپ چه مواردی می تواند باشد؟

۱- عضله

آسیب به بافت های عضله هنگام انجام فعالیت های ورزشی نیز می تواند علت احساس درد دست چپ باشد. دامنه درد در بافت های عضلانی از یک کشیدگی یا رگ به رگ شدن ساده تا حتی پارگی عضله گسترده باشد. علایم آسیب به عضله، درد، تورم و از دست دادن قدرت حرکت در نواحی آسیب دیده می باشد. گرفتگی عضله با استفاده از معاینه فیزیکی توسط پزشک، ام آر آر و اسکن ( عکسبرداری) تشخیص داده می شود. آسیب به عضلات با استراحت و جراحی درمان می گردد.

۲- درد مستمر

اگر احساس درد در دست چپ برای مدت طولانی تداوم داشته باشد، احتمال اینکه این درد ناشی از بیماری های قلبی باشد بسیار اندک است. شرایطی مانند التهاب تاندون های مچ دست ( ماهیچه های کلاهک چرخاننده) و آرتروز ( ورم مفاصل) می توانند برای ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا کند و همین امر احتمال اینکه دردی که برای مدت طولانی ادامه می یابد مرتبط با بیماری های قلبی باشد را بسیار کم می کند.

از طرف دیگر احتمال بسیار اندکی وجود دارد که دردهای شدیدی که به سرعت تقلیل و بهبود پیدا می کنند به بیماری های قلبی مرتبط باشند؛ به ویژه اگر فرد در اثر حرکت ناگهانی دست و گردن دچار این درد شده باشد.

۳- درد تکرار شونده در دست چپ

بیماری رینود

در موارد بسیار اندکی ، احساس درد دست چپ و یا تیر کشیدن دست چپ که در اثر حرکت و یا کشش نواحی دردناک بیشتر می شود، به بیماری های قلبی مرتبط است. فعالیت های ساده مانند بلند کردن وزنه و یا حرکت دادن مبلمان می تواند منجر به گرفتگی یا تورم در مفاصل و یا عضلات دست گردد.

درد مرتبط با این نوع از صدمات اغلب در اثر یک فشار ناگهانی و شدید توسط پزشک در نواحی مورد معاینه مجددا بروز می کند. به علاوه درد دست چپ گاها می تواند ناشی از تحت فشار بودن عصب گردن باشد که در اینصورت با چرخش گردن به چپ و راست درد مجددا بروز می یابد. احساس درد دست چپ که ناشی از بیماری های قلبی باشد، عموما با حرکت دست شدت نمی یابد.

۴- حمله قلبی

احساس درد دست چپ و زیر  بغل در حین انجام فعالیت بدنی و ورزش می تواند نشانه حمله قلبی باشد. در افراد در معرض خطر حملات قلبی، بالا رفتن فشار خون حین فعالیت بدنی می تواند منجر به حمله قلبی شود. احساس درد دست چپ که ناشی از حمله قلبی باشد، به ناحیه پشت قفسه سینه و نیز به فک انتشار می یابد. عرق کردن، نفس نفس زدن، درد در ناحیه قفسه سینه و استفراغ از دیگر علایمی هستند که هنگام بروز حملات قلبی اتفاق می افتد.

حمله قلبی با استفاده از نوار قلب، اکوی قلب ، آزمایش خون، سنجش میزان استرس، آنژیوگرام، آم آر آی، توموگرافی و اسکن (عکسبرداری) قفسه سینه تشخیص داده می شود. حملات قلبی می تواند با تجویز داروهایی مانند داروهای رقیق کننده خون، نیتروگلیسیرین و یا داروهایی که برای مهار تپش قلب و برطرف سازی آنژین صدری و فشار خون کاربرد دارند، درمان گردد. در برخی از موارد برای درمان فردی که دچار حله قلبی شده، انجام جراحی ضروری است.

۵- عصب

درد کتف و بازوی دست چپ عصبی می تواند ناشی از تحت فشار بودن اعصاب باشد. اغلب این نوع از مشکلات خود را از طریق بروز درد در نواحی نزدیک به عصب تحت فشار نشان می دهند و عموما درد در مسیر عصب، پخش و منتشر می شوند. ضعف عضله و بی حسی نیز در اثر تحت فشار بودن عصب روی می دهد.

با استفاده از MRI و الکترومیوگرافی می توان عصب تحت فشار در دست را مشخص کرد. تحت فشار بودن عصب را می توان از طریق تزریق داروهای کورتیکواستروئید ( هورمون هایی که از غده فوق کلیه ترشح میشوند) ، مسکن، فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی درمان کرد.

۶- رباط

احساس درد کتف چپ در حین ورزش می تواند نشانه صدمه به رباط مچ دست، بازو و یا شانه باشد. در این شرایط کشیدن رباط در حین حرکت منجر به بروز درد می گردد و ممکن است تورم نیز در این نواحی مشاهده شود. پزشک از طریق معاینه بدنی، عکسبرداری (اسکن) و ام آر آی این مشکل را تشخیص می دهد. درمان آسیب به رباط، عدم تحرک، جراحی و یا تلفیقی از هر دو می باشد.

۷- احساس درد در دست چپ همراه با احساس درد در قفسه سینه

اگرچه همیشه این موضوع نگران کننده نیست اما در اغلب موارد درد در دست چپ همراه با احساس درد یا سنگینی در قفسه سینه نیازمند مراجعه فوری به پزشک است زیرا تشخیص اینکه آیا این علایم از نشانه های بروز مشکلات جدی قلبی است یا خیر کاری است دشوار.

در برخی نمونه ها احتمال اینکه درد ناشی از مشکلات قلبی باشد بسیار کم است مانند هنگامی که یک جوان ۲۱ ساله پس از یک بازی نفسگیر اسکواش به جلو سقوط میکند و دچار درد در ناحیه دست چپ می شود.

برای درمان درد دست چپ به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا پس از تشخیص دقیق علت درد دست و زیر بغل ، درمان لازم تجویز شود.

درد دست چپ و گردن

انجمن قلب آمریکا علائم هشدار دهنده حمله قلبی زیر را در زیر ارائه می دهد:

 • درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 • سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ
 • درد فک، گردن یا کمر
 • ناراحتی یا درد در بازو یا شانه
 • تنگی نفس

درد دست چپ عصبی

آیا عصبی شدن و همزمان آن درد دست چپ، می تواند ناشی از گرفتگی عروق قلب باشد؟ وقتی شخص عصبی می شود، به دلیل ترشح برخی از نوروهورمون ها، ضربان قلب بالا می رود. اگر گرفتگی در عروق قلبی وجود داشته باشد، خونرسانی به قلب افزایش پیدا نمی کند؛ در حالی که با بالارفتن ضربان قلب، میزان اکسیژن خواهی قلب بیشتر می شود. بله دردهای دست چپ هنگام عصبانی شدن اهمیت دارد و باید مورد ارزیابی قرار بگیرد، فرد باید با متخصص قلب و عروق مشورت کند و این وضعیت را با نوار قلب و اکو بررسی کند. اگر مشکل قلبی نداشته باشد، فرد باید به متخصص ارتوپد و یا روماتولوژیست مراجعه کنند.

در حالت استرس، ترشح برخی هورمون ها سبب افزایش ضربان قلب می شود. گاهی اوقات افراد به دنبال استرس دچار درد دست چپ می شوند. هر گونه دردی که از فک تحتانی تا ناف چه در هنگام استرس و چه در حین فعالیت، اتفاق بیفتد می تواند به دلیل گرفتگی عروق قلبی باشد.

روش های کاهش استرس

حتما افرادی که چنین حالتی دارند، به خصوص اگر در هنگام راه رفتن این نوع درد وجود داشته باشد، برای معاینه به متخصص قلب و عروق مراجعه کنند،

ایا درد معده به دست چپ می زند ؟

یکی از مواردی که در تشخیص افتراقی در بیماری های قلبی قرار می گیرد دردهای مربوط به ناحیه معده و مری است. گاهی اوقات درد معده در نواحی سینه، محوطه قلب و شکم احساس شود.

حتی گاهی دردهای ناشی از مشکلات گوارشی در کتف و یا دست احساس می شود و می تواند علائمی مانند دردهای قلبی را ایجاد کند.

اما نکته ی مهم این است که اگر فرد استنباط کند که دردهایی مثل درد کتف چپ، درد دست چپ، درد کتف راست و درد دست راست ناشی از مشکلات معده است، باید این مساله را در نظر بگیرد که احتمال منشا درد قلبی در چنین شرایطی نیز وجود دارد.

پس اگر دچار چنین دردهایی شدید، در مرحله ی اول به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق و و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

با توجه به شرایط کرونا چنانچه امکان مراجعه حضوری به مطب و یا کلینیک پزشک های متخصص برای شما امکان پذیر نیست، می توانید در هر کجای ایران که هستید از طریق لینک زیر درخواست ویزیت در منزل را داشته باشید.

اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Peyman جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر و تشکر از شما دکتر من وقتی رو تردمیل میدویم سینه سمت چپم یه جوری بین تیر کشیدن و فشار اتفاق میوفته ولی چند باری که قبلا تست ورزش انجام دادم اکو دادم هیچ مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام

   این میتونه ناشی از انسدا عروق قلب باشه

   اسپرین ۸۰ روزی یک عدد مصرف کنید و هر چه سریعتر به متخصص قلب مراجعه کنید

  2. تصویر کاربر Peyman پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   دکتر من مریض خودتون هستم قبلا پیشتون بابت تپش قلب مزاحم شوم که عصبی بود پروپرانول میخورم هیچ مشکل قلبی هم نداشتم عصبی بود سنمم ۳۷ سال هست نه اهل سیگارم نه غذای چرب نه کسی تو اقوام سابقه قلبی داشتن نه اضافه وزن دارم
   تو هیچ حرکت دیگه ای هم این اتفاق نمیوفته یعنی هر چقدرم ورزش کنم ورنه بزنم هر چقدرم ضربان و فشار روم باشه درد نمیگیره فقط رو تردمیل بعد ۱۰ پانزده دقیقه یه تیری میکشه من یه سال پیش تست ورزش دادم ۴ ماه پیشم اکو دادم
  3. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   به هر حال بهتره بیشتر بررسی شوید

  4. تصویر کاربر Peyman پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   دکتر والا مشکل این کروناست وگرنه بررسی مشکلی نداره نهایت مزاحم شما میشدم یه تست ورزش میگرفتین یا هر چی که شما صلاح میدونستید
  5. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   بعدا تشریف بیارید

  6. تصویر کاربر Peyman پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)
   چشم ممنون از صبوری و جوابگو بودنتون خیلی کم پیدا میشن متخصصینی که انقدر با صبوری و مهربانی جواب مریضها رو بدن
  7. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 1 سال پیش)

   مممنون

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر چند روز عصر که میشه دست چپم درد میکنه میخواستم علتشو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   ممکنه عصب   دست درگیر باشه

   باید معاینه و بررسی بشبد

 • تصویر کاربر پگاه پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با درود فراوان اقاي دكتر من يك هفته هست ك با زمان ورود كرونا در ايران دچار حالت تهوّع و درد قفسه سينه و تنگي نفس كم شدم اما الان دست چپم درد ميكنه خيلي و قفسه سينم
  از قبل سابقه استرس و اضطراب داشتم و فلوكستين ميخورم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   احتمالا علائم اضطرابیه

   پروپرانول ۲۰ هر ۱۲ ساعت و کلر دیاز پوکساید ۵ روزانه یک عدد استفاده کنید اگر بهتر نشدید مراجعه کنید

 • تصویر کاربر arielle پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام‌خسته نباشید
  ببخشید من هرموقه ناراحت میشم یا دچار استرس میشم دست چپم درد میگیره و سنگین میشه امکانش هست بیماری قلبی داشته باشم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی پنجشنبه ۱۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   بعیده این علائم قلبی باشه ولی برای اطمینان خاطر می توانید تست ورزش انجام بدید

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام مادر من یک سال بود قرص های اعصاب برای وسواس میخورد اما نزدیک ۴ هفته هست ک دکترش و عوض کرد و قرص های جدید داد امروز یک دفعه بازوی دست چپش درد گرفت که اصلا نمیتونه تکونش بده مشکل بخاطر عصب یا قلب؟
  چون فشار خون هم بالاس قرص میخوره
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   متاسفانه بدون معاینه بیمار نمیشه اظهار نظر کرد

 • تصویر کاربر نفیسه جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 21سالمه یک ماهی میشه سمت چپ قفسه سینم درد میکنه که تو بازوی چپ و پشتمم گاهی درد حس میکنم این درد از وقتی که یه مشکلی تو خانواده برام ایجاد شده به وجود اومد بعضی وقتا احساس تنگی نفسم میکنم این دردو من وقت دراز کشیدن بیشتر حس میکنم به نظرتون چه مشکلی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

    سلام

   این درد با توجه به سن و شرح حالتون احتمالاً قلبی نیست برای درمان اضطراب به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر Zahra جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۵سالم دوسال پیش رفتم دکتر گفتن ۲۵درصد افتادگی دریچه میترال دارم یک سال قرص نصرف کردم concor20و پارسال دکتردیگ ای گفتن که افتادگی ندارم سندروم tos دارم یه مدت داروخوردم بهترشدم اما الان درد خیلی شدیدی بین دوشونم دارم مخصوصا اگ بیشتر از نیم ساعت سرپا ب ایستم و احساس سنگینی عجیبی توی قفسه سینم دارم حدود ۳ هفتس و احساس میکنم هوا تو سینم میمونه و پربودن و سنگین بودن رگ های پشت قفسه سینمو ب وضوح احساس میکنم باعث درد تو پشتم میش همراه با درد دوره ای کتف به خصوص کتف سمت چپم به نطرتون مشکل جدی دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   افتادگی‌دریچه چیز مهمی نیست و باعث درد نمیشه

   احتمالا با توجه به سنتان و نوع شرح حالتون دردتون قلبی نیست و اضطرابی هست

   اما برای بررسی دقیق باید معاینه بشید و برای اطمینان می توانید تست ورزش انجام دهید

 • تصویر کاربر ساناز جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام.. خسته نباشین.. من حدود 4روز چیزی نخوردم.. کاملا عصبی بودم بنا به دلایل شخصی مشکلاتم.. الان یروزه کف دست چپم تیرمیکشه یهو بعد ول میکنه خیلی تکرار شده.. سرمعده ام انگار یکی پاشو گذاشته فشار میده نفسم میمونه غذا چیزی میخورم حس میکنم انقدر خوردم که دارم بالا میارم.. ممنون میشم جواب بدین.. من نیاز به دکتر رفتن دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۱۶ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

    احتمالاً درد  دستتون عصبی هست

   درد گوارشی تون هم همینطور

   میتونید کمی صبر کنید اگر علابم  بهتر نشد به پزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر قلب یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من 34ساله هستم که حدود 6ماه پیش اسکن قلب کردم که سالم بوده ولی علایم درد دست سمت چپ وکمی زیر بغل ومچ دستم درد میکنه دوماه پیش اکوی قلب هم انجام دادم که گفتن سالمه خودمم استرس زیاد دارم جدیدا یک هفته دوباره همون علایم را دارم ویک ماهی هست سقط داشتم وخونریزی زیادمیخواستم بدونم ایا واقعا از قلبم نیست دلیلش چیه لطفا راهنمایی کنید اقای دکترخیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   با توجه به شرح حالتون و نرمال بودن بررسی ها احتمالا دردتون قلبی نیست و اضطرابی هست به روانپزشک مراجعه کنید

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام وقتتون بخیر اقای دکتر من چند وقته عضلات دور قلبم درد میگیره میزنه به قفسه سینه سمت چپم دکتر قلبم رفته گفت مشکلی نیست میخواستم ببینم باید چیکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۹ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   این نوع درد معمولاً قلبی نیست اما بهتره بجهت بررسی به پزشک قلب مراجعه کنید

درحال دریافت اطلاعات
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
دارای مشکلات قلبی هستید و پزشک برای شما ازمایش اکوی قلب تجویز کرده است؟ نمی توانید به دلایل مختلف از جمله ویروس کرونا از…
آنچه که برای یک شخص ممکن است استرس‌آور باشد، در دیگری ممکن است تاثیری نداشته باشد. قابل ذکر است که استرس فقط برای اتفاقات…
قرص لووکسین یا لووتیروکسین از شایع ترین داروهایی است که توسط متخصصین غدد تجویز می شود. این دارو برای درمان کم کاری تیروئید استفاده…
اگر خود شما یا یکی از اطرافیانتان تا به حال به هر علتی به پزشک قلب مراجعه کرده باشید و یا دچار بیماری قلبی…
قبلی
بعدی

آدرس مطب

خیابان پاسداران، گلستان ششم ، پلاک۴۱

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر