دکتر محمد حسین نجفی

درمان چربی خون بالا | برای چربی خون چی خوبه؟

درمان چربی خون بالا از اهمیت بالایی برخوردار است. اما ببینم چربی خون چیست؟ چربی خون عبارت است از بالا رفتن مقدار تری‌گلیسرید یا کلسترول از مقدار طبیعی خود. سلول های چربی در خون به پروتئین ها می پیوندند و لیپو پروتئین ها را می سازند. لیپوپروتئین ها از آن جهت اهمیت دارند که تامیین کننده ی انرژی سلول ها هستند و شامل کلسترول و تری گلیسیرید می باشند.

چربی خون نرمال چند است؟

سطح طبیعی چربی‌ خون کمتر از ۲۰۰ میلی‌گرم در دسی لیتر است.

مقدار مناسب چربی HDL

در مردان بیشتر از ۴۰ میلی‌گرم در دسی لیتر و در زنان بیشتر از ۵۰ میلی‌گرم در دسی لیتر

مقدار مناسب چربی LDL 

کمتر از ۱۰۰ میلی‌گرم در دسی لیتر. برای افراد مبتلابه دیابت یا بیماری‌های قلبی عروقی کمتر از ۷۰میلی‌گرم در دسی لیتر

نرمال تری گلیسیرید 

کمتر از ۱۵۰ میلی‌گرم در دسی لیتر

انواع چربی خون

سه نوع کلسترول در خون وجود دارند:

۱. کلسترول با چگالی بالا ( HDL )

به HDL گاهی “کلسترول خوب” نیز می گویند زیرا مانع از تشکیل کلسترول در ساختار در شریان ها می شود.

۲. کلسترول با چگالی کم ( LDL )

به LDL “کلسترول بد” می گویند چرا که سطح LDL بالا می تواند خطر حمله ی قلبی یا سکته را افزایش دهد.

۳. کلسترول با چگالی بسیار پایین (VLDL)

تری گلیسیرید نیز وجود دارد که رایج ترین نوع چربی در بدن است و جزء اصلی VLDL و شیلو میکرون نیز محسوب می شود. این چربی از طریق غذا وارد بدن می شود و هم‌چنین مقداری از آن در بدن ساخته می شود. بیشترین نوع چربی است که در خون جابجا می شود.

چربی خون 230 و چربی خون بالای 500

سطوح بالای تری گلیسیرید با خطر بیشتر بیماری قلبی و گرفتگی عروق قلب مرتبط است. در اینجا محدوده های بزرگسالان آمده است:

سطح نرمال: 

کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر

حد مرزی: 

150 تا 199 میلی گرم در دسی لیتر

سطح بالا:

200 تا 499 میلی گرم در دسی لیتر

خیلی زیاد:

بالای 500 میلی گرم در دسی لیتر

قطعا هرچه این مقدار بالاتر باشد احتمال گرفتگی عروق و بیماری های قلبی در شما افزایش می یابد. بسته به نتایج آزمایش شما، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی تصمیم می‌گیرد که آیا برای کاهش کلسترول خود به تغییراتی در سبک زندگی یا داروهایی نیاز دارید. نتایج و اهداف شما با توجه به سن و سلامت شما متفاوت خواهد بود. اگر فشار خون بالا یا دیابت دارید، در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستید. ممکن است مجبور شوید برای کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید خود دارو مصرف کنید.

بهترین درمان چربی خون چیست؟

بهترین درمان چربی خون چیست؟

تغییر سبک زندگی ممکن است تنها کاری باشد که برخی افراد برای بهبود کلسترول خود باید انجام دهند. برای افراد دیگر، این کافی نیست و نیاز به دارو دارند. کارهایی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

درمان دارویی چربی خون

افرادی که برای درمان کلسترول بالای خود به دارو نیاز دارند معمولا از استاتین استفاده می کنند. ارائه دهنده شما ممکن است نوع دیگری از دارو را سفارش دهد. اما در بیشتر مواقع داروی تجویزی برای چربی خون از دسته های زیر است:

1_ استاتین‌ ها

گروهی از داروهای کاهنده ی کلسترول خون هستند که با مهار آنزیم HMG-CoA reductase عمل می‌کنند. استاتین‌ها معمولا در پیشگیری بیماری‌های قلبی عروقی ناشی از افزایش چربی خون استفاده می‌شوند. مانند آتورواستاتین، سیمواستاتین، فلوواستاتین، لووستاتین

2_ نیاسین

نیاسین همان ویتامین B3 است. این دارو سبب کاهش کلسترول کل، LDL (کلسترول بد) و تری گلیسرید می شود. هم چنین سطح HDL ) کلسترول خوب ) را افزایش می دهد.

3_ رزین های صفراوی

این داروها باعث دفع کلسترول از بدن می شوند و در دستگاه گوارش جذب نمی شوند و در آنجا به کلسترول متصل می شوند. مانند کلستیرامین، کلستیپول و کلسولام

4_ اسید فیبریک ها

این دارو ها ویژه ی کاهش تری گلیسیریدها هستند و کمتر باعث کاهش کلسترول HDL می شوند. مانند ژمفیبروزیل، کلوفیبرات و فنوفیبرات

درمان گیاهی چربی خون بالا چیست؟

برای درمان خانگی چربی خون بهتر است در رژیم غذایی خود موارد زیر را بگنجانید:

۱- آویشن

آویشن دفع کننده ی رطوبت از بدن است و می تواند چربی خون را کاهش دهد.

۲- سیاه دانه

مصرف روزانه یک قاشق چای خوری سیاه دانه ی پودر شده می‌تواند در کاهش چربی خون تأثیر داشته باشد.

۳- مصرف سبزیجات

سیر، گشنیز، جعفری و شوید در کاهش چربی و کلسترول خون مفید هستند.

۴- زنجبیل

دم کرده پوست نارنگی و زنجبیل نیز می‌تواند موثر باشد.

۵- مصرف عناب

دم کرده ی عناب نیز در کاهش چربی خون موثر است.

۶- درمان چربی خون با سماق

سماق به همراه غذا به دلیل تأثیراتی که روی صفرا می گذارد، می‌تواند تأثیراتی در پایین آوردن چربی خون داشته باشد.

۷- درمان چربی خون با روغن زیتون

این روغن چربی‌های مضر خون (کلسترول و تری گلیسرید) را کاهش و چربی مفید خون (HDL) را افزایش می‌دهد. یبوست را برطرف می‌کند. رسوبات عروقی قلبی را پاک می‌کند.

۸- درمان چربی خون با گریپ فروت

مصرف روزانه یک عدد گریپ فروت سبب کاهش حدودا ۱۱ درصد کلسترول خون می شود.

۹- درمان چربی خون با چای سبز

چای سبز یکی از موثرترین مواد غذایی در کاهش کلسترول است.

اگر با تغییر در شیوه ی زندگی و رژیم غذایی، هم چنان چربی خونتان بالا بود با مشورت پزشکتان از دارو های موجود برای کاهش چربی خون استفاده کنید که تعدادی از آنها در زیر آورده شده است.

عوارض چربی خون بالا چیست؟

 • بیماری های قلبی عروقی
 • نارسایی کلیه
 • کبد چرب
 • التهاب حاد پانکراس

بالا بودن میزان چربی خون یکی از مهمترین عوامل برای ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب و بروز سکته قلبی است. چربی خون بیش از حد باعث می شود که به تدریج در دیواره عروق رسوب کند و به تدریج جریان خون عروق مخصوصاً عروق قلبی کم شود و نهایتاً قطع گردد. 

به دنبال این روند عضله قلب مستعد سکته های قلبی و انفارکتوس قلبی می شود. در این میان LDL مهمترین نقش را بازی می کند. LDL با ایجاد لخته ای روی دیواره شریان های قلب باعث تنگ تر شدن شریان و در نهایت بسته شدن آن می شود. سکته ی مغزی که می تواند منجر به مرگ شود.

علائم چربی کبد چیست؟

وجود کمی چربی در کبد طبیعی است. ولی اگر بیش از ۵ تا ۱۰ درصد وزن کبد از چربی شده باشد، دچار بیماری کبد چرب هستید. این بیماری اغلب در ابتدا هیچ نشانه‌ای ندارد. اما به مرور زمان، ممکن است دچار مشکلاتی شوید مانند: 

 • احساس خستگی
 • کاهش وزن
 • کاهش اشتها
 • ضعف و خستگی
 • تهوع و استفراغ زیاد
 • دشواری در تمرکز
 • تیرگی هایی در پوست گردن یا زیر بغل

خستگی

کنترل چربی خون

اولین قدم کاهش سطح LDL و تری گلیسیرید و بالا بردن سطح HDL در خون است. برای این کار داشتن رژیم غذایی کم چرب و ورزش و فعالیت منظم و مداوم مهمترین اقدام است. اگر چه بسیاری از افراد علاوه بر این نیاز به استفاده از دارو نیز دارند.

غذاهایی مثل گوشت قرمز، دل و جگر، کله پاچه، شیر محلی، کره، زرده تخم مرغ، پنیر چرب یا خامه ای و بستنی میزان چربی بالایی دارند. در مقابل غذاهایی مثل ماهی، مرغ و گوشت سایر پرندگان، شیر بدون چربی، میوه ­ها و سبزی ­های تازه بریا افرادی که چربی خون بالا دارند، مناسب تر هستند و نقش مهمی در کنترل چربی و فشار خون دارند. روش پخت غذا نیز در این دسته از بیماران اهمیت دارد بطوریکه کباب کردن، آب پز کردن یا بخار پز کردن روش طبخ مناسب تری برای ایشان محسوب می گردد.

در صورتیکه برای کنترل چربی خون شما علاوه بر رعایت رژیم فوق دارو نیز تجویز شده است، باید داروها را مرتب مصرف کرده و هر سه ماه یکبار چربی خون خود را اندازه گرفته و در جدول مخصوصی که در آخر کتابچه آمده یادداشت کرده و در مراجعه بعدی به پزشک خود نشان دهید.

درمان کلسترول بالا

در صورتی که به کلسترول بالا مبتلا باشیم چه اقداماتی لازم است که انجام بدهیم؟ به طور کل دو نوع کلسترول در بدن انسان وجود دارد که از آنها با نام های کلسترول خوب (HDL) و کلسترول بد (LDL) یاد می شود. آنچه معمولا معیار پزشکان قلب، برای درمان کلسترول است، عدد کلسترول بد یا همان LDL می باشد. به طور کل، آستانه ی درمانی برای این کلسترول، بستگی به شرایط بیمار دارد.

مثلا در بیمارانی که قبلا دچار سکته ی قلبی شده اند، توصیه می شود این عدد تا زیر 55 کاهش یابد، در حالی که در یک فرد سالم و جوان و بدون هیچ بیماری زمینه ای، شاید حتی ارقام 160-170 نیز برای ما قابل قبول باشند. درمان کلسترول بالا به طور کل شامل دو بخش دارویی و غیردارویی هستند. بخش دارویی به صورت استفاده از داروهای خانواده ی استاتین ها هستند. (مثل آتورواستاتین و روزوواستاتین) از روش های غیردارویی نیز، رژیم غذایی کم نمک و کم چرب و مبتنی بر میوه و سبزیجات و هم چنین ورزش منظم به صورت روزانه حداقل سی دقیقه، توصیه می گردد.

توصیه می کنیم اگر به دنبال درمان فوری و اورژانسی فشار خون بالا هستید به مقاله درمان قطعی فشار خون بالا مراجعه کنید.

دکتر محمد حسین نجفی متخصص قلب و عروق 

شما نیز می توانید از طریق قسمت پرسش از دکتر سوالات خود را مطرح نمایید.

3.7/5 - (64 امتیاز)
آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  سلام فشار من همیشه ۱۲ روی ۹ هست ۴۳ سال سن دارم بعضی اوقات سردرد دارم آیا نیازی به دارو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام

   بله باید دارو شروع کنید

 • تصویر کاربر علی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. کلسترول بد 332 و کلسترول خوب 35 و تری گلیسرید 113 چیکار باید بکنم که کاهش پیدا کنه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 سال پیش)

   سلتم

   باید دارو مصرف کنید

 • تصویر کاربر خورشید سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر پدرم70سالش است ده سالپیش عمل قلب تعویض دریچه بیولوژیک داشتند .یک سال ونیم پیش سکته مغزی داشتند بعداز معالجات بیمارستانی مرخص شدند.از ان به بعد قرص ریورکسابان 20 تجویز شد وکلی داروی دیگر حدود یک ماه بعد دوباره بیمارستان بستری شدند به دلیل احتمال خونریزی چون مدفوع ظاهرا سیاه بوده است .آندوسکوپی و کلونوسکپی و سی تی و کلیه چکابها انجام شد ولی کانون خونریزی مشخص نشد.مدت 6 ماه است که هموگلبین حدود 7 یا 8 است وبالا نمی رود ودر این مدتها باره خون گرفتند.لذا بعداز این همه پیگیری نتیجه ای حاصل نشد.لذا از شما پزشک محترم تقاضا می نمایم راهنمایی نمایید آیا می تواند از داروی رقیق کننده ای که مصرف می نماید باشد؟اگر بله چه توصیه ای دارید و راهنمایی کنید چه کنیم که هموگلبین بالا رود که بدن خود کار خونسازی را انجام دهد.بدلیل کم خونی که حاصل شده است بسیار ضعیف و ناتوان شده اند .خواهش می کنم دل این حقیر راشاد نمایید وتوصیه علمی خود را از ما دریق نفرمایید؟اگر لازم به تعویض دارو است دقیقا راهنمایی نمایید چه کنیم .شما رابه خدا یک راهی سر راهمان قرار دهید با احترام فراوان خورشید.لطفا پاسخ رابه شماره 09216598464 ارسال نمایید. التماس دعا
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   به اين سكل نميشه نظر دقيق داد و بهتره مراجعه كنيد
   كانون خونريزي حتما وجود داره كه دارو هم ميتونه وضعيت رو بدتر كنه
   ميشه دوز دارو رو كم كرد
 • تصویر کاربر باران یکشنبه ۲ دی ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام...وقتتون بخیر, آیا چربی خون در جوانها کاملاً درمان پذیر هستش؟ یا اینکه باید مادام العمر قرص مصرف کرد و رژیم غذایی مخصوص چربی خون رو رعایت کرد؟
  ممنون از پاسختون.
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲ دی ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بايد رژيم غذايي اصلاح شود و چربي به فواصل چك شود تا بشه در اين مورد نظر داد
 • تصویر کاربر جابر شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام
  دیروز زانوی پای مادرم رو جراحی کردیم . از بعد از عمل فشارش زیر 15 نیومده
  قبلا سابقه فشار بالای مقطعی داشته ولی دائمی نبوده(سنش 57 ساله)
  چه باید بکنیم؟
  چه خوراکی هیی مفیده؟

  پیشاپیش از راهنمایی تون سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۲۴ آذر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   اگر دايم فشار بالا باشه بايد دارو براشون شروع بشه
   مثلا لوزارتان
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 338 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتربنده دوبارانژیوپلاستی کردم سال95و96 که اولی یک فنرگذاشت ودومی دوتاکه به گفته دکتر93درصدگرفتگی داشته رگ دوم حال تقریبا دوسال ونیم که قرص مصرف میکنم آیابااینکه فشارخونم نرمال هست میشه قرصهاموقطع کنم لطفا راهنمایی بفرمایید باتشکر ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   خير
   بايد حتما به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر غلام دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 804 مشاهده پرسش
  با سلام ، فردی 50 ساله هستم و مشکل خاصی هم ندارم خواستم بپرسم که که میتوانم آسپبرین استفاده کنم مقدار و زمان مناسب مصرف را بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی دوشنبه ۱۴ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
 • تصویر کاربر شیده چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام ، با توجه به اینکه میزان تری گلیسیرید و کلسترول من 270 می باشد و میزان قند خون 92 سن 46 سال و خانم می باشم خواستم راهنمایی بفرمایید چه دارویی استفاده کنم که عوارض کمتری داشته باشد از طرفی تاحدودی مشکلات گوارشی (نفخ معده ) هم دارم. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی چهارشنبه ۲ آبان ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   امگا سه
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام .آقای دکتر .پنجاه سال سن دارم حدوداً دوماه است متوجه شدم فشارخونم بالاست وفشارم همان روز به بیست رسیده بودکه پیش پزشک رفتم وقرص پروپرونولزیرزبانی گذاشت که پایین نیامد مجددگذاشت که به 16رسید . مجددا مراجعه کردم وآزمایشات روتین را انجام دادم فقط کلستورل خونم بالا بود که قرص چربی خون داد وشبی یکی میخورم وپیاده روی را شروع کردم وروش غذا خوردن هم تغییر دادم ضمنا قرص لوزارتان 25داد ودوهفته میخورم ولی تغییری نمیکرد که مجدد مراجعه کردم گفتند شبانه روزی دوتا بخورالان تقریبا به 16رسیده ویک هفته گذشته .میخواستم ببینم چکار کنم چه راه حلی پیشنهاد میدهید؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی یکشنبه ۲۲ مهر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   بايد دوز داروتون افزايش پيدا كنه يا داروي دومي اضافه بشه
 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام
  من دیشب پای کامپیوتر بودم که احساس کردم نفس کم اوردم و قلبمم تند زد. هنوز هم گاهی این مشکل برام پیش میاد.
  خانوادم میگن ناراحتی معدته چون این روزا خیلی بهم ریخته و ترش کردم و دفع خوبی ندارم.
  نظر شما چیه؟
  لطفا به ایمیلم ارسال کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد حسین نجفی شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   شما بايد ويزيت و معاينه شويد تا بشه در مورد علت دقيقا نظر داد
درحال دریافت اطلاعات

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

میخوای به صورت آنلاین سوالت رو از دکتر بپرسی؟

پرسش از دکتر